•  

Tak w kwestii wypowiedzi Krzysztofa Bosaka i zarzutów do ogólnej narracji Konfederacji dotyczącej imigracji:

"Chodzi o przetrwanie naszego państwa i naszego narodu. W Polskiej debacie od wielu lat panuje coś takiego jak stawianie wozu przed koniem. To znaczy filozofia, że naród i państwo należy dostosować do oczekiwań biznesu, nie biznes i gospodarkę, tak by służyła narodowi i państwu. "
    http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25454343,krzysztof-bosak-zgadza-sie-z-winnickim-w-polsce-powinna-byc.html
    Pierwsza, "kontrowersyjna" wypowiedź:
    https://soundcloud.com/poranek-siodma9/20191127-krzysztof-bosak-go

Człowiek to nie homo economicus. Rozchodzi się o to, że w kwestii przyjmowania imigrantów powinna rozpocząć się normalna debata publiczna bez absurdalnych oskarżeń o rasizm czy ksenofobię.
    Przykładowo rząd nie powinien nagle umożliwiać napływu 1 mln. osób bez konsultacji społecznych.
    Należy się zastanowić czy imigracja z danego terenu faktycznie przyczyni się do wzrostu gospodarczego i czy przypadkiem nie spowoduje obniżenia stopy życia rdzennych mieszkańców. Kolejne ważne pytania, które należy zadać:

- czy imigracja z danego terenu nie zwiększy przestępczości (zachód to przerabia)?
    - czy imigracja stwarza długoterminowe zagrożenie polityczne np. powstanie antyautochtońskich ugrupowań (j.w. również)?
    - czy przyczyni się to do zmian kulturowych (j.w.)?

Jeżeli dajmy na to okaże się, że faktycznie krótkoterminowo przyniesie to wzrost gospodarczy, ale na powyższe pytania odpowiedź jest twierdząca to moim zdaniem należy do takiej imigracji nie dopuścić.
    Rząd powinien mieć na celu realizację interesu własnych obywateli i narodu, a nie obcych lub niektórych grup społecznych (czyli np. części przedsiębiorców, którzy potrzebują napływu taniej siły roboczej).

#konfederacja #polska #polityka #gospodarka

•  

@LaurenceFass: ZUS to piramida finansowa więc rząd po cichu klaszcze każdemu przyjeżdżającemu za pracą

•  

@LaurenceFass

Człowiek to nie homo economicus. Rozchodzi się o to, że w kwestii przyjmowania imigrantów powinna rozpocząć się normalna debata publiczna bez absurdalnych oskarżeń o rasizm czy ksenofobię.
      Bosak zaczyna gadkę od dupy strony. PiS celowo sprowadza masowo imigrantów, bo dzięki taniej sile roboczej może obciążyć bardziej pracę i towary.
      Natomiast Bosak pieprzy głupoty jakby sprowadzanie imigrantów miałoby na celu rozwoju gospodarki, a on wielki obrońca polskiego społeczeństwa wyskakuje jak Filip z konopi i mówi, że woli już spowolnić gospodarkę.

Wystarczy umożliwić Polakom powrót z emigracji, zamiast pieprzyć o protekcjoniznie.

•  

miałoby na celu rozwoju gospodarki, a on wielki obrońca polskiego społeczeństwa wyskakuje jak Filip z konopi i mówi, że woli już spowolnić gospodarkę.
      @Volki:
      Tylko, że przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoje biznesy w oparciu o tanią siłę roboczą faktycznie wznoszą takie postulaty:
      https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/zwiazek-przedsiebiorcow-i-pracodawcow-potrzeba-nam-5-mln-emigrantow,77074.html

+: ziemba1
    •  

@LaurenceFass Oczywiście, że tania siła robocza ma wpływ na rozwój gospodarki. Natomiast to nie jest celem PiSu.

ZPP dba o swój interes w sytuacji, gdy PiS podkręca im śrubę większymi podatkami, powodując większy odpływ potencjał pracowników do UK i innych państw. Dlatego chcą zastąpić braki imigrantami.

Problemem nie jest masowa imigracja per se, a polityka podatkowa PiSu. Natomiast Bosak daje do zrozumienia, że problemem jest imigracja, a nie podatki.

•  

Problemem nie jest masowa imigracja per se
      @Volki: To też, w końcu dodatkowo zaburza nam i tak chujowe proporcji płci.

•  

@LaurenceFass:

Adam Smith:

Człowiek ekonomiczny w teorii A. Smitha jest „jednostką obdarzoną instynk-tem samozachowawczym, który sprawia, iż zachowuje się on w sposób egoistyczny, ale jest także obdarzony rozumem i sumieniem, które określają właściwy sposób zachowania, ma zatem świadomość tego, co mu wolno, a czego nie wolno”. Omawiany klasyk ekonomii zakłada jednak, że nakierowane na realizację własnego interesu zachowania człowieka w gospodarce prowadzą do osiągania dobrobytu społecznego poprzez zapewnienie dostępu do dóbr i usług zaspokajających potrzeby jego członków. Wymiana dóbr prowadzi zatem do bogacenia się wszystkich jednostek w społeczeństwie.

źródło: https://www.kul.pl/files/433/roczniki_2015_nr_2/12-Grzesiuk_Corr.pdf

LaurenceFass:

Człowiek to nie homo economicus.

To już nie lubicie liberalizmu ?

•  

@Kjedne:
      Pisałem już o ASE w innym wątku toteż tutaj to również przytoczę.

ale jest także obdarzony rozumem i sumieniem, które określają właściwy sposób zachowania, ma zatem świadomość tego, co mu wolno, a czego nie wolno
      I tutaj jest zasadniczy błąd - obdarzony jest egoizmem to fakt (tego nie trzeba rozwijać), ale nie sumieniem - sumienie dopiero można rozwinąć w społeczności.

Wspominana wypowiedź:

Zauważyłem w dyskusjach, że problemem ASE (austriackiej szkoły ekonomii) i jej propagatorów jest często nieznajomość innych doktryn (poza etatyzmem, socjalizem) i dosyć wąski horyzont myślowy. Nie jest to zarzut wobec nikogo - sam dosyć długo popełniałem ten sam błąd - wynikał jedynie z niewiedzy.
      Mianowicie wg ASE materializm i ekonomia to recepta na całe życie społeczne. Jednocześnie pomija się aspekt wychowania i kultury - mimo, że prace myślicieli ASE wychodzą daleko poza dziedzinę ekonomii.

W kontrze warto zapoznać się ze znacząco bliższym nam kulturowo ustrojem społeczno - gospodarczym, mianowicie ordoliberalizmem czyli syntezą anglosaskiego kapitalizmu i Katolickiej Nauki Społecznej.
      Ustrój sprawdzony w praktyce, w powojennym RFN przynosząc cud gospodarczy
      https://pl.wikipedia.org/wiki/Ordoliberalizm
      Ordoliberalizm fundamentalnie wywodzi się z prac apb. Wilhelma Kettelera i encykliki Rerum Novarum na bazie, której w XIX w. wyrósł ruch społeczno - polityczny, który powstrzymał rozwój marksizmu w Niemczech.
      Warto odnotować, że również teraz jest to recepta na wzrost znaczenia lewicy czyli neomarksistów.
      Jako ciekawostkę warto przeczytać encyklikę Rerum Novarum. Jest to doskonałe przewidzenie skutków marksizmu / socjalizmu (w 1891 r. (!)) zanim ten gdziekolwiek nastąpił i jakikolwiek ekonomista się o tym zająknął:
      http://www.mop.pl/doc/html/encykliki/Rerum%20novarum.htm

Bardzo podobny trend w okresie międzywojennym wykładano na Uniwersytecie Lwowskim.

•  

Problemem nie jest masowa imigracja per se,

@LaurenceFass: dzisiaj nie jest, ale jeśli przez 10 lat utrzyma się obecny lub zwiększony trend, to obudzimy się w innym kraju z 6 mln obcokrajowców.

•  

@Volki to Ciebie miałem zawołać

Gorące dyskusje ostatnie 12h

O gurwa wykopki co tu się....! Pierwszy raz jestem czerwonką! (。◕‿‿◕。)
    Taka okazja jest tylko raz w życiu, coś jak pierwszy segz. Trzeba to uczcić!

Robie #rozdajo !

Jutro o 20:00 robię losowanko za pomocą #mirkorandom osoby, której przeleje przez #revolut 20pln na dobre piwko ( ͡° ͜ʖ ͡°). Klasycznie zielonki dupa cicho!

Pijcie ze mną kompot( ͡° ͜ʖ ͡°)
    pokaż całość

odpowiedzi (20)

Dlaczego na przystankach autobusowych umieszczają reklamy zegarków za 25.000 zł? ( ͡º ͜ʖ͡º)

#zegarki #reklama #krakow

odpowiedzi (47)

O kurde co inb4 mireczki

Jestem z moim #rozowypasek prawie 3 lata (za tydzień jakoś rocznica). Około pół roku temu zapisała się do oazy czy innych cudów na kiju. No spoko jak chce to niech robi z czasem co chce

No i niedawno wyszlo na jaw w tym całym kółku różańcowym, że mieszkamy razem. Bez ślubu ofc. Chyba fanatyzm odbił jej do głowy zbyt mocno i stwierdziła, że wyprowadza się ode mnie, bo bozia w chmurce się obrazi

Wyprowadzka ode mnie wiąże się z zerwaniem znajomości o czym ona doskonale wie po ostatniej wyprowadzce i powrocie (wtedy utrzymywaliśmy relację, ale nie mam zamiaru drugi raz przeżywać tego co było). To nie tak że jest mi smutno. Ja po prostu jestem w szoku, że zupełnie obca osoba w sukience potrafi wywrzeć większy nacisk na człowieka niż chłopak z kilkuletniego związku...

#bekazkatoli #zwiazki
    pokaż całość

odpowiedzi (34)