Wpis z mikrobloga

Pewnego listopadowego dnia napisałem, w nieco zawoalowany sposób, o swego rodzaju problemach wiążących się z przekazywaniem wiedzy (w tamtym przykładzie - matematyczno-fizycznej) w sposób popularny. Myślą przewodnią wspomnianego wpisu była konkluzja, że zapoznając się z wszelkimi doniesieniami medialnymi, w szczególności odnoszącymi się do odkryć naukowych, koniecznie trzeba zachować zdrowy (acz nie fanatyczny) sceptycyzm. Pisałem, w tamtym wpisie, także, iż przez przez własne luki w wiedzy zdarzyło mi się udostępnić popularno-naukowy artykuł, o wydawać by się mogło wielkim odkryciu, który po głębszej analizie okazał się już nie tak wielkim odkryciem, jak sugerowano w tekście.. Tyle słowem wstępu.

Teraz, po omówieniu z grubsza najbardziej wrażliwych miejsc w publikacjach popularno-naukowych, zobaczcie jednak jaką mają one również MOC sprawczą (choć bez bezpośredniej korelacji) w odniesieniu do "prawdziwej" nauki.

Najkrócej jak się da - po publikacji, która trafiła do szerokiego grona odbiorców, omawiającej artykuł pt. Eigenvectors from Eigenvalues: a survey of a basic identity in linear algebra na łamach na łamach Quanta Magazine okazało się (po napływających z wielu stron krytycznych uwagach - skutek tekstu z Quanty), że rzekome odkrycie, przez fizyków zajmujących się badaniem neutrin wespół z matematykiem Terrencem Tao, powiązania wektorów własnych z wartościami własnymi, nie jest takie rewolucyjne oraz niekoniecznie nawet nowe. Po tych wszystkich sygnałach przyznali się oni we wpisie na blogu Terrenca Tao do błędu i opublikowali poprawioną wersję pracy twierdząc jednak, że ich analiza zawiera najnowsze spojrzenie na kwestię wektorów i wartości własnych.

Najważniejsze, moim zdaniem, dwa cytaty Terrenca Tao:

The situation changed rather dramatically with the publication of a popular science article in Quanta on this identity in November, which gave this result significantly more exposure. Within a few weeks we became informed (through private communication, online discussion, and exploration of the citation tree around the references we were alerted to) of over three dozen places where the identity, or some other closely related identity, had previously appeared in the literature, in such areas as numerical linear algebra, various aspects of graph theory (graph reconstruction, chemical graph theory, and walks on graphs), inverse eigenvalue problems, random matrix theory, and neutrino physics. As a consequence, we have decided to completely rewrite our article in order to collate this crowdsourced information, and survey the history of this identity, all the known proofs (we collect seven distinct ways to prove the identity (or generalisations thereof)), and all the applications of it that we are currently aware of. The citation graph of the literature that this ad hoc crowdsourcing effort produced is only very weakly connected, which we found surprising:


[grafika w załączeniu]

The earliest explicit appearance of the eigenvector-eigenvalue identity we are now aware of is in a 1966 paper of Thompson, although this paper is only cited (directly or indirectly) by a fraction of the known literature, and also there is a precursor identity of Löwner from 1934 that can be shown to imply the identity as a limiting case. At the end of the paper we speculate on some possible reasons why this identity only achieved a modest amount of recognition and dissemination prior to the November 2019 Quanta article.


Nie wiem, jak was, ale mnie cały ten proces ujmuje. Nauka jest po prostu fantastyczna.
( ͡° ͜ʖ ͡°)

P.S. Wołam wszystkich plusujących i komentujących ostatni wpis - aczkolwiek jeśli ktoś nie chciał być wołany to niech mnie całkowicie oleje
( ͡° ͜ʖ ͡°): @ANDRZ_J @Jacolex @pigoku @powsinogaszszlaja @Obruni @qjot @Magnolia-Fan @Niochacz @lebrante @NieortodoksyjnyPastafarianin @kemot-iksworkal @Profesor_Milczarek @smallboobslover @dobrze-zbudowany-grubas @Prekambr

#czujedobrzeczlowiek #przemyslenia #nauka #fizyka #matematyka #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #liganauki #ligamozgow
Pobierz FakeR - Pewnego listopadowego dnia napisałem, w nieco zawoalowany sposób, o swego rod...
źródło: comment_oTF1eau7XslONeZQScGRs2MDvoY5poj6.jpg
  • 6
A co do samych wektorow i wartosci wlasnych to juz z wlasnego podworka moge dodac ze znajduja one szerokie zastosowanie praktyczne w automatyce i matematyce stosowanej miedzy innymi w:
- #!$%@? Component Analysis (PCA), ktore wykorzystuje Singular Value Decomposition (SVD) do identyfikacji ukrytych trendów w chmurze, na pierwszy rzut oka niby losowych, punktów pomiarowych.
https://en.wikipedia.org/wiki/#!$%@?
- Identyfikacji parametrów modeli matematycznych roznorakich systemow. W przypadku modeli dynamiczncyh sa to parametry opisujace rownania rozniczkowe/roznicowe.
@Fake_R: A pamiętasz doniesienie o bakteriach, używających w RNA arsenu zamiast fosforu? Ostatecznie autorzy wycofali się ze swoich twierdzeń. Doprowadziła do tego między innymi dyskusja między blogerami naukowymi.