•  

  Paleta kosmetyczna (nakładanie "makijażu" broniącego przed nadmiarem światła) Narmera wykonana na okazję podboju Górnego i Dolnego Egiptu oraz założenie I dynastii, Egipt 3100 rok przed naszą erą.

  Niewiarygodne, jeden z bardziej porażających artefaktów jakie spotkałem i im dłużej o nim myślicie, tym bardziej niszczy on umysł. Patrzymy na przedmiot, który w pewnym sensie rozpoczyna Egipt u jego źródeł leżą piramidy czy, uwaga (!), idea sądu ostatecznego po śmierci, bo to w egipskiej religii po raz pojawia się w ogóle pomysł, że po śmierci będziecie sądzeni ze swoich czynów (serce położone na wadze na drugiej piórko) - dzisiaj 3 wielkie religie Księgi/Piasku uczyniły ten pomysł swoim i do dzisiaj wpływa to na ludzi, tworząc własny system prewencyjny, jak Panoptikon Benthama. Przykłady można mnożyć, ale to nie na takim portalu i nie dla ludzi o wąskich horyzontach. Ponad to zachowała się również "głowa" buławy tego króla.

  "Awers ukazuje postać króla w Białej Koronie Górnego Egiptu, którego imię, wpisane w serech, zapisane jest dwoma hieroglifami: rybą nar i dłutem mer. U stóp króla klęczy człowiek, którego jedną ręką trzyma on za włosy. Drugą ręką, uzbrojoną w maczugę, król zamierza roztrzaskać głowę pokonanego. Pokonany wróg zapewne jest przedstawicielem Północy. Mówi o tym znak umieszczony nad jego głową – jest to sokół – Horus z Południa, trzymający również głowę wroga, wystającą z kępy papirusów. Za królem postępuje nosiciel sandałów. W dolnej części palety, pod stopami króla, leżą dwaj martwi wrogowie.

  Kompozycja rewersu to trzy poziome pasy reliefów. W górnej części król przedstawiony jest tym razem w Czerwonej Koronie Dolnego Egiptu. Aby nie było wątpliwości, że chodzi o tę samą osobę, przed jego wizerunkiem znajdują się hieroglificzne znaki jego imienia. Król postępuje w tryumfalnym orszaku. Za nim postępuje nosiciel sandałów, a przed nim kroczy postać urzędnika odzianego w skórę pantery i perukę, w której niektórzy dopatrują się prototypu wezyra, oraz postacie ze sztandarami zwycięzców. Przed orszakiem, pod znakiem tryumfującego Horusa, leżą ciała pokonanych wrogów z odciętymi głowami. Głowy ich znajdują się między ich nogami. Centralną część palety zajmują dwa serpopardy, lwiopodobne monstra, trzymane przez sługi na uwięzi. Ich nienaturalnie wydłużone, wężopodobne, splecione szyje, tworzą w środku palety zagłębienie na szminkę. W dolnej części rewersu potężny byk roztrzaskuje mury z blankami, depcząc jednocześnie pokonanego wroga. Zapewne symbolizuje to zdobycie i zniszczenie twierdzy wroga.

  Paleta została odnaleziona w Hierakonpolis w 1898 r. przez Jamesa Quibella i F.W. Greena. Przechowywana jest obecnie w Muzeum Egipskim w Kairze. Należy do najstarszych zabytków sztuki egipskiej i uważana jest za jeden z pierwszych dokumentów historycznych."

  Wiki

  #starszezwoje - tag ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

  #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #archeologia #religia #gruparatowaniapoziomu #myrmekochoria

  źródło: 1.jpg

  Gorące dyskusje ostatnie 12h