Wpis z mikrobloga

Mirki takie pytanie odnośnie #odszkodowanie #oc #samochody #pzu . Uczestniczyłem w kolizji, inne auto najechało na moje. Wziąłem auto zastępcze. Wyszła szkoda całkowita. Do kiedy prawnie mogę korzystać z auta zastępczego? Teoretycznie do momentu zakupu nowego, ale czy jest jakiś max termin? Gdzieś przeczytałem, że tylko 7 dni, ale jak to wygląda prawnie?
Tak naprawdę swoje auto chcę jednak naprawić, jak otrzymam $ - daję do mechanika, dokładam swoje i chcę nadal jeździć swoim, ale pewnie naprawa potrwa z 2-4 tygodnie i wtedy zostaję bez auta. Jest ktoś obeznany w temacie? Bo nie wiem jak mam gadać z ubezpieczycielem.
#prawo #ubezpieczenia #ubezpieczenie #ubezpieczenieoc
  • 18
@Sm3rf1k: Nie no to to ja wiem :) Ale zawsze możesz przedstawić ubezpieczycielowi dowody, że np. za mało kasy, za mało aut itd i że ciągle szukasz. Oczywiście znajdą się tacy co będą pół roku szukać, ale nie o to mi chodzi. Ja nie chcę kupować nowego auta - chcę naprawić swoje. Skoro ubezpieczyciel uznał szkodę całkowitą - OK, dla niego nie opłacalne, ale ja chcę naprawić bo np. mam sentyment
@Sm3rf1k: Czemu nie powinno się naprawiać? Szkoda całkowita nie oznacza, że auto jest totalnym wrakiem i tylko na złom. To tylko opinia ubezpieczyciela, że jemu nie opłaca się naprawiać. Ja chcę dołożyć z własnej kieszeni, więc skoro auto przejdzie później badania techniczne to nie widzę problemu. Ale nadal ubolewam nad tym, bo dlaczego ja mam pozostać bez żadnego auta...
@Sm3rf1k: Tak z ciekawości, artykuł: Okres, na jaki auto zastępcze zostanie nam przydzielone, również zależy od poziomu uszkodzeń naszego pojazdu. W przypadku częściowego uszkodzenia możemy korzystać z tej opcji do momentu całkowitego usunięcia usterek. A co w sytuacji, gdy nasze auto nie nadaje się do naprawy? Według przepisów kierowca powinien mieć możliwość poruszania się autem zastępczym od dnia zdarzenia do momentu, gdy będzie mógł nabyć nowy pojazd. Co więcej, jeśli
@loginek0: bo dostałeś kase, za zniszczenia twojego auta, na zakup nastepnego, i ubezpieczyciel ma w dupie to, co zrobisz z tą kasą - masz kupic sobie auto i oddać auto zastępcze w określonym przez ubezpieczyciela okresie
@Jednorybek nie,.dostajesz kasę tylko za uszkodzone części nawet przy szkodzie całkowitej. Nawet jak tylko zderzak jest rozwalony to możesz mieć szkodę całkowitą i dostajesz wykaz zderzak + malowanie dostajesz x wartość pozostałości y radz sobie sam

To oznacza tylko tyle ze ich zdaniem naprawa jest nieopłacalna. I ani trochę więcej natomiast nikt nikomu nie daje wartości całego auta tylko tyle ile zostało uszkodzone
masz kupic sobie auto i oddać auto zastępcze w określonym przez ubezpieczyciela okresie


@Jednorybek: Ta. Dostałem odszkodowanie, poszedłem do salonu, zamówiłem nowy samochód, odbiór za 3 miesiące. I na jakiej podstawie mam niby nie mieć prawa do auta zastępczego przez te 3 miesiące?
@mus_tang: Nie. Jeśli ubezpieczyciel tak twierdzi, to nie ma racji. W sądzie przegra. Jeśli ktoś zaraz po tym, jak dowiedział się o szkodzie całkowitej, poszedł zamówić nowe auto, to ma prawo do auta zastępczego aż do samego odbioru.
Nie może być tak, że ubezpieczyciel będzie kogoś zmuszał do wybierania auta "z placu" a nie zamawiania z konfiguratora. Zwłaszcza gdy skasowane auto było z konfiguratora.
@mus_tang: Co? Nie może tak być, że auto zastępcze mam do 7 dni od otrzymania informacji o szkodzie całkowitej. 7 dni to ja powinienem mieć chyba od otrzymania pieniędzy - abym miał czas (teoretycznie 7 dni) na zakup nowego auta. Kasę wypłacą np. po miesiącu i co, ja nie mam ani kasy ani auta zastępczego ani nowego? Bez sensu...
@mus_tang:
Spokojnie @loginek0:

Okres przekraczający 7 dni powinien być oceniany indywidualnie pod kątem dołożenia przez poszkodowanego należytej staranności w podjętych działaniach w celu sprzedaży wraku i kupna nowego pojazdu. Przy ocenie dołożenia należytej staranności uwzględnia się również możliwość zakupu innego samochodu, za środki finansowe posiadane lub dostępne przez poszkodowanego, bez oczekiwania na sprzedaż wraku. Okres przekraczający 7 dni może być uwzględniony w szczególności wówczas, gdy: szczególna sytuacja w której pozostawał