Wpis z mikrobloga

Od dawna w Lublinie słychać, że Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS zostanie przeniesiony, a w miejscu Pałacu Lubomirskich przy Placu Litewskim powstanie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej. Wiceminister Kultury - Jarosław Sellin stwierdził, że "mądrą politykę historyczną państwo może realizować przez systematycznie i mądrze działające instytucje. Taką instytucją będzie nowe muzeum poświęcone kresom". Dla mnie jest to absurd, że poprzez politykę, która nabrzmiewa nadmierną wzniosłością do przeszłości, stara się przedkładać nad edukację i szkolnictwo wyższe. Minister Kultury przeznaczył 11 milionów złotych Muzeum Lubelskiemu, które wykupiło budynek od Uniwersytetu. Tyle jest warta chęć nauczania młodych. W końcu wykształceni ludzie nie sprzyjają obecnej władzy. Najlepsze jest to, że muzeum jeszcze nie jest otwarte, ale premier już zachwala projekt i nazywa go sukcesem polskiego rządu.
Tymczasem edukacja, służba zdrowia i wiele innych działają słabo, natomiast mamy kilkanaście milionów złotych na muzeum. Brawo.

#lublin #polska #polityka #neuropa #bekazpisu #bekazprawakow #dobrazmiana #60groszyzawpis #patologiazmiasta
Pobierz
źródło: comment_GnSOfqBedv7sCRggQ1Ley5sQalX2wjYL.jpg
  • 11
@Cukrzyk2000: jedno z drugim sie nie kloci. Zobacz sam jestes przykladem niedouczenia skoro piszesz o kresach jako o "nadmierna wzniosloscia do przeszlosci", a jak bedzie takie muzeum to bedziesz mial szanse sie czegos nauczyc.
@stefan_pmp: Japonia też jest konserwatywna.

Jednak zdaniem ekspertów decyzja o zamknięciu studiów humanistycznych została podyktowana „słabnącym” tempem badań w zakresie nauk ścisłych. Swych pobudek nie kryje zresztą japoński premier.

rozporządzenie nie jest obowiązkowe – decyzję o zamknięciu lub stopniowym wygaszaniu kierunków władze uczelni mogą podejmować dobrowolnie. Sęk w tym, że – choć nie zostało to powiedziane wprost – jednostki dydaktyczne, które nie zastosują się do nowych zaleceń, mogą pożegnać się z
Minister Kultury przeznaczył 11 milionów złotych Muzeum Lubelskiemu, które wykupiło budynek od Uniwersytetu.


@Cukrzyk2000: czy to jednak nie jest plus dla UMCS? Dostali 11 milionów ekstra, a trudno uznać, że budynek przy pl. Litewskim dawał jakaś dodaną wartość w obszarze edukacji :) Teraz studentów można nauczać w nowszym budynku i jeszcze im kupić po średniej hawajskiej :)
@RageKageDwa: częściowo mogę się zgodzić, ale czy nie uważasz, że to "po średniej hawajskiej" jest jednak przesadą? (Wiem, że to sarkazm, chodzi mi o to, że uczelni będzie ciężko za te pieniądze zbudować wydział na nowo, razem z całą administracją)
@Cukrzyk2000: myślę, że niewiele powierzchni tego budynku było efektywnie wykorzystywanej na naukę, plus fakt że studentów jest co raz mniej (w latach 2011-2016 w Lublinie ubyło 13 tysięcy studentów) to nawet nie ma potrzeby budowania czegokolwiek nowego, 11 milionów można wydać głównie na średnią hawajską

naprawdę mimo, że pewnie muzeum będzie jakimś paździerzowym siermiężnym wytworem brutalizmu megalomańskiego PiS to trudno mi uznać, że studenci/UMCS czy edukacja cokolwiek straciły przytulając 11 milionów
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@RageKageDwa: @Pituch: Budynek (częściowo, z tego co wiem) jest cały czas użytkowany. Od dawna jednak mówi się przenosinach gdzie indziej i nastąpi to podobno za rok. Wydział jest tak położony, że jest w środku niewygodny - wykłady są prowadzone albo w auli albo (częściej) w małej sali, która ledwo mieści 50-60 osób. Oczywiście 'muzeum' o którym mowa to Pałac Lubomirskich, w którym usytuowany jest wydział. Oczywiście, nie jest to nowością,