•  

  Szczekuszka urwiskowa - niezwykle rzadki i zagrożony gatunek ssaka roślinnego odkryty w 1983 roku w masywie Borohoro Shan w Chinach

  Szczekuszka urwiskowa zwana "magic rabbit" zasiedla bardzo małą powierzchnię łagodnie nachylonych ścian masywu skalnego położonego w Północno-Zachodnich Chinach. Ze względu na zwiększenie zasięgu wypasów bydła w tych okolicach oraz zanieczyszczenie środowiska obszar jej występowania skurczył się zaledwie do ok. 1000 km2 - dla porównania powierzchnia administracyjna Warszawy to 517 km2, a metropolia warszawska to ok. 10 tys. km2.

  Została odkryta przypadkiem, przez Li Weidong'a - badacza, który w tym rejonie wykonywał prace dla lokalnego urzędu zdrowia. Od tego czasu stara się regularnie obserwować rejony występowania ssaka i jak mówi - najpierw go odkrył, a teraz obserwuje jak wymiera.

  Jego naoczne obserwacje (które starał się dokumentować fotograficznie) stanowią praktycznie jedyne wiarygodne informacje jakie posiadają naukowcy na temat tego gatunku. Dokonał ich 27 (pozostałe 10 to relacje okolicznych pasterzy) Jednak od czasu odkrycia Li coraz rzadziej spotykał urocze zwierzątka - ostatnio uwiecznił je 4 lata temu - ale po raz pierwszy od 22 lat.

  Szacunki sprzed ponad 4 lat mówiły o mniej niż tysiącu żyjących osobników więc biorąc pod uwagę niezwykle szybki spadek obszaru występowania w ostatnich latach być może pozostały już ostatnie osobniki, tym bardziej, że nie zostały podjęte żadne działania w celu ich ochrony

  Tutaj więcej zdęć i informacji

  Tutaj ostatni artykuł naukowy na ten temat , jaki znalazłem

  #ciekawostki #zwierzaczki #zwierzeta #smiesznypiesek #natura #przyroda #gruparatowaniapoziomu #ekologia #biologia

  źródło: static.boredpanda.com

  Gorące dyskusje ostatnie 12h