Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@skotfild: zazwyczaj robię mieszankę, chlebowa żytnia, pszenna i pszenna razowa 50/30/20 % plus czasami płatki owsiane jak za wilgotne wyjdzie.

Muszę chyba też w ręku trochę wyrabiać
@skotfild: Ja jakbym zrobił 80% hydro to by mi się rozlało i po temacie - zależy od mąki. Generalnie przepisy gdzie ilość mąki jest podana w gramach są bez sensu. Osobiście robię hydro poniżej 70%, ciasto wygląda na mocno lejące (w porównaniu do poradników), ostatnio zacząłem je wreszcie ogarniać, przydało się odpowiednie mączenie powierzchni (o tym nigdzie nie mówią) i nóż cukierniczy. Efekt bardzo zbliżony do twojego.
chlebowa żytnia, pszenna i pszenna razowa 50/30/20 % plus czasami płatki owsiane jak za wilgotne wyjdzie.


@lukaschels: Nic dziwnego że nie jesteś w stanie ciasta utrzymać. Poczytaj o pieczeniu chleba albo pooglądaj jutuba. Tak na szybko:

1. Żytnia mąka ma bardzo mało glutenu, osobiście robiłem raz chleb z 66% żytniej mąki, ale łatwo z nim nie było i musiał oprócz zakwasu mieć jeszcze dodatek drożdzy aby rósł szybciej zanim go kwas
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Khaine: że względu na to że mój różowy źle toleruje duża ilość glutenu, metoda prób i błędów znalazłem proporcje która jej najmniej szkodzi czyli zjedzenie większej ilości chleba nie powoduje problemów w brzuchu.

Generalnie chyba przy tym zostanę tylko muszę kupić garnek do wypieku chleba lub mieć niską hydratyzacje. Na poziomie 50-60% całkiem sensownie potrafi się utrzymać.
Generalnie chyba przy tym zostanę tylko muszę kupić garnek do wypieku chleba lub mieć niską hydratyzacje. Na poziomie 50-60% całkiem sensownie potrafi się utrzymać.


@lukaschels: Używaj zakwaszonej mąki żytniej. Tak z 40% zakwaszonego zaczynu i 65% hydratacji przy 65% żyta idzie utrzymać bez wypruwania sobie żył. Jak się doda jeszcze trochę mąki pełnoziarnistej to może i 70% by na żytniaku dało radę, bo pełne ziarno bardziej zasysa wodę.

Tutaj facetowi się
Khaine - > Generalnie chyba przy tym zostanę tylko muszę kupić garnek do wypieku chle...
@Khaine a jak określić ilość zakwasu potrzebnego do jednego Bochenka chleba? Mam zakwas żytni w lodowce, powiedzmy 1/5 średniego słoika (myślę że około 150g). Mogę go karmić maka pszenną? Powinienem zawsze wyciągać cały zakwas z lodówki, dokarmić go, zostawić na 12-16h żeby był aktywny i z tak przygotowanego zakwasu odłożyć powiedzmy okolo 100g do chleba (z około 550g maki)? A resztę schować do lodówki?