•  

  Zauważyłem w dyskusjach, że problemem ASE (austriackiej szkoły ekonomii) i jej propagatorów jest często nieznajomość innych doktryn (poza etatyzmem, socjalizem) i dosyć wąski horyzont myślowy. Nie jest to zarzut wobec nikogo - sam dosyć długo popełniałem ten sam błąd - wynikał jedynie z niewiedzy.
  Mianowicie wg ASE materializm i ekonomia to recepta na całe życie społeczne. Jednocześnie pomija się aspekt wychowania i kultury - mimo, że prace myślicieli ASE wychodzą daleko poza dziedzinę ekonomii.

  W kontrze warto zapoznać się ze znacząco bliższym nam kulturowo ustrojem społeczno - gospodarczym, mianowicie ordoliberalizmem czyli syntezą anglosaskiego kapitalizmu i Katolickiej Nauki Społecznej.
  Ustrój sprawdzony w praktyce, w powojennym RFN przynosząc cud gospodarczy
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Ordoliberalizm
  Ordoliberalizm fundamentalnie wywodzi się z prac apb. Wilhelma Kettelera i encykliki Rerum Novarum na bazie, której w XIX w. wyrósł ruch społeczno - polityczny, który powstrzymał rozwój marksizmu w Niemczech.
  Warto odnotować, że również teraz jest to recepta na wzrost znaczenia lewicy czyli neomarksistów.
  Jako ciekawostkę warto przeczytać encyklikę Rerum Novarum. Jest to doskonałe przewidzenie skutków marksizmu / socjalizmu (w 1891 r. (!)) zanim ten gdziekolwiek nastąpił i jakikolwiek ekonomista się o tym zająknął:
  http://www.mop.pl/doc/html/encykliki/Rerum%20novarum.htm

  Bardzo podobny trend w okresie międzywojennym wykładano na Uniwersytecie Lwowskim.

  #konfederacja #gospodarka #wolnyrynek #polska #ekonomia

  •  

   BASED
   Najważniejszy chyba fragment:

   11. Chcieć więc, żeby władza świecka przenikała swym rządem aż do wnętrza domu, jest błędem wielkim i zgubnym. Z pewnością jeśli się jakaś rodzina znajdzie w wielkich trudnościach i bez rady, że sama z nich się wyzwolić nie może, jest rzeczą słuszną, by jej w tych ostatecznościach państwo udzieliło pomocy; rodziny bowiem są cząstkami państwa. Tak samo, kiedy w obrębie czterech ścian domu przyjdzie do poważnego podeptania praw wzajemnych, niech wówczas władza państwowa odda każdemu, co mu się należy; będzie to nie pochłanianiem praw obywatelskich, ale ich obroną i wykonywaniem słusznej, a powinnej opieki.
   Tu jednak winni się wstrzymać kierownicy państw; natura me pozwala przekraczać tych granic. Władza ojcowska jest tego rodzaju, iż ani zniknąć nie może, ani być pochłoniętą przez państwo; to samo i wspólne z życiem ludzkim ma źródło. "Dzieci są cząstką ojca" i jakby rozszerzeniem osoby ojcowskiej; a prawdę mówiąc, to nie same o własnej mocy, ale przez społeczność rodzinną, w której się urodziły, wchodzą do społeczności państwowej i w niej biorą udział. Z tego też względu, że "dzieci są przez naturę cząstką ojca, pozostają pod władzą rodziców tak długo, jak długo nie potrafią używać osobistej wolności" (Św. Tomasz, Suma Teologiczna, II-II, qu. 10. art. 12). Jeśli zatem socjaliści, odsuwając w cień powagę rodziców, wprowadzają w jej miejsce opatrzność państwową, grzeszą przeciw naturalnej sprawiedliwości i rozrywają jedność rodziny.

   this kills the socialist

  •  

   @LaurenceFass: Przede wszystkim ich problemem jest ślepy fanatyzm i wiara w utopię.
   Każdy system ekonomiczny musi wziąć pod siebie aspekt społeczny, ponieważ ekonomia to jedna z relacji społecznych i zależy absolutnie tylko i wyłącznie od społeczeństwa.

   Drugi problem to tworzenie chochoła i walka z nimi, zamiast próby zrozumienia innych teorii, ponieważ krytykowanie czegoś, czego nie popierają świadczy o rdzennej głupocie.
   .

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Stworzyłem demona.
  Jakiś czas temu do dużego miasta w którym mieszkam przeprowadził się mój kolega Adam. Adam to taki dzentelmeno-spermiarz, ale bardziej spermiarz. Wiecie z tych co piszą na tinderze teksty typu: "co taka śliczna kobieta robi jeszcze sama" do jakiejś kukły 4/10 XD
  No i w weekend postanowiłem że troche to jego witaminkowanie naprostuje.
  (Ważne w tej historii jest to że Adam wygląda nienajlepiej, bardziej menlet niż chad)
  W piątek więc zabrałem go w 2 miejsca w których wiedziałem że stacjonują laski jak z pornosów 10/10, ale jak nie masz dom perignon na loży to nawet cię nie opluje. Chłop starał się całą noc, jednej piczy postawił nawet drina za 70PLN, jak tylko podniosła go z lady baru, natychmiast spierdoliła do koleżanek XDDD
  W sobotę uznałem że pokaże mu inne miejsce, żeby nie myślał że tu same kluby dla bogoli. Zabrałem go więc w bardzo popularne miejsce gdzie białe kobiety polują na ciemnych mężczyzn. Już w kolejce coś mu nie grało, bo na jakieś 100 osób byliśmy jednymi z 4 białych mężczyzn, reszta to erazmusy, hindusy, araby, murzyny i cyganie grający tej nocy włochów.
  Tam też do 4-5rano chłop się nastarał jak nigdy, oczywiście nawet za rękę nie potrzymał.
  Gdzieś tak już pod koniec poszedł się odlać, a ja na palarnie zapalić. Wraca z zaciśniętymi zębami i opowiedział mi że 2 polskie studentki wyszły z kabiny z jednym hiszpanem czy innym erazmusem, wydedukował po zadowowolonej minie Pedro i oszczanych kolanach polki że we dwie opierdoliły mu petardę w kiblu XD
  Teraz wysyła mi na messangerze stare memy z #p0lka które widziałem pół roku temu na wypok.pl XD
  Chyba przegiąłem, ale już mnie wkurwiał tym witaminkowaniem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #przegryw #blackpill #rozowepaski #podrywajzwykopem #logikarozowychpaskow #seks #zwiazki #tinder
  pokaż całość

  odpowiedzi (28)

 • odpowiedzi (14)

 • avatar

  Ale akcje miałem wczoraj w barze. W stoliku obok siedziały jakieś Sebixy i planowały okraść niepełnosprawnego na wózku przed knajpą, nawet wózek chcieli mu zajumać. Gdy poszli płacić wybiegłem przed bar, chwyciłem za wózek i uciekałem z tym niepełnosprawnym 200m aż zgubiłem goniących nas Sebixów. #czujedobrzeczlowiek

  #niepelnosprawni #wozek #zalesie #niebieskiepaski #warszawa #pdk #heheszki pokaż całość

  odpowiedzi (23)