•  

  Willa Ernsta Leonhardta

  W 1877 r. z Saksonii do Łodzi przybył niemiecki fabrykant Ernst Leonhardt, który nabył ziemie w ówczesnej wsi Dąbrowa. Rok później w budynku znajdującym się obecnie przy ul. Rzgowskiej 17 uruchomił wraz z szwagrem oraz wspólnikiem fabrykę włókienniczą. Dobrze prosperujący interes wpłynął z czasem na ukształtowanie południowej dzielnicy miasta.

  Choć był inicjatorem budowy ówczesnego pl. Leonhardta (dziś pl. Niepodległości) oraz fundatorem m.in. Gimnazjum Niemieckiego Reformowanego (obecnie al. Kościuszki 65) to znany jest również z malowniczo położonej willi znajdującej się dzisiaj w parku im. Legionów.

  Trzykondygnacyjny budynek zatwierdzony przez architekta powiatowego Ignacego Markiewicza powstał na przełomie XIX i XX w. Położony w północnej części parku nawiązuje do wzorów późnego renesansu.
  W okresie międzywojennym willę nabył Markus Kohn. Po drugiej wojnie światowej budynek został znacjonalizowany i przeznaczony na przyzakładowe przedszkole. W 1974 r. dokonano remontu kapitalnego i umieszczono w nim Urząd Stanu Cywilnego funkcjonujący do dzisiaj.

  Fotografie: fotopolska.eu

  #lodz #historialodzi #historia #architektura

  źródło: Urzad_Stanu_Cywilnego_Lodz_Gorna_706653_Fotopolska-Eu.jpg