Wpis z mikrobloga

Byłem dziś w lesie nieopodal wsi Bzury gdzie Polacy ze Szczuczyna na jesieni 1941r. zamordowali 20 dziewczyn Żydowskich. Uporządkowaliśmy to miejsce. Na drzewach znaleźliśmy zdjęcia Żydówek ze Szczuczyna. Nie wiem kto je tam zawiesił ale wzruszają.

https://mobile.twitter.com/culturovo/status/1200141484638560256
#polska #neuropa #zydzi #holokaust #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
Pobierz robert5502 - Byłem dziś w lesie nieopodal wsi Bzury gdzie Polacy ze Szczuczyna na jes...
źródło: comment_Iq0y5XupiSXdLdAD6UhGZsP7g3bjRzNW.jpg
  • 16
@robert5502: to też jest mocne:

W czasie tamtego zdarzenia mieszkańcy Jedwabnego w jednym z domów na górze znaleźli ukryte niemowlę żydowskie i, mimo próśb, jak zrozumiałem, bliskich tego dziecka, nie było „zmiłuj” i niemowlę wyrzucono na bruk. Zginęło na miejscu. To zdarzenie szczególnie utkwiło mi w pamięci.

Opis: relacja Witolda M., Polaka, mieszkańca Białegostoku.
Źródło: Akta śledztwa S1/00/Zn ws. spalenia osób narodowości żydowskiej 10 lipca 1941 r. w Jedwabnem, IPN Białystok;
@hansschrodinger: Jak to co? Niemieckie, ciche przyzwolenie i naprawdę nie wiele więcej. Okupacja, zmiana władzy na taką co przymyka oko na nadużycia, sama z resztą biorąc w nich czynny udział i problem gotowy. Dosłownie kilkadziesiąt kanalii zrujnowało opinię o całym narodzie. W tamtych rejonach, jak wskazują akta, grasowało na rowerach około 19, słownie dziewiętnastu, wiejskich moczymordów i zwykłych, od pługa oderwanych prymitywów. Dopuścili się kradzieży, gwałtów i mordów w okalających szczuczyńskie