•  

Mireczki mam w głowie taki projekt, może coś doradzicie.
    Chciałbym monitorować dane mieszkanie zdalnie (czy jest tam ktoś)
    przez internet ale też chciałbym dostawać dane już w jakimś stopniu obrobione.
    W lokalu jest internet wifi.

Myślałem wstawić czujnik ruchu mikrofalowy i żeby podpiete do niego
    arduino/raspberry co minutę (lub np 10 min) sprawdzało stan czujnika
    i wysyłało dane dalej.

A w efekcie super by była taka tabelka dni tygodnia / godziny (minuty)
    z zaznaczonym stanem

Jak myślicie się do tego zabrać?
    A może są jakieś gotowce?

#raspberrypi #arduino #homeassistant #domoticz #inteligentnydom
    #elektronika #elektroda #diy

źródło: tabelka.jpg

•  

Myślałem wstawić czujnik ruchu mikrofalowy i żeby podpiete do niego
      arduino/raspberry co minutę (lub np 10 min) sprawdzało stan czujnika
      i wysyłało dane dalej.

@wykops2: To jest głupota, bo istnieje mała szansa że akurat w momencie sprawdzania czujnik ruchu będzie pobudzony. U siebie mam wbudowane w czujniki ruchu esp8266 i zaprogramowane tak że reaguje na zmianę stanu czujki i wtedy wysyła GET'a na serwer. I mam ładny wykresik kiedy jaka aktywność w danym pomieszczeniu była.

•  

@dktr: a opowiedział byś coś więcej o swoim rozwiązaniu?

•  

@wykops2: Używam wszędzie esp8266, programuje je w arduinoide, a program działa tak że w pętli cały czas sprawdza stan gpio, i jeśli stan był inny niż w poprzednim odczycie to wysyła zapytanie GET na serwer gdzie gromadzę wszystkie pomiary, w programie jest też obsługa wyjątków w stylu brak sieci wlan, sieć jest ale brak serwera dhcp, czy zwyczajnie serwer docelowy jest nieosiągalny. Wszystkie pomiary zbierają się tu i tam mam też poustawiane wszelkie alarmy, czy sterowanie oświetleniem, czy zaworami od wody ;) Aktualnie mam kapitalny remont mieszkania i większość czujników jest offline.

•  

@dktr: dzięki, a ten czujnik z esp8266 wysyła sam od razu w sieć dane czy jescze tam jest arduino? i na czym postawiona jest ta Twoja stronka z danymi?

•  

@wykops2: esp8266 działa samodzielnie. Strona to serwer x86 z apache + php.

•  

@wykops2: pytanie też co dokładnie chcesz sprawdzać. Bo większość nosi komórki z włączonym BT/WiFi i często łatwiej to wykryć niż dawać czujnik w każdym pomieszczeniu.

•  

@dktr Masz jakieś fajne zawory do wody? Szukałem jakiś bistabilnych, żeby pobierały prąd tylko w momencie zmiany stanu, ale nic ciekawego nie znalazłem.

•  

@szynka_reksia: Tak mam, szukaj pod "zawór kulowy z siłownikiem". Elektrozawory są przeważnie NO/NC i pobierają prąd gdy zamknięte/otwarte. A zawór kulowy tylko w momencie otwierania/zamykania. Różnica jest jeszcze w czasie zadziałania, elektrozawory to jakieś ms, a zawór kulowy otwarcie/zamknięcie około 10sek. Kupiłem w hpcontrol.pl

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

źródło: dktr.pl

•  

@dktr: naprawdę supert masz to u siebie ogarnięte, wszystko w jednym miejscu.
      serwer musi mieć stały ip?, jest u ciebie czy korzystasz z komercyjnego?
      z jakiej wersji esp8266 najchętniej korzystasz?
      z jakich poradników korzystałeś?

•  

@wykops2: Jak chcesz mieć to osiągalne z zewnątrz to musisz mieć stałe zewnętrzne IP. A u mnie w sieci tak się złożyło że mam /24 do swojej dyspozycji (254 stałe IP osiągalne z zewnątrz więc mam podpięte domeny, własny dns, serwer czasu, sftp, vpn'y i inne dziwadła.). Sporo mam ESP-01 i ESP-12s. Poradniki do dokumentacja softu którego użyłem.

•  

@dktr: Jak tym sterujesz przez esp? Tzn. jak zwierasz te dwa przewody - przekaźnikiem na 230v?

•  

@wizu: Tak esp + przekaźniki.

Gorące dyskusje ostatnie 12h