•  

  Białostoccy uczeni odnaleźli nową formę życia na Ziemi, zdolną do przetrwania jedynie w najsurowszych warunkach na naszej planecie. Jest to tzw. KNURELLA, nieznany do tej pory grzyb z rodziny truflowatych. Nowo odkryty grzyb jest 10 rodzajem trufli występującym w naszym kraju. Co dziwne, zarodniki Knurelli wyrastają najczęściej na starych tapetach, farbach i murach, w miejscach o dużej wilgotności, o trudnym dostępie dla innych organizmów. Są odporne na najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Pod powierzchnią, na której rosną zarodniki, tworzą się okazałe bulwiaste owocniki (askokarpy), z widocznym po przekrojeniu labiryntowym wzorem obłoczni. Okrywy askokarpów są gładkie lub brodawkowane. Zarodniki trufli są okrągławe lub eliptyczne, zabarwione czarnobrązowawo, o powierzchni siatkowatej lub kolczastej. Są silnie trujące, po dotknięciu powodują poparzenia, po których ślad znika nawet dopiero po roku.Wytwarzanie owocników pod ziemią ma zalety i wady. Zaletą jest to, że nie są tak narażone na czynniki atmosferyczne, pasożyty i niszczenie ich przez zwierzęta. Wadą jest utrudnienie rozsiewania się zarodników. Młode owocniki są bezwonne, podczas dojrzewania wytwarzają jednak coraz bardziej intensywny zapach i przemieszczają się coraz wyżej, u niektórych gatunków nawet nieco wystając ponad powierzchnię. Zapach zwabia niektóre zwierzęta (np. dziki i wiewiórki), które rozgrzebując miejsce w którym się znajdują i zjadając owocniki trufli równocześnie rozsiewają jej zarodniki.

  Niektóre gatunki trufli są najbardziej poszukiwanymi i najdroższymi grzybami jadalnymi na świecie. Ich zapach jest tak bardzo nieprzyjemny i intensywny, fetor w jego okolicy jest tak ogromny, że jedynie najtwardsze organizmy są w stanie go wytrzymać, m.in. ze zwierząt Knur, a wśród ludzi np. członkowie specjalnej, meksykańskiej grupy survivalowej.intensywny, że zazwyczaj nie stanowią samodzielnego dania, lecz przyprawę do innych dań. Z powodu trudności w odszukaniu trufle są bardzo drogie; w 2019 jeden kilogram trufli sprzedawano w Białymstoku za 50 zł lub 10 taczek węgla kamiennego.
  Odszukanie trufli przez człowieka jest zadaniem bardzo trudnym. Zajmują się tym nieliczni hobbyści mający duże doświadczenie i wiedzę o ich występowaniu. Często używa się do tego celu specjalnie tresowanych psów lub knurów.
  W Polsce chroniona prawnie jest tylko trufla wgłębiona, pozostałe gatunki nie podlegają ochronie i dopuszczone są do obrotu. Naukowcy z Białegostoku planują napisanie pisma do Ministra Środowiska w celu ochrony całkowitej siedliska Knurelli odnalezionego w domku drewnianym w Białymstoku przy ulicy Szkolnej 17.
  #kononowicz #biologia #grzyby #heheszki

  pokaż spoiler ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) #patostreamy

  źródło: i.imgur.com

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  ENDUROWCY! Jakie to są cholerne gnidy. Nie przemawiają do nich żadne argumenty, że płoszą zwierzęta, stwarzają zagrożenie dla spacerowiczów i że niszczą ścieżki w lesie...
  drugi typ tych enduro to wkurwiacze w dzielnicach domów jednorodzinnych. W miejscach ktore powinny być oazami spokoju, wyjadą ci takie gnoje tym brzęczącym gównem... dzieci ryczą bo się budzą, ty zamiast spokojnie wypoczywać po pracy to słyszysz takie gnidy...

  Trochę się nie dziwię że pozniej ktoś tak wkurwiony instaluje linki jako zemsta. Nawet nie chodzi o sam hałas motocykla, tylko o ich podejście. Zazwyczaj to gnojki 18-20 lat, cwaniaczki którzy śmieją się w twarz i „mają wyjebane” w twoje problemy, jeszcze celowo cię sprowokują i wyśmieją gdy zwrócisz im uwagę.
  Gdy się zapytasz takiego gnoja dlaczego nie jedzie na tor to ci powie okej bumer albo inny wysryw. I niech mi ktoś powie że komuś takiemu nie wolno przypierdolić? Bo niby dlaczego? #enduro #rakcontent
  pokaż całość

  odpowiedzi (91)

 • avatar

  #logikarozowychpaskow

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  odpowiedzi (26)

 • avatar

  dlaczego siedzisz teraz przed komputerem zamiast uprawiac sport ?

  odpowiedzi (18)