•  

Magnetyczne blokady drzwi to standard, który można często spotkać np. w biurach. Dzięki temu do pokoju mogą wejść tylko uprawnione osoby. Autor projektu postanowił zainstalować podobny system w swoim domowym biurze. Wykorzystał w tym celu m.in. popularne ESP8266.
    Więcej (✌ ゚ ∀ ゚)☞ Blokada drzwi DIY, którą wyłączysz pukaniem

#forbot #elektronika #technologia #majsterkowanie #arduino #ciekawostki

źródło: forbot.pl

•  

@Forbot: poprawcie mnie, jeśli niedokładnie zrozumiałem, ale dobrze mi się wydaje, że autor puszcza tutaj prąd na elektromagnes ot tak po prostu, na pałę, na zasadzie, że ma być zamknięte => trzymamy elektromagnes pod prądem? Trochę to mało ekonomiczne, bo oznacza, że do utrzymania drzwi w stanie zamkniętym musimy w sposób ciągły zużywać sporą moc, nawet ten elektromagnesik widoczny na filmie, a który pewnie można pokonać mocniejszym szarpnięciem za klamkę, kilka watów spokojnie pochłania, elektromagnesy w rozwiązaniach biurowych są sporo większe, szarpnięciem, nawet silnym nie otworzy się ich w życiu.
      Dodałbym tam coś, cokolwiek, co byłoby w stanie kontrolować fakt, że za drzwi nikt nie szarpie, być może nawet samo monitorowanie prądu na elektromagnesie by wystarczyło. Ten prąd mógłby być taki ledwie ledwie, to, żeby elektromagnes trochę trzymał. I dopiero w razie stwierdzenia, że ktoś ciągnie za klamkę (fakt odrywania kotwicy powinien wygenerować wyraźny skok prądu) puszczamy na elektromagnes duży prąd, przeciwdziałający oderwaniu.

+: madox
    •  

trzymamy elektromagnes pod prądem? Trochę to mało ekonomiczne, bo oznacza, że do utrzymania drzwi w stanie zamkniętym musimy w sposób ciągły zużywać sporą moc

@Jarek_P: może i mało ekonomiczne, ale wymagane przepisami - w razie zagrożenia musi być możliwość ewakuacji.

Dodałbym tam coś, cokolwiek, co byłoby w stanie kontrolować fakt, że za drzwi nikt nie szarpie, być może nawet samo monitorowanie prądu na elektromagnesie by wystarczyło. Ten prąd mógłby być taki ledwie ledwie, to, żeby elektromagnes trochę trzymał.

Niepotrzebnie kombinujesz. Kup taki elektromagnes do drzwi i sprawdź ile mocy potrzeba do podtrzymania rygla. Zdziwisz się jak mało (tak, wiem, na baterii od zegarka długo nie pochodzi).

•  

może i mało ekonomiczne, ale wymagane przepisami - w razie zagrożenia musi być możliwość ewakuacji.

@zetisdead: a co za problem? Przecież rozwiązanie proponowane przeze mnie sprowadzi się do dokładnie tego samego: odcięcie zasilania oznacza zdjęcie blokady.

•  

@Jarek_P: no to produkuj i sprzedawaj. Rynek zweryfikuje.

•  

@zetisdead: mam z czego żyć, a to co wyżej to był pomysł pod dyskusję.

•  

Niepotrzebnie kombinujesz. Kup taki elektromagnes do drzwi i sprawdź ile mocy potrzeba do podtrzymania rygla. Zdziwisz się jak mało

@zetisdead: sprawdziłem w danych technicznych rozwiązań profi. I masz rację, czuję się zdziwiony:

http://www.aval.com.pl/katalog/D4-2431

•  

@Jarek_P: Po odcieciu zasilania potrzebujesz ze 3 sekundy zanim elektromagnes zacznie dzialac z pelna moca. Podtrzymywanie zasilania, jest najprostszym rozwiazaniem.

•  

@sh2dov: jeśli taki elektromagnes pobiera faktycznie 4W mocy, to w ogóle nie ma o czym mówić (pisząc tamten wywód spodziewałem się raczej kilkudziesięciu), ale co do odcięcia zasilania to sytuacja jest odwrotna: w razie pożaru zasilanie jest odcinane i wtedy wszystkie blokowane drzwi mają być otwieralne. Brak zasilania = brak działania elektromagnesu i to akurat dzieje się bezproblemowo niezależnie od konstrukcji, nawet gdyby to zbudować wg mojego pomysłu.

•  

@Jarek_P: Tak to dziala wszystko. Zasilanie to 12-24vdc wszystko jest podlaczone do centralki alarmowej n/c w duzym uproszczeniu i sytuacji testow/pozaru wszystkie zabezpieczenia zostaja wylaczone. Nikt nie mowi, ze nie mozesz ulepszac tych rozwiazan.