•  

  Rosyjscy astrofizycy proponują efekt Casimira jako wyjaśnienie ciemnej energii.

  Rosyjscy astrofizycy zaproponowali model, pod względem matematycznym poprawny, w którym wykazano, że zjawisko przyspieszającej ekspansji wszechświata tłumaczone obecnie istnieniem hipotetycznej "ciemnej energii" można wyjaśnić przy pomocy tzw. efektu Casimira. Pomimo, że efekt Casimira, za sprawą fluktuacji kwantowych, przede wszystkim powoduje w mikroskali przyciąganie się obiektów to Evgeny Lifshitz wykazał teoretycznie, że w pewnych nielicznych sytuacjach efekt Casimira mógłby powodować powstanie siły odpychającej, co wykazano, choć nie bez kontrowersji, eksperymentalnie (artykuł w powiązanych w znalezisku) w postaci tzw. "kwantowej lewitacji". Dlatego też badacze z Uniwersytetu w Kaliningradzie spojrzeli na "odpychający" efekt Casimira jako "ciemną energię". Model ich proponuje również, oczywiście w pewnym topologicznym sensie, istnienie wszechświata nieskończonego lecz posiadającego granicę.

  Polecam zainteresowanym. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #nauka #fizyka #fizykakwantowa #astrofizyka #kosmologia #kosmos #wszechswiat #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow

  źródło: 111.jpg

  •  

   Model ich proponuje również, oczywiście w pewnym topologicznym sensie, istnienie wszechświata nieskończonego lecz posiadającego granicę.

   W takim razie co jest poza granicą Wszechświata? Przecież w czymś on musiałby się rozszerzać.

   +: Fake_R
  •  

   @MuchomorSromotnikowy: Z fizycznego punktu widzenia niekoniecznie - spójrz np. na przypadek eteru, gdzie okazało się, że fale elektromagnetyczne nie muszą rozchodzić się w żadnym ośrodku. Tylko tzw. "zdrowy rozsądek" podpowiada, że wszechświat musiałby się w "czymś" rozszerzać. Przyroda zaś nie musi działać z wg. zasad zdrowego rozsądku. Dlatego pytania o to co jest poza ewentualną granicą wszechświata albo co było przed t=0 są bardziej filozoficzne niż fizyczne. Osobiście uważam, że nie ma potrzeby rozważać o ww. modelu w takich kategoriach.

  •  

   @MuchomorSromotnikowy nie musi rozszerzać się w czymś. Może rozszerzać się sam w sobie będąc jednocześnie wszystkim co istnieje.
   Wyobraź sobie fraktal któremu robisz coraz większe powiększenie, w nieskończoność, jak tu
   https://youtu.be/PD2XgQOyCCk

  •  

   @MuchomorSromotnikowy
   Dość fajnie tłumaczy to też ten Ukrainiec w tym filmie. https://youtu.be/bll9fyzuGVU
   Robi mega merytoryczne filmiki o fizyce, także warto zgłębić cały kanał

  •  

   @Fake_R szanuje za wklad pracy z dziedziny fizyki, ale nie trawie takiego gadania, ze nie ma sensu rozwazac o przestrzeni czy tez czasoprzestrzeni przed t=0 lub o tym co jest poza skonczonym wszechswiatem. Wlasnie to najbardziej interesuje szarych ludzi, jak mnie. Nie ma sensu moze mowic o tym na poziomie badania fizyki kwantowej, ale nie ma tez co uciekac od pytan w najbardziej beznadziejna odpowiedz "nie ma potrzeby"

  •  

   @SiemaNagor: Rozumiem i w pewnej mierze zgadzam się z Tobą, że takie pytania są najciekawsze. Dodatkowo czasem nawet nieco filozoficzne rozważania mogą mieć realny wpływ na fizykę. Niemniej, trzeba też się zgodzić, że pytania z tej kategorii zawsze będą - delikatnie mówiąc - ocierały się o metafizykę. Fizyka to tylko opis rzeczywistości, a nie sama rzeczywistość. Jeśli jakiś matematyczny opis posiada wszelkie cechy, żeby móc stanowić realne odzwierciedlenie realnych zachowań choć zazwyczaj w nierealnie wyidealizowanych sytuacjach można pokusić się o stworzenie jakiegoś fizycznego prawa. Bezkrytyczne rozważania o tym "co było przed lub co leży poza" często mogą prowadzić do mylnego postrzegania fizyki, jak np. rozumienie zasady holograficznej jako "dowodu" na to, że wszechświat jest tylko projekcją.

   Żeby nie było - osobiście naprawdę lubię zadawanie takich pytań i pomimo, że mają ładunek mocno filozoficzny to zmuszają do myślenia. Niemniej, jeśli mówimy o konkretnych modelach jak ww. to stawianie takich pytań uważam za niepotrzebne.

  •  

   @Fake_R nie mowimy o konkretach, bo taki czlowiek jak ja nie ma zielonego pojecia jak w ogole to konkretnie ugryzc, a naukowcy i inne madre glowy raczej nie maja mozliwosci sprawdzenia co bylo przed wszystkim i raczej nie maja mozliwosci sprawdzenia co jest dalej niz wszystko. A szkoda :(

   Btw. Jak myslisz, co przyniesie rok 2020? Jakis przelom czy rozwijanie juz rozdrapanych tematow?

  •  

   @SiemaNagor

   ze nie ma sensu rozwazac o przestrzeni czy tez czasoprzestrzeni przed t=0 lub o tym co jest poza skonczonym wszechswiatem
   Dlaczego zakładasz, że musi być coś poza, a zaprzeczasz założenie, że nie ma nic poza.

  •  

   @SiemaNagor

   ze nie ma sensu rozwazac o przestrzeni czy tez czasoprzestrzeni przed t=0 lub o tym co jest poza skonczonym wszechswiatem
   Dlaczego zakładasz, że musi być coś poza, a zaprzeczasz założenie, że nie ma nic poza.
   @Volki nie mam wiedzy czy jest cos czy nie ma niczego

  •  

   @SiemaNagor Jak się nie ma wiedzy, to się nie zaprzecza.

  •  

   @SiemaNagor Jak się nie ma wiedzy, to się nie zaprzecza.
   @Volki nie do konca Cie rozumiem, gdzies zaprzeczylem?

  •  

   @SiemaNagor Piszesz "ale nie trawie takiego gadania, ze nie ma sensu rozwazac [...] o tym co jest poza skonczonym wszechswiatem".

   To tak jakby płaskoziemca mówił, że nie trawi takiego gadania, że nie ma sensu rozważać o płaskiej Ziemi.

  •  

   @SiemaNagor Piszesz "ale nie trawie takiego gadania, ze nie ma sensu rozwazac [...] o tym co jest poza skonczonym wszechswiatem".

   To tak jakby płaskoziemca mówił, że nie trawi takiego gadania, że nie ma sensu rozważać o płaskiej Ziemi.
   @Volki troche nadinterpretowales moje slowa (╥﹏╥)

  •  

   @SiemaNagor: Trudno powiedzieć co się wydarzy w przyszłym roku. Nie oczekuję nie wiadomo jakich rewolucji, ale nigdy nic nie wiadomo. Myślę, że bardziej konkretnych rzeczy można się spodziewać w bardziej w przeciągu 10 lat niż przyszłego roku. Aktualnie jest dużo ciekawych eksperymentów czy obserwacji astronomicznych w toku, czy to badających neutrina, jak KATRIN albo poszukujących cząstek ciemnej materii. Niedługo do sieci detektorów fal grawitacyjnych, LIGO i VIRGO, ma dołączyć japońska KAGRA. Na 2021 r. planowane jest zakończenie "przeglądu" LHC i ponowne jego uruchomienie, a od 2026 r. ma wzrosnąć jego tzw. świetlność poprzez modernizację LHC do standardu High Luminosity LHC. Dodatkowo, zawsze może się ukazać jakaś ciekawa praca teoretyczna, która ułatwi postęp w ewentualnych poszukiwaniach fizyki wykraczającej poza Model Standardowy czy też dotycząca grawitacji kwantowej.