Wpis z mikrobloga

W końcu jest⚠️⚠️⚠️
Drugi odcinek #standardowepytaniarekrutacyjne właśnie wjechał na Youtube.
https://youtu.be/eyFeOYR-kHM

Tym razem cała masa mięcha.
Czy wiesz czym jest SOLID?
Rozumiesz czym jest Zasada podstawienia Liskov?
Wiesz jak zastosować te wszystkie zasady w praktyce?
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości to zapraszam. Wszystko wyjaśnione na przykładach.

Doświadczonych kolegów też bardzo zapraszam do dyskusji. Chętnie poznam Wasze zdanie na temat przykładów.

#softwaredevelopment #programowanie #inzynieriaoprogramowania #singleresponsibilityprinciple #opencloseprinciple #liskov #liskovsubstitutionprinciple #interfacesegregationprinciple #dependencyinversionprinciple #dependencyinjection #software #programowanieobiektowe #standardowepytaniarekrutacyjne #pracaprogramisty #praca #development #programista #naukaprogramowania #programistabyc
#programista15k
wildcat89 - W końcu jest⚠️⚠️⚠️
Drugi odcinek #StandardowePytaniaRekrutacyjne właśnie...

źródło: comment_xqBXrsXzpAMvU4GG39Zgf3lLsgfd7u82.jpg

Pobierz
  • 8
@wildcat89: Dependency inversion jest po prostu źle, bo samo wstrzyknięcie nie zapewnia jeszcze odwrócenia zależności. Cały czas chodzi o odwracanie zależności w kodzie źródłowym (odniesienia do innych klas) - Logger nie ma żadnego odniesienia do Posta, ale Post ma bezpośrednie do Loggera. Można podzielić sztywną zależność "w dół" Post->Logger pomiędzy Post i Logger w ten sposób, że obie klasy będą zależne od abstrakcji (interfejsu) - odwróceniem jest tu zależność Loggera wskazująca
@MQs w pewien sposób się z Tobą zgodzę. Na pewno powinienem był zamienić wstrzykiwany logger na interfejs żeby porządnie rozłączyć zależności, aczkolwiek tak jak wspomniałem temat DIP, DI, a także IoC itd. może być tak głęboki i skomplikowany jak tylko chcemy go zrobić. Ta seria filmów ma za zadanie dać zajawkę młodszym kolegom z czym w ogóle je się SOLID, bo wiadomo, że w 15 minut nie da się opowiedzieć dokładnie o
Ale ciekaw jestem do czego chciałbyś się jeszcze przyczepić w innych przykładach :)


@wildcat89: To zajmuje za dużo czasu. Taki SRP chyba opisywałem kiedyś skrótowo na mirko, a normalnie to byłby cały artykuł - który by dzisiaj tak samo przepadł. Może jak kiedyś bloga założę to opiszę te źle rozumiane zasady (które później stają się "wytycznymi", bo nie da się ich zastosować) - między innymi dlaczego powinno się używać słowa responsibility
@GandalfPl dzięki :) ja w sumie zawsze mówiłem po angielsku i ostatnio dopiero sprawdziłem jak powinno po polsku się mówić. Wtedy zacząłem się zastanawiać kim był Liskov. I byłem w ogromnym szoku jak się okazał babeczką xD