•  

Ludzie! Potrzebuje Waszej opinii, Waszego zdania na temat tego co się stanie lada moment w sprawie podwyżek za wywóz odpadów w Łodzi. #lodz

Rozumiem, że koszty rosną, w jakiś też sposób na podwyżki mają wpływ wyższe zarobki ale czy jest to normalne co się zaraz stanie w sprawie tych "kar za niesegregowane odpady"? A dokładniej w sprawie odpowiedzialności zbiorowej? To jest jakiś absurd! To się w głowie nie mieści co w Łodzi radni przepchnęli... Z jakiej racji ja mam odpowiadać z własnej kieszeni, z własnych ciężko zarobionych pieniedzy za to, że sąsiad się niedostosował i wyrzuca śmieci jak mu leci, z jakiego powodu mam być za to ja karany i dlaczego samorządowcy dążą do państwa sygnalistów, którzy będą obserwować 24H na dobę kontenery na śmieci i będą kontrolować kto jak wyrzuca śmieci?
    Owszem jestem zdania, że śmieci powinniśmy segregować i jestem jak najbardziej za tym aby karać ale tych, którzy tego obowiązku niespęłnią! A nie wszystkich. Słyszysz @hannazdanowska ?

Proszę tutaj w tym poście też o pomoc w tej sprawie ludzi ze środowiska związanego z prawem, czy jest dopuszczalne takie rozwiązanie, które ma wejść w życie w Łodzi odnośnie kar zbiorowych za niesegregowane śmieci przez jednostkę? oraz wnioskuję również o udzielenie informacji nt. Możliwych rozwiązań uniknięcia wspólnej odpowiedzialności i płacenia kar za sąsiada, który się nie dostosuje do nowych obowiązków. #prawo

Takie rozwiązanie, które wejdzie w życie z dniem 1 grudnia 2019 otwiera firmom, które odpowiadają za wywożenie odpadów spod nieruchomości wielorodzinnych furtkę do nadużyć polegających na celowym wystawianiu kar na całą nieruchomość w celu osiągnięcia większych przychodów. Jest to niedorzeczne i niedopuszczalne w XXI wieku aby odpowiadać solidarnie za winę jednostki bez samosądów. !

Słucham opinii Waszych.

•  

@msbtdc: zgadzam się, jaką masz stawkę teraz za śmieci? ja 28 za segregowane a jak będą nie segregowane-przez somsiadów to 48 za osobę!!!! kwestia czasu iż będzie opłata wyższa, każdy kto przechodzi koło śmietnika może wrzucić coś nie do tego pojemnika i cyk całe osiedle więcej płaci a już widziałam januszy co podwozili śmieci budowlane czy inne pod śmietnik koło mojego bloku

•  

@solimoes obecnie mam stawkę 13 zł za osobę, segreguję. Papier w jednym miejscu w mieszkaniu, szkło w drugim, plastik w trzecim i tak dalej z resztą, przestrzeń domknięta do cna.

Widzisz masz rację, prowadzi to do nadużyć! Trzeba zacząć z tym coś działać ponieważ za jakiś czas jak rodzina czteroosobowa się obudzi, że zamiast płacić 96 zł miesięcznie będzie musiała zapłacić 192 zł za jakiegoś pajaca i tak myk cały blok to cóż będzie za późno, nie można godzić się na takie złe rządzenie i szukanie pieniędzy w kieszeniach ludzi w taki perfidny sposób!

•  

@msbtdc: Absurd jest większy... Śmieciarka przecież nie jeździ do jednego bloku - objeżdża ich kilkanaście, jak pojemniki będą małe to pewnie więcej, czyli za jedne nieposortowane śmieci kara obejmie kilka tysięcy mieszkańców ( ͡° ͜ʖ ͡°).... Zresztą istnieje problem przepełnionych koszy więc co my się w ogóle zastanawiamy nad segregacją. Efekt będzie taki, że poziom syfu wzrośnie i poziom śmieciowisk w lasach wzrośnie.

•  

@msbtdc: Może nie wniosę nic do tematu ale pozdrawiam z Aleksandrowa - 32,50PLN/sztuka.
      A mogło być tak pięknie gdyby wojewoda z powodów stricte politycznych nie wstrzymał budowy spalarni przez ZM "Bzura".

•  

@msbtdc: kazde ugrupowanie w PL daje furtki swoim mafia PO miałą mafie vatowska tym razem PIS ma mafie smieciowa, takie zycie polaczka nieboraczka w chlewie

•  

@msbtdc: to jest cyrk i tak nie może być, nie ma żadnego nadzoru kto co wrzuca do śmietnika a kwota mała nie jest, ja 13 zł miałam do tej pory teraz przyszło że podwyżka za segregowane 28, ale kwestia czasu i będzie 48, fajnie jak by jakiś prawnik dał znać co z tym można zrobić

•  

@solimoes no po podwyżkach będzie u mnie 24 zł, sorry, źle Ciebie wcześniej zrozumiałem

•  

@msbtdc: oczywiście, że jest to działanie bezprawne. Wygląda na to, że aby nie płacić kary trzeba by sprawdzać co wyrzuca sąsiad. Odpowiedzialność zbiorowa jak w KRLD...

•  

Wykopcie dodany przeze mnie temat aby na główną trafił jak się uda.

•  

@msbtdc: No nie wiem mistrzu. Sam fakt odpowiedzialności zbiorowej jest naganny, ale czasy są takie, że bardziej liczy się przynależność do kolektywu i odpowiedzialność zbiorowa tak szybko nie zniknie. Indywidualne kary są w Chinach przy systemie oceny obywatela, jednak przy takim porównaniu wolę nasz system...

•  

@Sidusoida masz rację ale jednak nic nie usprawidliwia ponoszenia kary przeze mnie z winy innego człowieka. To dla przykładu dajmy, że niech wejdzie przepis nakładający karę z automatu na podstawie bazy wydanych uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych na tych kierowców w województwie, którzy w danym dniu byli w posiadaniu pojazdu i nie zareagowali na to, że po mieście w danym województwie poruszają się pojazdy z przepaloną żarówką. Informacja zostaje upubliczniona z kontroli pojazdów zatrzymanych w danym województwie przez policję z powodu przepalonej żarówki i pomnożona przez opłatę 1,50 do 5 zł (zależnie od zarobków w województwie) i nałożona na wszystkich posiadaczy uprawnień do prowadzenia pojazdów i posiadających w danym dniu pojazd na terenie województwa. Ściągalność niech spocznie na samorządach pod pozorem wszczęcia postępowania egzekucyjnego wywołanego niewywiązywaniem się z obowiązku nowej opłaty.

•  

@msbtdc: Przecież zawsze znajdzie się ten jeden, który nie posegreguje i będzie śmieci wyrzucał o 3 nad ranem i zapłaci cały blok. Od jutra jeżdżę na śmieciarce! Złoty interes nie śmierdzi!
      To będzie tak jak ze szklarzem i jego synem... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@msbtdc: ja jestem ciekaw co z wieżowcami gdzie są zsypy na każdym piętrze, nie da się kontrolować tego i zweryfikować która osoba z którego piętra wyrzuciła dany smiec i co cały blok ma płacić za to? Paranoja po prostu

•  

@mikeywwa zsypy mają być likwidowane, a co do kary to jest jasno napisane, że za sąsiada, który nie będzie segregował śmieci, płacą wszyscy, czyli cały wieżowiec taki jak np MNHT.

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@msbtdc i teraz np średniej wielkości wieżowiec mając 100 pomieszczeń mieszkalnych, a w nich średnio dajmy na to z dziećmi ok 300-400 ludzi to zobacz:
      - normalna opłata 300 x 24 zł = 7200 na miesiąc

- opłata karna za jednego sąsiada 300 x 48 = 14400 na wieżowiec

A dla poszczególnej rodziny np trzyosobowej? Z 72 robi się 144 zł mniej z budżetu rodzinnego...

•  

@mikeywwa i czy to nie prowadzi do patologii polegającej na podrzucaniu śmieci oraz na patologii będącej po stronie kontrolujących do tego aby skusić się o nadużycie i wlepić więcej kar na wieżowce bo np będzie gdzieś po cichu odgórnie powiedziane jak w straży miejskiej czy czasem może policji, że mają więcej mandatów wystawiać bo trzeba koszty pokryć zarządu?

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

A najlepsze jest to, że wszyscy liczymy pod swoim kontem, a z perspektywy całości zauważcie ile w tym jest pieniędzy, dla byle jakiego obliczenia załóżcie sobie np 550000 ludzi i pomnóżcie to przez kwotę tylko 24 zł i spójrzcie ile wychodzi na miesiąc, a teraz dla urozmaicenia weźcie kalkulacje, że 350 tys ludzi płaci 24 zł a pozostałe 200 tys zostało ukaranych kwota 48 zł... Widzicie jakie kwoty idą z tego tytułu? Z tytułu 200 tys ludzi kwota uzyskana pokrywa pozostałych 350 tys... To jest kuźwa absurd... A teraz pytanie rodzi się takie, czy my jako mieszkańcy tego miasta generując takie kwoty nie mamy prawa mieć jawnego, publicznego, łatwego, wszędzie oficjalnie podanego dostępu do sposobu w jaki zostają rozdysponowane te środki? Ile wynoszą koszty na rzeczywiste zutylizowanie odpadów, jakie są koszty utrzymania spółek itp?

•  

Ogólnie możecie na pewno spodziewać się nadużyć jeżeli chodzi o kary. Siedzę trochę w rynku śmieciowym i tu ciągle brakuje pieniędzy na odbiór odpadów.

•  

i zapłaci cały blok

@WLADCA_MALP: nie cały blok tylko wszystkie bloki na trasie śmieciarki. Jak niby mają stwierdzić, że zanieczyszczenie pochodzi z danego bloku?

•  

@Kapitan-Planeta może być rozwiązanie takie, że jak mają rozpiskę gdzie muszą odebrać odpady to będą mieli kolumnę z zastrzeżeniami i tam będą pisać swoje uwagi, a na dowód zrobią zdjęcie i po sprawie.

•  

@msbtdc: w sensie, że będą przeprowadzali inspekcję odpadów przed załadowaniem ich na śmieciarkę? Jest to tak absurdalne, że nie uwierzę jak nie zobaczę

•  

Jest rozwiązanie tego problemu ale to musiałaby ogarnąć osoba ze swoich chęci też osobistych (bo temat rozbudowany) oraz z dobrej woli dla reszty mieszkańców. Rozwiązaniem byłoby zaskarżenie uchwały do WSA przez jakąś osobę będąca w środowisku prawnym na bieżąco. Składkę na wniosek można zorganizować (bodajże koszt tego wyniesie coś ok ~ 300 zł)

+: banzi
    •  

@msbtdc: A jakie widzisz rozwiązane tego problemu? Worki na śmieci z nazwiskiem adresem czy numerem pesel?

•  

@msbtdc: w uchwale XV/643/19 jest napisane:
      "3. Jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny stawka opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosi dwukrotność odpowiednio stawki" - a więc nie można tu zastosować odpowiedzialności zbiorowej tylko muszą wskazać konkretny lokal i tylko jego mieszkańcom podnoszą opłaty. W ogromnej większości przypadków jest to nie do udowodnienia więc wg mnie będzie to martwy przepis.

•  

@banzi: jak przytaczasz fragment paragrafu to tak jest, a poniżej tak brzmi w całości artykuł:

§ 3. Jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów
      komunalnych w sposób selektywny stawka opłaty podwyższonej za gospodarowanie
      odpadami komunalnymi wynosi dwu krotność odpowiednio stawki, o której mowa w § 1 pkt 2
      albo w § 2, to jest: 48,OO zł za jednego mieszkańca; 108,34 zł za pojemnik o pojemności
      1 100 litrów oraz 33,86 zł za worek o pojemności 120 litrów. Za pojemniki lub worki
      przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych o mniejszych lub większych
      pojemnościach stawki opłat podwyższonych ustala się według tabeli stanowiącej załącznik

Widzisz teraz? Właściciel nieruchomości w tym przypadku to jest spółdzielnia albo jakiś inny Twór prawny, który został ustanowiony przez mieszkańców danego budynku wielorodzinnego do reprezentowania ich interesów.

I widzisz wpis: "Jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów
      komunalnych w sposób selektywny stawka opłaty podwyższonej za gospodarowanie
      odpadami komunalnymi wynosi dwu krotność odpowiednio stawki, o której mowa w § 1 pkt 2
      albo w § 2, to jest: 48,OO zł za jednego mieszkańca" - stawka podwyższona wynosi dwu krotność za jednego mieszkańca!!!! Nie wprowadzaj ludzi w błąd.

•  

@eiaculatiopraecox @solimoes @kaloryferconiegrzeje @RedBaron @groszek71
      @Kapitan-Planeta @Sidusoida @cebulandia @Koroshiya_1 @BrakKontaNaFejsie @Hojracy @BezwolnyGolem @heheszek-net @bez_pomyslu @jaszczur64 @Zmora_nocna @banzi

Informuję Was, że Rzecznik Praw Obywatelskich już dostał stosowny wniosek. Złożyłem go (chyba) jako pierwszy i proszę do Was tutaj obecnych o poczynienie tych samych stosownych kroków.

Kroczki małe są teraz ku drugiemu już dużemu krokowi w sprawie

Swoje wnioski, uwagi, czy pytania proszę oznaczać sygn. sprawy: RPW/79104/2019