Wpis z mikrobloga

Nie, z żadną historią kolektywnie nie musimy się rozliczać. Nie musimy się definiować na nowo. Nie musimy się biczować błędami innych. Nie musimy się obnażać przed innymi. Jeżeli jako dojrzała osoba utożsamiasz się z polskością, to bierzesz ją z całym dobrodziejstwem inwentarza. Nie można przeszłości wyczyścić teraźniejszym spowiadaniem i jakimś oczekiwaniem rozgrzeszenia. Nie ma też takiej potrzeby. Zwycięstwa i sukcesy biorą się z brutalnej siły, cierpienia i męczeństwa z żałosnej słabości, w których nie ma nic dobrego.
#polityka
  • 12
@bazylczuk: Polska przetrwała bo pokonywała brutalną siłą innych - nie interesuje mnie to czy to było dobre czy złe. Przetrwanie jest najważniejsze. Tokarczuk nic nie mówi. Powtarza nieswoje frazesy, które są obecne od nastu lat w przestrzeni publicznej. Biczowanie własną historią ma pomóc radykałom w przebudowie społeczeństwa - zawstydzaniem przeszłością.
@bazylczuk Nic mnie tak nie irytuje jak reakcje Polaków na oskarżenia o antysemityzm. Dlaczego mamy się z czegokolwiek tłumaczyć? Co mnie interesuję, że ktoś kolektywnie będzie brał mnie za antysemitę? Imaginował bądź wypominał jakieś pogromy dokonane przez nieznanych mi ludzi.
@bazylczuk: Żydzi również dokonywali pogromów. Jeżeli chcą biczować nas niech zaczną od sobie. A co do naszej martyrologii - ona i tak jest na użytek wewnętrzny. Poza naszymi granicami na wszystko patrzy się inaczej, i będzie się patrzyło. Nie ma w tym nic złego. Żadne twarde interesy nie wynikają z tego, że ktoś uzna nas gdzieś tam za ofiary albo za sprawców.
@bazylczuk: Nie wytykam niczego innym. Moja ocena indywidualnego Żyda czy Niemca nie ma nic wspólnego z żadną kolektywną przeszlością. Nie interesują mnie jakies pogromy dokonane przez Żydów.
@IdillaMZ: no nie wiem nie wiem. To co piszesz mocno pokrywa się z polityką pisowską na arenie międzynarodowej. Problem tego taki, że owa polityka sprowadza nas do pozycji nic nie znaczącego państwa na arenie międzynarodowej, które nikt nie bierze poważnie. Teraz polityka wygląda inaczej, inaczej ugrywa się więcej.
@bazylczuk: Niech się - twoim zdaniem - pokrywa, nie będę z tego powodu zmieniał swojego zdania. Takie ogólniki, że pisowska polityka nas wyklucza uniemożliwiają jakąkolwiek dyskusję.