•  

Za największą porażkę współczesnego internetu uważam nawet nie ten zalew reklamami z każdej strony ale to, że fora tematyczne zostały w ciągu tej dekady całkowicie wyparte przez grupy na fejsbuku...

Ach te pamiętne dyskusje godzinami w 2005 roku na jakimś forum postawionym oczywiście na phpbyprzemo, wszystko było uporządkowane i można było bez problemu znaleźć jakiś stary wątek czego nie można powiedzieć o grupkach na fb gdzie znalezienie czegokolwiek starszego niż tydzień graniczy z cudem a wyszukiwarka jest po prostu upośledzona

Na tych forach jeszcze zawsze obowiązywała w miarę przestrzegana netykieta a na fb ludzie pod swoimi danymi piszą takie rzeczy, że mi by było wstyd to napisać pod anonimowym nickiem, eh....

#gimbynieznajo #feels #facebook #kiedystobylo #internet

źródło: wykop.pl

•  

@sezet11: mnie teraz nostalgia wzięła ( ͡° ʖ̯ ͡°)

•  

@sezet11 a 10 lat temu porażka były te fora które wyparły grupy dyskusyjne
      https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Usenet

•  

@sezet11: to prawda, fora internetowe kompletnie wyszły z użytku. Dziwne, bo pamiętam, że jeszcze 10 lat temu miały się całkiem dobrze. Obecnie już nawet ludzie nie wchodzą na fora gier tylko jak coś to dyskutują na facebooku / discordzie / ewentualnie subreddicie poświęconym danej grze.

•  

@xionze: Oj powoli też są wypierane przez facebookowe grupy niestety

•  

@sezet11: niestety co można zaobserwować to z for potrafi korzystać tylko pokolenie które używało internetu 10 lat temu.

•  

@Wychwalany: Ale fora były w wielu rzeczach lepsze od Usenetów, a grupki to krok w tył jeżeli idzie o użyteczność, nie licząc jednej jedynej przewagi że masz dostęp bezpośrednio z Facebooka(co zresztą może być wadą dla ludzi którzy nie chcą mieć Facebooka)

•  

@ChadimusPrzegrywus dla mnie fora są gorsze od usenetu. brak wątków w dyskusjach, i masa niepotrzebnych rzeczy jak avatar, podpis, profile itd.

•  

@sezet11 to jest dramat, na forum mogłeś sobie dane informacje łatwo znaleźć albo wyszukać w Google, użytkowników się kojarzyło, wszystko przejrzyste i jasne a ludzie wolą pisać na fejsbuku gdzie jest wielki chaos, nie ma indeksowania i jak fejsbuk jebnie to wszystko zniknie xD

•  

@sezet11: niestety internet z natury dąży do centralizacji i 'wygody' rozumianej jako wszystko w jednym miejscu, po co szukać na kilkunastu stronach skoro jeden portal, jedno konto wystarczy - nie tylko fb, ale i inne portale nowej sieci tak działają, i wykop na którym to piszemy nie jest specjalnie inny - jest to w zasadzie monopolista na swoim rynku i znalezienie tu czegoś, nawet jeśli było otagowane, to często męka
      Ale fora tematyczne nadal istnieją, są mniej aktywne ale nadal niektóre nie zostały zastąpione - patrz chociaż elektroda, mimo śmieszków nie wyobrażam sobie jej zastąpienia

(ale jako za młodości mode na dość sporym forum to nie uważam żeby netykieta była aż tak przestrzegana nawet dekadę temu xD)

•  

@sezet11: jestem pewien ze zespol facebooka specjalnie robi takie uposledzone wyszukiwanie. to nie jest mozliwe zeby ogarniecie tego bylo poza zasiegiem takiej korporacji.
      pytanie tylko po co?
      zeby ludzie zadawali ciagle te same pytania na grupach i zeby byl ruch?

•  

@sezet11: Zalew reklam xD
      Proponuje wyłączyć adblocka, bo świat w internecie wyglada trochę inaczej, niż ci się wydaje :)

•  

@nilfheimsan: Tak.

Każde forum o tematyce w miarę stałej, po pewnym czasie wytwarza użytkowników którzy są/uważają się za elitę i odstraszają nowych poprzez traktowanie ich z góry itd.

Forum zamiast miejscem do dyskusji staje się miejscem gdzie stara gwardia dmucha swoje ego i tworzy kołeczka wzajemnej adoracji, nowym wskazując miejsce albo poprzez wytykanie im ich poziomu, albo odpowiadając w sposób wywyższającą się, albo odsyłając do wyszukiwarki.

Model fb sprawia, że na forum nowi cały czas kiszą się we własnym sosie, ewentualnie są wspomagani przez starych użytkowników „z misją” którzy cieszą się gdy mogą odpowiedzieć na pytanie...

Dzięki powyższemu nowi użytkownicy cały czas napływają, wątki się mnożą i jest ogólny ruch.

•  

fora tematyczne zostały w ciągu tej dekady całkowicie wyparte przez grupy na fejsbuku

@sezet11: Niektóre żyją i mają się dobrze.

•  

Każde forum o tematyce w miarę stałej, po pewnym czasie wytwarza użytkowników którzy są/uważają się za elitę i odstraszają nowych poprzez traktowanie ich z góry itd.

@PierDacze: Nie licząc wyjątkowego forum elektroda to raczej widywałem odwrotną tendencje.

Powodem rozpadu wielu grup dyskusyjnych było to że ludzie rozwijali dalej swoje pasje idąc wyżej i zmieniając otoczenie. Na moim przykładzie. Grupa skuterowa. Teraz 90% ludzi ma prawko i co ich obchodzi grupa ludzi na pierdzących nocnikach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Grupa radiowa PMR. Teraz wiekszość Licencje i nadają w świat a nie lokalnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wkurwiające natomiast było konieczność rejestracji na co drugim żeby jakiś załącznik pobrać.

•  

@sezet11 @grafixautozine @majkkali @xionze Nie wszystkie umarły. Jestem na skyscrapercity i wydaje mi się, że to forum trzyma się dobrze. Ludzie siedzą na nim po kilkanaście lat i cały czas dochodzą nowi. FB nie jest w stanie zastąpić tego forum.

•  

Fora takie jako forbot czy elektroda nadal skupiają wokół siebie elektroników zawodowych i hobbystów. Niestety w dzisiejszych czasach wydaje się że jest ich znacznie mniej. Inna sprawa że na forach mocno piętnowani byli amatorzy nieznający się na temacie. Często były to osoby w młodym wieku lub takie których nastawienie wskazywało że wszystko mają dostać od ręki. Ci ludzie zniechęcili się do for i przenieśli na grupy facebookowe. Dziś po latach praktyki są wykształceni w temacie ale z nawyku właśnie na FB udzielają pomocy. Fora straciły użytkowników na własne życzenie

•  

@sezet11: Też mi tego szkoda. Bardzo dużo czasu spędziłem na różnych forach i poznałem pare fajnych osób. Obecnie na FB się mało uaktywniam, głównie z tego powodu, że podpisuje się pod tym imieniem i nazwiskiem.

No i te userbary. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

źródło: comment_rAOJmJ4N54MCPCl8Bn1iq0LHxXCTThff.jpg

•  

@sezet11: O tak, a teraz masz z czymś problem, to jedyne wyniki wyszukiwania są do około roku 2015 na forach.
      Wszystkie łeby się przeniosły na te zjebane grupki fejsbukowe, gdzie nawet wyszukiwarka wewnątrz grupy chujowo działa i nic nie idzie znaleźć..

•  

@sezet11 a czy to nie jest tak że ludzie jednak mają teraz trochę mniej pasji? Mają też więcej pieniędzy i nie muszą czytać 20 stron jak zmodyfikować coś w swoim akwarium bo idą i kupują nowy sprzęt za 800zl od tak. To samo tyczy się motoryzacji. Wynikało się wiedzę nad zwiększeniem mocy w samochodzie, temat się wałkował latami. A teraz? Wymieniasz intercooler, robisz program, dolot, dorzucisz jeszcze parę tysięcy i auto śmiga.

Uczestniczyłem w kilku forach, poznałem tam wspaniałych ludzi. Z perspektywy czasu uważam za niesamowite że 13 latek i 33 latek potrafili się tak dogadać. Tak łączyła pasja do na przykład krabów.

•  

@sezet11: sama prawda. Mało tego, zarządzanie treściami jaki administrator było o wiele prostsze na phoBP biz na fb.

•  

@sezet11: no i do dzisiaj można wyszukać archiwalne informacje. Niestety nie wszystkie fora przetrwały próbę czasu. Sam szukam sporo informacji z ok 2002-2004 że względu na zainteresowania muzyczne i niestety wiem że jedyne źródło które może mi pomóc to web.archive.org, a tam wyszukiwania już nie ma i pewno mimo że sporo ciekawych informacji tam siedzi to nie ma jak ich odnaleźć w inny sposób niż bladzac po starych stronach.

•  

@PierDacze: Gdybys siedzial na jakims forum dlugo albo je modowal, dbajac o to aby trywialne pytania byly podlinkowane wyzej, a ktos zamiast sprawdzic, wyszukac woli tracic czas na zakladanie konta, zadawanie tego samego pytania i czekania na odpowiedz to tez czasem by ci sie ulalo xD Nie poziom elektrody, ale po prostu zidiocenie wielu userow internetu.

•  

@sezet11 pamiętam jak na studiach mnie ludzie zjebali bo chciałem, żeby założyli dla roku forum internetowe tak jak pan Jezus nauczał. To nieee. Zróbmy grupę na fb. Tak, że kurwa nic tam nie można było znaleźć. I jeszcze musiałem założyć tam konto.

•  

@deziom:

jak fejsbuk jebnie to wszystko zniknie xD

Tak, ale na tych forach tematycznych jak czegoś szukam często jest tak, że jest poradnik jak coś zamontować/zrobić/naprawić. I bardzo pomagają zdjęcia. A zdjęcia do poradnika były umieszczane na imageshacku albo innym serwisie, który już dawno upadł i teraz poradnik ma praktycznie zerową wartość (╯°□°)╯︵ ┻━┻

Już nie wspominam o tym raku "było, użyj szukajki", albo offtopie - chcesz się czegoś dowiedzieć, a tam rozprawy użytkowników o dupie marynie.

•  

@XpedobearX: No i dla tych wielu usterów powstały grupy na fb, a teraz fora internetowe zaczynają wymierać bo przegrały walkę o nowych użytkowników z grupami na fb.

•  

@sezet11: Możliwość normalnego wyszukiwania tematów, a nie to co ten rak na fb(╯︵╰,)

•  

@sezet11: @ChadimusPrzegrywus: @deziom: Nie inaczej. Ludzie to są jednak tępi. Fora nie tylko gwarantowały obecność dobrze obeznanych ludzi w temacie, ale przede wszystkim i to był największy ich plus - raz udzielona odpowiedź służyła nie tylko temu, kto zadał pytanie, ale i każdemu innemu kto wyszukiwał rozwiązania podobnego problemu.
      Facebook nie nadaje się na takie źródło informacji. Raz udzielona odpowiedź ginie w chaosie, nie wyszukasz jej, a i specjalistom w danym temacie w końcu odechciewa się 10 raz odpowiadać na to samo. Już pomijam rzeszę randowmów udzielających często błędnych odpowiedzi. Na forum wiedziałeś z kim masz do czynienia, ile postów, jaka ranga, ile podziękowań, mogłeś zerknąć na historię jego postów itd., a tu nie, losowy zdzisiek jest na równie z kimś, kogo opinię powinieneś bardziej cenić...
      Smuteczek.

•  

@deziom:

jak fejsbuk jebnie to wszystko zniknie xD

Tak, ale na tych forach tematycznych jak czegoś szukam często jest tak, że jest poradnik jak coś zamontować/zrobić/naprawić. I bardzo pomagają zdjęcia. A zdjęcia do poradnika były umieszczane na imageshacku albo innym serwisie, który już dawno upadł i teraz poradnik ma praktycznie zerową wartość (╯°□°)╯︵ ┻━┻

Już nie wspominam o tym raku "było, użyj szukajki", albo offtopie - chcesz się czegoś dowiedzieć, a tam rozprawy użytkowników o dupie marynie.

@badziebadla: dokładnie, szukasz czegoś do starszego samochodu, to normą jest linkowanie do nieistniejących plików i brak zdjęć, bo dawno wygasły albo nawet hosting już nie istnieje. Z drugiej strony na fb w ogóle nie znajdziesz, więc nie jest tak źle, ale nie udajemy, że te fora to był szczyt rozwoju.

•  

@sezet11: fejsbuk to ściek. Fora to było mistrzostwo! Jakoś czas temu znalazłem forum o Simsonach, istna kopalnia wiedzy. Kultura, poziom. Na fejsbuku jeden burdel i ledwo się udaje znaleźć stare posty. Na forum szukasz i od razu masz. Klimat, który zniknął i który chyba już nie wróci..

•  

@vladimirq: Jeśli to forum to simsony.info albo simsonrulez to prawda, bardzo dużo informacji, w cholerę czasu tam przesiedziałem, ale nawet nie wiem jak się teraz trzymają

•  

@czlowiekbutelka: No s.net to akurat spadło z rowerka i została tylko ta nieszczęsna grupa na fb która jest ściekiem ogólnie mówiąc xD

•  

@sezet11 Są jeszcze fora które się trzymają. Np skyscrapercity.com i polskie podforum Forum Polskich Wieżowców. Tematyka tam jest tak różnorodna że nie ma co się sugerować nazwą. Na fly4free też chyba sporo osób aktywnych cały czas na przykład

+: suriv
    •  

@sezet11: Lepsze wyparło gorsze. No sorry, taki lajf. Fora miały swój urok, ale jak już wiele osób wyżej zauważyło, było w nich mnóstwo mechanizmów niepotrzebnie nobilityzujących użytkowników. Ilość postów, podpisy, etc. Grupy fejsbukowe są dużo bardziej unitarne i nie ma na nich użytkownika, który w jakiś sposób wybija się na tle innych. Podobnie jest z Discordem, który dodatkowo działa w czasie rzeczywistym jak stare czaty, ale jednocześnie jest pozbawiony wad starych czatów.

Jedyna wada tego wszystkiego to powrót do czasów, w których wiedza była w głowie, a nie na papierze, tzn. brak w zasadzie formy zachowywania wiedzy. Ale dzięki temu też wiedza cały czas pływa w kółko, więc w sumie...

A, no i wszyscy zapominają o Reddicie, który jest forum pozbawionym podstawowych wad forum. Np. brak rejestracji na każdym forum osobno.

+: jPaolo2
    •  

Komentarz usunięty przez moderatora

•  

Komentarz usunięty przez moderatora

•  

jestem pewien ze zespol facebooka specjalnie robi takie uposledzone wyszukiwanie. to nie jest mozliwe zeby ogarniecie tego bylo poza zasiegiem takiej korporacji.
      pytanie tylko po co?

@nilfheimsan: Mam teorię spiskową. FB głównie zarabia na trzymaniu usera na stronie przez generowanie gówno treści. Generowanych treści jest od cholery. Robiąc upośledzone wyszukiwanie oszczędzasz pewnie sporo energii na przeszukiwaniu masy wygenerowanego contentu w przeszłości. Jednocześnie użytkownicy nie mogą narzekać, że nie da się przeszukiwać grup ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale faktycznie fb to jest dramat. Tam nawet przeszukanie głupiego czatu to jest tragedia.

Forum zamiast miejscem do dyskusji staje się miejscem gdzie stara gwardia dmucha swoje ego i tworzy kołeczka wzajemnej adoracji, nowym wskazując miejsce albo poprzez wytykanie im ich poziomu, albo odpowiadając w sposób wywyższającą się, albo odsyłając do wyszukiwarki.

Model fb sprawia, że na forum nowi cały czas kiszą się we własnym sosie, ewentualnie są wspomagani przez starych użytkowników „z misją” którzy cieszą się gdy mogą odpowiedzieć na pytanie...

@PierDacze: Tylko czasami. Zauważyłem, że w tych grupkach fb jest dokładnie tak samo.

•  

Lepsze wyparło gorsze. No sorry, taki lajf.

@Ranven: masz na myśli grupy na FB? Nie, nawet obiektywnie oceniając to nie są lepsze niż fora. Są pod każdym względem gorsze.

Długo by wymieniać wady, ale jest jedna istotna - jeden wielki burdel.

•  

@Krupier: No tak, ja nie neguję, ale widzisz, wygląda na to, że "jeden wielki burdel" jest mniejszym problemem niż elitaryzacja. Dlatego właśnie piszę "Lepsze wyparło gorsze".

+: b33zon
    •  

Ale fora były w wielu rzeczach lepsze od Usenetów, a grupki to krok w tył jeżeli idzie o użyteczność, nie licząc jednej jedynej przewagi że masz dostęp bezpośrednio z Facebooka(co zresztą może być wadą dla ludzi którzy nie chcą mieć Facebooka)

@ChadimusPrzegrywus: zdziwiłbyś się jak wiele osób jako argument na wiele lepszych alternatyw jest daje:
      - ale już wszyscy są na fejsbuku
      - nie musze pamiętać nowego loginu / hasła.

•  

@Ranven Na fb jest przecież wschodząca gwiazda i inne rangi w grupach, tylko nie wiem czy przez ilość postòw, lajków czy jeszcze czegoś innego.

•  

że mi by było wstyd to napisać pod anonimowym nickiem

@sezet11: Dlatego ja tylko na wykopie się udzielam.

•  

@sezet11: myślę, że w niedługim czasie fora wrócą w nowej, lepszej odsłonie. Możliwe, że to trochę życzeniowe myślenie ale widziałem trochę pozytywnych przejawów

+: frex
    •  

@Ranven nie lepsze wyparlo gorsze tylko latwiejsze dla tych ktorzy nie ogarniaja. A reddit to prosze cie, czytanie komentarzy jest tam po prostu niemozliwe. Do tego cenzura.

•  

@sezet11: Ale fora nadal istnieją i mają się dobrze, tylko przeżyły tylko te o konkretnej tematyce, a ogólnondyskusyjne przeniosły się na FB

•  

@dzikdzikdzik: Aby na pewno rozmawiamy o Reddicie? Dzięki drzewkowej budowie rozkład komentarzy ma dużo więcej sensu niż na Wykopie. Co do cenzury - każdy subreddit ma swoje zasady. Po co udzielasz się na subredditach, na których Cię nie chcą?

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@Ranven no wlasnie wydaje mi sie ze jest za bardzo rozbieganie sie od komentarza pierwotnego tak ze gubi sie watek bo za duzo osob dodaje pieroly od siebie. Na wykopie powstalby raczej nowy komentarz pierowotny niz dopinanie sie (zeby byc wyzej) .

•  

@sezet11: Oesu tylko nie fora. Twraz nak czegoś szukasz to wpisujesz w google i masz, najczęściej jakas wyspecjalizowana strona czy coś. Kiedyś może ta informacja i była dostępna, ale musiałeś założyć gównokonto, bo tępy admin wymyślił, że mogą to widzieć tylko zalogowani. Jeszcze lepiej, jak musiałeś mieć odpowiedni poziom czy się zweryfikować, oooo wtedy to się zaczynał festiwal spierdolenia z pisaniem dupereli

Dzień dobry! Jestem janusz i moim życiem jest serwisowanie ekspresów do kawy/chodzenie po bułki, SERIO!
      żeby tylko uzyskać dostęp do jednego czy dwóch plików czy wątków i czym prędzej puścić to konto w pizdu.
      Niepotrzebna strata czasu w zabawę ze społecznością, ktora często nas nie interesuje, ale bez tego moderator forum wypieki.net mógł uznać, że nie jesteśmy godni tej tajemnej wiedzy.

+: krzych_z, Ohjeny +1 inny
    •  

@sezet11: coś czuję, że jeszcze wrócą te piękne czasy

+: kidzior
    •  

@sezet11: Jestem członkiem społeczności która ma swoje forum, w ciągu miesiąca ponad 2k postów na różne tematy, od technologii przez politykę po sport, mega zajebiste to jest

•  

@sezet11 teraz zazwyczaj jak czegoś szukam to dopisuje wykop i często trafiam na wątek o który mi chodzi

•  

@Ranven: w tym wypadku akurat gorsze wyparło lepsze. Grupki facebookowe to utrapienie. Szanuję facebook za to, że można tam w ogóle kogoś znaleźć, mieć kontakt z ludźmi, dowiedzieć się o wydarzeniu itd, ale silnik fb nie jest przystosowany do ilości treści. Grupy poprzez brak jakichkolwiek możliwości sortowania i beznadziejne wyszukiwanie, są kompletnie bezużyteczne. Jedyna opcja na jakikolwiek porządek to albumy ze zdjęciami, które mogą być odpowiednikiem wątków/tematów. Problem w tym, że mechanizmy działają tak słabo, że odnalezienie informacji sprzed paru miesięcy jest niezwykle czasochłonne i wymagające. Dziś próbowałem znaleźć parę zdjęć z prywatnych wydarzeń, w których brałem udział. Najpierw jednak chciałem przypomnieć sobie ich nazwy, dlatego wszedłem w zakładkę "wydarzenia" -> "minione". Spróbuj proszę sam przescrollować się tam choćby rok wstecz. Facebook doczytuje po max. 5 wydarzeń i trzeba piekielnie dużo czasu oraz cierplwiości, by dotrzeć do celu.

•  

@sezet11: fora? człowieku! jakie fora?! grupy na usenecie. nntp, dobrze skonfigurowany czytnik (obowiązkowo dla grup polskich z dobrym kododwaniem ISO-8859-2) i można było pisać (i czytać). moderatorzy wycinający co głupsze wypowiedzi. piaskownica (plonkownica).

fora tematyczne to był początek końca internetu :)

eh... kiedyś to było...

•  

@sezet11: całe szczęście, że istnieje coś takiego jak stackoverflow z genialną wyszukiwarką ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@sezet11

Dałbym dziesięć plusów.
      Niedawno podnosiłem podobny wątek i sprawdzałem które polskie fora żyją --> https://www.wykop.pl/wpis/45341213/jak-to-jest-z-forami-dyskusyjnymi-pamietacie-inter/

Podsumowując dyskusję powyżej:
      1. Jeśli chodzi o wyszukiwanie wiedzy to fora były indeksowane na google'u, w przeciwieństwie do fejsa.
      Wiele starych wątków mimo że były wysoko w wyszukiwarce, to miały już nieaktywne linki, więc nie uznałbym tego punktu jako wielkiej straty.
      Nie zmienia to faktu, że fejsbukowe grupki nie oferują tutaj niczego. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

2. Dyskusje.
      Gdy jakiś wątek elektryzował sporo osób, to można było dyskusje toczyć nawet i na kilkadziesiąt stron. I wątek był na górze.
      Na fejsie dyskusja w komentarzach do wpisu po paru dniach umiera śmiercią naturalną.
      Podobnie jak na mirko ( ͡° ͜ʖ ͡°)

3. Anonimowość.
      Neutralny punkt. Z jednej strony imię i nazwisko powinno zobowiązywać do większej refleksji nad tym co się pisze, do tego ograniczyć trollowanie i spam.
      Czy to się udało, każdy może sam ocenić.
      Z efektów ubocznych wychodzi tutaj stalkowanie swoich oponentów i używanie ich wizerunku ( ͡° ʖ̯ ͡°)

W sumie: szkoda for. Najbardziej żal tych długich postów i skrolowania po kolejnych stronach epickich dyskusji. Nie był to szczyt UXu, ale i tak było to lepsze niż dyskusje na FB.

•  

@majkkali fora gier to widzę że głównie się przeniosły na dyskusję steam.
      W sumie to super sprawa bo jak masz jakiś problem z grą masz bardzo duże szanse że odpowie ci producent

•  

@deziom: Pejsbuk nie musi nawet jebnąć, bo tam po tygodniu na prawdę nic nie znajdziesz. (づ•﹏•)づ
      Na szczęście z tego co ja korzystam to fora o tematyce e-papierosów, linuksowych dekoderów, androida czy konkretnych modeli samochodów mają się całkiem nieźle i kontent jest cały czas świeży.

•  

@sezet11: ale tęsknię za aktywnymi forami :( Mnóstwo wiedzy i świetnych ludzi, ludzie z całej polski stawali się znajomymi, fajnie teraz po 10 latach widzieć kto w jaką stronę poszedł i nadal mieć z nimi kontakt, na grupce pojawia się w 90% tylko ściek ;/

•  

@LM317K: dobra uwaga. Stackoverflow (i pokrewne), bardzo popularny i stosunkowo nowy serwis, to w istocie forum dyskusyjne. Pozwala zachowywać wiedzę, przeszukiwać, linkować oraz oceniać jakoś/przydatność komentarza. Przyjął się i upowszechnił w erze facebooka, bo ewidentnie widać, że tego co potrafi i w czym jest dobry, nie da się zrealizować w formie fejsowej grupki.

•  

@sezet11: Ja się jeszcze udzielam na jednym forum. Mam konto 12 lat i dalej coś tam naskrobie czasem

•  

@ChadimusPrzegrywus: ale patrząc ilościowo ludziom bardziej odpowiada fb. Najwidoczniej

•  

@sezet11: Niczego tak nie nienawidzę jak poruszania się po grupkach na fejsie, a oprócz messengera to jedyna rzecz, która mnie na nim trzyma. Żeby znaleźć coś na forach wystarczyło użyć google i dostawałem informacje, a na fejsie najpierw ktoś cię do tej grupki musi przyjąć, odpowiadasz na durne pytania od adminów czy akceptujesz regulamin, czy robisz zdrową kupę i jaki mikser masz w kuchni.

Później oczywiście żadnych możliwości segregowania treści oprócz do niczego nie przydatnych podstawowych opcji. Żadnego podziału na działy w obrębie danej grupy. Można wyszukiwać tylko po frazie i jak już użyjesz tej wyszukiwarki to trzeba klikać w każdy post żeby się rozwinął. No kurwa wygodne w chuj.

Ale jak zwykle żeby zrobić monopol wystarczy dać ciemnej masie komfort. Komfort siedzenia na fejsie i pisania z koleżanką Paulinką i w międzyczasie przeglądanie grupki i pisanie wysrywów, bo jeżeli można sobie kliknąć i coś napisać w sekundę nie redagując posta (jak na forum) to można pisać o byle gównie. Teraz Mareczek Cukiereczek może zrobić co chce, może wyjebać wartościową grupę bo tak mu się podoba, może zablokować ci możliwość dołączania do grup, może zażądać skanu dowodu bo mu się coś nie spodoba, a żeby wejść na grupę potrzebujesz profilu.

Fora to w sumie główna rzecz, za którą tęsknie z dawnych lat Internetu. Nie lubię nie mieć wolności wyboru i być w praktyce zmuszanym do korzystania z czegoś.

•  

@sezet11: rynek zweryfikował, ludzie uznali ze grupy na fb wygodniejsze

•  

@sezet11: ech i te czasy, kiedy ówczesne nastolatki mialy jako sygnaturki cytaty z piosenek happysad. Tęsknię.

•  

•  

Wygoda panie wygoda. Mamy 2 fajne fora odnośnie klasyka jakim jest Vw T3 a jednak większość osób w tym Ja prędzej zapyta na grupce na fb bo "bliżej".

•  

@czlowiekbutelka: to też:-D ale dużo bardziej wolę forum niż fb, przy czym na fb dostajesz szybciej odpowiedź niż na post na forum niestety:-\

•  

@Marynowane_Gowno: jeszcze dychają ale ledwo :-(

•  

@jej_czarne_oczy: ale czy ktoś Cię zmusza do korzystania z fb? Masz wolność wyboru, możesz udzielać się na fb, możesz udzielać się na forach, a nawet założyć własne

•  

@sezet11: ależ mnie wkuriwa takie pierdolenie sam uważam ze fejsbook to gówno, ale zamiast pierdolić kocopoły o braku forum to może sami się weźcie za jakieś forum albo gdzieś dołączcie albo usuńcie fejsbooka to ludzie decydują co jest na topie swoim własnym wyborem a nie fejsbook.

•  

@MrSzakal: Pamiętam te fora o serialach, udzielałem się na co najmniej pięciu o serialu Zagubieni, a na każdym po odcinku była dyskusja z nowymi teoriami. Podobnie Prison Break i inne seriale typu Heroes.

@terr0r_dr0ne: Mój rocznik na studiach jako jeden z ostatnich w miarę systematycznie udzielał się na forum naszego kierunku, każdy semestr był oddzielnym działem z przedmiotami itp, ale jak miałem warunek i wchodziłem na młodsze roczniki to już widziałem pustki, a pod koniec studiów nowe roczniki już praktycznie nic tam nie pisały, wszystko na fb... U nas też na końcu coraz więcej było prawie na fb i pamiętam jak trudno było cokolwiek znaleźć.

@Klakkkier: Chyba nie wiesz w jakim wieku są Boomersi. Czasy for to raczej Millenialsi :D

•  

@sezet11: ja właśnie jakoś pół roku temu odkryłem forum o tematyce modeli RC. Jakże ja się cieszyłem gdy mogłem wrócić do tych wątków z 2005 roku i czerpać z nich wiedzę. Ponad 100stronny wątek mogłem prześledzić. Widać jak wyglądało to hobby kiedyś i jak duży postęp techniczny został poczyniony. I najlepsze jest to, że to forum jest nadal aktywne

•  

@sezet11: fb rak internetu, jest wszystko i nic. Ludzie leniwi sa z natury, a fb im wszystko i nic pod nos podstawia i zapychaja dziure byle zapchana byla.

•  

@matibu06: *mogę używać fb albo nie używać niczego bo fora wymarły

•  

@jej_czarne_oczy: fora istnieją, tematyka for w zależności od tego, czego ludzie potrzebują. No i zawsze możesz założyć własne. Tylko od Ciebie zależy czy będziesz korzystał z forum czy z fb

•  

@sezet11: i na forach było wszystko na temat a na Facebooku ścigają się w co glupszych komentarzach dla łapek

+: frex
    •  

@matibu06: kiedyś byłem użytkownikiem kilku konkretnych for. Obecnie praktycznie nikt na nich nie siedzi, nie pojawiają się nowe posty. Coś więcej mam ci powiedzieć?

Skoro wszyscy przeszli na FB to jaki sens ma walka z wiatrakami i zakładanie nowych for?

•  

@sezet11: pamiętam forum nowamuzyka.pl kopalnia wiedzy na temat elektroniki i godziny spędzone na przeszukiwaniu perełek i słuchaniu ich...

•  

@jej_czarne_oczy: nie musisz nic więcej mówić. Sam potwierdziłeś że masz wolność wyboru, tylko widocznie fb jest lepszy bo skupia więcej ludzi

•  

Sam potwierdziłeś że masz wolność wyboru

@matibu06: jak potrzebujesz butów a buty sprzedaje tylko jedna firma, której butów nie chcesz nosić to masz wybór?

•  

@jej_czarne_oczy: porównanie bez sensu. Bardziej by pasowało "są dwie firmy sprzedające buty(tak jak są grupy fb i fora), no ale jednej nie chcesz nosić(fora), bo mało ludzi takie ma" i twierdzisz że nie masz wyboru. Wybór masz, i to od Ciebie zależy co będzie dla Ciebie lepsze. Czy grupy na fb, które są mniej wygodne dla Ciebie, ale korzysta z nich więcej osób, czy fora, które są dla Ciebie wygodniejsze, ale mniej ludzi tam siedzi

•  

@sezet11: ale największą wadą takich forów była spierdolona moderacja, która zachowywała się jak władcy absolutni - była jakaś grupka przydupasów, którzy mogli jebać każdego i wszędzie, bo się kolegowali z adminami tzn wchodzili im w dupska, a admini banowali każdego, kto nie przyznawał racji ich koleżkom

•  

to od Ciebie zależy co będzie dla Ciebie lepsze. Czy grupy na fb, które są mniej wygodne dla Ciebie, ale korzysta z nich więcej osób, czy fora, które są dla Ciebie wygodniejsze, ale mniej ludzi tam siedzi

@matibu06: Tu nie chodzi o wygodę. Jeżeli fora nie mają użytkowników to przestają mieć sens, nawet jak są wygodne. To są jakby dwie odrębne kategorie, gdzie jedna przejęła funkcje drugiej nie mając do tego odpowiedniej struktury czyt. FB przejęło treść forów ale to nadal portal społecznościowy a nie forum.

Bardziej by pasowało "są dwie firmy sprzedające buty(tak jak są grupy fb i fora), no ale jednej nie chcesz nosić(fora), bo mało ludzi takie ma"

@matibu06: Jeszcze bardziej pasowało by - dwie firmy produkujące buty, ale butów jednej nie chcesz nosić, bo ci się nie podobają, a druga produkuje buty, które są dziurawe (czyli nie spełniają funkcji, do której zostały stworzone), a na koniec dnia musisz mieć buty więc chodzisz w takich, które ci się nie podobają bo nie masz wyboru, jako że buty drugiej firmy mimo, że ci się podobają to nie spełniają swojej funkcji.

Czyli wybór mam taki:
      a) Używać grupek FB
      b) Nie używać grupek FB, bo na forach nie ma z kim gadać i czego czytać
      Nazywasz to wolnością wyboru?

•  

@vladimirq: Szkoda, fajna atmosfera tam była :/
      Nawet swój temat o simsonie miałem ale zainteresowanie było prawie zerowe xD

•  

@sezet11: najgorsze jest to, że obecnie nie ma nawet gdzie zamieścić lub przeczytać jakiegoś poradnika typu zrób to sam.

•  

@sezet11: Fora te zostały z ta samą frekwencją, ale te specjalistyczne, motoryzacyjne, technologiczne itd.

•  

@sezet11: czasami zerkam, są jeszcze fora ale na tych siedzą starsi wytrwali bywalcy, nie oddają wiedzy tak łatwo nowym bywalcom forów:)

•  
      maxriv via Android

0

@sezet11 mój rocznik 2011 na studiach był pierwszym który zrezygnował całkiem z forum takiego na rzecz gówno grupy na Fejsie

•  

@Marynowane_Gowno: a masz jeszcze Sima? Jakiego? Pochwal się!

•  

@ChadimusPrzegrywus
      @Wychwalany

Usenet to miejsce które zawsze miło wspominam. To tam na wielu grupach poznałem ludzi o podobnych zainteresowaniach.
      Aż chyba poczytam sobie archiwa.

•  

@sezet11: fora to był straszny syf. Masa trolli i głupich pytań.
      To już wypok prezentuje wyższy poziom.

•  

@sezet11: Co ty gadasz? Dalej istnieje wiele starych forum.
      Jedynie młodzi wychowani na FB nie potrafią bez tego się obyć to i myślą że ich nie ma.

•  

@sezet11:
      Niektóre fora jednak się obroniły i żyją po dziś dzień. Na naszym podwórku mamy (o zgrozo)
      - https://wizaz.pl/forum/ które wręcz szokuje aktywnością
      - https://4programmers.net/Forum
      - https://www.gry-online.pl/S008.asp

Z zagranicznych
      https://forum.xda-developers.com/
      https://www.phoronix.com/forums/

Działają głównie specjalistyczne fora ukierunkowane na jakieś konkretne tematy / specjalistyczne i mają się na szczęście całkiem dobrze.

•  

@sezet11: Marek Cukierberg powinien poprosić Przemo o pomoc.

•  

@sezet11: Internet w ogóle zatoczył koło i za pomocą FB znalazł się tam gdzie był w latach 90-tych.

Czyli możliwość kontaktu e-mailem (dziś messengerem) plus teoretycznie możliwość dotarcia do treści, ale w praktyce trzeba było mieć linka, bo wyszukiwanie czegokolwiek było średnio możliwe.
      I tyle oferuje FB.

Siła internetu w XXI wieku to był ogromny rozkwit wyszukiwarek i wielka baza wiedzy która powstawała na łatwo przeszukiwanych (indeksowanych przez wyszukiwarki) forach wszelkiego rodzaju, czy grupy Usenetowe.

•  

Grupy fejsbukowe są dużo bardziej unitarne i nie ma na nich użytkownika, który w jakiś sposób wybija się na tle innych.

@Ranven: To co dla Ciebie jest plusem, dla innych może być minusem- przy takiej unitarności jak to ująłęś nie wiadomo kogo słuchać i kto ma jakie doświadczenie w danym temacie, każdy na grupie fb mieć równie dobrze 12 lat jak połowa ekspertów na Wykopie( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@djtartini1: Jak widać większość uznała to za minus, więc fora to już niedobitki.

Nie zrozum mnie źle. Ja sam jestem starszej daty. Po prostu nie zapomniałem wszechobecnego spierdolenia tamtych lat, które kładą cień na wypowiedź OP-a. Dlatego właśnie uznaję zwycięstwo grup Facebookowych, które wygrały nie bez powodu.

Sam natomiast używam Reddita, który się całkiem sprawdza jako zamiennik.

•  

Sam natomiast używam Reddita, który się całkiem sprawdza jako zamiennik.

@Ranven: Reddit jest bardzo dobry. Spierdolenie było mocne, choć teraz na fb wydaje mi się takie samo, bo ludzie się generalnie nie zmieniają. Wydaje mi się że w dużym pewnym stopniu nieprzystępność graficzna dawnych for ma znaczenie dla młodszych, nawet reddit zmienił wygląd.

+: Ranven
    •  

@djtartini1: Wiesz, ludzie się śmieją z hehe #elektrodacontent a to kiedyś był właśnie standard. Na pewno logowanie się też było problemem, kto by chciał pamiętać 150 haseł do for. Graficznie też ma to znaczenie, choć sam wolę Reddita w stylu Old, to na telefonie nowy layout scrolluje się jak mikroblog, co też jest wygodne.

Jeśli zaś chodzi o ludzi, to generalnie zabito umacnianie się osoby w ramach grupy. Jak piszę np. na Reddicie, to nie wiem, czy rozmawiam z jakimś randomem z subreddita czy jakimś weteranem danego subreddita. Uważam to za plus, bo zabezpiecza to przed totalitaryzmem grupy.

•  

@sezet11 fora upadły bo panował na nich dziwny zwyczaj oceny wiedzy i kompetencji użytkownika na podstawie tego kiedy się zarejestrował i ile postów zdążył najebać. Tak jakby nawalenie 5000 postów w jakichś durnych grach w skojarzenia świadczyło o twojej wiedzy w danym temacie. Na forach o grach nie chcieli z Tobą handlować bo się zarejestrowałes w 2007 roku na przykład. Te fora które wciąż funkcjonują są dalej prześladowanie przez te problemy. Elektroda choćby. A z mniej znanych theModders albo Bractwo Spolszczenia - fora o gothicu. Urzęduje tam gość co zwie się Tizgar i jest on żywym memem elektrodowym. Beszta każdego bezlitośnie zamiast odpowiedzieć na pytanie zadane przez kogoś kto śmie nie znać tej gry na pamięć i na wylot. Wystarczy dwóch, trzech takich toksycznych kutafonów i ci się tam odechciewa wchodzić na zawsze. Co zresztą jest im na rękę, bo od początku jest tam atmosfera że nowi nie są mile widziani.

•  

@sezet11: Dziala jeszcze forum planszowkowe i ma się bardzo dobrze

•  

•  

Mi najbardziej brakuje segregacji postów do konkretnej kategorii, bo teraz ciężko odnaleźć cokolwiek. To samo np. na subredditach, tylko tam jest ten plus że masz tytuł posta a jak klikniesz to jest treść

•  

Na tych forach jeszcze zawsze obowiązywała w miarę przestrzegana netykieta

@sezet11: Jaaaasne. Im większe forum tym większy syf. Wspomnę choćby Pclab,który swoją drogą nadal działa i ma się nieźle.

•  

@sezet11: spoko były też grupy/fora na Grono.net. Tam nawet małorozgarnięta osoba mogła stworzyć coś takiego. Do PHP by Przemo trzeba było zdolności przynajmniej na poziomie 15k xD

•  
      DupciaJasia

0

I fora i grupki w tematyce modelarskiej dają radę. Niestety brak wbudowanego hostingu zdjęć sprawia, że na forach ubywa użytkowników. Sam też przestałem być aktywny na kilku, po tym jak mi wcięło multum zdjęć.

•  

@jej_czarne_oczy: zawsze możesz to zmienić - stworzyć forum i nakłaniać ludzi żeby tam przeszli. Musisz zaoferować coś, dzięki czemu ludzie uznają ze wola forum niż Facebook.
      Wychodzi na to, że fora są gorsze w ogólnym rozrachunku.

Tak, nazywam to wolnością wyboru. Widocznie na takie forum trafiłeś, osobiście udzielam się na 3 forach, już od 5-8 lat nawet, jest z kim pisać, co czytać.

W skrócie masz wybór, tak jak i praktycznie wszyscy użytkownicy internetu. Większość wybiera fb - nie ograniczają tym Twojego wyboru, nadal są lub można postawić fora, można zaprosić tam ludzi.

•  

@sezet11: Niektóre fora dalej dobrze prosperują. Np. Skyscrapercity.