•  

  #matiwojwchinach <-- mój tag o życiu w Chinach

  W Chinach też istnieje odpowiednik polskiego RCB (Rządowego Centrum Bezpieczeństwa). Czasem można dostać informację o zbliżającym się tajfunie czy trwającej suszy. Jednak zdarzają się też SMSy propagandowe.

  Dostałem przed chwilą taką wiadomość od operatora:

  Najciekawsze "wartości" wyróżnione (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  Po przetłumaczeniu na język polski
  [Informacja publiczna] Pozwól, że przypomnimy Ci o głównych wartościach socjalizmu: dobro kraju, demokracja, kultura, harmonia, wolność, równość, sprawiedliwość, rządy prawa, patriotyzm, oddanie nauce i pracy, uczciwość i zaufanie, przyjaźń. [Biuro kultury miasta Shenzhen]

  pokaż spoiler 【公益短信】让我们自觉践行社会主义核心价值观:富强、民主、文明、和谐,自由、平等、公正、法治,爱国、敬业、诚信、友善。【深圳市文明办】


  #chiny #swiat #propaganda #ciekawostki

  źródło: 1574321540854.jpg

  •  

   @matiwoj11: mama mojej dziewczyny pracuje w takim centrum do spraw kryzysowych odnośnie pogody jak wspomniałeś i te wiadomości ze screena pochodzą z osobnego departamentu odnośnie szerzenia idei komunizmu (oczywiście propagandowe w 100%).

   Warto też nadmienić,że te wartości które wyróżniłeś są inaczej odbierane w Chinach. jak rozmawiałem z Chińczykami na temat demokracji to dziwili się jak mówiłem że oni nie mają demokracji( ͡° ͜ʖ ͡°) z tego co rozumiem to system który odzwierciedla ich idee i promuje ich kraj (m.in. dając przywileje Chińczykom a nie obcokrajowcom w Chinach oraz tworząc propagandę) jest dla nich równoznaczny z demokracją.

   Nie chcę dyskutować czy mają rację czy też nie, ale jest to dość ciekawe inne podejście do "demokracji".

   Będę z pewnością obserwować tag!

  •  

   @Zhukov: ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

  •  

   @Zhukov warto też dodać, że te wartości są też reklamowane na ścianach niemal każdej budowy w Chinach (często z błędnymi tłumaczeniami na język angielski) ( ͡º ͜ʖ͡º)

   źródło: 1574324557576.jpg

  •  

   @matiwoj11: wszędzie są. W szkołach też, na autobusach. W mieście, w którym mieszkałem cały czas leciały w autobusach jakieś filmy propagandowe na telewizorach. Maszerująca armia Chin, jakieś tam bzdety od pana Xi itd. Nie mój klimat. Do tego wszędzie Mao. Z drugiej strony cieszył mnie fakt, że prawie wszędzie widziałem jakieś odniesienia do nauki, no i całkowity brak symboli religijnych.
   Fotka z jednej z moich klas xd

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: wykop.pl

   +: Zhukov
  •  

   @boguchstein ja jak zobaczyłem zestaw propagandowych kubeczków na bazarze obok domu to stwierdziłem, że muszę go mieć i teraz goście dostają w takich kawę (✌ ゚ ∀ ゚)☞

   źródło: JPEG_20191121_165125_9195056006332482402.jpg

  •  

   @matiwoj11: zabawnie się widzi Stalina w chińskiej propagandzie z bazaru :D

  •  

   民主

   @matiwoj11: też się kiedyś nad tym zastanawiałem, bo taki zestaw hasełek propagandowych znaleźć można praktycznie wszędzie i nawet w tej samej kolejności. No i 'minzhu' również przykuło moją uwagę. Z naszego punktu widzenia Chińczycy są pod rządami autorytatywnymi. Ale Chińczykom cały czas wmawia się, że ich władza (主) wywodzi się z ludu (民), jak za czasów Mao, który wybrany był przez lud.

   Przewodniczący Mao tak oto rzekł:

   我们的民主不是资本阶级的民主,而是人民民主,这就是无产阶级领导的、以工农联盟为基础的人民民主专政。

   "Nasza demokracja nie jest demokracją klasy kapitalistycznej, a demokracją ludową. Jest to dyktatura ludowa kierowana przez proletariat i oparta na sojuszu robotników."

   Oznaczać to ma, że pod systemem socjalistycznym to lud jest władzą narodu, a wszystkie prawa do kraju należą do ludu. Co teoretycznie za tym idzie to: wolność słowa, komunikacji, zgromadzeń, wyznania itd. Jak to się sprawdza w praktyce - wszyscy wiedzą.

   Dalej w Chińskim opisie czytamy, że ich demokracja jest rodzajem demokracji pośredniej, która ukształtowana i rozwijana była w swój własny indywidualny sposób i ma swoje historyczne uzasadnienie. Chodzi o słynne "chińskie właściwości". Oprócz właściwości ekonomicznych i rynkowych Chiński opis mówi jasno, że w tym "specjalnym" środowisku politycznym "nie ma miejsca na odpowiednią świadomość wolności mas, świadomości demokratycznej i partycypacji".

   ([Źródło](https://baike.baidu.com/item/社会主义民主)

   Krótko mówiąc, Chiny same sobie sterem, żeglarzem i okrętem. Demokracja 民主 = socjaldemokracja, ale z "chińskimi właściwościami" czyli w zasadzie nie demokracja z punktu widzenia definicji zachodnich. Partia powstała z woli ludu i to lud oddał jej władzę, zatem robią to co lud chce - rządzi ludem. Poza tym jest też demokracja wewnątrzpartyjna, a jak jest tam, to znaczy że jest wszędzie, a partia to lud. Proste.

  •  

   @matiwoj11: Mieszkasz może w Szanghaju?

  •  

   @MPTW w Kantonie (Guangzhou 广州)