•  

  @DemagogPL: Ile energii generowanej we Francji pochodzi z atomu?

  Sprawdzamy słowa minister rozwoju Jadwigi Emilewicz #porozumienie.

  ❌#Fałsz

  Udział energii atomowej we Francji nigdy nie przekroczył 80% i obecnie wynosi ok. 71,7%.

  Pełna analiza wypowiedzi dostępna na naszej stronie
  ➡️ https://demagog.org.pl/wypowiedzi/ile-energii-generowanej-we-francji-pochodzi-z-atomu/

  #factcheck #demagog #neuropa #4konserwy #polityka #atom #energetyka #energia #energetykajadrowa

  źródło: 79742490_2348445595261153_8773145042010243072_o.png

  •  

   @DemagogPL: prowadzicie bardzo fajną działalność, ale współczuję Wam czytelników na fejsie. Prowadzenie obiektywnej, fact-checkingowej strony jest trudne przy takiej ilości fanatyków politycznych oburzonych o nazwanie kłamstwa - kłamstwem albo manipulacji - manipulacją, bo akurat trafiło się na ulubioną partię ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   +: DemagogPL, J...r +4 innych
  •  

   @Haramb3: Dziękujemy za miłe słowo i zrozumienie :)

  •  

   @Haramb3: Tutaj też im współczuje czytelników bo jak się okazało że ktoś z Konfy zarzucił złymi liczbami to był w komentarzach ból dupy X-lecia że jak to można Konfederację Polską rację tak szkalować, nieskazitelnie krystaliczną partie w której każdy członek jest nieomylnym półbogiem xD

   +: Haramb3
  •  

   @McWozniak: widać, że demagog robi dobrą robotę, bo ból jest równiutki z dwóch stron.
   Takim ludziom można powiedzieć jedno - niezależnie czy cytowany jest Zoidberg, czy Bekowicz - przywołujesz konkretną liczbę, to przywołuj ją poprawnie. Jeżeli nie znasz konkretnej liczby, to nie przywołuj w ogóle, a jak potrzebujesz ją koniecznie przywołać, to zrób sobie materiały dydaktyczne (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  •  

   @DemagogPL: @Haramb3: @McWozniak: Rozumiem, że dofinansowanie z FIO i trzeba coś robić, bo kasa publiczna, ale szukajcie manipulacji, a nie zwyczajnych, małych błędów. Ja bym powiedział pewnie to samo co ona, bo Francja systematycznie zamyka starsze elektrownie więc pewnie korzystała z danych np. sprzed roku. Tylko, że roku, a nie 10 lat. Podobnie było w przypadku wypowiedzi nt. posiadania broni w Polsce- korzystaliście po prostu z innego opracowania (które uwzględniało np. broń historyczną) i liczby się różniły, choć różnica była pomijalna. Równie dobrze wtedy można było was oskarżyć o manipulacje gdyby się czepiać słówek.

  •  

   bym

   @djtartini1: akurat żadne dofinansowanie grantowe nie finansuje stricte weryfikacji wypowiedzi polityków :). Szukamy manipulacji, co więcej zachęcamy do zgłaszania wypowiedzi przez formularz na naszej stronie. Powtórzymy po raz kolejny - jeżeli polityk przytacza dane - musi bazować na najnowszych i brać odpowiedzialność za swoje słowa. Poza tym nasze factchecki pełnią też rolę edukacyjną, mamy nadzieję, że część osób po przeczytaniu powyższego dowiedziała się nieco więcej o eleketelektrowniachrownaich atomowych we Francji.

   Co do broni - nie prawda, tam sytuacja była całkiem inna, porównywane były dane z dwóch różnych raportów (różna metodologia).

  •  

   @djtartini1:

   Ja bym powiedział pewnie to samo co ona, bo Francja systematycznie zamyka starsze elektrownie więc pewnie korzystała z danych np. sprzed roku. Tylko, że roku, a nie 10 lat.

   Czyli również byś się pomylił - nazywajmy rzeczy po imieniu. Myślę, że biorąc pod uwagę sztab, struktury, a więc siłę wymiany informacji i umiejętność samodzielnego zdobywania i przetwarzania informacji, możemy wymagać dokładności. Opowiadasz się otwarcie za możliwością fałszu, podając wręcz absurdalną sytuację dla swojego porównania. Bowiem powoływanie się na opracowania sprzed 10 lat to dyskusyjne seppuku i nikt tego nie robi. Co więcej, te dane sprzed 10 lat wykorzystywane są w celu pokazania danego trendu. Polityka na świecie (w tym energetyczna) jest tak dynamiczna, że przedstawianie danych nieaktualnych o 365 dni (skoro rok brzmi tak niewinnie) świadczy o braku profesjonalizmu ze strony tej pani.
   Kolejnym aspektem, w którym ten błąd ma ogromne znaczenie jest powód przywołania. Potraktujmy wszystkich ludzi, jakby nie orientowali się za bardzo w energetyce. Gdyby argument został przywołany, aby ukazać wyższość atomu i jego zastosowanie nad węglem i OZE, to przemilczenie spadku tego trendu jest wręcz kardynalnym błędem, bo przez ten niewinnie brzmiący rok pojawiły się okoliczności, o których zwykli ludzie nie wiedzą.

   Bycie na bieżąco to chyba takie mininum jakie możemy oczekiwać od polityka, czyż nie?

  •  

   Bycie na bieżąco to chyba takie mininum jakie możemy oczekiwać od polityka, czyż nie?

   @Haramb3: @DemagogPL: No rozumiem, choć po prostu nie uważam tego za kłamstwo czy duży błąd. Jeśli tylko z takimi mamy do czynienia w polityce (a zakładam, że są większe) to byłoby dobrze. No i tutaj w grę wchodzą warunki naturalne jak ilość słońca, wiatru o danej porze.

   +: Haramb3
  •  

   @djtartini1:

   choć po prostu nie uważam tego za kłamstwo czy duży błąd.

   I dobrze imo uważasz, bo ja też tego za kłamstwo nie uważam, Demagog też nie (popełnili post na temat klasyfikacji). Nierozerwalnym warunkiem kłamstwa są intencje. Tak jak wspomniałeś wcześniej, Pani Emilewicz popełniła zwykły, merytoryczny błąd, który jest fałszem w klasyfikacji "prawda/fałsz/manipulacja/nie do potwierdzenia". Nic więcej ( ͡º ͜ʖ͡º)

Gorące dyskusje ostatnie 12h