Gorące dyskusje ostatnie 12h

Czy jesteście świadomi, że już w 1911 roku jeden facet udowodnił, że wojny w Europie być nie może? I dostał za to Nobla?

Ralph Norman Angell (Lane), Brytyjczyk poliglota, który mieszkał we Francji i Stanach Zjednoczonych, zyskał sławę za książkę „Wielka iluzja” opublikowaną w 1911 roku. W swej pracy, która później przyniosła mu Nagrodę Nobla, argumentował on, że koszty wojny były już tak wielkie, że przeważały nad wszelkimi spodziewanymi korzyściami. Argumentował, że narody stały się za bardzo wzajemnie powiązane ekonomicznie, aby wojna pomiędzy nimi była opłacalnym przedsięwzięciem. Argumentacja Angella zyskała olbrzymi posłuch. Gdy wydawało się, że europejskie mocarstwa krok po kroku zbliżały się do wojny, Angell zdawał się dowodzić za pomocą racjonalnej argumentacji ekonomicznej, dlaczego wielka wojna byłaby szaleństwem.

https://www.nato.int/docu/review/pl/articles/2019/01/14/koniec-wielkiej-iluzji-norman-angell-i-zalozenie-nato/index.html

Polecam wszystkim "idealistom", myślącym tak samo, choć nie mającym szans na Nobla. Kto nie zna historii, jest skazany na jej powtarzanie...

#militaria #gruparatowaniapoziomu #ekonomia #neuropa #historia
    pokaż całość

odpowiedzi (46)

Hej, jakiś czas temu organizowałam #rozdajo ręcznie malowanych koszulek. Zdecydowaliście plusami, że mam namalować #testoviron. Niestety Mireczek, który wygrał przestał się odzywać, więc koszulka trafia na ponowne #rozdajo
    Losuję wśród plusującyach w piatek o 20:00.

Zdjecie w pierwszym komentarzu, rozmiar L. Nauczona doświadczeniem uprzedzam że osoba, która wygra musi podać mi adres do wysyłki. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A jak już mamy kurtuazje za sobą, to chciałabym Wam pokazać ostatni projekt dla fana #vicecity z Norwegii. Klient jednak zmienił zdanie co do koloru i kurtka ze zdjęcia jest dostępna na sprzedaż. Mam też jeszcze dwa wolne terminy w tym miesiącu, gdyby ktoś szukał wyjątkowego prezentu. Przypominam że maluję na kurtkach, koszulkach czy bluzach. Mogę namalować gotową grafikę lub sama coś zaprojektować wg wytycznych.

Mój instagram: www.instagram.com/bdk.art

Pozdrawiam
    Daria
    pokaż całość

odpowiedzi (53)

proszę pamiętać
    #kaczuszki

odpowiedzi (22)