•  

   @Kempes:
   Wydaje mi się, że to jest pomyłka, chociaż z doświadczenie wiem, że osoby prowadzące religie w szkole, potrafią być mega pierdolniete.

  •  

   @Kempes: piekne czasy. A nie to co teraz, glupie baby domagają sie swoich praw

  •  

   @Kempes: tak jest w Piśmie napisane. Nic nie poradzisz.

  •  

   @Kempes było w Koronie królów: lepsza niewiasta bez urody niż gadatliwa xD

  •  

   @Kempes uważam że żona powinna w małżeństwie być poddana mężowi. Tak samo jak mąż żonie. Niby jak małżeństwo ma przetrwać, jeśli żona nie chce dla męża być oddana i odwrotnie.

  •  

   @Kempes: nie zadawaj pytań, nie kwestionuj władzy, nie chciej myśleć sama.
   A teraz weź ch£ja w usta bo tak chce Pan.

   Wychowujmy dalej w ten sposób połowę społeczeństwa i potem z wyższością mówmy jakie to one są durne i ograniczone.

   Jprdl co za żenada.

  •  

   @spacja_enter: Jest różnica między oddaniem i poddaństwem.

  •  

   @spacja_enter: Oddanie a poddanie to dwie różne rzeczy. Nie żeby coś

  •  

   @Kempes: Pomijając podludzki środek, równie antyrigczowe jest nakazywanie dziecku, żeby było posłuszne we wszystkim. Wspaniały sposób żeby nauczyć dziecka niemanifestowania swoich potrzeb, niewyrażania emocji, wpoić niskie poczucie własnej wartości, brak poczucia sprawczności i poczucia bezpieczeństwa.
   Styl autorytarny powinien już dawno odejść do lamusa.

  •  

   @Detonae literówka, chodziło o poddanie. Ja wiem, że kojarzy się z niewolnictwem, ale to nic z tym wspólnego nie ma. Chodzi o to by, kobieta i mężczyzna byli wobec siebie zależni na dobre i na złe.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

   +: maina
  •  

   A teraz weź ch£ja w usta bo tak chce Pan.

   @Moitessier: myślę że Terlikowscy jako wzorowi katolicy mogliby się z tobą nie zgodzić, polecam katolicką edukację seksualną od nich, a dopiero potem pisanie komentarzy, bo robić błędy w dyskusji tak prostej do zaorania to jednak trochę wstyd ¯\_(ツ)_/¯

   @Kempes: dzieciak dostał 5+ podkreślony jest fragment z poddaństwem, najprostsza konkluzja to że dzieciak po prostu pomylił poddaństwo z oddaniem, w przeciwnym wypadku dostał by pełne 6 co na religii zbyt trudne do osiągnięcia nie jest. Srasz tą propagandą jakby kościół ci coś strasznego zrobił, może pora na terapię? Wbrew temu co próbujesz tu sugerować katolicy nie orzą żonami pola i nie zakładają chomąta. Twoja interpretacja to twoja interpretacja i nic ponad to.

   Tyle jest rzeczy w kościele z których można się nabijać z sensem, a ty wrzucasz jakieś ochłapy naciągane na siłę.

  •  

   @Kempes ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: 1574499562344.jpg

  •  

   @genesis2303: Zakreślenie na czerwono jest raczej z programu graficznego.

   +: maina
  •  

   @Bonaparte_34 pewnie że możesz poradzić, książka jak każda inna tylko że trochę stara i jakieś świry robią sobie uga buga do niej co niedzielę ( ͡° ͜ʖ ͡°). A jak wiadomo każda książka która jest już bezużyteczna, znajduje drugie zastosowanie w kominku ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   @Kempes: tak czy siak, zamiast nabijać się z edukacji Terlikowskich czy ogólnego podejścia kościoła do współżycia czepiasz się słówek interpretujesz po swojemu i ośmieszasz wojujących ateistów. Ja nie wiem, brakuje ci wiedzy żeby wyśmiać coś co autentycznie należałoby w tej instytucji zreformować? Zeszyt od katechezy dowodem na niewolnictwo kobiet...

  •  

   dzieciak po prostu pomylił poddaństwo z oddaniem

   @genesis2303: i w dalszym ciągu masz tylko "żona oddana mężowi" bez wzajemności

  •  

   @Wotto: oczywiście na to co nie jest zakreślone po lewej jesteś ślepy?

  •  

   @genesis2303 Jakie czepiam się słówek?! Bardzo dobrze pamiętam jak mnie uczono na religii (╭☞σ ͜ʖσ)╭☞

  •  

   @Kempes: To jest smutne, ze przy calej dzisiejszej wiedzy z zakresu psychologii, psychiatrii, medycyny i socjologii ludzie wola sie opierac o kodeks plemienny z epoki brazu.

  •  

   @genesis2303: nie ma symetrii, nie ma równości, w dodatku żona oddana mężowi może się kojarzyć z przekazanym przedmiotem

  •  

   @Ringu: to akurat działa w dwie strony, niektórzy wolą się opierać o teorię 128 płci która też większego pokrycia z nauką nie ma.

   @Kempes: nie każdy miał szczęście trafić na dobrą edukację to dość powszechne, nie tylko jeśli chodzi o religię. Rzucasz po prostu słaby naciągany argument podczas gdy lepszych nie brakuje.

  •  

   @genesis2303 Jaki naciągany?! Wyraźnie jest napisane to co jest napisane. Po prostu starasz się bronić przegranej pozycji i tyle. Słabo to o tobie świadczy.
   Radzę ci udać się na polską wieś i tak zobaczyć jak wygląda katolickie wychowanie (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   @genesis2303: argument ze 128 plciami vs miliony chrzescijan - mysle, ze to troche inna skala.

   +: MPXD
  •  

   nie ma symetrii, nie ma równości, w dodatku żona oddana mężowi może się kojarzyć z przekazanym przedmiotem

   @Wotto: oczywiście że nie ma symetrii, symetria występuje między analogicznymi tworami, tymczasem między płciami występują dość znaczące różnice. Kto powiedział że ma być symetria? Miłość męska jest inna niż kobieca, inaczej się manifestuje i inne role są do spełnienia. To o czym mówisz to klasyczne mieszanie equality=/=equity. Nie ma nic złego w tym że nie ma symetrii.

  •  

   @Ringu: oczywiście że inna, nigdzie tego nie kwestionuje, po prostu każda tez ma swoją antytezę.

   Jaki naciągany?! Wyraźnie jest napisane to co jest napisane.

   @Kempes: wyraźnie jest też napisane to co pomijasz po lewej. Nie pasuje ci do tezy co?
   Btw jako agnostyk bawię się tu trochę w adwokata diabła, prywatnie wiele rzeczy mi nie pasuje w kościele, ale odróżniam tępą nienawiść od rzeczowej krytyki.

  •  

   @genesis2303 Masz ty rozum człowieczku?! Co ma wspólnego miłowanie się małżonków do bycia w stosunku poddaństwa jednego do drugiego?!

  •  

   @genesis2303: ale nie zaprzeczysz, że żona jest w stanie miłować męża i nie być dla niego przykra? czy "miłowanie" w języku biblijnym jest zastrzeżone na mężczyzn? czy mąż może być oddany żonie? po co to językowe rozróżnienie?
   poza tym nie wierzę w pomyłkę, ponieważ:

   „Żony, bądźcie uległe mężom swoim jak Panu, bo mąż jest głową żony, jak Chrystus Głową Kościoła, ciała, którego jest Zbawicielem, ale jak Kościół podlega Chrystusowi, tak i żony mężom swoim we wszystkim. Mężowie, miłujcie żony swoje, jak i Chrystus umiłował Kościół i wydał zań samego siebie, aby go uświęcić, oczyściwszy go kąpielą wodną przez Słowo, aby sam sobie przysposobić Kościół pełen chwały, bez zmazy lub skazy lub czegoś w tym rodzaju, ale żeby był święty i niepokalany” (Efez. 5, 22 – 27).

  •  

   Masz ty rozum człowieczku?! Co ma wspólnego miłowanie się małżonków do bycia w stosunku poddaństwa jednego do drugiego?!

   @Kempes: jak skończysz to podejście typu haha mati paczaj kościelne to czeba wyśmiać i przejdziesz do argumentów, to możemy dyskutować, do tego momentu nie widzę sensu.

   ale nie zaprzeczysz, że żona jest w stanie miłować męża i nie być dla niego przykra?
   Dlaczego miałbym zaprzeczać, katolicy nie przyjmują swoich nakazów literalnie jak muzułmanie koran. Jest dużo pola na interpretacje, co sprawia że cała wykładnia jest dość podatna na zniekształcenia. Ważne też żeby omawiać te tematy bez pomijania kontekstu i bez prymitywnych manipulacji, bo naprawdę wiele można zrozumieć na opak. Kościół nie widział mnie od kiedy osiągnąłem pełnoletność, a jednak lubię czasem posłuchać konkretnych argumentów jak tutaj.
   https://www.youtube.com/watch?v=TwaEaig8tpE
   Nie muszę rozumieć wszystkiego, nie muszę się ze wszystkim zgadzać, ale jest różnica między uzasadnioną krytyką kościoła, jak choćby w przypadku bezkarności pedofilii, a tępym wyśmiewaniem, wyzywaniem od ciemnogrodu tylko dlatego że ktoś ma inne podejście do życia niż ja.

  •  

   @genesis2303 Ale to ciemnogród, że w państwie europejskim w XXI wieku ktoś próbuje uczyć dzieci, że kobieta powinna być poddana mężowi, a nie że małżonkowie mają takie same prawa i obowiązki.
   Będę wyśmiewać takie podejście to związków między ludźmi w XXi wieku, gadzie jeden partner/partnerka ma być poddanym drugiego partnera/partnerki.
   Ludzie są równi i mają takie same prawa bez względu na.in. na płeć. Jest napisane to co jest napisane, ocena jest taka a nie inną.
   Starasz się bronić ciemnogrodu, zamiast przyznać że w dzisiejszych czasach, przy dzisiejszej wiedzy, to idiotyzm.

  •  

   Ale to ciemnogród, że w państwie europejskim w XXI wieku ktoś próbuje uczyć dzieci, że kobieta powiedziała mną być poddana mężowi, a nie że małżonkowie mają takie same prawa i obowiązki.

   @Kempes: to jest twoje założenie i masz do niego prawo, tak jak katolicy mają prawo do swojego, nie każdy musi myśleć tak jak ty. Ponownie equality=/=equity. Jak chcesz symetrii to ja poczekam aż mężczyźni zaczną rodzić dzieci, wtedy będziemy mogli mówić o prawdziwej równości.

   Równie dobrze ja mogę się śmiać że prawdziwy ciemnogród wchodzi dziś na uczelnie razem z teorią 128 tożsamości płciowych których nie sposób obiektywnie zweryfikować, bo uczucia mają być ważniejsze niż fakty.

   Będę wyśmiewać takie podejście to związków między ludźmi w XXi wieku, gadzie jeden partner/partnerka ma być poddanym drugiego partnera/partnerki. Ludzie są równi i mają takie same prawa bez względu na.in. na płeć.

   No i nijak się to nie kłóci z prywatnym dobrowolnym podejściem do małżeństwa, nikt siłą przed ołtarz nie ciągnie, nikt za ciebie nie powie sakramentalnego "tak". Chcą tak żyć to niech sobie żyją, w przeciwieństwie do ciebie nie widzę sensu się nad tym rozdrabniać, kiedy kościół ma za uszami dużo grubsze sprawy.

   Jest napisane to co jest napisane, ocena jest taka a nie inną. Starasz się bronić ciemnogrodu, zamiast przyznać że w dzisiejszych czasach, przy dzisiejszej wiedzy, to idiotyzm.

   Ponownie, to nie jest koran żeby to czytać literalnie znawcy pisma świętego je interpretują, to nie jest twór dosłowny, poniekąd nawet dobrze bo gdyby dosłownie zaczęto jeść ciało Chrystusa to na zbyt długo by go nie wystarczyło. No ale jak mniemam ty wiesz lepiej jak interpretować nakazy katolików niż księża czy sami katolicy, mówią że ignorancja to błogosławieństwo, zazdraszczam prostoty pojmowania świata.

   +: meres
  •  

   Komentarz usunięty przez autora wpisu

  •  

   @genesis2303:

   niektórzy wolą się opierać o teorię 128 płci która też większego pokrycia z nauką nie ma.

   Gdzie mogę poczytać o takiej teorii?

  •  

   @Kleki_Petra: poprawiłem później, tożsamości płciowe to chyba najbliższe tłumaczenie dla gender. Możesz posłuchać choćby w tej jakże ciekawej dyskusji.

   źródło: youtube.com

  •  

   @genesis2303 Ja chcę tylko, żeby dzieci były uczone zgodnie z dzisiejszym stanem ludzkiej wiedzy, że żaden człowiek nie jest poddanym innego człowieka. Każdy ma równe prawa. Ciężko to tak zrozumieć tobie, konserwo?
   A co do tych 128 płci to prezentujesz typowe niezrozumienie płciowości człowieka, które opiera się nie tylko na jego fizycznym wyglądzie. To że ktoś wygląd jak mężczyzna nie musi się czuć jak mężczyzna. Podobnie jak nie wszyscy ludzie są praworęczni. Leworęczność, która kiedyś starano się leczyć, jest cechą naturalną.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora wpisu

  •  

   @genesis2303: piszesz coś o interpretacji, czy obopólnej zgodzie na życie w takim czy innym układzie pod wpisem o zeszycie z podstawówki. W szkole dziecku się przedstawia jednoznaczny przekaz - ze zarówno mama jak i ono maja być bezwzględnie poddani tacie. I kilkuletnie dziecko ma to sobie interpretować jakoś? Albo dyskutować z rodzicami, na co się oni dogadali?

  •  

   @genesis2303: Chcę poczytać o teorii, nie mam czasu na oglądanie.

  •  

   W szkole dziecku się przedstawia jednoznaczny przekaz

   @powiedz: na przykład najpierw mówi się dziecku po prostu że kradzież jest zła i to też jest jednoznaczne, na pewnym etapie rozwoju po prostu tak rozumujemy, jednak kiedy podrastamy potrafimy już wartościować, że kradzież wódki z monopolowego jest czymś innym niż napad na bank z bronią w ręku i jeszcze czymś innym niż kradzież bułki przez biedną emerytkę.

   Na wczesnym etapie to normalne, że daje się dzieciom jednoznaczny przekaz, dopiero potem się go uszczegółowia, nie bez powodu kościół prowadzi też nauki przedmałżeńskie w który można znaleźć ciekawsze kwiatki do pośmiania niż ucięte zdjęcie zeszytu od religii.

  •  

   @genesis2303 To że wrzuciłeś JEDNĄ słownie JEDNĄ dyskusje ludzi, którzy problemami z płciowością nie zajmują się naukowo, to tylko świadczy o twoim ograniczonym rozumieniu tego problemu.
   Zostań ze swoim średniowieczem i wiara w niewidzialnego przyjaciela sam.

  •  

   @powiedz Podyskutuj z nim w osobnym wątku, ja nie mam ochoty rozmawiać na poziomie jaki reprezentuje ta zmanipulowana przez religię osoba.

  •  

   @genesis2303: coś Ci nie wyszło z tym przykładem.
   Dzieci uczy się ze kradzież jest zła bo kradzież jest ZAWSZE zła.
   A dziecko nie powinno NIGDY być tak uprzedmiotowione, a kobieta tylko w skrajnym przypadku, gdy się na to w pełni zgodziła. I jest ogromne prawdopodobieństwo, ze mama właściciela tego zeszytu nie jest taką kobietą, więc nie można go tego uczyć.

  •  

   @Kempes a potem takie Julki wyrastają co to ja nie jestem

  •  

   @xsnm: raczej nie pomyłka na początku Biblii jest dokładnie taki zapis.

   +: xsnm
  •  

   @Jezykkk:
   Przez pomyłkę bardziej miałem na myśli źle spisane słowo z tablicy, a do biblii ostatnio raz zaglądałam jak mialem 8 czy 9 lat także nie mam pojęcia czy tak jest czy nie.

  •  

   @Kempes Toż to skandal! Nie dopisali, że w razie nieposłuszeństwa wali się w ryja!

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • odpowiedzi (76)

 • avatar

  Niestety - mimo kilku podejść nie pokochamy się ( ͡° ʖ̯ ͡°) kupiłem to pachnidło w ciemno po wpisie jednego z Mirków, ale to kompletnie nie moja historia - przerażająco mocny, stary zapach. Z plusów, jak dla mnie, trzeba zaznaczyć przepotężną projekcję i trwałość - ten skurczybyk trzyma się na skórze nawet po prysznicu

  Może jeszcze znalazłbym w nim coś ciekawego, ale różowa już kompletnie nic, co tylko upewnia mnie w decyzji, że czas się rozstać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Tak więc #rozdajo !

  Egzemplarz zakupiony na Notino, praktycznie nieużywany (jest tam ponad 100ml - zresztą picrel).

  Losowanie #mirkorandom dziś o 20, klasycznie udziału nie biorą zielonki, wielbiciele patostreamów, dupeczekzprzypadku i innych dziwnych tagów. Wysyłka na mój koszt ale tylko paczkomatem - dane do wysyłki na PW po ogłoszeniu zwycięzcy.

  Miło będzie jak zostawicie komentarz dla zasięgu ( ͡° ͜ʖ ͡°) Powodzenia i miłej niedzieli!

  #perfumy
  pokaż całość

  odpowiedzi (104)

 • odpowiedzi (5)