•  

Teraz napisze dlaczego gesto plusowane na Wykopie zwroty w stylu ''Białoruś to prawdziwy spadkobierca historycznej Litwy a nie obecna Litwa. Litwini to Żmudzini'' są dla mnie bzdurą i oznaką ignorancji propsujących to.
    Żebyście się nie obrażali to przyznaję się, że sam w grupie takich ignorantów kiedyś byłem.

Zrobię to na przykładzie trwajacych w tej chwili uroczystości w Wilnie.
    Odbywa się tam powtórny pochówek znalezionych przypadkowo szczątków 21 powstańców styczniowych poległych w walkach bądź wymordowanych przez Rosjan.
    Litwini nadali uroczystości międzynarodowy charakter i uroczysta oprawę. Mieliśmy na razie przeniesienie szczątek w trumnach przez litewskich żołnierzy w asyscie uzbrojonych polskich i na odwrót.
    Było bicie w dzwony i werble podczas apelu wojskowego.
    Uroczystości zaplanowano na cały dzień, po trwajacej własnie mszy, kondukt przejdzie ulicami Wilna do Ostrej Bramy a nastepnie do cmentarza na Rossie.

Obecni będą prezydenci Polski i Litwy i premier Morawiecki. Oprócz tych krajów wieńce złożono tez od delegacji Łotwy i Ukrainy.
    No i tu mamy symboliczny gest. Bo chociaż jedną z 2 głównych postacii pochówku jest jeden z przywódców powstania na terenach ówczesniej Litwy historycznej - uważany obecnie przez wielu na Białorusi za Białorusina Konstanty Kalinowski to Białoruś mimo zaproszenia obniżyła rangę swojej delegacji do zaledwie wicepremiera.

Na Białorusi nawet premier to jest osoba, która Łukaszenka może rugać publicznie, więc chyba domysłacie się co znaczy wicepremier w systemie prezydenckim gdzie ten rządzi ponad 20 lat..
    A przecież nawet Łukaszenka powiedział, że Kalinowski ''to nasz człowiek''. Zaasekurował się jednak wypowiedzą w stylu, że sa pewne niuanse.

Obstawiam, że te niuanse to m. innymi :
    - obawa przed nieprzychylnymi komentarzami w Rosji. Łukaszenka reaguje nerwowo na wrzutki w rodzaju Białoruś zdradza Rosję.
    - brak zgodności charakteru uroczystości z dosyć ważną osnową narracji państwowotwórczej nakazującej eksponowąc watki prorosyjskie, a unikąc tych nakierunkowanych przeciwko mitowi o ''brackiej Rasiji''.

Podsumowując prawdziwi spadkobiercy historycznej Litwy to ci, którzy jej tradycję odważnie i jednoznacznie eksponują.
    Owszem kikudziesieciosobowa grupa Białorusinów jest widoczna bo maja wielkie biało czerwono białe flagi, ale to opozycja spoza głównego nurtu na Białorusi.
    Obecna Litwa jak najbardziej zasługuje aby być nazwana głównym spadkobiercą historycznej Litwy, bo obecnie nim faktycznie jest.

Transmisja na żywo tutaj - klik

O 11:00 sie msza zaczęła. Ale chór nieźle śpiewa, a Duda w pierwszej ławce i można rzucić okiem.

#litwa #bialorus #ukraina #lotwa #neuropa #4konserwy #historia #powstaniestyczniowe

źródło: ltv1A.jpg

•  

Podsumowując prawdziwi spadkobiercy historycznej Litwy to ci, którzy jej tradycję odważnie i jednoznacznie eksponują.

@szurszur: I dlatego gadka o tym, że ZSRR była obcym ciałem dla Rosjan jest głupie, bo ci czerwoną tradycję eksponują ile wlezie. Nikt nie utożsamia się ze swoim okupantem.

•  

@szurszur: Troszkę z jednej skrajności wpadłeś w 2. To że Spadkobiercami historycznej Litwy są Białorusini to jedynie półprawda. Z tym że nimi nie są bo obniżyli rangę swojej delegacji to też przesada. Świadczy to tylko o ich ogromnym uzależnieniu od wielkiego brata. Więc nie można ich decyzji brać jako podjętych wyłącznie przez nich i mających na celu odcięcie się od tych uroczystości. Zrobili tyle ile mogli by nie podpaść Ruskim.

•  

@Gnieciuch: Tu nie o jedna decyzję chodzi, ale ogólna pozycje tego dziedzictwa w państwowej białoruskiej narracji. Jest odsunieta na bok. Latami podtrzymywali ją tylko opozycjonisci i środowiska narodwe. Teraz władze lekko zaczeły się podpinać gdy coś jest popularne, ale i tak wyżej stoi nawet swieto rewolucji październikowej niż coś z okresu WKL czy Rzeczpospolitej.
      Na dodatek tworzenie nowej narracji historycznej Białorusi zapowiada deputowany, który chociaż do omawianej tradycji sięga to jednak w pakiecie dodaje sporo wypowiedzi negatywnych wobec Polski. To wynika z tego, że on też jest prorosyjskim politykiem z obozu Łukaszenki.

•  

Obecna Litwa jak najbardziej zasługuje aby być nazwana głównym spadkobiercą historycznej Litwy, bo obecnie nim faktycznie jest.

@szurszur: Jak zawsze wychodzi to ze kolega nigdy nie byl na Bialorusi i nawet pewnie nie widzial zadnego Bialorusina, no chyba ze we sklepie ze zwierzatkiem. Od jakiesgos czasu bawie na Bialorusi, i zapewniam Ciebie ze wszyscy ludzi ktorych spotkalem uwazaja sie za spadkobiercow Litwy historycznej !!!!! To ze Lukaszenki przedstawiciel sie nie pojawil to nie ma wiekszego znaczenia, w obecnej sytuacji w jakiej on jest nie bylo innego wyboru. Sadze ze wogole dobrze ze ktos sie pojawil. Zapewniam Ciebie ze wiekszosc mieszkancow takze stolecznego Minska ma poczucie LITEWSKOSCI ( ͡° ͜ʖ ͡°). Maja na to odpowiednie slowo nawet.

•  

@szurszur: Przed katedra stoja przed katedra ludzie z bialoruskimi flagami, ale takze z izraelskimi ....i jest relacja po bialorusku

źródło: youtube.com

•  

@szurszur: cyk fotka..jakie tam masz flagi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

źródło: Capture_120.PNG

•  

Od jakiesgos czasu bawie na Bialorusi, i zapewniam Ciebie ze wszyscy ludzi ktorych spotkalem uwazaja sie za spadkobiercow Litwy historycznej !!!!!

@szczebrzeszyn09: To masz szczęscie. Nie dalej jak dwa dni temu ktoś pisał, że też był i tylko jeden Białorusin z poznanych miał pozytywny stosunek do herbu i flagi historycznej.

Zapewniam Ciebie ze wiekszosc mieszkancow takze stolecznego Minska ma poczucie LITEWSKOSCI

@szczebrzeszyn09: Nie wiem czy wiekszosc, ale zgodze się, że tacy sa. To jednak niczego tu nie zmienia. Przecięz ja tu kyrtykuję sytuację gdy prawo do bycia spadkobierca daje sie Białorusi a odbiera Litwie.
      Moim zdnaiem bardziej ono nalezy się właśnie obecnej Litwie.

Przed katedra stoja przed katedra ludzie z bialoruskimi flagami ....i jest relacja po bialorusku

@szczebrzeszyn09:
      1. O flagach sam pisałem.
      2. No jest relacja - tyle że litewska na kanale litewskim. A po białorusku na nadawanym z USA. To są właśnie te detale.

+: pabel
    •  

cyk fotka..jakie tam masz flagi (

@szczebrzeszyn09: Przeciez o tych flagach napisałem od razu i dałem nawet z nimi zdjecie.

•  

Przecięz ja tu kyrtykuję sytuację gdy prawo do bycia spadkobierca daje sie Białorusi a odbiera Litwie.

@szurszur: Wczoraj dokladnie o tym rozmawialem o tym w Minsku na kolacji..... Oni uwazaja Litwinow tak jak my za Zmudzinow a nie Litwinow .... To Zmudzini nic wiecej a nie Litwini takze dla nich

•  

Przeciez o tych flagach napisałem od razu i dałem nawet z nimi zdjecie.

@szurszur: Plac jest nimi wrecz zawalony teraz mowi ksiadza po bialrusku. Wilno przez wielu na Bialorusi uwazane jest za ich miasto :) .... nawet humorystycznie nazwyane jest Minsk 2

•  

Plac jest nimi wrecz zawalony teraz mowi ksiadza po bialrusku

@szczebrzeszyn09: Bo msza jest w kilku jezykach.
      No sa flagi o czym pisałem, ale ja tu pisze o narracji panstwowej, a nie potrafiacej sie organizowac do akcji z flagami białoruskiej emigracji i środowiskach narodowych.
      Ja tu pisze o polityce państwowej wobec tradycji Rzeczpospolitej. Pojmij to wreszcie. Chcesz porównywac stosunek Litwy i Białorusi do tej tradycji? To wklejaj podobne uroczystości na Białorusi. Może znajdziesz, ale lokalne czy robione przez Polaków, opozycję lub narodowców, którzy dokonują białorusizacji czesci postaci historycznych na współczesną modłę. Świeta obchodzone w daty wydarzeń z tego okresu za Łukaszenki usunieto bądź znacznie obniżono ich range.

•  

z tego okresu za Łukaszenki usunieto bądź znacznie obniżono ich range.

@szurszur: Znowosz nie zrozuminie calkowicie tego kraju. Wychodzi ze znasz go tylko z gazet :) .... Bialorusini z zachodniej czesci i ze wschodu to dwa rozne rzeczy tak jak polscy Zydzi i Litwacy. Ci z zachodu maja poczucie glebokie przynaleznosci do WKL oraz scislego zwiazku z Polska a ci ze wschodu sa silnie zsowietyzowani. Jak wiele razy mi mowiono Lukaszenka nie rozumie zachodniej czesci Bialorusi. Lukaszenka jest gleboko zsowietyzowany jest ze wschodu. Ale w Minsku bez problemu mozesz spokojnie kupic symbolike historyczna biaorusko-litewska .... ( ͡° ͜ʖ ͡°). Pomniki oraz cmentarze z okresu powstania sa zadbane i uporzadkowane.

•  

@szczebrzeszyn09: Przeceż wiem, że sa różnice i podziały i jakie poglady ma postsowiecki Łukaszneka. To co piszesz nie odnosi sie do tego co ja napisałem. Ja tu nie twierdze, że ludzi z pozytwnym nastawieniem do omawianej spuścizny tam nie ma, więc nie musisz mi tego udowadniać. Owszem sa i nawet ich liczba pewnie wzrosła. Tyle, że ja tu pisze o stosunku do tej przeszłosci na szczeblu państwowym. Tutaj Litwa jest przed Białorusią, bo wybrała droge zachodnią. Białoruś za Łukaszenki obrała droge wschodnią i dlatego ponad dawne tradycje przedkłada okresy przyjaźni z Rosjanami i je propagandowo eksponuje.

•  

obrała droge wschodnią i dlatego ponad dawne tradycje przedkłada okresy przyjaźni z Rosjanami i je propagandowo eksponuje

@szurszur: Nie jest to prawda. W sluzbach dominuja osoby zwiazane z swowiecka wschodnia tradycja, jest to takze nasza wina bo my nic ale to nic nie zrobilismy aby wsmocnic nasza mniejszosc tutaj ani nie wspomoglismy ich w dazeniu na zachod. Ale pokazuje sie ze oni robia sobie wylomy jak najbardziej. Gedymin w Lidzie itd ... Teraz. przemawia po bialorusku wicepremiel Bialorusi i mowi ze byl to boj o walka o bialoruska panstwowosc itd wypowiada sie pozytywnie o powstaniu.

źródło: 20191122_WILNO_DZIUBA_2019_0017.jpg

•  

@szurszur:

Na pogrzebie powstańców w Wilnie najbardziej widać Białorusinów. Są litewskie flagi państwowe, nie ma polskich, a najwięcej jest białoruskich biało-czerwono-białych. To Białorusini najbardziej spontanicznie i emocjonalnie uczestniczą w uroczystościach.

Trumny ze szczątkami 21 powstańców stanęły na Placu Katedralnym w Wilnie już o ósmej rano. Żołnierze kompanii reprezentacyjnej litewskich sił zbrojnych przeprowadzili uroczystą zmianę warty, do której przygotowywali się od wielu tygodni.
      Zdj. Denis Dziuba/ belsat.eu

Po wprowadzeniu trumien do katedry rozpoczęła się publiczna, otwarta część pożegnania. Mieszkańcy Wilna i goście (a tych najwięcej jest z Białorusi) wchodzą do katedry i przechodzą powoli przed wystawionymi trumnami, żegnając powstańców.

POŻEGNANIE POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH

Wszystko o pogrzebie bohaterów w Wilnie
      Biało-czerwono-biało

Centrum Wilna dziś rano zamieniło się w białoruskie miasto. Na Pilies (Zamkowej) i innych uliczkach dochodzących do Placu Katedralnego widać było coraz liczniejsze grupki ludzi z narodowymi flagami Białorusi. Na samym placu, powiewało już morze biało-czerwono-białych sztandarów, które w kraju Alaksandr Łukaszenka kazał zamienić symbolami wzorowanymi na sowieckich.

Widać było, że właśnie dla Białorusinów pogrzeb powstańców ma duże znaczenie. Zwłaszcza uważanego przez nich za bohatera narodowego Wincentego Konstantego Kalinowskiego, czyli po białorusku – Kastusia Kalinouskiego.

https://belsat.eu/pl/news/wilno-bialorusini-opanowali-plac-katedralny/

•  

Teraz. przemawia po bialorusku wicepremiel Bialorusi i mowi ze byl to boj o walka o bialoruska panstwowosc itd wypowiada sie pozytywnie o powstaniu.

@szczebrzeszyn09: Czyli przyjał narrację narodowców białoruskich, która polscy historycy uznaja za zafałszowana. Z deszczu pod rynnę, no może to już lepsze niż postsowietyzm. Tyle, że to na niskim szczeblu póki co.

jest to takze nasza wina bo my nic ale to nic nie zrobilismy aby wsmocnic nasza mniejszosc tutaj ani nie wspomoglismy ich w dazeniu na zachod.

@szczebrzeszyn09: Co Polska z bezrobociem 20 % mogła robić w latach 90 gdy sie wybór drogi na Białorusi decydował? Wtedy sami nie byliśmy pewni czy nas przyjmą do struktur zachodnich, a co dopiero mówić o sciaganiu innych. Przecież nawet kilka lat potem nawet Orban rzucił coś o tym, że jeżeli Polska nie jest gotowa to Wegry wejda do Unii bez niej.

•  

Nie jest to prawda.

@szczebrzeszyn09: Pamiętam te porywające wystąpienia Łukaszenki w obronie Pogoni i biało-czerwono-białej flagi, krytyczny stosunek do sowieckiej przeszłości, jego wielki opór przed integracją z Rosją, przywiązanie do wartości demokracji i praw człowieka. Wielki patriota Białorusi, prawdziwy Europejczyk, od ćwierć wieku kieruje swój kraj w stronę Zachodu. Tylko wykopki tego nie rozumieją, chlip, chlip.

•  

Wielki patriota Białorusi, prawdziwy Europejczyk,

@JPRW: Lukaszenka jest zsowietyzowany ze wschodu ... Lukaszenka to wielki gracz a nie mieczak i o dziwo powinnismy go wspierac poniewaz w tym momencie on jest jedynym gwarantem niezaleznosci Bialorusi.

•  

Są litewskie flagi państwowe, nie ma polskich, a najwięcej jest białoruskich biało-czerwono-białych.

@szczebrzeszyn09: I cyk nieprawda. Są flagi polskie tylko na krótszych drzewcach i zlewaja sie z białoruskimi. Nawet na jednym ze zdjec, które dodałem (tym z kosynierami) widąc 4 czy 5 polskich. Na innym ujeciu widziałem relacji filmowej wiecej.

Pamiętam te porywające wystąpienia Łukaszenki w obronie Pogoni i biało-czerwono-białej flagi,

@JPRW: On nawet się lekceważaco o tym herbie wypowiedział.

•  

Czyli przyjał narrację narodowców białoruskich

@szurszur: Tak po czesci zgadzam sie z Toba. Polska oczywiscie jest glupia jak zawsze ze wspomaga ich w swojej naiwnosci. Wiemy ze nacjonalizm litewski zabija, wiemy ze ukrainski takze .... nie chcialbym sie dowiedziec co moze bialoruski. Bialorusini w wiekszosci sa do Polski bardzo pozytywnie nastawieni

•  

I cyk nieprawda. Są flagi polskie

@szurszur: To Bielsat, stacja taka sama propagandowka jak TVPIS nie wiem dlaczego ta Romaszewska tam jeszcze siedzi !!! To co pisze Bielsat trzeba dzielic przez dwa i wyciagac pierwiastek

•  

i o dziwo powinnismy go wspierac poniewaz w tym momencie on jest jedynym gwarantem niezaleznosci Bialorusi.

@szczebrzeszyn09: Co Łukaszence po naszym wsparciu. On sobie wygrywał wszystko niezalęznie czy był izolowany i obłożony sankcjami Zachodu czy kłócił się w czasie negocjacji z Rosją.
      Aczkolwiek dla propagandy wschodniego typu poklepywanie po plecach przez przywódców innych państw ma znaczenie, wiec tu na pewno Łukaszenka takich gestów nie odrzuci.

•  

Co Łukaszence po naszym wsparciu

@szurszur: Generalnie Lukaszenka jak dla mnie geniusz polityczny bez dwoch zdan ... ale jezeli nie damy mu kasy to nic z tej calej bialorusi nie bedzie. Sadze osobiscie ze za kase mozemy cos zyskac na Bialorusi, prawa mniejszosci oraz wejscie gospodarcze. To pragmatyk

•  

To Bielsat, stacja taka sama propagandowka jak TVPIS nie wiem dlaczego ta Romaszewska tam jeszcze siedzi !!! To co pisze Bielsat trzeba dzielic przez dwa i wyciagac pierwiastek

@szczebrzeszyn09: Na kierunku polskim mozę nie az taka, ale na biołoruskim na pewno. Pracuja tam Białorusini o okreslonych pogladach. Aczkolwiek polskich flag mogli nie zauwązyć. Ja też poczatkowo nie widziałem i nawet miałem z goryczą o tym wspomniec dopiero na bliskim planie sie okazało, że jednak sa.
      A Romaszewska też jest mocno propisowska i popierała pierwsze czystki w TVP. Z drugiej strony przyjeła osobe wywaloną z Polskiego Radia. Na pewno Romaszewska jest postacią niejednoznaczną.

•  

Co Polska z bezrobociem 20 % mogła robić w latach 90 gdy sie wybór drogi na Białorusi decydował

@szurszur: No i co z tego ze 20% bezrobocia ... sytuacja Polski byla duzo lepsza od Bialorusi. Wczoraj rozmawialismy ze kiedy wszedl internet na Bialorus ... faktycznie dopiero po 2000 roku. Moglismy stac sie ich oknem na swiat.

•  

Romaszewska

@szurszur: Babsztyl promujaca bialoruski nacjonalizm. Dobila mnie baba kiedy ogladalem program o katolikach na bialorusi. Propagandzista ani slowa o Polakach nawet kiedy rozmowcy probowali mowic po polsku to on na chama wymuszal na nich bialoruski. Za malo programow o Polsce i po polsku

•  

Moglismy stac sie ich oknem na swiat.

@szczebrzeszyn09: Bylismy. Białorusi mogli wjezdzac w uproszczonej procedurze do Polski i handlowac. Wielu sie na takich kursach tam dorobiło. Potem gdy Polska zaczęła sie starac o wejscie do UE musiałą zlikwidować te ułatwienia i handel z byłego ZSRR zaczał zamierać pod koniec lat 90 bodajże. Przynajmniej tak opisywali to Białorusini w artykule na ten temat.
      A co do geopoltycnzych prjektów to słąba wówczas Polska sama chodził po prośbie i adwokatowac za bardzo nie mogła - przynajmniej nie w tak grubych sprawach. Zreszta co zrobić skoro Białorusini nie wytrzymali trudnosci rzadów pod godłem Pogoń i flagą biało czerowno biała i dali sie uwieśc narracji postradzieckiej. Potem opozycjonoisci ''znikali'' częsc pradopdobnie wymordowano a reszta uciekła. A jeszcze sami sie podizelili. Teraz już Łukaszenka koncesjonuje opozycje i podpina władze po niektróe akcje patirotyczne aby opozycja nie mogla ich mieć na wyłacznośc. Np. w dzien tradycyjnych marszów opozycji robi oficjalny koncert. Tak samo jak w Rosji. I cyk protesty już mniejsze i milicja nie usi tyle zatrzymywąc.

•  

Potem opozycjonoisci ''znikali'' częsc pradopdobnie wymordowano a reszta uciekła. A jeszcze sami sie podizelili. Teraz już Łukaszenka koncesjonuje opozycje i podpina władze po niektróe akcje patirotyczne aby opozycja nie mogla ich mieć na wyłacznośc.

@szurszur: Lukaszenka nas organicznie nie lubi powiedzmy sobie szczerze. Ale nie trzeba bylo sie na niego obrazac tylko z nim wspopracowac....i wspierac polska mniejszosc a nie robic z niej zakladnika politycznych wyborow.

•  

powinnismy go wspierac poniewaz w tym momencie on jest jedynym gwarantem niezaleznosci Bialorusi.

@szczebrzeszyn09: Powiedz mi, gdzie był Łukaszenka przez ostatnie 25 lat, kiedy władze Białorusi raz na tydzień podkreślały, że Białorusini i Rosjanie to "adin narod", budowano struktury integracji ze wschodnim sąsiadem a za symbole niepodległościowe można było dostać od omonowców pałą przez łeb?

•  

niepodległościowe można było dostać od omonowców pałą przez łeb

@JPRW: Zapewniam ciebie ze mozesz przejsc przez caly Minsk z flaga bialo-czerowno-biala i nic sie tobie nie stanie. No pewnie jak sie Lukaszence kasy nie dalo to sie nie dziw ze tak mowil. Jak bys mu dal ze 100mil USD to by bylo inaczej. Lepsza byla opozycja co nie wiadomo w ktora strone pojdzie i kim ona jest

•  

Zapewniam ciebie ze mozesz przejsc przez caly Minsk z flaga bialo-czerowno-biala i nic sie tobie nie stanie.

@szczebrzeszyn09: Jak się zaczęło palić pod dupą i realna stała się perspektywa zamiany Białorusi w gubernię mińską Federacji Rosyjskiej, to baćka trochę przeprosił się ze zwalczaną przez lata symboliką. A jeszcze nie tak dawno za koszulki z Pogonią wyrzucano uczniów ze szkoły.

•  

@JPRW: Ja tylko chcialem przypomniec ze Lukaszenka 25 lat temu zostal wybrany w demokratycznych wyborach ktore nie zostaly sfalszowane. Placz i lamet z tego powodu to nie donas ale do Bialorusinow sami go wybrali. Program Lukaszenki zakladal integracje z rosja, zmiane symboliki i powrot do sowieckosci. Kazdy wiedzial na co glosowal, o przepraszam w rejonach gdzie dominowali Polacy na niego nikt nie glosowal ( ͡° ͜ʖ ͡°). Wiec ja sie pytam czy przyadkiem Bialorusini nie sa sobie sami winni. Sami sobie bicz na dXXX zrobili. Pretensje do siebie. Polska powinna jednak zachowac sie temu racjonalnie i chronic swoja mniejszosc. Jak rozmawiam ze Bialorusinami co maja okolo 50 lat i slysze ich jeki na Backe. To ja sie pytam kolo a ty na niego nie glosowales przypadkiem.

•  

Ja tylko chcialem przypomniec ze Lukaszenka 25 lat temu zostal wybrany w demokratycznych wyborach ktore nie zostaly sfalszowane.

@szczebrzeszyn09: Hokus pokus, czary mary. Białorusini w 1994 sami w uczciwych i demokratycznych wybrali Łukaszenkę, minęło 25 lat i Łukaszenka dalej jest wybrany, pewnie dalej uczciwie i demokratycznie. Nie było fałszowanych referendów, nie było fałszowanych głosowań, pałowania protestów, tajemniczych zaginięć i zamykania opozycji do więzień. Sami Białorusini tak chcieli, nie ma tematu, można się rozejść.

+: dertom
    •  

Hokus pokus, czary mary. Białorusini w 1994 sami w uczciwych i demokratycznych wybrali Łukaszenkę, minęło 25 lat i Łukaszenka dalej jest wybrany, pewnie dalej uczciwie i demokratycznie.

@JPRW: Ale Lukaszenka o tym wszystkim mowil w czasie kampanii wiec powiedz mi czy nie wiedzieli czego mozna sie spodziewac. Wiedzieli. No wiec dlaczego pretensje do calego swiata.
      Fanem Szuszkiewicza nie jestem bo najprawdopodobniej sobie spiskowal z Landsbergisem w Puszczy Bialowieskiej. Wiec podejrzewam ze zamordyzm bylby podobny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

Nie było fałszowanych referendów, nie było fałszowanych głosowań, pałowania protestów, tajemniczych zaginięć i zamykania opozycji do więzień.

@JPRW: Tak dla przypomnienia jak to moglo byc demokratycznie jak by Szuszkiewicz utrzymal sie u wladzy. Nachalna bialorutenizacja Polakow na Litwie oraz na Bialorusi

https://jozefdarski.pl/3980-stosunki-bialorusko-litewskie

•  

@szczebrzeszyn09: Łukaszenka w 1994 zapowiadał, że wprowadzi dyktaturę z sobą w roli dożywotniego prezydenta? Szkoda mi naprawdę klawiatury na odpisywanie na takie brednie.

•  

Łukaszenka w 1994 zapowiadał, że wprowadzi dyktaturę z sobą w roli dożywotniego prezydenta

@JPRW: a nie .... mowil o tym ze wprowadzi kurs na rosje i silna prezydenture no przeciez mowil ,..... to jakie zdziwko. Pewien malarz z Lintz tez mowil i nikt mu nie wierzyl.

•  

Od jakiesgos czasu bawie na Bialorusi, i zapewniam Ciebie ze wszyscy ludzi ktorych spotkalem uwazaja sie za spadkobiercow Litwy historycznej !!!!!

@szczebrzeszyn09: A ilu z nich posługuje się językiem białoruskim?

•  

A ilu z nich posługuje się językiem białoruskim?

@manekin: Wszyscy ... znaja ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@szurszur:
      Spadkobiercą Wielkiego Księstwa Litewskiego jest zarówno Litwa wraz ze Żmudzią, jak i Białoruś. Zamykam temat.

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@adam-antoszewski: No to chyba oczywiste. Aczkolwiek w jednym kraju jest to odwoływanie sie otwarte a drugim przygaszone, bo politycznie nie do końca wygodne. Stąd jedni sa spadkobierca bardziej, a inni mniej - nie dlatego, że my tak oceniamy, ale dlatego, że oni tak wybrali.

To chyba chodzi o jakieś umniejszanie Litwinom przez nar0dowców niż o jakąkolwiek merytorykę.

@funkmess: Tak. Jest też jakis etos antysystemowca, który karze chronicznie robić na opak czyli propsowac te kraje, które obecnie nie sa naszymi sojusznikami, a cisnac po tych o których ''system'' mówi dobrze.

•  

@szurszur: Wiem, że śledzisz rosyjskojęzyczny internet dlatego mam pytanie, jak na to wydarzenie (jakby nie patrzeć antyrosyjskie) zareagowały media w Rosji?

•  

@kam966: Jeszcze nie widziałem, ale jutro bede szukał dokładniej. Ale niezależnie od tego w rosyjskich mediach poajwiaja sie przerysowane opinie dotyczace ogólnej sytuacji gdzie sie wręcz mówi, że Polska przejmuje Białrous, bo Rosja za mało sie tam angażuje. Wcześniej wszelkie próby nawet dorbnego odejcia od idei ''ruskiego mira'' były negatywnie opisywane w Rosji i przesadnie przedstawiane nawet jako wstep do zdrady Białorusi.

•  

•  

@funkmess: Coś tam chyba wiedzą chyba, że nazywa się ich czasem Żmudzią i w PL i wśród częsci środowisk Białorusi bo chyba widziałem tego typu komentarz.

•  

To chyba chodzi o jakieś umniejszanie Litwinom przez nar0dowców niż o jakąkolwiek merytorykę. Tak samo Rosjan wyzywają od Mongołów, Żydów od Chazarów a Kaszubów i Ślązaków od Niemców.
      Jakby to cokolwiek miało zmienić.

@funkmess: Ochłoń. Nikt Kaszubów nie uważa za Niemców. Ślązaków też nie. Ślazakowcy masturbujący się pod jakiegoś Kożdonia czy innego pazia to inna sprawa ale to już taka dygresja na marginesie.
      Co do tego para państwa zwanego Białoruś to jest to sowiecki skansen a większość tego "narodu" jest sowieciarzami, prawosławnymi pastuchami których historia zaczęła się w latach 1941- 44 na czołgu t-34 i furmance wypełnionej agentami NKWD. Jakaś "opozycja" co ssie polskiego fiuta niewiele tu zmienia. Choć trzeba przyznać że w przeszłości był to dobry materiał do polonizacji historia potoczyła się jednak inaczej i prawdopodobnie proces sowietyzacji tego kurwidołka jest nie do odwrócenia a szkoda.
      Kwestia jest taka że waga terytorium Białorusi(ciężar geopolityczny/strategiczny) jest zupełnie inny niż Litwy.
      Litwa jest bez znaczenia, nic Polsce nie może dać a trzeba jej bronić. Sami Litwini nigdy nie wyzbędą się kompleksów względem polski i polaków za to że ściągnęli ich z drzewa ale jak juz wspomniałem to bez znaczenia.

•  

•  

@funkmess: ...ale co to ma wspólnego z polskimi nacjonalistami/narodowcami? Różnymi wypierdkami w furażerkach nadającymi z "jutjuba" też radziłbym się nie sugerować. Jedyne co mamy do Białorusi/Litwy/Ukrainy itp to jak ich wykorzystać w imię polskich interesów, możemy się lubić ale możemy się też bardzo nie lubić. Wszystko jest zmienne, płynne.

PS: nie widzę tu żadnych kompleksów względem Litwinów.

•  

•  

Głupota to jest nieznajomość historii i wypowiadanie się w tych kwestiach. Zanim Polacy nie ściagneli Litwinów z drzewa to ich "gospodarka" polegała na najeżdżaniu mojego Mazowsza. W momencie chrztu Litwy na jej rozległym terytorium nie było praktycznie miast i żadnego kapitału. Wszystko co się potem dostało na Litwę było importem z korony tak jak niejaki Kalinowski potomek kolonistów z Mazowsza. Dziedzictwo materialne Wilna również jest ściśle zwiazane z polakami. Jeszcze w XIXw na Żmudzi polscy księża pisali że miejscowy lud nie zna nawet "ojcze nasz" i wrzuca kamyki do strumienia w celu wypędzenia demonów.
      To tyle, jest piatek a ten dzień jeśli nie spędzam w ramionach blondynki tudzież brunetki to popijam sobie piwko z podobnymi mi kibolami i faszystami :-) Czołem smyku.

•  

•  

Tak samo Rosjan wyzywają od Mongołów,

@funkmess: ich od Mogołów "wyzywają" (kwestia dyskusyjna czy to bardziej "obraźliwe" dla Rosjan czy Mongołów) w co najmniej dziewięciu krajach. W sumie wiele aspektów dlaczego zachowują się tak jak się zachowują i pomniejsze elementy kultury i folkloru to naleciałości po Złotej Ordzie i sami naukowcy Rosyjscy to przyznają. Mam tu na myśli tych, którzy nie szerzą propagandy o Rosji jako ponad 9000% słowiańskiej i niezwyciężonej.

Jeszcze w XIXw na Żmudzi polscy księża pisali że miejscowy lud nie zna nawet "ojcze nasz" i wrzuca kamyki do strumienia w celu wypędzenia demonów.

@Jaksa_z_Kopanicy: i to jest pozytywne. Lepiej robić tak niż latać po to do kościółka. Tak dobrze zachowane rodzime tradycje pogańskie to wielki plus.

•  

To daliście się najeżdżać dzikusom z drzewa a teraz pyszczycie w internecie?
      Kwintesencja kompleksów.

@funkmess: Co ty tak z tymi "kompleksami" ciągle? Widać nazbyt często patrzysz w lusterko tudzież czytasz własne posty :)
      Co do meritum to te najazdy nie były takie znowu złe dzięki temu dumny nadwiślański żywioł polski zaludnił Podlasie a potem to już poszło Grodno, Wilno aż hen hen po Dyneburg :)
      No i były też "akcje odwetowe" po takich Jaćwingach i im podobnych to tylko kurhany zostały.
      Zdaje mi się też że już cie pożegnałem. Może w niezbyt wyrafinowany sposób ale jednak :)

> i to jest pozytywne. Lepiej robić tak niż latać po to do kościółka. Tak dobrze zachowane rodzime tradycje pogańskie to wielki plus.

@yamnichek_pyesio: Też uważam że to pozytywne i generalnie na plus, jeno dla polski :) Dlatego nas jest ~38mln a Litwinów ~3mln. No i fajno, fajno :)

•  

Też uważam że to pozytywne i generalnie na plus, jeno dla polski :) Dlatego nas jest ~38mln a Litwinów ~3mln. No i fajno, fajno :)

@Jaksa_z_Kopanicy: nie widzę związku.

•  

@Jaksa_z_Kopanicy: może wciąganie większych ilości kadzidła na mszy coś pomoże...

•  

@yamnichek_pyesio: Jak byłem młody i piękny to zdarzało mi się coś tam wciągnąć smyku ale nie było to kadzidło :)

•  

@yamnichek_pyesio: Jesteś gotowy do tego żebym cie ruchał czy o co tu chodzi? :-)

•  

•  

skoro praca na roli u litewskiego Pana i gwałty na Polkach to epickie zwycięstwo polskiej myśli narodowej?

@funkmess: O czym ty chłopcze bredzisz? Naprawdę... :-)

•  

•  

Historyczne związki Rosji z Wielką Ordą są jak najbardziej, tak samo jak z Wikingami czy Bizancjum.

Mylisz Rosję (Księstwo Moskiewskie) z Rusią (łacińska nazwa RVSSIA).

Chodzi mi raczej o retorykę polskich nacjololo. Nie używa się "pozytywnego" skojarzenia z Rurykowiczami tylko negatywnego z azjatyckimi hordami.

@funkmess: moskiewscy Rurykowicze (którzy w sumie są potomkami Mongołów za sprawą żony Dołgorukiego - która jak najbardziej należała do koczowników) są bardzo w prącie mało "pozytywni" i mają na koncie np. ludobójstwa jak niemal doszczętne wymordowanie całego Nowogrodu. To dość w stylu Czyngis Chana.

Tak samo z Litwinami - pozytywne cechy próbuje się przypisać Białorusinom jakieś negatywne tym mitycznym "Żmudzinom" z bajań narodowców, pomija się zupełnie Litwinów Pruskich którzy tak naprawdę tradycje narodowe przechowali przez polonizacje i rusyfikacje.

Biedą, to jest wybiórcze stosowanie XIX wiecznej definicji narodu w całej dyskusji i to nie tylko przez narodowców mniej lub bardziej skrajnych lecz również koła akademickie. Wybiórczość ta objawia się umieszczaniem "narodu polskiego" juź w X wieku - w czasach gdy państwo Piastów dalece odbiegało od zasięgu i kontroli nad ziemiami Słowian zachodnich, którzy są dzisiaj nazywani Polakami. I jednoczesnemu wybiórczemu odbieraniu tego prawa wschodnim, czy nawet zachodnim sąsiadom.

Co się objawia takimi kuriozami jak dostawanie wścieklicy jak ktoś nazywa Kaszubów, Ślązaków, Kurpiów itd odrębnymi od Polaków grupami etnicznymi przy jednoczesnym popieraniu i jaraniu się separatyzmem w obrębie części Łemków czy Bojków w Polsce w stosunku do Ukraińców. Tendencje separatystyczne nawiasem mówiąc zaszczepiono w nich w czasach zaboru Rosyjskiego przez emisariuszy Kremla - tzw. kręgi "moskalofilskie" i szczególnie zintensyfikowano około drugiej wojny światowej.

Jeszce nierozumienie dlaczego nazwa Ukrainiec pojawiła się w XIX wieku i utożsamianie jej rozpowszechnienia z powstaniem narodu ukraińskiego to śmiech na sali. To byłą ledwie zmiana nazwy wywołana potrzebą odizolowania się od Rosji, która przywłaszczyła sobie łacińską nazwę Rusi - czyli RVSSIA, co zrobiła dopiero za czasów Piotra I w XVIII wieku - wcześniej była po prostu Wielkim Księstwem Moskiewskim. Oczywiście ci którzy utożsamiają powstanie narodu ukraińskiego z upowszechnieniem terminu Ukrainiec nie mają problemu z nazywaniem Rosją Wielkiego Księstwa Moskiewskiego. Jest to tak w kurtyzanę niekonsekwentne i śmieszne, że ja nie mogę.

Gorące dyskusje ostatnie 12h