•  

  Zauważyłem w dyskusjach, że problemem ASE (austriackiej szkoły ekonomii) i jej propagatorów jest często nieznajomość innych doktryn (poza etatyzmem, socjalizem) i dosyć wąski horyzont myślowy. Nie jest to zarzut wobec nikogo - sam dosyć długo popełniałem ten sam błąd - wynikał jedynie z niewiedzy.
  Mianowicie wg ASE materializm i ekonomia to recepta na całe życie społeczne. Jednocześnie pomija się aspekt wychowania i kultury - mimo, że prace myślicieli ASE wychodzą daleko poza dziedzinę ekonomii.

  W kontrze warto zapoznać się ze znacząco bliższym nam kulturowo ustrojem społeczno - gospodarczym, mianowicie ordoliberalizmem czyli syntezą anglosaskiego kapitalizmu i Katolickiej Nauki Społecznej.
  Ustrój sprawdzony w praktyce, w powojennym RFN przynosząc cud gospodarczy
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Ordoliberalizm
  Ordoliberalizm fundamentalnie wywodzi się z prac apb. Wilhelma Kettelera i encykliki Rerum Novarum na bazie, której w XIX w. wyrósł ruch społeczno - polityczny, który powstrzymał rozwój marksizmu w Niemczech.
  Warto odnotować, że również teraz jest to recepta na wzrost znaczenia lewicy czyli neomarksistów.
  Jako ciekawostkę warto przeczytać encyklikę Rerum Novarum. Jest to doskonałe przewidzenie skutków marksizmu / socjalizmu (w 1891 r. (!)) zanim ten gdziekolwiek nastąpił i jakikolwiek ekonomista się o tym zająknął:
  http://www.mop.pl/doc/html/encykliki/Rerum%20novarum.htm

  Bardzo podobny trend w okresie międzywojennym wykładano na Uniwersytecie Lwowskim.

  #konfederacja #gospodarka #wolnyrynek #polska #ekonomia

  •  

   BASED
   Najważniejszy chyba fragment:

   11. Chcieć więc, żeby władza świecka przenikała swym rządem aż do wnętrza domu, jest błędem wielkim i zgubnym. Z pewnością jeśli się jakaś rodzina znajdzie w wielkich trudnościach i bez rady, że sama z nich się wyzwolić nie może, jest rzeczą słuszną, by jej w tych ostatecznościach państwo udzieliło pomocy; rodziny bowiem są cząstkami państwa. Tak samo, kiedy w obrębie czterech ścian domu przyjdzie do poważnego podeptania praw wzajemnych, niech wówczas władza państwowa odda każdemu, co mu się należy; będzie to nie pochłanianiem praw obywatelskich, ale ich obroną i wykonywaniem słusznej, a powinnej opieki.
   Tu jednak winni się wstrzymać kierownicy państw; natura me pozwala przekraczać tych granic. Władza ojcowska jest tego rodzaju, iż ani zniknąć nie może, ani być pochłoniętą przez państwo; to samo i wspólne z życiem ludzkim ma źródło. "Dzieci są cząstką ojca" i jakby rozszerzeniem osoby ojcowskiej; a prawdę mówiąc, to nie same o własnej mocy, ale przez społeczność rodzinną, w której się urodziły, wchodzą do społeczności państwowej i w niej biorą udział. Z tego też względu, że "dzieci są przez naturę cząstką ojca, pozostają pod władzą rodziców tak długo, jak długo nie potrafią używać osobistej wolności" (Św. Tomasz, Suma Teologiczna, II-II, qu. 10. art. 12). Jeśli zatem socjaliści, odsuwając w cień powagę rodziców, wprowadzają w jej miejsce opatrzność państwową, grzeszą przeciw naturalnej sprawiedliwości i rozrywają jedność rodziny.

   this kills the socialist

  •  

   @LaurenceFass: Przede wszystkim ich problemem jest ślepy fanatyzm i wiara w utopię.
   Każdy system ekonomiczny musi wziąć pod siebie aspekt społeczny, ponieważ ekonomia to jedna z relacji społecznych i zależy absolutnie tylko i wyłącznie od społeczeństwa.

   Drugi problem to tworzenie chochoła i walka z nimi, zamiast próby zrozumienia innych teorii, ponieważ krytykowanie czegoś, czego nie popierają świadczy o rdzennej głupocie.
   .

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Mirki dobra rada- zawsze przed ślubem pomieszkajcie razem bo nigdy nie wiadomo jak to jest potem kiedy przebywa się ze sobą na codzień. Ja mówiłem mój #rozowypasek zeby wczesniej pomieszkać razem troche ale ona i jej rodzina upierali sie ze nie wypada. Teraz jestesmy 8 miesięcy po ślubie o zgadnijcie:
  -kto wraca po 12 godzinach z pracy i nie ma nawet obiadu
  - musi patrzeć jak druga połówka całymi dniami siedzi przed TV i ogląda Netflix and chill
  - jak przychodzi z roboty to musi się brać za sprzatanie bo zastaje w domu jeden wielki burdel
  - musi prosic sie o seks laskawie raz w miesiacu dostaje z łaski jak akurat ma humor
  - nie moze wygonic drugiej połówki do roboty bo nie ma pracy, ta za ciezka, a na tą honor nie pozwala
  - chodzi cały dzien wkur...ny bo wziął ślub bez mieszkania razem
  Kto?

  pokaż spoiler Moja ŻONA( ͡° ͜ʖ ͡°) A ostrzegalem zeby sprawdziła kogo bierze ze meza. #heheszki #pasta #logikarozowychpaskow
  pokaż całość

  odpowiedzi (28)

 • avatar

  Pokarm samotnej różowej... #gotujzwykopem

  odpowiedzi (46)

 • avatar

  spoko szpital martwy chlop wychodzi zywy

  odpowiedzi (6)