Wpis z mikrobloga

42 lata temu oddano do użytku obwodnicę Trójmiasta. Drogę o przepustowości do 60k samochodów na dobę, w czasach, gdy liczba wszystkich samochodów w Polsce nie wynosiła więcej niż 500k.

Dziś ta obwodnica stała się drogą dojazdową do developerskich osiedli, która z racji natężenia na poziomie 80-100k aut dziennie, nonstop się korkuje z racji ograniczonej przepustowości zjazdów, no i wypadków oczywiście.

Co wybudowano przez te 42 lata w Trójmieście? Od upadku komuny wszystkie działania infrastrukturalne wyglądają bardziej na leczenie objawów niż przyczyny.

BYĆ MOŻE do 2025 ujrzymy obwodnicę metropolii trójmiejskiej. Być może, bo warunki na których ma być stawiana są absurdalne. Niedługo wyjdzie przetarg i zobaczycie, że nikt nie będzie chciał tego budować z własnej kieszeni.

#trojmiasto to komunikacyjne dno, w którym brakuje takich wizji jak blisko 50 lat temu, gdzie budowano z zapasem na lata.

Bierze mnie letarg gdy wbijam na obwodnicę w godzinach szczytu. Ilu ludzi utopiło tutaj swoje oszczędności życia by dotknąć swojego kawałka nieba o czystym powietrzu.

Prawda jest taka, że każdego dnia nerwowo przeglądają raport na trojmiasto.pl, czy jakiś kolejny debil się nie rozpieprzył na S6, albo inne zdarzenie nie spowoduje, że do swojego Lawendowego Wzgórza będzie jechał dwie godziny z pracy na Oliwie xD.

#polskiedrogi #gdansk #gdynia
  • 59
@su1ik: Najlepsze? Cóż, sprawa mocno dyskusyjna, własnie z racji komunikacyjnej katastrofy jaka czeka ludzi sprowadzających się "tylko 15 minut od centrum".

Trójmiasto nie jest w stanie przyjąć większej ilości ludzi. Dusi się infrastrukturalnie. Póki nie powstanie OMT, Trasa Kaszubska i kilka szybkich dróg wewnętrznych to my wszyscy umrzemy w jednym wielkim korku.

O transporcie zbiorowym SKM/PKM nie chcę wspominać. Niedługo to będzie pierwsze miasto w Polsce z regularną pracą dla dopychacza
@su1ik: wielu ludzi tutaj mieszkających w innych miastach widzi w Trójmieście jakieś zbawienie i nie bierze w ogóle pod uwagę jakie to miasto jest zesrane z powodów korków. Chyba warto o tym dyskutować i walczyć z mitem aglomeracji bez wad.

I nieważne czy jedziesz od strony Gdyni czy Gdańska. Jazda na dwójce dopadnie cię praktycznie od 6:30 do 10 xD

Na temat wrocławskich tramwajów jakoś nikt się nie rzuca, że to
wielu ludzi tutaj mieszkający w innych miastach widzi w Trójmieście jakieś zbawienie i nie bierze w ogóle pod uwagę jakie to miasto jest zesrane z powodów korków.


@Iskaryota: Ale tak obiektywnie patrząc - inne miasta nie mają podobnie? Po szybkim guglaniu takie coś mi wyskakuje https://spidersweb.pl/autoblog/najbardziej-zakorkowane-miasta-w-polsce/ i z tego wynika, że nie jest tak dramatycznie w 3city, oczywiśćie nie jestem obiektywny bo jako turysta odwiedzam inne aglomeracje i nie miałem "przyjemności"
Pobierz junx - > wielu ludzi tutaj mieszkający w innych miastach widzi w Trójmieście jakieś z...
źródło: comment_NPYbYBKsV8Umc2Wi2Ejrp9kXYg8H49bB.jpg
@Iskaryota: @su1ik: @OPcodeRTI: Ale jaki fajny rower miejski mamy... a nie czekaj.

To co zrobiono z Przymorzem i Oliwą to jest totalna katastrofa, za którą powinni wieszać. Piękne miejsce, z takimi możliwościami. Mogli tam zbudować nowoczesne miasto, a oni zbudowali tam Mordor. I ten #!$%@? nad miastem wisi, bo ktoś ma małego i musiał coś udowodnić. I się dziwą, że nie można tam dojechać. Szaleńcy. Jak się patrzy na
@Iskaryota: Mieszkałem 3 lata w trójmieście, dwa tygodnie temu się wyprowadziłem z powodów zawodowych.
Uważam że przesadzasz w kilku miejscach. System transportowy w trójmieście daje duże pole do manewru i można go łatwo rozbudować. Choćby PKM na którą wystarczy wrzucić więcej pociągów. SKM wzdłuż której możnaby poprawić KZ/pobudować parkingi.
Jesli chodzi o transport drogowy to trójmiasto ma jeden niesamowity plus - u was korki są przewidywalne.
Nawet takie działania od kadencji
@Iskaryota: Nie wiem czy Gdańsk tak się wyróżnia na tle innych miast, korki są wszędzie. Samochody są coraz tańsze a ludzie wolą wozić dupę w swoim aucie zamiast wybrać rower lub komunikację miejską. Wiadomo, że nie zawsze można zrezygnować, ale gdyby ludzie wybierali cześciej coś innego niż auto, to Ci którzy muszą jechac samochodem jechaliby trochę szybciej. No i jednak Lawendowe Wzgórze jest w takim miejscu, że ciężko stamtąd dostać się
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@Iskaryota: w końcu Gdańsk stał się dużym miastem a to się z tym wiąże ¯_(ツ)_/¯ miasto nie cofnie się w rozwoju. Pojedź do Warszawy, Krakowa, Wrocławia i podyskutuj z nimi

@su1ik: jako mieszkaniec Warszawy, a także bywalec innych miast muszę powiedzieć, że w wawie nie jest źle. To prawda, są korki i miejsca, do których podróż w godzinach szczytu to morderstwo, lecz kłamstwem byłoby mówienie, że nic się nie robi.
@Iskaryota ja się nie zgodzę, chyba że dojezdzasz z dalekich osiedli. Mieszkałem parę lat na biskupinie we Wrocławiu i dojezdzalem autem na Bielany 10km około 1h. Teraz mieszkam na Siedlcach i dojeżdżam na oliwę 15km rano około 15-20min po południu 30-40min. Jak mieszkasz w mieście a nie przedmieściach to trójmiasto jest bardzo dobre do jazdy autem. Zielona fala od dworca głównego aż po hale oliwa.