Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Czas na kolejny #polskizmeivels. Dzisiaj o pisowni kolorów.

  Powinno się pisać „niebieskozielony” czy „niebiesko-zielony”? To zależy, ale zasada jest bardzo prosta.

  Wyobraźmy sobie, że mamy ubranie w pomarańczowe i czerwone paski, wtedy będziemy mówić, że jest pomarańczowo-czerwone. Natomiast jeśli kolory będą zmieszane, będziemy mówić, że jest pomarańczowoczerwone. Zatem jeśli występują obok siebie, ale się nie łączą, używamy dywizu, jeżeli się łączą, to dywizu nie stawiamy.

  Jeżeli zaś mamy sytuację, w której jeden przymiotnik określa inny, zapisujemy je łącznie.
  Przykłady: „zgniłozielony”, „jasnoniebieski”, „jaskrawożółty”.

  Warto też uważać, by nie pomylić przymiotnika z przysłówkiem, takie połączenia piszemy oddzielnie, np. „intensywnie czerwony”. „Jaskrawożółty” został zbudowany poprzez dodanie pomiędzy przymiotniki „jaskrawy” i „żółty” formant „o”. Za to nie można powiedzieć „intensywnoczerwony”.

  Trzeba też wiedzieć, że takie przymiotniki mogą się składać z więcej niż dwóch członów, wtedy też zapisujemy je łącznie (np. „jaskrawozielonoróżowy”).

  Jeżeli chcesz widzieć więcej tego typu wpisów, zaobserwuj mnie lub tag #polskizmeivels. W komentarzu znajduje się też spamlista, jeżeli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia.

  #uczsiezwykopem #polski #jezykpolski #gruparatowaniapoziomu
  pokaż całość

  odpowiedzi (48)

 • avatar

  Przypomniało mi się jak byłem z mame na grobbingu z okazji wszystkich świętych i mame zobaczyła babe ze wsi w ciąży. Po cichu do mnie powiedziała: "Jezus Maria ta 'imię baby' taka młoda i już w ciąży, ile ona ma lat anon? " Powiedziałem jej, bo kojarzyłem ją ze szkoły, bo chyba rok starsza ode mnie akurat. Mamina nadal po cichu "Taka młoda i już w ciąży..." Po czym jej powiedziałem, że przecież moja siostra, a jej córka miała w tym wieku już rocznego gowniaka, więc o co jej chodzi xD Jaka była na mnie wkurwiona wtedy xD pokaż całość

  odpowiedzi (12)

 • odpowiedzi (9)