•  

#anonimowemirkowyznania
    załóżmy
    koszt mieszkania = 3000 zł miesięcznie
    koszt przeżycia = 1000 zł miesięcznie

dwie osoby mają takie same zarobki = 3000 zł netto
    jedna mieszkanie odziedziczyła, a druga musi wynajmować

po roku jedna ma 24 0000 zł oszczędności, a druga 12 000 zł długu

KAŻDY MA RÓWNE SZANSE, A ŻEBY DO CZEGOŚ DOJŚĆ TRZEBA ZAPIERDALAĆ :)

#praca #pracbaza #studia #studbaza #pieniadze #gospodarka

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
    Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
    Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
    Dodatek wspierany przez: Wyjazdy studenckie - bogata oferta przez cały rok

• poprzednie komentarze (30)

•  

1) Niższe podatki dochodowe, dzięki czemu łatwiej się dorobić.
      2) Podatki katastralne utrudniające gromadzenie nieruchomości

@Cierniostwor: Nie widzisz sprzeczności w tych dwóch punktach?

•  

Nie widzisz sprzeczności w tych dwóch punktach?

@mayek: Nie ma tu sprzecznosci, ten system podatkowy ułatwiałby dochodzenie do bogactwa, ale utrudniałby utrzymanie go.

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: No jeśli wybierasz apartamenty za 3k to się nie dziwię, że masz ból tyłka.

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: Do roboty a nie narzekasz. Mam 32 lata i biedy nie cierpialem ale tez nie dostalem mieszkania od rodzicow na start. Mam kumpla w pracy, ktory ma 24 lata i jak urodzilo mu sie dziecko to rodzice kupili mu 3 pokojowy dom. Moja pierwsza mysl? Zajebiscie. Tak powinno zaczynac sie dorosle zycie. Moj syn (aktualnie ma 8 miesiecy) jak bedzie wkraczal w dorosle zycie to dostanie mieszkanie zeby mial troche latwiej niz ja. Pretensje jezeli w ogole to tylko do swoich rodzicow/ przodkow. Jednak z mojej perspektywy zadne pretensje nie powinny miec miejsca bo w koncu kazdy robi ze swoim zyciem co chce.

•  

@whatsup666: retoryka jest taka, że dobrobyt zdobywa się ciężką pracą, ale w rzeczywistości jedni graja na easy, inni na hard i to nie ze swojego wyboru.

•  

ułatwiałby dochodzenie do bogactwa, ale utrudniałby utrzymanie go.

@Cierniostwor: Srogie piguły. Mam być bogaty, ale ma mnie nie stać by być bogatym?
      Rozumiem że podatkom katastralnemu i od dziedziczenia podlegaliby rolnicy, którzy mają/dziedziczą ziemię wartą miliony złotych?

•  

•  

U jednej osoby zapierdzielali przodkowie. Tez mozesz przygotowac lepszy start dzieciom/wnukom.

@Mortas: w Polskich realiach predzej przodkowie krecili i kombinowali, posiadali spoldzielnie mieszkaniowe itp. Mieszkania za zlotowki, urzedaski obsadzajacych swoich itp. Aczkolwiek w teorii masz rację.

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: jak ktoś zarabia 3000 to nie wynajmuje mieszkania za 3000 tylko szuka czegoś tańszego. Twój wywód jest błędny.

•  

Rozumiem że podatkom katastralnemu i od dziedziczenia podlegaliby rolnicy, którzy mają/dziedziczą ziemię wartą miliony złotych?

@mayek: Dlaczego nie? Taki podatek spowodowałby duże spadki cen nieruchomości, wiec nie wyszłoby to tak dużo.

Srogie piguły. Mam być bogaty, ale ma mnie nie stać by być bogatym?

@mayek: Po pierwsze jeżeli nie będziesz trzymał kapitału w nieruchomościach tylko np. aukcjach to podatek katastralny cię nie dotknie, wiec jak ma cię nie stać na bycie bogatym.

Po drugie jeżeli ktoś dorobił się własną pracą pałacu za milion, czyli prawdopodobnie kosztował go minimum milion 200 tys.(kredyt) to serio myślisz że byłaby to dla niego jakaś wielka tragedia zapłacić rocznie 1% wartości? To by zabolało osoby mało zarabiające ale dziedziczące fortuny.

•  

U jednej osoby zapierdzielali przodkowie. Tez mozesz przygotowac lepszy start dzieciom/wnukom.

@Mortas: w wiekszosci przypadkow nie. Decyduje raczej przypadek. Masz rodzine A i rodzine B zyjace w dwoch roznych miejscowosciach. Zadna nie wyroznia sie niczym specjalnym, ot mieszkaja sobie w Polsce powiatowej i pracuja w najwiekszej fabryce swojego regionu. Nagle krach, jedna fabryka pada, druga nie. Jedno miasto dalej sie rozwija, bo mieszkancy maja prace i sa wplywy z podatkow, drugie podupada bo ludzie sie zwijaja. Wartosc nieruchomosci spada, bo nikt nie chce tam mieszkac. Jako dziecko dziedziczysz mieszkanie w miescie A, warte 300k, a ktos inny dostaje lokum w miescie B, warte (w porywach) 70k. Gdzie tu wplyw zapierdzielania przodkow, a gdzie po prostu los?

•  

@Cierniostwor Kolejny co chce dopierdolic ludzi przedsiębiorczych xD

•  

wielka tragedia zapłacić rocznie 1% wartości?

@Cierniostwor: Mam dom na przedmieściach warty pewnie z 700k z działką. Dom jest częściowo na kredyt- nie jestem jakiś super bogaty. Czy dobrze rozumiem, że Ty chcesz żebym płacił 7000 zł podatku rocznie tylko dlatego że mam dom? To jest 600zł miesięcznie, czyli więcej niż kosztuje utrzymanie tego domu.

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: koszt wynajęcia czegoś w miarę komfortowego do mieszkania dla 1 osoby nigdzie poza Warszawą nie jest większy niż 1000zl razem ze wszystkimi opłatami, myślę że nawet w Warszawie coś by się znalazło.

•  

@mayek: 1% hahahaha. W Polsce bardzo dużo ludzi ma dom, działkę jednakże wcale nie są bogaci. Dostali po prostu od dziadków. Mam dom z dużą działką. Już widzę jak by to wszystko wycenili. Realna wartość (do sprzedania) byłaby o wiele niższa.

•  

Mam dom na przedmieściach warty pewnie z 700k z działką. Dom jest częściowo na kredyt- nie jestem jakiś super bogaty. Czy dobrze rozumiem, że Ty chcesz żebym płacił 7000 zł podatku rocznie tylko dlatego że mam dom? To jest 600zł miesięcznie, czyli więcej niż kosztuje utrzymanie tego domu.

@mayek: A ile zarabiasz? Pamiętaj że zarabiając średnia krajową to co miesiąc od twojej pracy idzie łącznie 3k podatków, w tym co ja proponuje zapłacisz katastralny ale za to dużo więcej zarobisz.

Kolejny co chce dopierdolic ludzi przedsiębiorczych xD
      @tomaszq: Przedsiębiorczy to teraz są dopierdoleni łącznie 40% podatkami od pracy, które chce obniżyć.

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: moi rodzice mają 6 mieszkań które wynajmują i dobrze prosperujacy biznes. Kiedy wyprowadziłem się z domu musiałem sam o siebie zadbać a w domu rodzinnym uwierz, mialem wszystko co chcialem. Rodzice planowali że przejmę ich firmę ale ja poszedlem własną drogą z czego nie byli zadowoleni. obecnie mam 2 kredyty na samochod i dom, prowadzę działalność gospodarczą a od rodziców usłyszałem że
      mieszkania będą ich emeryturą i przepiszà je na wnuki. Pempowina została odcięta w wieku 26 lat za co nigdy nie zdolam im podziękować. Łatwo jest patrzeć na innych, ciężka praca i budowanie majątku od podstaw daje niesamowitą motywację radość i naukę.

•  

@szczyp1orek: jeżeli chodzi o jakiś komfortowy pokój to tak ale nie ma szans np. w takim Krakowie o fajną kawalerkę za 1000 zł.

•  

Pamiętaj że zarabiając średnia krajową

@Cierniostwor: Ok, a co z emerytami? To są często dość biedni ludzie posiadający atrakcyjne nieruchomości (mieszkanie w centrum czy dom w willowej dzielnicy).

•  

@Mortas: no fajnie. A co to zmienia? Już nie mówiąc o tym, że nie każdy chce dzieci xD
      A i pomyśl- kto łatwiej zaoszczędzi, żeby cos przekazać dzieciom? Tym z oszczędnościami czy dlugiem?

+: maina
    •  

@mayek:
      1)Od emerytury też są podatki dochodowe(absurd wiem, ale są)
      2)Mogą wsiąść hipotekę odwróconą, kasa co miesiąc w zamian za co bank weźmie mieszkanie po ich śmierci.
      3)Jeśli mają bardzo drogie mieszkanie mogą je sprzedać i wyprowadzić się do mniejszego/oddalonego dalej od centrum.

•  

@Cierniostwor No są, i mimo to dają radę gromadzić majątek i inwestować dalej. Ty chcesz dorzucić jakiś kastralny, czyli kolejny podatek od pracy, no niesamowite rozwiązanie :D

•  

No są, i mimo to dają radę gromadzić majątek i inwestować dalej. Ty chcesz dorzucić jakiś kastralny,

@tomaszq: Przecież są też inne drogi inwestowania niż pompowanie w nieskończoność banki nieruchomości. Wtedy katastrata nie płacisz i możesz gromadzić kapitał do inwestycji dalej.

•  

@Cierniostwor Nie potrafię zrozumieć co jest złego w inwestowaniu w nieruchomości. Mieszkanie własnościowe nie jest podstawową potrzebą, a czymś na co trzeba sobie zapracować. Nie masz jak? Wynajmujesz

•  

@Cierniostwor: Sorry, ale pisząc takie rzeczy jesteś totalnie oderwany od rzeczywistości.
      To o czym piszesz to utopia. Niby założenia są dobre, ale w realnym świecie to by nie działało.
      Zrozum że zawsze będą ludzi którym żyje się lepiej i są w jakiś sposób uprzywilejowani.

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: Można poświęcić czas na naukę(przypominam wszyscy mamy 12 lat darmowej nauki OBOWIĄZKOWO + darmowe studia) i zarabiać dobre pieniądze, można też iść na platformę wiertniczą czy inny okręt, i zarabiać duże pieniądze nie martwiąc się o wydatki. Można mieszkać z rodzicami jak najdłużej, by móc zarobić.
      Jak się nie jest zdolnym umysłowo i strach na jakieś odległe podróże, to można się nauczyć wiele fachów jak budowlanka czy spawanie które też są w miarę płatne, i pamiętać żeby oszczędzać i inwestować.

Jest od cholery możliwości.

No ale jak się jedyne co umie to płakać w internecie to tak jest. Lewica to takie przegrywy tylko że ekonomiczne.

•  

@mayek: Nie ma tu sprzecznosci, ten system podatkowy ułatwiałby dochodzenie do bogactwa, ale utrudniałby utrzymanie go.

@Cierniostwor: widze ze kolega z tych od kultu bezsensownego zapierdalania...

Przecież są też inne drogi inwestowania niż pompowanie w nieskończoność banki nieruchomości
      czyli inwestowanie dla samego inwestowania zeby sobie walic konia do cyferek na koncie?
      bo jak juz cos kupisz to ci dopierdola taki podatek ze sie zesrasz... no swietny plan...
      jak to dobrze ze wykopowe przyglupy nie stanowia prawa...

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: odziedziczyła po kim? może rodzicach, którzy je kupili za w chuj kasy? chcesz zakazać rodzicom pomagania finansowo swoim dzieciom? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@AnonimoweMirkoWyznania:
      Czemu przeliczasz wszystko na pieniądze? To nie jest najważniejsze w życiu. Są tacy co mają łatwy start, ale zazdroszczą innym, że ich rodzice mieli dla nich czas. Sam bardzo szanuję osoby, które np. pracują na pół etatu i rezygnują z masy kasy bo wolą spędzić czas z dzieckiem.

Dla przykładu znam też osoby, których rodzice woleli zasuwać w swoich firmach po 12 godzin dziennie albo wyjeżdżali w długie delegacje co chwilę, dziecko miało zawsze najnowsze zabawki i gadżety a teraz ma swoje mieszkanie, ale czuje się nieszczęśliwe bo rodzice są już dla niego właściwie obcymi ludźmi.

•  

Nie potrafię zrozumieć co jest złego w inwestowaniu w nieruchomości

@tomaszq: Powoduje gigantyczne wzrosty cen nieruchomości, które to z kolei powodują całą masę problemów społecznych. Przede wszystkim niemożność zakładania rodzin przez młodych ludzi.

czyli inwestowanie dla samego inwestowania zeby sobie walic konia do cyferek na koncie? bo jak juz cos kupisz to ci dopierdola taki podatek ze sie zesrasz... no swietny plan...

@Voxen: Przecież kupować można nie tylko nieruchomości, skąd pomysł że kupując cokolwiek innego miałbyś mieć "taki podatek że się zesrasz"?

widze ze kolega z tych od kultu bezsensownego zapierdalania...

@Voxen: Zapierdalanie nie jest bezsensowne, to z niego bierze że się rozwój gospodarczy. Jeżeli chcemy dogonić zachód musimy zapierdalać, czyli trzeba ułatwić zapierdalanie i je uprzyjemnić(niższe dochodowe), jednocześnie zmusić do zapierdalania tych co teraz zapierdalać nie muszą(dziedzice majątków, ludzie żyjący z wynajmu mieszkań)

•  

Taki podatek spowodowałby duże spadki cen nieruchomości

@Cierniostwor: Trzeba sobie zadać pytanie - czy powinniśmy do tego dążyć? Moim zdaniem - nie.

Po pierwsze jeżeli nie będziesz trzymał kapitału w nieruchomościach tylko np. aukcjach

@Cierniostwor: Nieruchomości są bezpieczniejsze, dają pewny zysk w przeciwieństwie do gry na giełdzie.

Podatek katastralny można rozważyć tylko i wyłącznie w momencie usunięcia innych podatków dochodowych (np. od pracy, podatku Belki itp.) oraz stworzeniu bezpiecznego i równie zyskownego modelu gromadzenia kapitału jak nieruchomości.

•  

@Vielokont: No pewnie, ze przypadek. Póki gołąbki same nie zaczną wpadać do gąbki, to trzeba siedzieć i narzekać na los. 3 razy łodkę ci wysyłali, a ty czekałeś na chuj wie co.

•  

KAŻDY MA RÓWNE SZANSE

@AnonimoweMirkoWyznania: to tylko lewica pierniczy, że każdy jest równy i każdemu należą się darmowe tampony

•  

@Cierniostwor Młodzi ludzie zakładają rodziny, tyle że w wynajętych mieszkaniach a nie własnościowych. Skoro ktoś nie jest w stanie zarobić na własnościowe to nie powinien go mieć, w wynajmowanym też się da żyć. Chyba że coś przeoczyłem i mieszkanie własnościowe jest podstawowym prawem człowieka.

•  

@Cierniostwor: Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę że podatek od nieruchomości zapłacą wynajmujący bo twój znienawidzony Landlord podniesie czynsze zeby go sobie zrekompensować co doprowadzi do dodatkowego zubożenia tych których nie stac n kupno mieszkania.

•  

Masz jakąś alternatywę dla obecnego systemu?

@mayek: socjaldemokracja

•  

Trzeba sobie zadać pytanie - czy powinniśmy do tego dążyć? Moim zdaniem - nie.

@mroznykasztan: Czekaj czekaj, według ciebie byłoby źle jak by mieszkania były tańsze?

Podatek katastralny można rozważyć tylko i wyłącznie w momencie usunięcia innych podatków dochodowych (np. od pracy, podatku Belki itp.

@mroznykasztan: Oczywiście, cały czas o tym pisze: katastrat ale tylko za obniżenie podatków dochodowych.

Młodzi ludzie zakładają rodziny, tyle że w wynajętych mieszkaniach a nie własnościowych.

@tomaszq: No właśnie nie za bardzo. Brak własnego M to o wiele mniejsza stabilność, to bardzo zniechęca do zakładania rodziny. Zresztą popatrz np. tutaj: https://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=752367 typowy komentarz " Jeśli będziecie małżeństwem, będziecie mieć WŁASNE mieszkanie, pracę, możliwości finansowe do utrzymania dziecka to na co czekać?" Kobiety nie chcą zakładać rodzin w wynajmowanych klitkach z której można zawsze wylecieć po skończonym okresie wypowiedzenia lokalu.

•  

@Cierniostwor Jeżeli ktoś nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania przy obecnych kosztach kredytów, to moim zdaniem nie powinien zakładać rodziny bo na to też go nie stać.

•  

@AnonimoweMirkoWyznania

Kolejny raz wałkowany jest jeden i ten sam temat, oczywisty na całym świecie. Ze nikt nie ma równego startu i jedni są bananowcami na utrzymaniu rodziców, drudzy muszą zapierdalać.

No taki jest kurwa świat i po raz kolejny maglowanie oczywistego tematu to nic nie zmieni. Sugeruję energię żeby napisać takie wypociny jak AMW, skierować na to żeby zmienić swój byt.

Jedni zapierdalają żeby się czegoś dorobić. Drugim starzy zapierdalali żeby mieć ten lepszy start.

Znam wiele osób które wywodzą się z bardzo biednych rodzin, ale im się udało wyjść na prosto - dorobili się fajnego majątku, mieli trudniej niż inni ale się nad sobą nie uzalali.

•  

@ghoulas: nawet jeśli tak się da (w co wątpię i ty też zwątpisz jak zrozumiesz prawo popytu i podaży) to i tak kwota przerzuconego katastru będzie znacznie niższa niż zysk ze zniesienia podatków od zarobków. Nie wspominając o tym że większość biednych wynajmuje mieszkania na pokoje.
      @Voxen: wprawdzie nie jestem za kultem pracy (pracuj mądrze nie ciężko) ale tak jak kolega wcześniej napisał to działalność wytwórcza powoduje rozwój kraju. Polska nic nie zyskuje na właścicielach ziemskich bo nawet bez nich ta ziemia tak czy inaczej by stała. Natomiast lekarze, inżynierowie, programiści, budowniczy i inni specjaliści czy po prostu pracownicy tacy jak nauczyciele są dławieni z jednej strony wysokimi podatkami a z drugiej wysokimi cenami nieruchomości i albo wyjeżdżają albo domagają się podwyżek co w ostatecznym rozrachunku powoduje powrót do punktu wyjścia (inflacja).

•  

@kakorass: pępowina w wieu 26 lat... to ty jestes tym z mema od rat za tv ehehe?

•  

Jeżeli ktoś nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania przy obecnych kosztach kredytów, to moim zdaniem nie powinien zakładać rodziny bo na to też go nie stać.

@tomaszq: Mieszkania w dużym mieście kosztują po 10k za metr przy średniej pensji 5k brutto. Często jest tak że ludzi byłoby stać na kolejne dzieci, gdyby nie to że nie mają dla niego pokoju, i nie mają za co go kupić bo 10m pokój to koszt 100tys. Dzieci mamy masakrycznie mało i wymieramy, musimy to naprawić.

•  

A ŻEBY DO CZEGOŚ DOJŚĆ TRZEBA ZAPIERDALAĆ

@AnonimoweMirkoWyznania: to jest wielka propaganda bogatych żeby mogli na ciężkiej pracy biedaków dobrze zarabiać. A kto ma się dorobić ten się dorobi i to niewielkim nakładem pracy. Ja bym zrobił tak że każdy ma prawo do jednej chaty i ma tam mieszkać i o to dbać-jak chce mieć więcej mieszkań i na tym zarabiać to niech płaci podatek katastralny.

+: vilas
    •  

@Assailant: czyli to ze przyjechałem 15 lat temu do dużego miasta ciezką pracą zarobiłem na własne M3 to teraz należy mi dojebać bo obecne marudy nie chcą kupić mieszkania?
      Jak pracujesz w 2 osoby i zarabiasz średnią krajową to nie problem jest wynająć albo kupić mieszkanie i przestańcei, za przeproszeniem, pierdolić że się nie da bo jest to wykonalne tylko trzeba kupić 50m2 a nie od razu 200m2 dom z ogródkiem w centrum na prestiżowym osiedlu. Mierzcie siły na zamiary to się uda a nie płaczcie po internetach jak to wam kurwa źle.

•  

Czy dobrze rozumiem, że Ty chcesz żebym płacił 7000 zł podatku rocznie tylko dlatego że mam dom? To jest 600zł miesięcznie, czyli więcej niż kosztuje utrzymanie tego domu.

@mayek: jeśli w to miejsce miałbyś bardzo niski, lub zerowy PIT, to co w tym złego?

•  

@Mortas: najlepszym przykładem w tym co mówisz są niemcy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@pszemczyslaw: nie znam tego mema podeslij proszę.

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: 1000zł koszt przeżycia? Chyba wegetacji czokoszokowej.

•  

@kakorass: byl juz w tym wątku, w wieku 26 lat odcieta pepowina hehehe, jestes typowym normikiem. Chyba ze tam sie blad wkradl i od 16 roku zycia pracujesz na jedzenie, rachunki, szkołe.

•  

@ghoulas: O czyli skończyły się argumenty o tym że sam sobie zaszkodzę opodatkowaniem rentiera to trzeba włączyć tryb "czerwona hołota chce mi zaglądać do portfela".
      Jak pracowałeś legalnie to gdyby proponowaną reformę (valor od nieruchomości w miejsce PIT/ZUS) zrobić w zaraz po upadku komuny to być na to mieszkanie pracował 8 lat, może nawet krócej. Z jednej strony wzrost wynagrodzeń, z drugiej więcej firm (mniejsze koszty pracy) i konkurencja o pracownika, z trzeciej mniejsze ceny nieruchmości przez zdławienie popytu inwestycyjnego.

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: 3000 na mieszkanie to masz w Warszawie 65m nowe budownictwo z dwoma miejscami parkingowymi i remontem, w dobrej lokalizacji, około 9k/m2.

Jak ktoś zarabia 3000 i się porywa na takie mieszjanie to ma nie równo pod sufitem

•  

czyli to ze przyjechałem 15 lat temu do dużego miasta ciezką pracą zarobiłem na własne M3 to teraz należy mi dojebać bo obecne marudy nie chcą kupić mieszkania?

@ghoulas: Ale doczytałeś że dodatkowy podatek to 1% wartości mieszkania rocznie, a za to twoja pensja poleci mocno do góry? Jeśli twoje M3 nie jest na Wawelu, a ty zarabiasz ponad minimalną to byłbys sporo do przodu.

•  

No są, i mimo to dają radę gromadzić majątek i inwestować dalej. Ty chcesz dorzucić jakiś kastralny, czyli kolejny podatek od pracy, no niesamowite rozwiązanie :D

@tomaszq: przecież katastralny jest podatkiem od majątku, a nie od pracy, co jest całkowicie inną sprawą.

: Ok, a co z emerytami? To są często dość biedni ludzie posiadający atrakcyjne nieruchomości (mieszkanie w centrum czy dom w willowej dzielnicy).

@mayek: emeryci nie muszą nią siłę trzymać się drogich willi. Mogą je sprzedać i przeprowadzić się w spokojniejsze miejsce, a poza tym emerytury też są opodatkowane.

•  

@Mortas: Taa - wcale z komuny mieszkań z przydziału nie było ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

Każdy musi grać swoją talią kart.
      Ale powiem jedno: ludzi sukcesu różni to od reszty że skupiają się na tym na co mają wpływ. Na to co ma Twoja rodzina nie masz wpływu ale masz wpływ na swoje wykształcenie karierę decyzje

•  

@AnonimoweMirkoWyznania 1000zl? Sama dieta Pudelkowa to koszt prawie 2k

+: vilas
    •  

Mogą je sprzedać i przeprowadzić się w spokojniejsze miejsce

@Strzelec_Kurpiowski: Najlepiej emerytów wyjebać do jakiś gett na przedmieścia a ich domy rozdać nierobom ( ͡° ͜ʖ ͡°)
      Wytłumacz mi proszę czemu chcesz opodatkowywać coś co ktoś sobie kupił za ciężko zarobione (opodatkowane) pieniądze?
      Co ma dać ten dodatkowy podatek?

•  

Majątek nie przychodzi z pracy?

@tomaszq: Bardzo często nie-patrz darowizny, dziedziczenie, zwykły fart. Po za tym to że coś od czegoś pochodzi nie znaczy że tym jest. Nawet jeśli majątek pochodzi od pracy, to nie jest pracą, tak jak jabłko nie jest drzewem mimo że pochodzi z jabłoni.

+: Catit
    •  

@Assailant: Jak jeden argument do Ciebie nie przemawia to trzeba drugim prawda? No chyba ze nie można mieć wielu argumentów w tej samej dyskuscji.

Zrozum co chce Ci przekazać. Wcale nie jest tak trudno o mieszkanie jeśli się pracuje w 2 osoby (zakłądam że chcesz mieszkanie jako para kupować bo solo to nieopłacalnie jak nie masz ogromnej pensji) Obecnie koszt zakupu mieszkania średniej wielkości jest w zasięgu rozdiny z 2 średnimi krajowymi, niestety wiekszosć chce duże mieszakanie w nowym budownictwie z dobrym dojazdem do centrum a tak się nie da nigdzie na świece. Wiekszość ludzi nie mierzy sił na zamiary i tu jest główny problem.

Zamaiana podatku PIT na katastralny jest awykonalna bo musiałbyś zmienić wszystkich rzadzacych i wprowadzić jakąś tyranię żeby to przepchać dlatego wiem że jak już to przejdzie jako dodatkowy podatek po prostu co uderzy w ludzi już posiadających mieszkania i wynajmujących bo polecą do góry czynsze by zrekompensować tą podwyżkę.

Dodatkowo ludzie kupujący mieszkanie już bedą musieli do kosztów zakupu doliczyc koszt katastratu więc zwiekszy im to dodatkowo koszt obsługi kredytu.

•  

Dodatkowo ludzie kupujący mieszkanie już bedą musieli do kosztów zakupu doliczyc koszt katastratu więc zwiekszy im to dodatkowo koszt obsługi kredytu.

@ghoulas: ale będą więcej zarabiać, ciągle zapominasz o tym aspekcie.

Zamaiana podatku PIT na katastralny jest awykonalna bo musiałbyś zmienić wszystkich rzadzacych i wprowadzić jakąś tyranię żeby to przepchać dlatego wiem że jak już to przejdzie jako dodatkowy podatek po prostu co uderzy w ludzi już posiadających mieszkania i wynajmujących bo polecą do góry czynsze by zrekompensować tą podwyżkę.

@ghoulas: No i znowu w swoich kalkulacjach zapominasz o tym że bardzo spadły podatki na pracę i ludzie zaczęliby zarabiać tysiące złotych więcej co miesiąc. Samo wprowadzanie katastratu bez obniżenia podatków dochodowych jest bez sensu, tu się zgadzamy. Nikt z nas za tym nie jest.

Co ma dać ten dodatkowy podatek?

@mayek: Niższe opodatkowanie pracy=wyższe pensje.

ich domy rozdać nierobom

@mayek: Nikt tu nigdy nie pisał żeby domy rozdawać nierobom, tylko że mogliby je sprzedać komuś kto ma pieniądze i chce kupić nieruchomość. Nigdzie w tej historii kupna-sprzedaży nie występują nieroby.

•  

mogliby je sprzedać komuś kto ma pieniądze

@Cierniostwor: A teraz nie mogą? Teraz też mogą ale nie muszą, a Ty chcesz ich zmusić poprzez opodatkowanie.

•  

@Cierniostwor Sprzedać komuś kto ma pieniądze? Przecież teraz też się tak robi, a że nie każdy ma kasę to nie każdy kupuje.

•  

@AnonimoweMirkoWyznania ale pierdolisz, do roboty to będziesz zarabiał więcej

•  

KAŻDY MA RÓWNE SZANSE

@AnonimoweMirkoWyznania: Co Ty ćpasz? no i mieszkanie nie musi kosztować 3k. Tak samo na utrzymanie może iść więcej albo mnie ¯\_(ツ)_/¯

•  

Majątek nie przychodzi z pracy?

@tomaszq: ile pracowały dzieci Kulczyka na swój majątek?

•  

@Cierniostwor: katastrat za PIT ok - ale wiemy ze jest to awykonalne i nigdy nie nastapi i napewno nie zmniejszy kosztów mieszakń. Dodatkowo może je nawet zwiekszyć bo wiecej gotówki na rynku (mimo ze pensje nie wzrosną) oznacza inflację i wzrost cen.

•  

@Antybristler: ludzie mieszkają w wielkich domach, oddają jedno piętro swoim potomkom a księzniczki i książęta wolą iść koczować do pokojów za 1200/msc zamiast spokojnie odkładać na swoje pare lat. Nacisk społeczny na samodzielne życie jest obecnie za wysoki w stosunku do tego co ten kraj proponuje. Zobacz sobie jak żyją np. dorośli japończycy, amerykanie czy chociażby wlosi. całe rodziny w wielkich domach. a w Polsce. tysiące ludzi poupychany w 30m2 a domy stoją puste.

•  

Zamaiana podatku PIT na katastralny jest awykonalna bo musiałbyś zmienić wszystkich rzadzacych

@ghoulas: Kolejny raz słyszę ten argument na wykopie. Nie można robić głębszych reform bo rządzący są tacy a nie inni.
      Zgadzam się że nasi włodarze to głównie samozwańczy Napoleoni czy Piłsudzcy z oderwanymi od rzeczywistości planami (Kaczyński), cyniczni karierowicze, wielbiciele zagranicy (Tusk, Bieńkowska), (Morawiecki, Schetyna), gangsterzy (Banaś, sporo lokalsów) ALE to nie znaczy że tak być musi zawsze. Choćby w tych wyborach do sejmu wjechali Zandberg, Korwin, Konieczny czyli ludzie o różnych poglądach którym ideowości odmówić jednak nie można. Nie zawsze tak będzie. A wielkie zmiany jak rewolucja francuska zaczynały się często od pracy u podstaw jak praca Robespierra jako adwokata ubogich. Więc tu na wykopie promuję pewne zmiany ustrojowe żeby przekonać do nich jak najwięcej osób i kiedyś wprowadzić.

•  

1) Niższe podatki dochodowe, dzięki czemu łatwiej się dorobić.
      2) Podatki katastralne utrudniające gromadzenie nieruchomości w rękach Land Lordów
      3) Pewne podatki od dziedziczenia, na tym samym poziomie co podatki dochodowe(które jednak byłyby niskie patrz punkt 1).

@Cierniostwor: Gdyby lewica startowała z takim programem to sam bym głosował (jako liberał), no ale prawda jest taka, że lewica potrafi tylko rozdawać (czyli kupować głosy za pieniądze samych głosujących).
      PiS, Razem, jeden chuj.

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: Jakbyś mieszkał w Stanach, to pewnie miałbyś znajomych, którzy wcale nie muszą pracować, a i tak zawsze będą mieć więcej od Ciebie, choćbyś nie wiadomo ile harował. Mieszkają w luksusowych domach, jeżdżą na luksusowe rejsy, i nie muszą na to zarobić nawet dolara.

Tak mniej więcej działa kapitalizm.

•  

@Strzelec_Kurpiowski: nie porównujj 0.001 procenta społeczeństwa do ogółu. Duża cześć ludzi zarobiła na swoje mieszkania i swój majątek cieżką pracą jakbys zaczął pracować a nie siedział ciągle na wykopie to też pewnie byś sie wzbogacił. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

Najlepiej emerytów wyjebać do jakiś gett na przedmieścia a ich domy rozdać nierobom ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@mayek: nie no, najlepiej opodatkować pracę na poziomie 50%, żeby ci emeryci mogli sobie żyć w centrum i dostawali emerytury z pracy młodych XDDDD

Wytłumacz mi proszę czemu chcesz opodatkowywać coś co ktoś sobie kupił za ciężko zarobione (opodatkowane) pieniądze?

Może dlatego, że dzisiejsi emeryci częściej mieszkania dostawali od państwa niż zarabiali na nie, a poza tym alternatywą jest opodatkowanie pracy?

Ja i @Cierniostwor chcemy po prostu przeniesienia ciężaru opodatkowania z pracy na majątek, a nie wprowadzenia tylko nowych podatków.

•  

@Strzelec_Kurpiowski Co jest złego wg. Was w dziedziczeniu? Poza zazdrością że ktoś ma lepiej? Ktoś kiedyś na ten majątek musiał pracować, także tak,majątek przychodzi z pracy.

•  

@Assailant: Krowin to oszołom który nie ma do zaoferowania niczego poza durnymi hasłami. Tak samo cała masa ludzi z Konfy. Krzycza że ludzi sie okrada i że należy znieśc podatki i ZUS ale żadnego sensownego rozwiązania problemu ZUS'u nie proponują. Tak samo w kwesti finansowania samorządów. Co w zamian za PIT który idzie do lokalnych władz?

•  

ile pracowały dzieci Kulczyka na swój majątek?

@Strzelec_Kurpiowski: Nie oglądasz dzień dobry TVN? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Rozdawali ulotki

katastrat za PIT ok - ale wiemy ze jest to awykonalne i nigdy nie nastapi

@ghoulas: Praca u podstaw, tłumaczenie społeczeństwu że to jest dla nich lepsze, krok po kroku i to stanie się możliwe.

Gdyby lewica startowała z takim programem to sam bym głosował (jako liberał), no ale prawda jest taka, że lewica potrafi tylko rozdawać (czyli kupować głosy za pieniądze samych głosujących).

@loczyn: Ale to są bardziej poglądy prawicowe(niskie opodatkowanie pracy) niż lewicowe ;)

A teraz nie mogą? Teraz też mogą ale nie muszą, a Ty chcesz ich zmusić poprzez opodatkowanie.

@mayek: Przerzucenie opodatkowania z pracy na majątek sprawiłoby faktycznie że osoby mało zarabiające ale posiadające duże majątki byłoby trochę do tyłu. Pytanie czy chcemy społeczeństwa gdzie dobrze maja ciężko pracujący i budujący dobrobyt, czy ci którzy mają duży majątek i niewiele od siebie dają?

•  

@mayek: Nie. Co innego mieszkanie w którym się mieszka, a co innego 20 mieszkań na wynajem.

+: loczyn
    •  

@tomaszq: nie ma nic złego w dziedziczeniu, ja nawet nie jestem za podatkiem od dziedziczenia bo to dodatkowa redundancja podatkowa.
      Kataster ma po prostu zwiększyć efektywność wykorzystania dobra którego nie można produkować i ułatwić bogacenie się społeczeństwa przez umożliwienie zniesienia podatku dochodowego.

•  

Ale to są bardziej poglądy prawicowe(niskie opodatkowanie pracy) niż lewicowe ;)

@Cierniostwor: Ja jestem liberałem w stylu Amerykańskim, a nie Europejskim czy Skandynawskim ;)

•  

Co jest złego wg. Was w dziedziczeniu? Poza zazdrością że ktoś ma lepiej? Ktoś kiedyś na ten majątek musiał pracować, także tak,majątek przychodzi z pracy.

@tomaszq: złe jest to, że praca jest oprocentowana na poziomie 50% a majątek prawie wcale. Przez to ktoś, kto ciężko i uczciwie pracuje ma znaczenie ciężej niż ktoś kto całe życie nic nie robi, bo jego ojciec czy matka się w spółdzielni ustawili.

•  

Co jest złego wg. Was w dziedziczeniu? Poza zazdrością że ktoś ma lepiej? Ktoś kiedyś na ten majątek musiał pracować, także tak,majątek przychodzi z pracy.

@tomaszq: Nie ma nic złego w dziedziczeniu, po prostu uważam że każdy przychód powinien być tak samo(nisko, na pewno o wiele niższej niż teraz) opodatkowany. Nie podoba mi się to że kiedy zarobie 1000 zł to muszę 40% oddać państwu, a jak ktoś dostanie w spadku 1000 to już nic nie płaci. Wolałbym system w którym jeden i drugi tysiąc jest obłożony np. 10-5% i tyle.

•  

Jakbyś mieszkał w Stanach, to pewnie miałbyś znajomych, którzy wcale nie muszą pracować, a i tak zawsze będą mieć więcej od Ciebie, choćbyś nie wiadomo ile harował. Mieszkają w luksusowych domach, jeżdżą na luksusowe rejsy, i nie muszą na to zarobić nawet dolara.

Tak mniej więcej działa kapitalizm.

@janeeyrie: A najlepsze jest to, że w USA jest podatek katastralny. U nas za kilkanaście lat będzie jeszcze gorzej jak w USA.

•  

Niższe opodatkowanie pracy=wyższe pensje.

@Cierniostwor: ogólnie w większości rzeczy o których tu piszesz bardzo się z Tobą zgadzam, ale mam wrażenie że nie bierzesz pod uwagę jednej rzeczy. Że obniżenie podatku dochodowego niekoniecznie musi oznaczać wzrost zarobków.

Tak jak przykład mojej znajomej, która po zniesieniu dochodowego dla osób do 26 roku życia nie dostała podwyżki o równowartość podatku dochodowego, tylko Janusz zachował sobie to dla siebie a ona dostaje minimalną plus reszta pod stołem. Dopóki niektórzy przedsiębiorcy i pracodawcy nie zostaną zmuszeni do płacenia swoim pracownikom rynkowej stawki, dopóty w niektórych regionach gdzie nie ma zbyt wiele alternatyw dla pracowników, janusze będą ruchać swoich pracowników na tyle na ile pozwoli im prawo

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: @Cierniostwor: @janeeyrie:

Dorzucę dla wszystkich bardzo dobry dokument, trochę przepowiednia dla Polski co się może stać jak nie ogarniemy tego bajzlu.

źródło: youtube.com

•  

Wywalic PIT, dopierdolic kilka razy wyzszy VAT( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

2) Podatki katastralne utrudniające gromadzenie nieruchomości w rękach Land Lordów

@Cierniostwor: Ja bym tu zrobił małą poprawkę - jedna rodzina/lub osoba (trzeba by dłużej pomyśleć) może zwolnić jedną posiadłość w której mieszka/jest zameldowana.
      Bo sam podatek katastralny uderza również w biednych - tak jest w USA, bo dotyczy WSZYSTKICH. Tam osoba np niezdolna do pracy i tak musi płacić i są przypadki gdzie ląduje na ulicy.
      Moim zdaniem nie ma problemu by np jakiś milioner nawet nie płacił za dom 1k metrów, ale jeśli ma takich 15, to płaciłby dużo dużo więcej.
      Myślę, że podatek powinien startować od zera i wzrastać geometrycznie wraz z ilością nieruchomości.
      Niech metraż wyznacza stawkę, a ilość nieruchomości będzie jakimś mnożnikiem podatkowym.

•  

Wywalic PIT, dopierdolic kilka razy wyzszy VAT( ͡° ͜ʖ ͡°)

@grypa-grypowska: Uderzy w biednych bardziej niż w bogatych.

•  

@AnonimoweMirkoWyznania Z 3k netto nawet jak masz własne mieszkanie w ciągu roku dołożysz maks 2-3k chyba że egzystujesz i chodzisz w dziurawych butach byle tylko uciułać trochę grosza (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: mlode mirki odkrywają że życie nie jest sprawiedliwe odc.9

•  

@Cierniostwor: @Strzelec_Kurpiowski: Tak se myślę że po wprowadzeniu Waszych pomysłów w życie są dwie opcje:

Opcja A.
      Rząd obniża podatki a wprowadza kataster. Ludzie posiadający 1-2 mieszkania płacą +- tyle samo. Obniżka podatków bilansuje im dodatkowe obciążenie w postaci katastru. Ludzie żyjący z wynajmu mieszkań podnoszą opłaty za wynajem przerzucając na wynajmujących większe koszty. Wynajmujących stać na droższy wynajem bo więcej zarabiają (niższe podatki). Nic się nie zmienia.

Opcja B.
      Rząd obniża podatki i wprowadza kataster. Ludzie pozbywają się mieszkań bo ich na nie nie stać, babcie wyprowadzają się do gett itd. Ceny mieszkań spadają bo jest duża ich podaż. Przestaje się opłacać budowanie nowych mieszkań (mieszkania są tanie a koszty budowy niezmienne)- zapaść w branży budowlanej.
      Wpływy do budżetu maleją bo podatek jest od wartości nieruchomości. Rząd podnosi więc podatek katastralny lub wprowadza nowe. Nic się nie zmienia

Tak to widzę. Jest opcja C?

•  

•  

jak ktoś dostanie w spadku 1000 to już nic nie płaci.

@Cierniostwor: Przecież zmarły zapłacił już podatek od tej kwoty

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: Równość ma być tylko i wyłącznie wobec prawa.

•  

@mayek: opcją C są wieksze wpływy podatkowe z firm, które do tej pory unikały opodatkowania kreatywną księgowością, a zwykli ludzie więcej zarabiają, przez co ich na więcej stać, więc ich konsumpcja napędza gospodarkę.

Ty serio myślisz, że jedyne budynki w kraju to mieszkania?

I czemu w opcji A zakładasz, że ludzie większe zarobki wydadzą na wynajem, a nie na mieszkania własnościowe?

•  

@Mortas: Albo dostali mieszkanie za darmo lub wykupili za grosze w latach 90"...

•  

opcją C są wieksze wpływy podatkowe z firm, które do tej pory unikały opodatkowania kreatywną księgowością,

@Strzelec_Kurpiowski: Tu zgoda. Na pewno należy uszczelnić system podatkowy, ale kataster tu nie pomoże.

W opcji A zakładam że ludzie nadal będą wynajmować mieszkanie bo nadal nie będzie ich stać na kupno. Przecież w tej opcji mieszkania też podrożeją (większy popyt = wzrost cen)

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: Pamiętam jak dziś: jakieś 5 lat temu zdałem sobie sprawę, że życie nie jest, nie było i nigdy nie będzie sprawiedliwe. Jak się z tym pogodzisz to życie będzie łatwiejsze. Pomyśl, że jesteś zdrowy i masz pełną lodówkę, a ile ludzi na świecie tego nie ma. Mogłeś zacząć grę na poziomie extreme hard np gdzieś w latach 1920 i wylądować w obozach albo na wojnie. Sama myśl że masz wpływ na swoje poczynania to już jest duży przywilej.

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: słabe zalozmy, wiekszosc Polakow 3jki na oczy nie widziała na wypłatę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@whatsup666: nigdy. Problem polega na tym, że ludziom się wmawia, że dzisiaj jest inaczej

•  
      niepanimaju

0

@AnonimoweMirkoWyznania: nie masz kasy to mieszkaj w pokoju a nie mieszkaniu.

•  
      rafal-heros

+1

@Mortas: haha dokładnie. Nie mogę pojąć dlaczego ludzie zarzucają dzieciom bogatych że mają kasę. Można ich nie lubić jak są zarozumiali ale dlaczego ich karać za to że ich rodzice zaryzykowali, uczyli się, ciężko pracowali gdy nasi chodzili na ploteczki do Grażyny pod piątka i oglądali seriale. No ludzie, ja wiem że dzisiaj każdy chce się dorobić w 5 lat ale to naprawdę wymaga czasu i pracy, oszczędzanie, inwestowanie pomoże naszym dzieciom w przyszłości ale tutaj jak zwykle myślenie Polaków 4 lata do przodu i chuj. Najlepiej robic streamy na YT albo zostać influencerem

•  

Na pewno należy uszczelnić system podatkowy, ale kataster tu nie pomoże.

@mayek: Kolega Ci wspomniał że budynki to nie tylko mieszkania. Niemieckie koncerny samochodowe musiały by płacić od każdej montowni, Jeronimo Martins od każdej Biedronki, etc. Ucywilizowanie rynku mieszkań to tylko jedna z zalet katastru. Pozostałe to opodatkowanie zagranicznego kapitału oraz efektywne uniemożliwienie unikania opodatkowania. Rezydencję do podatku dochodowego możesz przenieść na Kajmany, fabryki czy kamienicy nie przesiesiesz.

•  

@AnonimoweMirkoWyznania:
      3k netto jest glodowa pensja. tak czy inaczej trzeba uciekac z takiej pracy. Zeby zyc na srednim poziomie to minimum 10k na gospodarstwo domowe, a jak sa dzieci to wiecej.

•  

@Cierniostwor:

) Pewne podatki od dziedziczenia, na tym samym poziomie co podatki dochodowe(które jednak byłyby niskie patrz punkt 1).

Jestem wolnosciowcem, ale po namyśle ma to jakiś sens, gdyby ustanowić oczywiście jakiś limit. Bo jak biedna matka zostawi dziecku oszczędności życia w wysokości np 15k to pobieranie od tego hajsu jest wg mnie chamskie.

•  

Komentarz usunięty przez moderatora

•  

@mayek: hejtujesz gościa który pisze z sensem a sam nie masz pojęcia o ekonomii. Chłopaki rozum ostro. Teraz mamy czasu kapitału początkowego, bogacenie się nie idzie liniowo. Gwarantuję że nie chcesz żyć w tych czasach w momencie nieograniczonego rozrostu majątków. Ale ten rozrost musi być od rozsądnego momentu a nie od 5k miesięcznie że niby bogacz XD ekonomiści dawno o tym piszą. Za kilka lat w twoim modelu całą Polskę wykupią 4 osoby bo to lawina a prawdziwe pieniądze robi się z dużym kapitałem.
      @Cierniostwor kąpie się w rigczu

•  

@mayek: ale wiesz że są ulgi i zwolnienia? Podatek można nakładać na drugą i kolejną nieruchomość w rodzinie. Tak, że twoj dom nie bedzie objety podatkiem, ale juz mieszkania inwestycyjne będą.

•  

fabryki nie przeniesiesz

@Assailant: No jasne że przeniesiesz. I to by właśnie nastąpiło.
      Rozumiem że podatek byłby od wartości tej fabryki? Kto by to ustalał? Czy maszyny i instalacje też podlegałyby temu opodatkowaniu czy sama hala?
      Utopia.

•  

Kto by to ustalał?
      @mayek: Właściciel, pod rygorem przymusowej sprzedaży jeżeli ktoś zaproponuje 150% deklarowanej wartości.

No jasne że przeniesiesz. I to by właśnie nastąpiło.
      Nie, jeśli kraj konkurował by brakiem podatków od zysków, a także wysoką jakością kadr, przejrzystym prawem etc.

•  

@KonradLuzik: a dlaczego mam placic podatek od nieruchomosci ktore kupilem juz za kilkakrotnie opodatkowana kase. Ja obecnie wynajmuje 2 mieszkania a sam mieszkam w 3 , a ze mam 2 dzieci to dostana po mieszkaniu. Byloby to zlodziejatwo gdybym mial jeszczedodatkowe podatki placic.Popierajac dodatkowe obciazenia fiskalne sam zglaszasz akces do bycia niewolnikie
      m.

•  

Byloby to zlodziejatwo gdybym mial jeszczedodatkowe podatki placic.

@borjaki: Wyjaśnij mi dlaczego 40% od pracy to spoko a 1% rocznie od nieruchomości to złodziejstwo.

•  

@szczyp1orek: moze bylo tak kilka lat temu. Pochodze z Legnicy, w ktorej obecnie pokoj jednoosobowy kosztuje 800 zl ;)

•  

sam zglaszasz akces do bycia niewolnikie
      m.

@borjaki: NIeprawda.

Ja obecnie wynajmuje 2 mieszkania

@borjaki: No i ok. Nikt nie zabrania Ci ich dalej wynajmować. Jednak na w społeczeństwie (a jesteśmy jego częścią) są ważniejsze rzeczy niż prywatne zyski Land Lordów. Podatek katastralny zmusza do szukania innych rozwiązań niż mrożenie pieniędzy na rynku nieruchomości, tym samym potęgując istniejącą patologię.

•  

@loczyn: A jak jest np. w Makau, gdzie masz jedno z najwyższych na świecie PKB per capita, a jednocześnie większość ludzi żyje w totalnych slumsach? Niestety prawdą jest, że do tego prowadzi czysty, dziki kapitalizm bez polityki społecznej.

•  

Jestem wolnosciowcem, ale po namyśle ma to jakiś sens, gdyby ustanowić oczywiście jakiś limit. Bo jak biedna matka zostawi dziecku oszczędności życia w wysokości np 15k to pobieranie od tego hajsu jest wg mnie chamskie.

@koniecswiatajestbliski: Rozumiem twoje moralne opory, ale przecież gdy ktoś zarabia minimalną pensje i musi z niej oddawać 40% na podatki to też chamskie. Oddanie 1,5k z 15k spadku nie wydaje mi się jakimś okropieństwem.

•  

@Cierniostwor: no wlasnie dlatego ze skoro moje dochody zostaly wielokrotnie opodatkowane dlaczego mam jeszcze raz placic podatek?

•  

no wlasnie dlatego ze skoro moje dochody zostaly wielokrotnie opodatkowane dlaczego mam jeszcze raz placic podatek?

@borjaki: Zwróć uwagę na to że w tym systemie nie płaciłbyś 40% dochodowego plus 0% katastralnego, tylko 10%(coś koło tego) dochodowego i 1% katastralnego. Nie wiem czy to tak gorzej 2 razy opodatkować słabo, niż raz bardzo mocno.

•  

@Assailant: dobre, prawicowe podejscie prezentujesz

•  

@Cierniostwor: wierzysz w to ze w Polsce kiedykolwiek bedzie 10% na liniowym PIT?
      Bo ja nie, w tym kraju od 12 lat mamy zamrozony 2 prog podatkowy(32%) na skandalicznie niskim poziomie 85k brutto i tylko mysli sie o tym jak to dojebac a to przedsiebiorcom(limity leasingu do 150k, czy odliczanie 75% kosztow zamiast 100% za auto) albo lepiej zarabiajacym na etacie.

•  

mozna zmusic kazdego bogatego do kupienia jednego dodatkowego mieszkania dla potrzebujacego. tak jak sie zostawia jedno wolne miejsce przy wigiljnym stole.

•  

@Mortas: no zajebiście. A może nie chce na c przygotowywać dzieciom/wnukom? Bo nie chce ich mieć?
      Świat jest niesprawiedliwy i nie wykręcaj kota ogonem.

•  

wierzysz w to ze w Polsce kiedykolwiek bedzie 10% na liniowym PIT?
      Bo ja nie, w tym kraju od 12 lat mamy zamrozony 2 prog podatkowy(32%) na skandalicznie niskim poziomie 85k brutto i tylko mysli sie o tym jak to dojebac a to przedsiebiorcom(limity leasingu do 150k, czy odliczanie 75% kosztow zamiast 100% za auto) albo lepiej zarabiajacym na etacie.

@borjaki: Gdyby ktoś przyszedł i powiedział że chce wprowadzić katastralny, bez obniżania dochodowych, byłbym absolutnie przeciw.

•  

Katastralny jak wejdzie, to może być np. od drugiej nieruchomości czy tam mieszkania. Jego koszt i tak zostanie przerzucony na wynajmujących. I nie należy oceniać negatywnie landlordów. Nie pracują, ale jakiś % swojego czasu poświęcają na zarządzanie nieruchomościami no i nie ma nic złego, że kapitał pracuje na siebie. No i mieszkania czy też nawet pokoje na wynajem są po prostu potrzebne (studentom, pracownikom, którzy dopiero przyjechali do miasta, pracownikom tymczasowym).

Co do kosztów mieszkania - ceny w dużych miastach są wszędzie wysokie. Wiele osób np. dojeżdża z New Jersey do miasta Nowy Jork do pracy - bo tam jest nieco taniej mieszkać. Tak samo w Kalifornii - ponoć w Krzemowej Dolinie jest tak drogo, że wiele osób wynajmuje po prostu pokoje, a nie same mieszkania. Im lepsza lokalizacja, tym droższe. Tak jest na całym świecie, tak będzie (jest) i u nas. Wraz ze wzrostem wynagrodzeń rosną ceny mieszkań.

•  

No i mieszkania czy też nawet pokoje na wynajem są po prostu potrzebne

@v-tec: Pełna zgoda, dlatego właśnie trzeba jakoś uregulować ten rynek, a nie zostawić go "niewidzialnej ręce rynku".

ceny w dużych miastach są wszędzie wysokie.

@v-tec: Zgoda, ceny mieszkań w wielkich aglomeracjach zawsze są większe. Podatek katastralny wyhamuje jednak nienaturalny popyt na te mieszkania co w dłuższej perspektywie może obniżyć ceny. Obecnie popyt jest tak duży, że często ludzi nie stać na mieszkania bo Land Lordowie kupują za gotówkę po kilka mieszkań. Przez co dla "normalnych" ludzi zostają ochłapy, a ceny idą w górę.

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: Jak widzę takie wysrywy to mi nie żal takiej mentalnej biedy . Nie mam równych szans...aaa...dej mie, życie jest niesprawiedliwe, cienzko mi, a inne majo za darmo. Kurwa. A kto wam Wykopki obiecywał, że będzie łatwo do chuja ? Dali wam jakąś umowe przy porodzie ,że bedzie miód i chlebek z szynką ?
      Ogarnijcie te roszczeniowe łby i coś ze sobą zróbcie. Czemuś biedny ? Boś głupi .(╯°□°)╯︵ ┻━┻

•  

@WiesniakzPowolania: a w którym miejscu OP napisał "dej"? Tutaj jest tylko wyśmiane podejście, że "do wszystkiego można dojść ciężką pracą, a jak nie masz miliona przed 30 to jesteś leń i nieudacznik".

Polityka społeczna państwa powinna właśnie służyć wyrównywaniu szans: "darmowa" edukacja czy służba zdrowia. Również interwencje w newralgiczne gałęzie rynku (takie jak mieszkalnictwo) powinny służyć wyrównywaniu szans, a przynajmniej zapobieganiu powstawania przepaści nie do przeskoczenia.

•  

Polityka społeczna państwa powinna właśnie służyć wyrównywaniu szans:

@KonradLuzik: znaczy -dej bom biedny. Nie z winy państwa jesteś biedny tyko z własnej głupoty. Masz dwie zdrowe ręce i łeb na karku to ci żadna pomoc państwa do niczego potrzebna nie jest.

•  

Nie z winy państwa jesteś biedny tyko z własnej głupoty.

@WiesniakzPowolania: Właśnie takie podejście wyśmiewa OP ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Masz dwie zdrowe ręce i łeb na karku to ci żadna pomoc państwa do niczego potrzebna nie jest.

@WiesniakzPowolania: W sensie, że dziecko ma najpierw pójść do pracy, żeby sobie opłacić podstawówkę? XD

znaczy -dej bom biedny.

@WiesniakzPowolania: ale co -dej? Nikt tutaj nie mówi o dawaniu bo ktoś jest biedny czy bogaty. Edukacja jest powszechna i może z niej korzystać tak samo biedny jak i bogaty.

•  

@KonradLuzik: Ale co tu jest do wysmiewania? To jest wręcz żałosne skomlenie. Mozna do wszystkiego dojść samemu .Kwestia chęci i priorytetów. Tak sie wyspisz jak sobie pościelisz.

•  

@WiesniakzPowolania: No właśnie nie, ale co ja Ci będę tłumaczył jak Ty nie chcesz zrozumieć. Może i każdy jest kowalem własnego losu, tylko niektórzy mają też od razu kuźnie i narzędzia i materiały.

To jest wręcz żałosne skomlenie.

@WiesniakzPowolania: "Darmowa" edukacja to żałosne skomlenie? Dzieciaki powinny płacić za podstawówkę?

Kwestia chęci i priorytetów.

@WiesniakzPowolania: Ciężko zwiększyć priorytet na rozwój kiedy ledwo starcza Ci na pokój i zupki chińskie.

•  

@KonradLuzik: ale po co regulować? Niech rynek sam reguluje. Skoro jest tylu chętnych na wynajem (od kogoś), to ludzie kupują mieszkania pod wynajem. Chyba, że będą jawne patologie.

•  

@KonradLuzik: ale co ty mi chcesz wytłumaczyć ? W wieku 15 lat zostałem na świecie sam jak palec i z długami po po starych. Dziś mam duzy dom,zone, dzieci,dwa auta ,dwa psy i wg statystyk ponoc mieszcze sie w 1% najlepiej zarabiajacych polaków. Chcesz mi powiedzieć ,że sie nie da? Że jest cięzko ?
      Ja to wszystko doskonale wiem. I wiem że sie da. tylko trzeba zakasać rękawy zamiast zachowywać sie jak płaczliwa pizda

•  

@v-tec: Ponieważ mieszkalnictwo jest zbyt ważne społecznie, żeby zostawić je wolnemu rynkowi. Do tego już teraz można zaobserwować patologię na rynku wynajmu mieszkań.

•  

@AnonimoweMirkoWyznania a skad ty kurfa jestes ze nic nie dziedziczysz? Bo wsioki to by chcialy miec pole u łojców i odziedziczone mieszkanie po krowue, w Warszawie...
      Jesteś ze wsi=dziedziczysz na wsi. Jesteś z miasta=dziedziczysz w mieście

•  

@WiesniakzPowolania: Tak jasne, a ja zostałem sam w wieku 3 lat bo zacząłem pić, ćpać i chodzić na dziwki ale w wieku 7 lat się ogarnąłem i teraz mam dwa odrzutowce, cztery auta, sześć domów i osiem apartamentów... ( ͡º ͜ʖ͡º) a nawet jeśli to co mówisz jest prawdą to nic nie znaczy i o niczym nie świadczy. Dowód anegdotyczny.

wg statystyk ponoc mieszcze sie w 1% najlepiej zarabiajacych polaków.

@WiesniakzPowolania: No to gratuluję zarobków na poziomie 13000 brutto. To tylko pokazuje jak biednym jesteśmy krajem i że należy starać się tą biedę zwalczać systemowo. Między innymi wyrównując szansy.

@WiesniakzPowolania: Tak z ciekawości, płaciłeś za podstawówkę czy nauczyli cię pisać za darmo w szkole?

•  

Tak z ciekawości, płaciłeś za podstawówkę czy nauczyli cię pisać za darmo w szkole?

@KonradLuzik: Co ty masz z tą szkołą ? Szkoła nie jest za darmo. Najpierw opłacali ja podatkami moi rodzice póki zyli,a teraz ja swoimi opłacam dla innych. Co to ma do rzeczy ?

a nawet jeśli to co mówisz jest prawdą to nic nie znaczy i o niczym nie świadczy. Dowód anegdotyczny.

@KonradLuzik: To tylko pokazuje że sie da. Tylko trzeba chcieć. Żaden system nic za człowieka nie zrobi.
      Juz mielismy ustrój w którym było "każdemu według potrzeb". Jak to się skończyło wszyscy wiemy.

•  

@Cierniostwor: Nie jestem pewien, czy katastralny zmniejszy ceny mieszkań. Cena zależy od popytu, a popyt przecież prędzej zmaleje jeżeli pojawi się katastralny, bo ludzie nie będą kupować pod wynajema, a a tego co obserwuję wśród znajomych ludzie po studiach tak czy siak biorą kredyt na mieszkanie i ceny nie mają tu znaczenia, bo kredyt jest tańszy niż wynajem (musi być, bo komu inaczej by się opłacało kupować na wynajem?) Wynajmują ludzie, którzy z różnych przyczyn nie mogą dostać kredytu albo nie są gotowi osiąść na stałe (ciągli przeprowadzacze, studenci itp).
      Właściciele mieszkań będą musieli przerzucić koszt na wynajmujących, więc jedyny efekt jakiego bym się spodziewał to wzrost cen wynajmu.

•  

Co ty masz z tą szkołą ?

@WiesniakzPowolania: ano to, że wg Ciebie to żałosne skomlenie o edukację. I wiem, że nie jest za darmo, dlatego dałem ją w cudzysłowie. Piszesz, że Twoi rodzice ją opłacili? Fajnie, że płacili podatki, ale wiesz że podatki nie idą na tylko na szkołę ale jeszcze np. na policję? Czy potrzeba posiadania policji czy wojska to również wg Ciebie skomlenie i żebranie?

To tylko pokazuje że sie da. Tylko trzeba chcieć.

@WiesniakzPowolania: Nie zawsze wystarczy chcieć.

Żaden system nic za człowieka nie zrobi.

@WiesniakzPowolania: To jest święta prawda.

Juz mielismy ustrój w którym było "każdemu według potrzeb". Jak to się skończyło wszyscy wiemy.

@WiesniakzPowolania: No oczywiście do wyboru mamy albo dziki kapitalizm albo komunę. Na bank nie ma nic pomiędzy ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

@WiesniakzPowolania: pierdolisz jak typowy janusz i plączesz się we własnych poglądach. Z jednej strony mówisz, że nikt nie obiecywał, że będzie równo, sprawiedliwie itp. a z drugiej jebiesz na typa bo "hehehe kurwa, każdy jest kowalem swojego fiuta"

•  

@AnonimoweMirkoWyznania
      Jeden od 6 roku zycia zapierdala w Afryce a drugi jest synem szejka i w dzień przepierdala tyle kasy co w życiu nie zobaczysz

Życie nie jest sprawiedliwe

•  

@GienekZFabrykiOkienek: Wyhamuje się popyt na mieszkania. Mieszkań będzie więcej na rynku. Ci co chcą kupić mieszkanie dla siebie nadal będą je kupować. Jednak Land Lord zastanowi się 3 razy czy będzie mu się opłacało płacić podatek np. 5% od piątej nieruchomości ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Właściciele mieszkań będą musieli przerzucić koszt na wynajmujących

@GienekZFabrykiOkienek: Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z podatku katastralnego były zwolnione (albo miały mniejszy) firmy w zamian za mieszkania oferowane po cenie ustalanej przez miasto. Wtedy wąsaty Janusz straci rację bytu. Rozwiązań jest mnóstwo to czego brakuje to większej debaty na ten temat. Taka kooperacja publiczno prywatna.

•  

źródło: 66.media.tumblr.com

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: Równość to hasło utopistów. Rzeczywistość jest skrajnie niesprawiedliwa. Świat podzielony na wygrywów i przegrywów.

•  

znowu pieczenie dupska jakiegoś przegrywa, ze nie dostał mieszkania po babci, życie życie jest nobelon

źródło: giantbomb1.cbsistatic.com

•  

@AnonimoweMirkoWyznania dlatego musimy dążyć, by nierówności się pozbywać. Nie może być tak, że ktoś ma lepiej kosztem drugiej osoby. Dlatego socjalizm to jedyne rozwiązanie.

•  

@Strzelec_Kurpiowski:

ciężej niż ktoś kto całe życie nic nie robi, bo jego ojciec czy matka się w spółdzielni ustawili.

To pozostaje tym osobom podziękować swoim - tfu - rodzicom za mentalność chłopa pańszczyźnianego i za brak umiejetnosci kombinowania.
      Miejsce biedaków jest pod butem pana i na szczescie w p0lsce tak dalej jest, a nie jak na zachodzie, gdzie specjalista zarabia tylko 3x wiecej niz sprzątaczka.

•  

To pozostaje tym osobom podziękować swoim - tfu - rodzicom za mentalność chłopa pańszczyźnianego i za brak umiejetnosci kombinowania.

@kezioezio: a po co, jak można po ludzku przenieść ciężar opodatkowania z pracy na majątek?

Miejsce biedaków jest pod butem pana i na szczescie w p0lsce tak dalej jest, a nie jak na zachodzie, gdzie specjalista zarabia tylko 3x wiecej niz sprzątaczka

A ty myślisz, że jak ładnie będziesz szczekał, to pan da ci kość? XDDDD

Dla wielkich posiadaczy majątków jesteś takim samym biedakiem mając 15k jako programista i 1,5k jako sprzątaczka.

Widać, że gówno wiesz w tym temacie, jak myślisz, że odpowiednikami dawnych panów są specjaliści XD

Specjalista to odpowiednik średniowiecznego parobka czy maksymalnie czeladnika w warsztacie rzemieślnika, a odpowiednikiem rzemieślników są właściciele małych i średnich firm.

Taki czeladnik może i żył trochę lepiej od przeciętnego chłopa, ale dla panów był to taki sam śmieć.

•  

@AnonimoweMirkoWyznania:

Kto powiedział ci, że każdy ma równe szanse?
      Myślałem, że każdy po 15 roku życia już kmini, że życie nie jest sprawiedliwe (bo niby jak miałoby być?)

•  

@KonradLuzik: Jak niby wyhamuje popyt? Ludzie przestaną mieszkać w mieszkaniach i przerzucą się na mieszkanie pod mostem? Nie czaję trochę. Mieszkanie to nie wycieczka do Grecji, że jak mnie nie stać to nie kupuję, ile by mieszkania nie kosztowały to każdy kupi. Przecież w tych mieszkaniach, które kupuje Janusz to on sam nie mieszka, wynajmuje studentom i im podobnym.
      Co do kosztu ustalanego przez miasto - już kurwa widzę, jak ktokolwiek inwestuje w to pieniądze xD

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: @whatsup666: @Mortas: pocieszenie jest takie, że zazwyczaj prawdziwi zwycięzcy i najtwarsi z twardych rodzą się właśnie w takie biedocie. Lubię sobie nie raz poczytać historie jakichś biznesmenów, milionerów to bardzo wielu wywodzi się właśnie z biedy, zaczęło zarabiać już w wieku nastu lat. Wyprowadzali się z domów w wieku nastu lat.
      Niestety, ale prawda jest taka, że jak chce się wygrać życie, zarabiać kupe hajsu to trzeba kompletnie przestawić myślenie z "a znajdą jakąś pracę biurową za 3000 zł, może starczy na wynajem pokoju i odłożę jeszcze 500zł" na "potrzebuję pieniędzy jak powietrza do oddychania, zrobię WSZYSTKO choćby po trupach, choćbym miał kraść, oszukiwać, manipulować wykorzystywać, żeby zarabiać kurwa tonę hajsu i śmiać się z tych jebanych biedaków, którzy liczą każdy grosz".
      Niestety bez wyraźnego impulsu w postaci wywodzenia się z turbo biedy, albo innych kopów od życia, 99% ludzi nigdy nie wejdzie do tej drugiej bramki i będzie ciułać całe życie od 1 do 1. zwykła mentalność niewolnicza. schematyczne myślenie.

•  

@KonradLuzik: A BTW apropo 5% od piątego mieszkania - chyba cię bóg opuścił jeżeli myślisz, że nikt nie wpadnie na założenie osobnej spółki pod każde mieszkanie :D

•  

@Strzelec_Kurpiowski:

A ty myślisz, że jak ładnie będziesz szczekał, to pan da ci kość? XDDDD

Nie chce niczego od milionerów, i tak mogę wydawac pieniadze na pierdoły lekką ręką.

Dla wielkich posiadaczy majątków jesteś takim samym biedakiem mając 15k jako programista i 1,5k jako sprzątaczka.

Ale mnie nie interesuje kim jestem dla osob posiadających wielkie majątki.

Widać, że gówno wiesz w tym temacie, jak myślisz, że odpowiednikami dawnych panów są specjaliści XD
      Specjalista to odpowiednik średniowiecznego parobka czy maksymalnie czeladnika w warsztacie rzemieślnika, a odpowiednikiem rzemieślników są właściciele małych i średnich firm.

Ale zrozum, ze gowno mnie obchodzi kogo odpowiednikiem ze średniowiecza jestem teraz xD
      Milionerzy i ich majątki interesują tyle co zeszłoroczny śnieg, a raczej jego brak.

Mam kilkadziesiąt hektarów ziemi, dom, ktory sam postawiłem, dom rodziców i dwa mieszkania. Na wszystko sobie zapracowałem, a teraz tacy jak ty chca to opodatkować, tylko dlatego, ze bo biedaków 1,5k netto nigdy nie bedzie stac nawet na kawalerkę.

•  

@AnonimoweMirkoWyznania: tylko pamiętaj że jak moje dzieci oddziedziczą po mnie dom to tzn. że ja z żoną zapierdalalem na niego 25 lat, a w tym czasie Sebuś i Karyna stali pod sklepem z Brajankiem w wózku i popijał piwko za hajsy z mopsu.

•  

Jak niby wyhamuje popyt?

@GienekZFabrykiOkienek: Ludzie będą woleli inaczej inwestować pieniądze. Popyt zmaleje, ceny spadną.

chyba cię bóg opuścił jeżeli myślisz, że nikt nie wpadnie na założenie osobnej spółki pod każde mieszkanie

@GienekZFabrykiOkienek: Chyba Cię bóg opuścił jak myślisz, że to co napisałem to ostateczne rozwiązanie. Podatek katastralny funkcjonuje na zachodzie. U nas też może.

•  

Nie chce niczego od milionerów, i tak mogę wydawac pieniadze na pierdoły lekką ręką.

@kezioezio: i co z tego? To nie znaczy przecież, że milionerzy powinni móc się w neofeudalizm bawić.

Ale mnie nie interesuje kim jestem dla osob posiadających wielkie majątki.

Dosyć bezmyślne podejście, zważywszy na takie poglądy:

Miejsce biedaków jest pod butem pana i na szczescie w p0lsce tak dalej jest, a nie jak na zachodzie, gdzie specjalista zarabia tylko 3x wiecej niz sprzątaczka

Kryje się za nimi myśl, że ty sam biedakiem nie jesteś i dlatego bogacze mogą robić z nimi co chcą, podczas gdy w rzeczywistości jesteś nikim jak ta sprzątaczka i tylko sam na siebie bata kręcisz tak idiotycznymi postulatami.

Ale zrozum, ze gowno mnie obchodzi kogo odpowiednikiem ze średniowiecza jestem teraz xD

To ty zrozum, że to skrajnie debilne podejście, gdy popierasz branie pod but ludzi przez jakichś wydumanych panów.

Mam kilkadziesiąt hektarów ziemi, dom, ktory sam postawiłem, dom rodziców i dwa mieszkania. Na wszystko sobie zapracowałem, a teraz tacy jak ty chca to opodatkować, tylko dlatego, ze bo biedaków 1,5k netto nigdy nie bedzie stac nawet na kawalerkę.

I równie dobrze możesz to stracić, bo jakiś miejscowy pan zechce cię wziąć pod buta jak innych biedaków. Wystarczy mu na to pozwolić.

Ty naprawdę myślisz, że cokolwiek znaczysz ze swoimi dwiema budami i skrawkiem ziemi? XDDDD

A nie, zapomniałem, masz jeszcze dwa mieszkania, co stawia cię w połowie drogi między Kulczykiem a Billem Gatesem i musisz teraz walczyć o swoje na stronie ze śmiesznymi obrazkami, bo biedaki chcą ci to zabrać XDDDD

Gdyby było tak jak chcesz, to by cię prawdziwi panowie tego świata wyrugali z tego twojego skrawku piachu i oraliby tobą pole dla jakiegoś Mosanto, czy innego podobnego tworu, bo jak już pisałem, dla prawdziwych bogaczy jesteś takim samym biedakiem jak sprzątaczka.

•  

•  

@Strzelec_Kurpiowski: Ale co mnie interesuje, ze dla miliarderów jestem tak samo biedny jak sprzątaczka, przygłupie? I gdzie zrównuje sie z Gatesem? To sa tylko twoje urojenia. To tacy jak ty chcą wprowadzać podatek nawet na takich biedaków jak ja z kilkoma kawałkami piachu i paroma lokalami, bo widocznie nawet taki biedak jak ja, ciagle ma za duzo i musiałbym placic kilkanaście tysięcy rocznie bo jeszcze gorszego plebsu ode mnie nie stac nawet na gowno mieszkanie za 300k.

•  

@kezioezio: na prawdę wierzysz w to co piszesz?

•  

@JudeMason: Ale że w co? Że mieszkanie to nie jest potrzeba podstawowa i nie każdego moze byc na nie stac? Oczywiscie, ze tak. Dla socjalistów wszystko co im sie nie podoba powinno byc opodatkowane.

•  

@kezioezio: teoretycznie masz racje natomiast weź pod uwagę że rozwarstwienie społeczne w Polsce się pogłębia i jeżeli będzie ono dalej postępwoać to ludzie nie mający nic albo mający niewiele będa w sumie mieli niewiele do stracenia chcąc sięgnąć po to co nalezy do takich feudałów jak Ty. Bierzesz pod uwagę że myśląc w ten sposób, tylk o sobie, ryzykujesz dobrostan a nawet zdrowie czy życie swoich wnuków bo to moż ebyć kwestia pokolenia lub dwóch kiedy ktoś mądry po prostu zbierze tych ludzi i powie im by brali co pańskie?

•  

@KonradLuzik:
      Spójrz na to tak:
      Mieszkania same z siebie hajsu nie przynoszą, dopiero ich wynajem - z tego wynika, że popyt nie jest tak naprawdę generowany przez Januszów inwestujących w mieszkania, ale przez tysiące ludzi chcących mieszkania wynajmować.
      Przecież Janusz mieszkanie wynajmuje ludziom, a nie hoduje tam maryśkę.
      Mamy w Polsce niedobór mieszkań w dużych miastach, a ty dodatkowo chcesz ludzi zniechęcić do kupowania pod wynajem - gdzie sens, gdzie logika? Jeżeli chcesz powiedzieć, że biedni ludzie muszą wynajmować, bo przez wyjebane w kosmos ceny nie stać ich na kredyt, to od razu wspomnę, że kredyt jest tańszy od wynajmu.
      Żadne podatki nie zmniejszą popytu na mieszkania, bo jedna rodzina = jedno mieszkanie i jakbyś nie kombinował popyt zawsze będzie podobny. To co może pomóc rynkowi nieruchomości to zwiększenie podaży, IMO przede wszystkim usprawniając komunikację i w ten sposób zwiększając ilość terenów pod mieszkania z rozsądnym dojazdem do centrów miast.

•  

@kezioezio: przez takie myślenie jak twoje upadła I Rzeczypospolita.

•  

@Enedue_: mam pokój w Krakowie za 600zl+media, coś słabo szukasz w tej Legnicy

•  

@szczyp1orek: nie ja słabo szukam, a Ty masz szczescie. Za taka kase wynajmowalm 6 lat temu pokoj we Wrocławiu ;)

•  

Mam dom na przedmieściach warty pewnie z 700k z działką. Dom jest częściowo na kredyt- nie jestem jakiś super bogaty. Czy dobrze rozumiem, że Ty chcesz żebym płacił 7000 zł podatku rocznie tylko dlatego że mam dom? To jest 600zł miesięcznie, czyli więcej niż kosztuje utrzymanie tego domu.

@mayek: często postulat podatku kastralnego dotyczy sytuacji, w których jedna osoba gromadzi 3 lub więcej nieruchomości. I nie ma w tym nic złego. To są często Janusze, które dostały mieszkania z przydziału za komuny w centrum dużego miasta i łatwiej im było "dorobić się", nie wspominam już o bananowych dzieciach bogatych rodziców. A potem z wynajemu tych klitek mają więcej kasy niż specjalista, a patologia na rynku mieszkań kwitnie. Sytuacja, gdy na kapitale, często dziedziczonym, zarabia się lepiej niż na pracy wymagającej wysokich kwalifikacji, jest patologiczna.

•  

często dziedziczonym

@Catit: Co w takim razie z rolnikami, którzy mają/dziedziczą ziemię wartą miliony? Ich przodkowie też ją dostali a oni też mogą ją "wynająć" (wydzierżawić). A jak mają trochę szczęścia i ich ziemia jest blisko miasta, to mogą sprzedać ją pod zabudowę. To nie patologia?

•  

@mayek: nieruchomości rolne są teoretycznie przeznaczone na rolnictwo. Poza tym tak- rolnicy są uprzywilejowaną grupą- wszędzie gdzie się da, bardziej niż przedsiębiorcy. To już od dawna jest patologia. Zwłaszcza, że osoby na poważnie zajmujące się rolnictwem biedne nie są. Rolnictwo jest do reformy w całej UE, ale to inna sprawa, niezwiązana z podatkiem kastralnym. Podatek kastralny ma dotyczyć osób z budynkami mieszkalnymi na wynajem. Tak btw, podatek rolny jest od ilości hektarów, czyli uzależniony od tego ile ma się ziemi. Inna sprawa, że jest zdecydowanie za niski.

•  

@Cierniostwor: na zachodzie kataster jest od drugiego mieszkania i tak powinno byc

•  

na zachodzie kataster jest od drugiego mieszkania i tak powinno byc

@vilas: Takie coś to bardzo duże pole do nadużyć. Np. wystarczy że małżeństwo weźmie sobie rozdzielność majątkową i maja 2 mieszkania(jedno na wynajem) a katastrata nie płacą. 1%-0,5% na każdą nieruchomość bez wyjątku i nie będzie jak kombinować.

•  

@Cierniostwor: @Cierniostwor: nie bo moja matka emerytka nie da rady

•  

bo moja matka emerytka nie da rady

@vilas: Dostanie większą emeryturę bo zapłaci mniejszy podatek dochodowy. Po za tym może zmienić miejsce zamieszkania na tańsze.

•  

@Cierniostwor: starych drzew się nie przesadza, kataster od 1 to bad idea, eot.

•  

starych drzew się nie przesadza, kataster od 1 to bad idea, eot.

@vilas: Może też wsiąść odwróconą hipotekę, może poprosić potomstwo o pomóc(które w zamian za to dostanie po nie niej spadek) itd. Plus przypominam że dostanie wyższą emeryturę.

•  

mówmy realnie matka ma 1500 emerytury ja urzędnik 3500 pensji, oboje mamy po kawalerce w centrum Wawy, dla mnie kataster to wróg chyba że od 2 mieszkan wzywyż

•  

@vilas: Zgodnie z otodom kawalerka w centrum wawy to ok. 300k. przyjmując wyższy kataster 1% do zapłaty rocznie jest 3k, macie 2 kawalerki więc podatek rocznie łącznie 6k, tyle zapłacicie więcej. A ile więcej dostaniecie?

Miesiecznie od twojej pracy jest ok. 2300zł podatków. https://wynagrodzenia.pl/kalkulator-wynagrodzen/wyniki
      Gdyby dochodowy wynosił 10% zarabiałbyś 5247 zł a nie 3500, czyli rocznie dostałbyś do ręki 20k więcej niż teraz. Z kolei twoja babcia dostawałaby zamiast 1500 ok 1800, czyli 3600 więcej rocznie. Twoja babcia wyszłą by na zero, ewentualnie kilka stówek w przód lub w tył. Ty byłbyś mega na przód: 20k pensji rocznie więcej, za 3k katastralnego.

•  

@Cierniostwor: od mojej pracy jest moze 2000 max, brutto 5 netto 3.5 koszt pracodawcy do tego, obniżka pit da mi 400 ?

Toco mówisz zakłada likwidację podatków a z czego obronność karetka itp

Bujda to co piszesz, spadek pit to 7% różnicy z 17 na 10

•  

7% więcej da mi 245 netto

•  

@vilas: Łacznie podatki jakie płacisz to 5830-3500, czyli 2300. ZUS i składka NFZ to też podatek, tylko inaczej nazwany. Nie chodzi mi tylko o obniżenie/zniesienie Pitu. Zamiast obecnego burdelu polegającego na tym że od pracy jest w wile różnych podatków(dochodowy twój, dochodowy płącony przez pracodawce za ciebie, skłądka ZUS, składka ZUS płacona przez pracodawcę, składka NFZ, ostatnio jeszcze to PPK) był jeden 10% podatek od zarobków. Powstałą dziurę w NFZ i ZUS załatałbym kasą z katastralnego.

•  

A z czego obronność państwa policja karetki iinspekcja kontrolna w której pracuję ? Z czego leki dla mojej matki emerytowanej nauczycielki ? To co mówisz jest nierealne , kataster na pierwsze mieszkanie to zło, nikt nie obniży obciążenia dp 10% bo panstwo upadnie a wojsko potrzebuje bo czołg czy rakieta kosztuje tyle samo w kraju gdzie ludzie mają 4000 euro i kraju gdzie 500

•  

@vilas: Państwo by nie upadło, przecież sumarycznie w budżecie byłaby podobna ilość kasy, zmieniłby się sposób jej ściągania. Zamiast dochodowych->kataster. Zamiast opodatkowania pracujących->opodatkowanie posiadających.

•  

Nam potrzeba tzw solidaryzmu narodowego by dzietnosc naprawić i zastepowalnosc pokolen mieć a nie korwinistycze pomysły dla wąskiej elity w stylu brak podatków , gdyby nie 447 to bez elektoratu narodowego liberałowie by nie przekroczyli progu, to co proponujesz nie zmieni sytuacji takich jak ja co chcieli by rodzine ale nie było ich stać, dasz za to miliony prezesom którzy rozliczą je za granicą a do mojej matki karetki nie będzie, a kumple z WOT amunicji nie dostaną

•  

@Cierniostwor: wiec kataster > 2 mieszkan i sciagalnosc podatków , zwalczanie szarej strefy, likwidacja odpisow by biznes nie miał aut za free (leasing fuel oc ac w koszty ) gdy ja nic za moje autko nie odpiszę

•  

wiec kataster > 2 mieszkan

@vilas: Taki kataster po prostu by nie objął 90% nieruchomości -> czyli nie byłby wstanie wystarczająco dużo wpłacić do budżetu aby móc mówić o konkretnym obniżeniu podatków dochodowych. Od Korwinistów różnie się tym że oni mówią: "zero podatków dochodowych!!!" ale nie mówią skąd państwo miałoby wziąć na to pieniądze. A ja mówię: katastrat dla każdego, tak jak dochodowy jest dla każdego.

•  

@Cierniostwor: problemy podatkowe to niesciagalnosć z duzej grupy np robotników , podatki powinni płacić wszyscy uczciwie, może połowa robotnikow je płaci a biznes w koszty puszcza, to są srodki dzięki którym można by dać kwotę wolną dużą, natomiast same wydatki państwa to np polityka dotowania korp, ukraincow, a nie jedynie bolące wykop 500+, serio kasa by się znalazła jakby skutecznie januszybiznesu pocisnąć, skutecznie pocisnąc glazurników, prawników i b2b, tylko wiesz pis jedno mówi (wykop przeżywa) drugie robi, owszem wolałbym pit 10% i kwotę 24000 wolną, tak, ale nie kataster dla mojej matki z niską emeryturą której i tak muszę na czynsz dawać by na leki miała a też mało zarabiam bo przemyslu nie mamy i inzynier urzędnikiem musiał zostac

•  

@Cierniostwor: kolejna rzecz to co mówisz uderzy w posiadanie własności, a podstawa wolnego konserwatywnego człowieka to własność i jej ochrona, czyż nie tak?
      kataster to podatek od własności,
      czyli zniechęcanie do posiadania a co różni amerykanina który ma własność (a zatem i mentalność jej obrony - broń jako środek) od europejczyka który wynajmuje ? europejczyk nic nie ma i nie ma się o co bić (broń, ojczyzna)

ważne by ludzie mieli swoje miejsce zamieszkania - ważne by mieszkania mieli i rodziny zakładali - może rozwiązaniem by były kredyty mieszkaniowe z budżetu, banksterów uderzyć, państwo by dawało i ściągało mocą prawa,
      niskooprocentowane uczciwe bez drobnych druczków i 100 opłat manipulacyjnych,
      a kataster od powyżej 2 mieszkań - dało by radę to inwigilować bo służby podatkowe mają swoje służby specjalne i mogą dojść i udowodnić

ale serio zauważ ile jest u nas szarej strefy i ile jest zwolnień dla najbogatszych

wykop twierdzi, że wszystko poza korwinistami to socjalizm , komunizm - a popatrz na PIS co robią a co mówią, komu dają zwolnienia, w kogo uderzają ?
      uderzają w klasę średnią, bogatych nie ruszają a 500 biorą też milionerzy - jaki to socjalizm który uderza w kioskarza sprzedającego cebulę z siatkami za 25groszy a który nie tyka milionerów z kryptowalutami ?
      jaki to socjalizm który ściąga podatek od etatowego urzędnika ale nie ściąga go od glazurnika który ma 3 razy tyle a jeszcze od podatku daje ulgi typowi który ma firmę i auto za 500 tysięcy
      więc abyśmy żyli i rozmnażali się potrzebujemy stabilizacji, poczucia swojego, mieszkania, domu - a zatem i naprawy rynku pracy by nie było na nim januszybizensu powodujących emigrację i uciekanie ludzi (czyli wyzysk, naruszenia BHP, naruszenia czasu pracy, mobbing itd)

nikt tak nie napędza elektoratu lewactwu i neokomunistom jak januszebiznesu i pomysły korwinistów przecież a oni tego nie rozumieją "czemu" bo egoista nie jest zdolny zrozumieć większości z empatią (nazywają większość idiotami , gdyby nie 447 i RN to by nie weszli, twierdzili by że większość to idioci a większość po prostu ma serce i współczucie a nie jedynie egoizm i kalkulator)

to samo na drodze - są ludzie którzy nie rozumieją, że ktoś przed nim też ma kogoś przed nim i dlatego nie jedzie szybciej i hamuje

•  

kolejna rzecz to co mówisz uderzy w posiadanie własności, a podstawa wolnego konserwatywnego człowieka to własność i jej ochrona, czyż nie tak?

@vilas: Kolego, w najbardziej konserwatywnym stanie USA (Texas) podatek katastralny wynosi 1.86% od każdej posesji.

Nam potrzeba tzw solidaryzmu narodowego
      Konkrety bo wielkie idee bez pokrycia to symbol naiwności narodu p0lskiego.
      Co do ogólnego finansowania państwa to proszę zapoznaj się z moimi propozycjami.
      https://www.wykop.pl/wpis/45127589/zainspirowany-wpisem-scaab-oraz-dyskusjami-o-ideal/

więc abyśmy żyli i rozmnażali się potrzebujemy stabilizacji, poczucia swojego, mieszkania, domu
      Którego nie możesz sobie nabyć na własność bo wszystkie fajne miejsca powykupywali Janusze od których możesz sobie co najwyżej wynająć lub ewentualnie kupić tylko jak zdarzenie losowe go przyciśnie.

by nie było na nim januszybizensu powodujących emigrację i uciekanie ludzi (czyli wyzysk, naruszenia BHP, naruszenia czasu pracy, mobbing itd)
      Wiesz czemu wciąż mamy taki gówniany rynek pracy? Bo jest mała konkurencja. A jest tak bo są wysokie podatki od pracy które (uwaga) nie są przerzucane na pracowników tylko często stanowią przeszkodę w wystartowaniu i "wessaniu" danej porcji siły roboczej. Mój ojciec opowiadał mi że jak zakładał firmę (montaż instalacji światłowodowych) to najbardziej go przerażała wysokość składek ZUS które musiał płacić.
      Na koniec dodam że raczej uważam się bardziej za lewaka i właśnie dlatego popieram kataster. Bo opodatkowuje kapitał, a nie pracę.

•  

@Assailant: uczciwy nawet liniowy 10% PIT ale płacony przez wszystkich bez odpisów ( pracownik też ma koszty i nie odpisze se dojazdów) lukwidacja szarej strefy