•  

  Pomożecie kopnąć? :)

  7 gwiazdozbiorów Heweliusza, których używamy do dzisiaj

  Ludzie od zarania dziejów zadzierali głowy do góry i spoglądali w gwiazdy, które budziły w nich zarówno fascynację, jak i strach. Od zawsze też istniały skłonności, aby grupom gwiazd tworzącym rozpoznawalne kształty i wzory nadawać nazwy – już na terenach starożytnej Mezopotamii znaleziono gliniane tabliczki zapisane pismem klinowym, na których Babilończycy skatalogowali znane sobie konstelacje. Część z nich jest uznawana do dzisiaj, chociaż pod innymi nazwami – i tak np. Gwiazdozbiór Byka był Wołem Niebios, a Gwiazdozbiór Strzelca był nazwany imieniem boga Pabilsaĝa. Wielkim przełomem była działalność Ptolemeusza, który napisał Almagest, czyli podsumowanie całej wiedzy astronomicznej ówczesnych ludzi – ponad połowa gwiazdozbiorów uznanych w 1922 została opisana przez tego wielkiego greckiego uczonego.

  Heweliusz zdawał sobie sprawę z wielkiego wpływu na astronomię osiągnięć starożytnych – na frontyspisie swojego dzieła Machinae coelestis… umieścił, oprócz Kopernika i Tychona Brahe, podobizny Ptolemeusza i Hipparcha. Podobnie jak dla swoich poprzedników, dla Heweliusza niezbędną częścią astronomicznej praktyki było wpatrywanie się w nocne niebo.

  Żeby ułatwić sobie to zadanie, Heweliusz w 1641 r. zbudował obserwatorium na dachu swoich trzech połączonych barokowych kamienic, stojących przy ulicy Korzennej na Starym Mieście. Swojej konstrukcji nadał miano Stellaeburg, czyli Gwiezdny Zamek.

  #nauka #liganauki #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #qualitycontent #historia #gdansk #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #tworczoscwlasna #trojmiasto #kosmos #astronomia

  źródło: hewe.jpg

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • odpowiedzi (15)

 • avatar

  "Piszę ten wątek po to, żeby wyrazić swoje niezadowolenie. Mam 30 lat, z czego od 10 pracowałem, trochę fizycznie, trochę umysłowo. Od ponad roku nie pracuję, po prostu mi się nie chce, logika mi nie pozwala. Staram się sam sobie wytłumaczyć i przekonać się do pracy ale nie umiem. Pochodzę z małego miasteczka, gdzie średnie zarobki są niskie. Oto czego doświadczyłem do tej pory w życiu w kolejności chronologicznej wraz z osiąganymi dochodami.
  12h dziennie praca fizyczna - 2200 zł miesięcznie w moim mieście, brak czasu wolnego,
  8h dziennie praca fizyczna 1700 zł + nauka (która kosztuje), brak czasu wolnego
  8h dziennie średnio trudna praca umysłowa 1500 zł
  8h dziennie + nadgodziny ciężka absorbująca praca umysłowa 2000 zł w moim mieście, po pracy brak sił na cokolwiek
  podobna praca w dużym mieście jak ta wyżej 3200 - 1800 mieszkanie.

  Koniec końców wróciłem do domu rodzinnego i nie pracuję i jest mi zajebiście wygodnie, jednocześnie smutno. Smutno mi bo w tym kraju nie opłaca się pracować. Samo chodzenie do pracy generuje dużo większe koszty niż gdy nie chodzę do pracy! I jeszcze ci pracodawcy, jak mają ci zapłacić 500 zł więcej to wymagają bóg wie czego za te marne 500 zł.
  Raz byłem w międzyczasie na 2 miesiące za granicą i przywiozlem 15000 zł, a teraz wydaję 600-800 zł miesięcznie i mam jeszcze oszczędności na następne pół roku. Nagle nie muszę wydawać na paliwo do pracy, na utrzymanie samochodu i jego naprawy, na nowe koszule do pracy (kocham moje dresy), okazjonalne kawki i jedzenie na mieście z kolegami z pracy itp. Dnie stały się bardzo długie, w końcu mam czas na czytanie, gotowanie, długie kąpiele, bieganie, rower itp.
  Jeszcze nie jestem na tyle bezczelny żeby iść po zasiłek, spokojnie, nie żyję za Wasze. Na wiosnę znów wyjadę na 2 miesiące i przywiozę sobie kasy na cały następny rok.
  Po co ja mam pracować, czy ktoś może mi podać rzeczowy argument? Mam dość pracy i jebania na pracodawców, którzy wiecznie "nie mają" albo "rozwijają firmę" biorąc kolejny niepotrzebny drogi samochód na pokaz w leasing, którego rata leasingowa przewyższa moje miesięczne wynagrodzenie.

  Szkoda życia i czasu, na te bzdety."

  #praca #pracbaza #polska #niewolnictwo #zycie #wegetacja #gownowpis #oswiadczenie
  pokaż całość

  odpowiedzi (301)

 • odpowiedzi (38)