•  

  Może chwila refleksji w związku z dzisiejszymi gorącymi i beką z pewnego sklepu "nie dla idiotów"?
  Otóż tak czysto po ludzku, nie uważacie że coś kurwa jest nie tak w naszym #kapitalizm że marketing może dowolnie robić człowieka w chuja, ludzie w okół wiedzą i jest ciche przyzwolenie więc jak "złowią" frajera to trudno, sam chciał, dobrowolna umowa....
  Czy jak cwaniaczek z tombakiem Twoją starą kantuje to też stoisz i się patrzysz na świętą dobrowolną umowę w kapitalizmie?
  Dlaczego wciąż jest mentalność że debili można strzyc i wszyscy w około sie cieszą bo widzą w tmy możliwość dorobienia się na czyjejś głupocie?
  Dlaczego nie ma to być pod społeczną kontrolą rozumu? No włąsnie po to by łowić frajera i wykorzystywac asymetrię informacji dla wlasnych korzyści i transferowac hajs od niewiedzących do wiedzących.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Asymetria_informacji

  #antykapitalizm #ekonomia #rozkminy

  •  

   @MateriaBarionowa: gdzie jest UOKiK?pewnie w lape dostali i milczo

  •  

   @RedRight [*]

   Przeciętny kapitalista jest sprytniejszy od przeciętnego konsumenta, dlatego państwo musi chronić masy.

  •  

   @MateriaBarionowa: w p0lsce jest ciche przyzwolenie na takie oszustwa, które są - nie ma co używać eufemizmów - zwykłym skurwysynstwem. Zauważ, co się dzieje, gdy ktoś zostanie oszukany i np opisze to na wykopie. Natychmiast zjawiają się tępaki ze swoją małomiasteczkowa, wschodnia mentalnością i obwiniają ofiarę. Bo jak to dałeś się oszukać hehe co za debil xD

   I to jest takie ciche przyzwolenie na oszustwa i cwaniactwo. W Polsce na każdym kroku musisz być czujny i czytać wszystkie umowy/paragony etc, bo istnieje spora szansa na to, ze zostaniesz wychujany. Nie ma spokoju i wyluzowania, tylko na każdym kroku czyha niebezpieczeństwo. To jest kurwa chore i taka mentalność i podejście trawią polskie społeczeństwo

  •  

   @JulienSorel: ale pamiętaj, jeśli Ci świadomi wiedzą i rozumieją wała, to nie mogą wprowadzić regulacji by zakończyć wała bo ingerują w święte dobrowolne umowy i ograniczają wolność ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @MateriaBarionowa: wiadomo. Niech otępiali emeryci zdychają, bo ktoś ich wrobił w chwilówkę albo garnki za 5k. Mogli założyć firmę.

  •  

   @MateriaBarionowa: @Tyraxor: nieodżałowany Adam Smith

   Interes przedsiębiorców (...) jest zawsze pod pewnym względem różny od interesu publicznego, a nawet mu przeciwny (...). Propozycja jakiegoś nowego prawa czy przepisu regulującego handel, która pochodzi od tej klasy, powinna się zawsze spotkać z największą ostrożnością i nie powinna być nigdy przyjęta, zanim nie zostanie wszechstronnie i dokładnie zbadana, nie tylko z największą skrupulatnością, lecz z najbardziej podejrzliwą uwagą. Pochodzi bowiem od klasy, której interes nie jest dokładnie taki sam jak interes publiczny, a która jest zainteresowana tym, by oszukiwać, a nawet ciemiężyć społeczeństwo, i która je w wielu przypadkach oszukiwała, jak i uciskała.

  •  

   @MateriaBarionowa: w p0lsce jest ciche przyzwolenie na takie oszustwa, które są - nie ma co używać eufemizmów - zwykłym skurwysynstwem. Zauważ, co się dzieje, gdy ktoś zostanie oszukany i np opisze to na wykopie. Natychmiast zjawiają się tępaki ze swoją małomiasteczkowa, wschodnia mentalnością i obwiniają ofiarę. Bo jak to dałeś się oszukać hehe co za debil xD
   Dokładnie tak, najlepiej to chyba widać po temacie nabitych w kredyty hehe "frankowe"

  •  

   @MateriaBarionowa: nie możesz zabronić komuś bycia debilem lub postępować wbrew swojemu interesowi. Kto ma decydować, co jest sprawiedliwe, a co nie? Mamy zrobić urząd, który będzie decydował, czy możesz sprzedać garnki za 5k czy też nie? Urząd, który będzie decydował, czy stać cię na nowy telefonu itd.? Jak w ogóle wyznaczyć granicę?
   W takich przypadkach jedynym wyjściem jest edukacja. Tak, by ludzie nie byli naiwni i dawali się nabierać. Tak, by ludzie byli sceptyczni i sprawdzali innych na każdym (poważniejszym) kroku. Zawsze będzie grupa ludzi, którzy nie ogarniają rzeczywistości i będą się dawali robić w jajo...

  •  

   nie możesz zabronić komuś bycia debilem lub postępować wbrew swojemu interesowi. Kto ma decydować, co jest sprawiedliwe, a co nie?

   @boguchstein: Już na dzień dobry określasz ludzi debilami. Czy asymetria informacji oznacza bycie debilem? Czy każdy musi się znać na dosłownie wszystkim?
   Czy debilami są osoby starsze ktore z racji wieku łatwiej zmanipulować?
   Czy debilami są osoby ufne? Jak bez zaufania chcesz budować jakąkolwiek gospodarkę?

   Mamy zrobić urząd, który będzie decydował, czy możesz sprzedać garnki za 5k czy też nie? Urząd, który będzie decydował, czy stać cię na nowy telefonu itd.? Jak w ogóle wyznaczyć granicę?
   Tak jak zrobiliśmy urząd że silniejszy nie może zabić słabszego tak możemy zrobić "urząd" że nie można babciom sprzedawać garnków za 5k, wykorzystując różne tricki sprzedażowe.
   Decydować powinien ekspert z pełną informacją by chronić ludzi niedoinformowanych.

   +: Tyraxor
  •  

   @MateriaBarionowa

   Według danych GUS w maju tego roku w Saksonii gruszki były droższe średnio o 104% niż w woj. dolnośląskim, ale jabłka były droższe aż o 261%. Ta nierównowaga w różnicy cen gruszek i jabłek, to skutek asymetrii informacji czy jest ona sprawiedliwa społecznie?

  •  

   @Raf_Alinski: gdzie widzisz jakąś asymetrię informacji? I co ma oszustwo marketingowe do sprawiedliwości społecznej? Wyskoczyłeś jak filip z konopii

  •  

   @MateriaBarionowa

   gdzie widzisz jakąś asymetrię informacji?

   Może handlarze owocami "oszukują" Saksończyków skoro gruszki są droższe o 104%, ale jabłka aż o 261%?

  •  

   @MateriaBarionowa: nite musisz się znać na wszystkim, ale fajnie jakby każdy znał się na tym, na co go stać albo nie. Wiek nie ma znaczenia, ktoś kto był debilem w wieku 18 lat, zapewne będzie nim dalej po 70 tce. Problem pojawia się przy ludziach, którzy mają demencję i inne stwierdzone problemy z ogarnianiem rzeczywistości.
   Nie wiem jak osoba z normalnym postrzeganiem rzeczywistości może nie pojąć, że mając 1200 zł emerytury nie kupuje się garnków za 5-8 tysięcy. To nie jest magia.

  •  

   Nie wiem jak osoba z normalnym postrzeganiem rzeczywistości może nie pojąć, że mając 1200 zł emerytury nie kupuje się garnków za 5-8 tysięcy. To nie jest magia.

   @boguchstein: bo nie wiedzą że kupują garnki za 5-8tysiecy złotych, na tym cala zabawa polega, na mówieniu czegoś innego i podsuwaniu umów długich w ktorych jest już coś innego.
   Tak samo walą starszych ludzi na prąd. Móią super umowa taniej lepiej zajebiscie, a w umowie ciezkim prawniczym dlugim tekstem co innego.

   +: Tyraxor
  •  

   @MateriaBarionowa: cała zabawa powinna się skończyć na etapie "Witam, zapraszam do hotelu bla bla bla na prezentację czegoś tam i będą darmowe nagrody i bla bla". ( ͡° ͜ʖ ͡°)