•  

  #chwalesie
  Hej mirki, mirabelki i inne węgierki! Razem z kumplami ze #studbaza z Politechniki Wrocławskiej zamiast siedzieć na dupach zrobiliśmy projekt do nauki robotyki/programowania. System Wroob (bo tak się nazywa) polega na łączeniu ze sobą różnych modułów funkcyjnych (hardware'owych i/lub software'owych) i przy wykorzystaniu Pythonowego API do ich oprogramowywania w naszym autorskim IDE.

  To co wyróżnia nas od innych tego typu projektów robotycznych dla mniej lub bardziej zaawansowanych programistów to fakt, że mózgiem tworzonego systemu jest wasz własny telefon z Androidem - wystarczy zainstalować darmową aplikację i już można zaczynać zabawę. Przy pomocy serii filmików/tutoriali z naszego kanału YT stworzenie nawet dość skomplikowanego logicznie systemu nie powinno sprawiać żadnych problemów.

  Naszym pomysłem jest rozpropagowanie tego projektu jako platformy do nauki programowania w ostatnich klasach szkół podstawowych - gdyż Python jest lekki, łatwy i przyjemny, a interakcja z robotem mobilnym (jeżdżącym lepiej niż wrocławskie tramwaje #pdk ) bardzo fajnie stymuluje dzieciaki do pracy. Od czasu do czasu pojawiamy się też na różnych eventach tematycznych, więcej można obczaić na naszym FB.

  Proszę was dajcie znać co o tym myślicie. Każdy feedback mile widziany :)

  #robotyka #programowanie #python #javascript #wroclaw #hobby #technologia a nawet jak ktoś dobrze poszuka to i #pokazmorde

  •  

   @RudaSwinia: Z rad, jeśli chodzi o szkoły i przekonanie ich. To dokładacie plansze ze scenariuszami (na planszy przeszkody, klocki kolorowe czy coś. I pokazujecie szkołom jakie to zajebiste, że dzieci uczy rozwiązywać problemy itd. (wesja dla młodszych, gdzie tylko w zasadzie sprowadza sięt o do detekcji przeszkód i poruszania).

   Scenariusze są istotne z tego powodu, że "szkoły" nie muszą myśleć (a i daje im to inspirację) jak to wykorzystać

  •  

   @LowcaG: Póki co robot "Wrooby" (ta jeżdżąca platforma) robiona jest przez nas ręcznie w formie prototypu i oficjalnie w sprzedaży nie jest (póki co skupieni jesteśmy na przekonaniu do siebie szkół jako odbiorców masowych).
   Ale szacujemy, że w detalu Wrooby kosztowałby coś około 1600zł.
   Niemniej zabawę z naszym systemem można zaczać bez żadnego sprzętu, a jedynie wykorzystując własny telefon i darmową aplikacje - na naszym YT jest kilka przykładowych zastosowań :)
   W przyszłości mamy zamiar też upublicznić protokół komunikacji miedzy modułami tak, żeby bardziej zaawansowani hobbyści mogli tworzyć własne autorskie moduły funkcyjne również sprzętowe np wykorzystując Arduino.

  •  

   Scenariusze są istotne z tego powodu, że "szkoły" nie muszą myśleć (a i daje im to inspirację) jak to wykorzystać

   @LowcaG: Super pomysł :) Póki co mamy przygotowanych 12 konspektów lekcji (realizujących podstawę programową z ministerstwa) i do każdego z nich filmik objasniający, a właściwie realizujący dany konspekt od A do Z - oczywiście konspekty tak sporządzone, aby każde z programistycznych zadań realizować z wykorzystaniem naszego systemu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   (uważam, że sam pomysł jest rewelacyjny, i popieram wszelkie takie inicjatywy )
   @RudaSwinia: Jeszcze, z kategorii do młodszych, aby poszerzyć rynek. (to pomysł raczej na później). Wersja, że dostarczacie płytki (takie plastikowe, kartonowe), z komendami , strzałka w przód, tył i takie tam(na kartkach mogą być qr cody lub jak tam wolicie, jest wiele sposobów) . Robicie fotkę i to zamienia się na prosty kod.

   Dzieci z młodszych klas mogą mieć problem z pisaniem kodu, ale układaniem klocków/kartoników już nie mają problemu.
   Pomysł nie wydaje się specjalnie skomplikowany. (i tutaj też scenariusze, gdzie mamy ograniczoną ilość klocków i robot musi przejść z punktu A do punktu B czy tam inaczej).

   No i zorganizujcie event albo wbijcie się w event typu code week (już w tym roku niestety był) gdzie urządzicie konkurs zaprezentujecie się w szkole itd.

  •  

   @RudaSwinia prawda też, że gorzej niż te tramwaje ciężko jeździć ;d

  •  

   @RudaSwinia: zakop za proprietary software

  •  

   @blend: Nie wiem co masz na myśli szczerze mówiąc: apke androidową, firmware'u w modułach HW, kodu panelu użytkownika, czy może protokołu komunikacji między modułami? Tak jak pisałem w jednym komentarzu:

   W przyszłości mamy zamiar też upublicznić protokół komunikacji miedzy modułami tak, żeby bardziej zaawansowani hobbyści mogli tworzyć własne autorskie moduły funkcyjne również sprzętowe np wykorzystując Arduino.

   Co nie zmienia faktu, że jakbyś już teraz pobrał apkę i zagłębił się w moduły Pythona, które upubliczniamy razem z przykładami to w 2 minuty byś wykminił cały "protokół" po jakim moduły ze sobą gadają w systemie i w łatwy sposób mógłbyś dorabiać swoje własne customowe rozwiązania zintegrowane z naszym systemem :)

  •  

   zamiast siedzieć na dupach zrobiliśmy projekt

   @RudaSwinia: Zakop za kłamstwo, bo jak robiliście projekt to i tak siedzieliście na dupach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @xfin: uwierz mi, że jak ci robot wkręca pęczek kabli w gąsienice bo sie zawiesił i nie reaguje na komendy to wygodnie sobie na dupie nie siedzisz (╭☞σ ͜ʖσ)╭☞

  •  

   @RudaSwinia: świetny pomysł, trzymam kciuki!