Wpis z mikrobloga

Teraz napisze dlaczego gesto plusowane na Wykopie zwroty w stylu ''Białoruś to prawdziwy spadkobierca historycznej Litwy a nie obecna Litwa. Litwini to Żmudzini'' są dla mnie bzdurą i oznaką ignorancji propsujących to.
Żebyście się nie obrażali to przyznaję się, że sam w grupie takich ignorantów kiedyś byłem.

Zrobię to na przykładzie trwajacych w tej chwili uroczystości w Wilnie.
Odbywa się tam powtórny pochówek znalezionych przypadkowo szczątków 21 powstańców styczniowych poległych w walkach bądź wymordowanych przez Rosjan.
Litwini nadali uroczystości międzynarodowy charakter i uroczysta oprawę. Mieliśmy na razie przeniesienie szczątek w trumnach przez litewskich żołnierzy w asyscie uzbrojonych polskich i na odwrót.
Było bicie w dzwony i werble podczas apelu wojskowego.
Uroczystości zaplanowano na cały dzień, po trwajacej własnie mszy, kondukt przejdzie ulicami Wilna do Ostrej Bramy a nastepnie do cmentarza na Rossie.
Obecni będą prezydenci Polski i Litwy i premier Morawiecki. Oprócz tych krajów wieńce złożono tez od delegacji Łotwy i Ukrainy.
No i tu mamy symboliczny gest. Bo chociaż jedną z 2 głównych postacii pochówku jest jeden z przywódców powstania na terenach ówczesniej Litwy historycznej - uważany obecnie przez wielu na Białorusi za Białorusina Konstanty Kalinowski to Białoruś mimo zaproszenia obniżyła rangę swojej delegacji do zaledwie wicepremiera.
Na Białorusi nawet premier to jest osoba, która Łukaszenka może rugać publicznie, więc chyba domysłacie się co znaczy wicepremier w systemie prezydenckim gdzie ten rządzi ponad 20 lat..
A przecież nawet Łukaszenka powiedział, że Kalinowski ''to nasz człowiek''. Zaasekurował się jednak wypowiedzą w stylu, że sa pewne niuanse.

Obstawiam, że te niuanse to m. innymi :
- obawa przed nieprzychylnymi komentarzami w Rosji. Łukaszenka reaguje nerwowo na wrzutki w rodzaju Białoruś zdradza Rosję.
- brak zgodności charakteru uroczystości z dosyć ważną osnową narracji państwowotwórczej nakazującej eksponowąc watki prorosyjskie, a unikąc tych nakierunkowanych przeciwko mitowi o ''brackiej Rasiji''.

Podsumowując prawdziwi spadkobiercy historycznej Litwy to ci, którzy jej tradycję odważnie i jednoznacznie eksponują.
Owszem kikudziesieciosobowa grupa Białorusinów jest widoczna bo maja wielkie biało czerwono białe flagi, ale to opozycja spoza głównego nurtu na Białorusi.
Obecna Litwa jak najbardziej zasługuje aby być nazwana głównym spadkobiercą historycznej Litwy, bo obecnie nim faktycznie jest.

Transmisja na żywo tutaj - klik

O 11:00 sie msza zaczęła. Ale chór nieźle śpiewa, a Duda w pierwszej ławce i można rzucić okiem.

#litwa #bialorus #ukraina #lotwa #neuropa #4konserwy #historia #powstaniestyczniowe
szurszur - Teraz napisze dlaczego gesto plusowane na Wykopie zwroty w stylu ''Białoru...

źródło: comment_LDO18KgUmp4zY1M4x9H3kv65LYIcZ9Ds.jpg

Pobierz
  • 65
@szurszur: Troszkę z jednej skrajności wpadłeś w 2. To że Spadkobiercami historycznej Litwy są Białorusini to jedynie półprawda. Z tym że nimi nie są bo obniżyli rangę swojej delegacji to też przesada. Świadczy to tylko o ich ogromnym uzależnieniu od wielkiego brata. Więc nie można ich decyzji brać jako podjętych wyłącznie przez nich i mających na celu odcięcie się od tych uroczystości. Zrobili tyle ile mogli by nie podpaść Ruskim.
@Gnieciuch: Tu nie o jedna decyzję chodzi, ale ogólna pozycje tego dziedzictwa w państwowej białoruskiej narracji. Jest odsunieta na bok. Latami podtrzymywali ją tylko opozycjonisci i środowiska narodwe. Teraz władze lekko zaczeły się podpinać gdy coś jest popularne, ale i tak wyżej stoi nawet swieto rewolucji październikowej niż coś z okresu WKL czy Rzeczpospolitej.
Na dodatek tworzenie nowej narracji historycznej Białorusi zapowiada deputowany, który chociaż do omawianej tradycji sięga to jednak
Obecna Litwa jak najbardziej zasługuje aby być nazwana głównym spadkobiercą historycznej Litwy, bo obecnie nim faktycznie jest.


@szurszur: Jak zawsze wychodzi to ze kolega nigdy nie byl na Bialorusi i nawet pewnie nie widzial zadnego Bialorusina, no chyba ze we sklepie ze zwierzatkiem. Od jakiesgos czasu bawie na Bialorusi, i zapewniam Ciebie ze wszyscy ludzi ktorych spotkalem uwazaja sie za spadkobiercow Litwy historycznej !!!!! To ze Lukaszenki przedstawiciel sie nie pojawil
Od jakiesgos czasu bawie na Bialorusi, i zapewniam Ciebie ze wszyscy ludzi ktorych spotkalem uwazaja sie za spadkobiercow Litwy historycznej !!!!!


@szczebrzeszyn09: To masz szczęscie. Nie dalej jak dwa dni temu ktoś pisał, że też był i tylko jeden Białorusin z poznanych miał pozytywny stosunek do herbu i flagi historycznej.

Zapewniam Ciebie ze wiekszosc mieszkancow takze stolecznego Minska ma poczucie LITEWSKOSCI


@szczebrzeszyn09: Nie wiem czy wiekszosc, ale zgodze się, że
Przecięz ja tu kyrtykuję sytuację gdy prawo do bycia spadkobierca daje sie Białorusi a odbiera Litwie.


@szurszur: Wczoraj dokladnie o tym rozmawialem o tym w Minsku na kolacji..... Oni uwazaja Litwinow tak jak my za Zmudzinow a nie Litwinow .... To Zmudzini nic wiecej a nie Litwini takze dla nich
Przeciez o tych flagach napisałem od razu i dałem nawet z nimi zdjecie.


@szurszur: Plac jest nimi wrecz zawalony teraz mowi ksiadza po bialrusku. Wilno przez wielu na Bialorusi uwazane jest za ich miasto :) .... nawet humorystycznie nazwyane jest Minsk 2
Plac jest nimi wrecz zawalony teraz mowi ksiadza po bialrusku


@szczebrzeszyn09: Bo msza jest w kilku jezykach.
No sa flagi o czym pisałem, ale ja tu pisze o narracji panstwowej, a nie potrafiacej sie organizowac do akcji z flagami białoruskiej emigracji i środowiskach narodowych.
Ja tu pisze o polityce państwowej wobec tradycji Rzeczpospolitej. Pojmij to wreszcie. Chcesz porównywac stosunek Litwy i Białorusi do tej tradycji? To wklejaj podobne uroczystości na Białorusi.
z tego okresu za Łukaszenki usunieto bądź znacznie obniżono ich range.


@szurszur: Znowosz nie zrozuminie calkowicie tego kraju. Wychodzi ze znasz go tylko z gazet :) .... Bialorusini z zachodniej czesci i ze wschodu to dwa rozne rzeczy tak jak polscy Zydzi i Litwacy. Ci z zachodu maja poczucie glebokie przynaleznosci do WKL oraz scislego zwiazku z Polska a ci ze wschodu sa silnie zsowietyzowani. Jak wiele razy mi mowiono Lukaszenka
@szczebrzeszyn09: Przeceż wiem, że sa różnice i podziały i jakie poglady ma postsowiecki Łukaszneka. To co piszesz nie odnosi sie do tego co ja napisałem. Ja tu nie twierdze, że ludzi z pozytwnym nastawieniem do omawianej spuścizny tam nie ma, więc nie musisz mi tego udowadniać. Owszem sa i nawet ich liczba pewnie wzrosła. Tyle, że ja tu pisze o stosunku do tej przeszłosci na szczeblu państwowym. Tutaj Litwa jest przed
obrała droge wschodnią i dlatego ponad dawne tradycje przedkłada okresy przyjaźni z Rosjanami i je propagandowo eksponuje


@szurszur: Nie jest to prawda. W sluzbach dominuja osoby zwiazane z swowiecka wschodnia tradycja, jest to takze nasza wina bo my nic ale to nic nie zrobilismy aby wsmocnic nasza mniejszosc tutaj ani nie wspomoglismy ich w dazeniu na zachod. Ale pokazuje sie ze oni robia sobie wylomy jak najbardziej. Gedymin w Lidzie itd
szczebrzeszyn09 - > obrała droge wschodnią i dlatego ponad dawne tradycje przedkłada ...

źródło: comment_bg2URIYrkRHAYDm7mW7VivCG1LCzhv4T.jpg

Pobierz
@szurszur:

Na pogrzebie powstańców w Wilnie najbardziej widać Białorusinów. Są litewskie flagi państwowe, nie ma polskich, a najwięcej jest białoruskich biało-czerwono-białych. To Białorusini najbardziej spontanicznie i emocjonalnie uczestniczą w uroczystościach.

Trumny ze szczątkami 21 powstańców stanęły na Placu Katedralnym w Wilnie już o ósmej rano. Żołnierze kompanii reprezentacyjnej litewskich sił zbrojnych przeprowadzili uroczystą zmianę warty, do której przygotowywali się od wielu tygodni.
Zdj. Denis Dziuba/ belsat.eu

Po wprowadzeniu trumien do katedry
Teraz. przemawia po bialorusku wicepremiel Bialorusi i mowi ze byl to boj o walka o bialoruska panstwowosc itd wypowiada sie pozytywnie o powstaniu.


@szczebrzeszyn09: Czyli przyjał narrację narodowców białoruskich, która polscy historycy uznaja za zafałszowana. Z deszczu pod rynnę, no może to już lepsze niż postsowietyzm. Tyle, że to na niskim szczeblu póki co.

jest to takze nasza wina bo my nic ale to nic nie zrobilismy aby wsmocnic nasza mniejszosc
Nie jest to prawda.


@szczebrzeszyn09: Pamiętam te porywające wystąpienia Łukaszenki w obronie Pogoni i biało-czerwono-białej flagi, krytyczny stosunek do sowieckiej przeszłości, jego wielki opór przed integracją z Rosją, przywiązanie do wartości demokracji i praw człowieka. Wielki patriota Białorusi, prawdziwy Europejczyk, od ćwierć wieku kieruje swój kraj w stronę Zachodu. Tylko wykopki tego nie rozumieją, chlip, chlip.
Wielki patriota Białorusi, prawdziwy Europejczyk,


@JPRW: Lukaszenka jest zsowietyzowany ze wschodu ... Lukaszenka to wielki gracz a nie mieczak i o dziwo powinnismy go wspierac poniewaz w tym momencie on jest jedynym gwarantem niezaleznosci Bialorusi.
Są litewskie flagi państwowe, nie ma polskich, a najwięcej jest białoruskich biało-czerwono-białych.


@szczebrzeszyn09: I cyk nieprawda. Są flagi polskie tylko na krótszych drzewcach i zlewaja sie z białoruskimi. Nawet na jednym ze zdjec, które dodałem (tym z kosynierami) widąc 4 czy 5 polskich. Na innym ujeciu widziałem relacji filmowej wiecej.

Pamiętam te porywające wystąpienia Łukaszenki w obronie Pogoni i biało-czerwono-białej flagi,


@JPRW: On nawet się lekceważaco o tym herbie wypowiedział.
Czyli przyjał narrację narodowców białoruskich


@szurszur: Tak po czesci zgadzam sie z Toba. Polska oczywiscie jest glupia jak zawsze ze wspomaga ich w swojej naiwnosci. Wiemy ze nacjonalizm litewski zabija, wiemy ze ukrainski takze .... nie chcialbym sie dowiedziec co moze bialoruski. Bialorusini w wiekszosci sa do Polski bardzo pozytywnie nastawieni