Wpis z mikrobloga

@wytrzzeszcz: pis wymyślił nową nowelizację ustawy o sądach - pozwala karać niewygodnych sędziów m.in. za wypowiadanie się na temat tego czy inny sędzia miał prawo sądzić w jakiejś sprawie. PIS chciał po prostu uciszyć sędziów podważających uprawnienia dublerów, ale przy okazji teoretycznie może teraz ukarać każdego sędziego sądów apelacyjnych którzy np. podważają wyrok bo sędzia sądu niższej instancji był kolegą oskarżonego :)

TL;DR: kolejna ustawa napisana na kolanie załatwiająca bieżące potrzeby
PIS chciał po prostu uciszyć sędziów podważających uprawnienia dublerów, ale przy okazji teoretycznie może teraz ukarać każdego sędziego sądów apelacyjnych którzy np. podważają wyrok bo sędzia sądu niższej instancji był kolegą oskarżonego :)


@tell_me_more: Nie wstyd ci takie bzdury opowiadać? Jacy dublerzy, jacy koledzy oskarżonego? No i wyjaśnij nam jeszcze wszystkim według jakiego to przepisu Konstytucji czy jakiejkolwiek ustawy jeden sędzia może teraz podważyć istnienie drugiego sędziego?
@Thorkill: witam rzecznika PIS :) Nadgodziny widzę przed świętami :)

Jacy dublerzy


dublerzy w TK, KRS, SN wybrani przez PIS z naruszeniem konstytucji

jacy koledzy oskarżonego


sędzia sądu niższej instancji będący kolegą oskarżonego to przypadek w którym jeden sędzia (sądu apelacyjnego) ma nie tylko prawo ale i obowiązek wypowiadać się na temat możliwości orzekania innego sędziego - i ten obowiązek wg projektu ustawy PIS mógłby być karany

PS mi nie wstyd,
dublerzy wybrani przez PIS z naruszeniem konstytucji


@tell_me_more: Czyli konkretnie kto? I czyje miejsce ci sędziowie (jest ich około 1 tys.) niby dublują? No i którym miejscu nastąpiło naruszenie konstytucji przy ich mianowaniu? No i kto to niby stwierdził?
jest ich mniej niż tysiąc,


@tell_me_more: Jest ich więcej niż 1 tys. bo ci peowscy sędziowie kontestują także istnienie nowo powoływanych asesorów. Czyli łącznie ta banda nie uznaje istnienia około 2 tys. ludzi.
A jeszcze nie podałeś żadnego argumentu


@tell_me_more: Argumentu na co? Że peowscy sędziowie ot tak postanowili nie uznawać istnienia 2 tys. ludzi w polskim sądownictwie? No przykro mi ale ja żadnego prawnego argumentu na takie ich działanie znaleźć nie umiem. Ale może tobie się uda? Może tam coś apolityczny Roman Giertych przemawiający na tym spędzie wam wyjaśnił.
@Thorkill: przecież podałem argumenty czemu protestuje przeciwko tej ustawie. Nie muszę zgadzać się ze wszystkimi punktami ją krytykującymi, żeby mi się nie podobała.

PS z kwestionowaniem reszty powołanych sędziów też się zgadzam, ale argumentacja jest długa i skomplikowana a mi się nie chce w to bawić, więc nie będę się o to kłócił - żeby krytykować ustawę wystarczy 1 powód, podałem go, może się jakoś odnieś?
żeby krytykować ustawę wystarczy


@tell_me_more: Do krytyki ustawy nic nie mam. Tylko ty tam na górze pisałeś coś o sędziach dublerach co jest kompletną bzdurą bo przecież ci nowi sędziowie i asesorzy nikogo nie dublują. Też nie wiem czy wiesz, że w procesie wyboru i mianowania tych około 2 tys. sędziów i asesorów w czasie działania nowego KRS uczestniczył także Sąd Najwyższy i z tego co kojarzę odrzucił chyba 600-700 wniosków
w procesie wyboru i mianowania tych około 2 tys. sędziów i asesorów w czasie działania nowego KRS uczestniczył także Sąd Najwyższy


@Thorkill: to, że część procedury przebiegła poprawnie nie znaczy, że nie było wad prawnych na innych etapach.

Tylko ty tam na górze pisałeś coś o sędziach dublerach


Przecież wyjaśniłem. Proste pytanie - gdzie są dokumenty? Czemu mamy wierzyć na słowo, że ci ludzie byli wybrani zgodnie z prawem, skoro nie
niemal :)


@tell_me_more: Dokładnie. Obecnie posiedzenia KRS: przesłuchania kandydatów na sędziów, zwykłe obrady itp. itd są jawne. Wcześniej przez niemal 25 lat wszystko to odbywało się za zamkniętymi drzwiami.
Jednak sam proces opiniowania kandydatów na sędziów i asesorów przez obecnych sędziów sądów okręgowych i rejonowych pozostaje tajny tak jak przez ostatnie 30 lat. A wiesz czemu? Bo tak kategorycznie chcieli ci sędziowie ze stowarzyszeń. którzy teraz tam gardłują na tych protestach.
źródło: comment_t6amdhOhnUG9tzEoYrT2owXR23RYTVty.jpg
a ja wciąż chciałbym zobaczyć te listy do KRS, skoro są wymagane


@tell_me_more: A co to ma za znaczenie co ty byś chciał? Parlament w ustawie stwierdził że mają być tajne i tak jest. Sprawdź sobie konstytucje - tam pisze kto w Polsce ma prerogatywy do tworzenia prawa. I z czego te prerogatywy wynikają. Mała podpowiedz - z wyborów powszechnych. A teraz mi pokaż w Konstytucji artykuł który mówi że sędziowie
@Thorkill: w momencie wybierania sędziów do KRS obowiązywała ustawa która wymagała list do KRS i nie mówiła, że mają być tajne, więc twoja kolejna próba zmiany tematu spełzła na panewce :)

Sędziowie są wybierani wg prawa które obowiązuje w momencie ich wyboru, a nie wg prawa które będzie uchwalone w przyszłości :)

PS ustawodawców ogranicza konstytucja, a interpretacja konstytucji jest zadaniem władzy sądowniczej a nie ustawodawczej.
w momencie wybierania sędziów do KRS obowiązywała ustawa która wymagała list do KRS i nie mówiła, że mają być tajne,


@tell_me_more: To kłamstwo. Oczywiście że w ustawie było że mają być tajne.
@tell_me_more: Zgłoszenia kandydatów dokonane zgodnie z art. 11a obwieszczenie o rozpoczęciu procedury zgłaszania kandydatów na członków Rady i art. 11b zgłoszenia kandydatów na członków Rady Marszałek Sejmu niezwłocznie przekazuje posłom i podaje do publicznej wiadomości, z wyłączeniem załączników
@tell_me_more: Przy okazji - pamiętaj że wciąż czekam na jakaś podstawę prawną według której peowscy sędziowie (jak ten gość z Olsztyna, ale nie tylko) przypisują sobie prawo do oceniania kto jest sędzią i asesorem a kto nie.
ustawa nie reguluje co jest informacją publiczną


@tell_me_more: Mistrzu, skup się. Przecież dałem konkretny artykuł wyżej. Znów mam ci go wrzucić bo o nim zapomniałeś?

NSA wydał wyrok w sprawie tego czy listy są informacją publiczną, do czego jest uprawniony.


@tell_me_more: A skąd niby ma te uprawnienia? Wskaż konkretnie w konstytucji artykuł który daje sędziom NSA możliwości zmieniania ustaw. Konkrety mistrzu - artykuł itp.

każdy może oceniać kto jest sędzią
Mam nadzieję, że pomogłem.


@Lipathor: Nie pomogłeś bo tu nie o nich chodzi. Czyim dublerem był niby sędzia sądu rejonowego z Olsztyna, którego status podważył Juszczyszyn? Albo czyim dublerem był sędzia sądu rejonowego z Katowic, którego status podważyły dwie sędzinie tego samego sądu? Albo czyim dublerem był asesor sądu rejonowego w Krakowie, którego uprawnienia podważyła sędzina sądu okręgowego w Krakowie?
to określenie dublerzy pojawiało się tylko odnośnie tych 3 osób.


@Lipathor: No właśnie. A tam wyżej twórca tego wpisu opowiadał jakieś bzdury o sędziach-dublerach, czyli że niby 2 tys. sędziów i asesorów przy mianowaniu których uczestniczyła nowa KRS zostało wprowadzonych na miejsce jakiś innych sędziów. A to przecież było zwykłe uzupełnianie wakatów sędziowskich.
PS mi nie wstyd, ale ciekawe jak tobie będzie wstyd jak w końcu PIS straci władzę i wyjdą wszystkie afery :)


@tell_me_more: nie bądź śmieszny. Z takim gwoździem w mózgu nigdy nie tego nie zrozumieją. Tak jakby już wystarczająco dużo afer nie wyszło...