•  
   Tylko_szczera_prawda

   +2

   @Jestembogaty: Ja tam wolę jeść rękami.

  •  

   @Jestembogaty: źródło powinno brzmieć: Piotruś 11 lat, przed wyjściem z mamą do kościoła (nie lubi)

  •  

   @Fang:

   Kościół rzymski wrogo odnosił się do używania widelców, uznając je nawet za narzędzie szatana (co zresztą przetrwało w naszym nazewnictwie: widelec=widły). Posuwano się czasami do obłożenia ekskomuniką tych bezwstydników, którzy sięgali po piekielny wynalazek. Gorliwie walczyła z widelcami Hildegarda z Bingen głosząc, że posługiwanie się "diabelskim instrumentem" zamiast rąk, to jawne wyszydzanie i irytowanie Boga.

  •  

   @badziebadla: dobra nie szukaj, bo nie bedzie mi sie chcialo kolejnych wymyslow obalac. 11 wiek- to juz powinno dac do myslenia wiedzac jak wyglada historiografia z tamtego okresu. Widelec=widly=szatan to tez uznalbym za skojarzenie Jareczka z klasy 4a.
   Tutaj mozna byloby wykazywac racje przyjmujac, ze pewne obrzedy ze wzgledu na tradycje czy jakas norme postepowania, wymagały uzycia rak.
   Cos jak zdjecie butow przed wejsciem do meczetu

  •  

   @Fang: ale nie ma co usprawiedliwiać działalnosci i nonsensów KK wiekiem. Mamy XXI wiek a KK potrafi krytykować osoby lgbt, prezerwatywy, handel w niedziele, wierzyć w egzorcyzmy i wiele innych

  •  

   @dorszcz: z grzecznosci probuje ci odpisac jakie bledy popelniasz interpretacyjne, zaklamujesz historie nie rozumiejac czym jest etymologia i zestawiajac ze soba wyrazy z wydarzeniami ktore nie mogly istniec rownoczesnie, nei cche mi sie dalej

  •  

   @Jestembogaty: Jak zwykle. Gówno "informacja" bez źródła.

  •  

   @Fang: masz rację, konkretnego źródła nie ma, ale wiedząc jaki stosunek do współczesnego świata ma kościół i czego zabrania jestem w stanie uwierzyć, że mogło tak być

   +: Kamil_O
  •  

   @badziebadla: razem z tym dorszczem zaklamujecie historie, argumentacja lamiaca podstawy prawodawstwa i metodologii oceny prawdziwosci zrodel historycznych. I to tyle. Co do kosciola to nei odnioslem sie ani razu do niego bo chuj mnie on obchodzi tak samo jak wasze mentalne ubostwo.

   dziekuje do widzenia

  •  

   @dorszcz:

   krytykować osoby lgbt
   No żesz kurwa kpisz.

  •  

   Jak ktoś chciał źródło to wystarczyło poszukać, ale proszę oto pierwsze z góry: https://www.wilanow-palac.pl/historia_ewolucji_sztuccow.html

   Widelec „przywędrował” do Europy w XI w. z terenów wschodnich. Według tradycji, przywiozła go ze sobą pochodząca z Bizancjum księżniczka, która poślubiła weneckiego dożę. Sprowadzony przez nią sztuciec, nie został jednak zaakceptowany, a jego używanie uznano wręcz za przejaw heretyckiej demonstracji i skandal. Nawet przedwczesną śmierć księżniczki tłumaczono jako karę boską za używanie tego narzędzia. Widelec w tym okresie był wręcz uznawany za przedmiot niemoralny i zakazany przez Kościół.

  •  

   @Jestembogaty: wydaje wam się to śmieszne i "hehe, kiedyś to był ciemnogród", bo przecież naturalne jest dla was używanie widelca? To samo za 100 lat pomyślą o was wasze prawnuki, gdy ktoś im opowie co konserwy mówiły o homoseksualistach.

  •  

   @Jestembogaty: o chuj, to już 3 raz na głownej jestem! :D

  •  

   @wcfilmowe: eh, ta wiara lewaków w jedynosłuszność i teleologiczną konieczność ich utopii. A skąd wiesz, że za sto lat nie lewactwo nie będzie postrzegane jak dzisiaj hipisowskie brudasy, jako śmieszne, odrealnione dzieciuchy?

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @Fang:

   źródło powinno brzmieć: Piotruś 11 lat, przed wyjściem z mamą do kościoła (nie lubi)

   No i widzisz, 11 lat, a mądrzejszy od połowy bogobojnych chłopów pańszczyźnianych w tym, tfu, kraju.

  •  

   @Jestembogaty: za kilkadziesiat lat ludzie się będą w podobnym tonie śmiać z zakazu handlu w niedzielę

   +: xarcy
  •  

   @Jestembogaty: Wychodzi na to, że lewactwo jest 1000 lat za Kościołem

  •  

   @Fang: masz rację, konkretnego źródła nie ma, ale wiedząc jaki stosunek do współczesnego świata ma kościół i czego zabrania jestem w stanie uwierzyć, że mogło tak być
   @badziebadla: Taka sama lewacka logika jak tego "murzyna" z "Gazety Wyborczej". Może i nikt go nie pobił na Marszu Niepodległości, ale mogło tak być.

   źródło: s.redefine.pl

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @ibilon: przyznałem się do błędu, że nie zweryfikowałem źródła, ale jakieś pogłoski na ten temat istnieją, wyraziłem swoje zdanie na ten temat - wiedząc jakie bzdury (np. stygmaty) kościół uważa za prawdziwe (jednocześnie uznając jogę za grzech) uznałem, że mogło tak być, że część katolików odrzucała widelec jako narzędzie zbędne (bo mają ręce) albo atrybut szatana (bo kształt wideł), więc pal gumę i nie wciągaj mnie w wasze idiotyczne wojenki lewacko-katolicko-prawackie na portalu ze śmiesznymi obrazkami bo szczerze mam to w dupie

  •  

   @Jestembogaty:
   Kompletna bzdura i lewacki wymysł.
   Co trzeba mieć w głowie, żeby czerpać informacje o świecie z memów?
   Informacja bez jakiegokolwiek poparcia w źródłach, ale każda okazja jest dobra żeby w niedzielę dokopać katolom, prawda?

  •  

   、nn>jm/j=、nn>jm/

  •  

   @Jestembogaty:
   Przejrzałem cały wątek i nikt nie podał żadnego źródła, to jest po prostu zwykła plotka podawana przez jeden plotkarski portal drugiemu. Daj link do książki lub innego poważnego opracowania na ten temat. Jednak jestem pewny że nic takiego mi nie podasz, bo takie opracowanie po prostu nie istnieje.

   +: Vokun
  •  

   @bh933901: hipisi to zwykła subkultura, a nie wynalazek cywilizacyjny czy ideologia. Taka sama subkultura jak punki, emo, hip-hopowcy czy prepersi. To, że ty uznajesz ich za brudasów świadczy tylko o tobie i identyfikuje twoje poglądy.
   Najśmieszniejsze jest to, że twój argument

   eh, ta wiara lewaków w jedynosłuszność i teleologiczną konieczność ich utopiiytowany tekst...
   jest powtarzany od wieków przez konserwy i szybko zapominany i wyśmiewany przez kolejne pokolenia xD
   Jak wynaleźli samolot to też konserwy mówiły, ze to szatan i diabeł go unosi, jak zapaliła się pierwsza żarówka była to samo. Ba, kurwa - jak leczyć się ludzie zaczęli to od czarowników ich wyzywali. Dzisiaj gry komputerowe, smartfony i książki fantasy to szatan i diabeł, więc daleko zagłębiać się w historię nie trzeba xD i za każdym razem ma być tak, że lewaki się mylą i nigdy tak nie będzie, a po 50 latach prawaki używają lewackich wynalazków i plują na lewaków i powtarzają to samo w innej sprawie. Koło życia kurwa.

  •  

   Jednak jestem pewny że nic takiego mi nie podasz, bo takie opracowanie po prostu nie istnieje.

   @dendrofag: nawet nie chce mi się szukać, bo w sumie jest to dla mnie mało istotne. ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   @Jestembogaty: postawcie się wśród ludzi którzy w życiu mogli nie widzieć widelca, rzeczywiście ma coś z małej rączki

  •  

   hipisi to zwykła subkultura, a nie wynalazek cywilizacyjny czy ideologia.

   @wcfilmowe: Nie widzę w tym spostrzeżeniu nic, co miałoby zdjąć z lewaków odium przypałowości w oczach przyszłych pokoleń. Wręcz przeciwnie, próba wepchnięcia leczenia własnych problemów w ramy wielkiej ideologii, która miałaby je rozwiązać na poziomie legislacyjnym jest wspaniałym generatorem lolcontentu, który nie trzeba nawet przerysowywać niczym hipisów

   jest powtarzany od wieków przez konserwy i szybko zapominany i wyśmiewany przez kolejne pokolenia xD

   Przez kolejne pokolenia jest wyśmiewana lewicowa wiara w rychłe nadejście ich utopii. Każdy kojarzy marksizm z "najlepszym ustrojem na świecie", który się wywalił na głupi ryj i tyle go widzieli. A taka była spina, że Marks odkrył historiozoficzną konieczność nastania komunizmu, już można było się smarować odchodami i strugać maczugę, i co, gdzie ten wspaniały system?

   Jak wynaleźli samolot to też konserwy mówiły, ze to szatan i diabeł go unosi, jak zapaliła się pierwsza żarówka była to samo

   Samolot to wynalazek techniczny, ma swoją ekonomiczną użyteczność. Nowofalowa lewicowość nie ma użyteczności, to moda. To taki wynalazek jak hipisowskie spodnie dzwony.

   Koło życia kurwa.

   To jest właśnie ta lewicowa prostota umysłowa. So jakieś zmiany, więc musi też być zmiana w stronę homoseksualizmu. Otóż macie na ten temat taki pewny osąd jak o pogodzie za te sto lat. Żeby chociaż historycznie pedalstwo było coraz to bardziej akceptowalne, ale przecież homoseksualne praktyki starożytnych byłyby uznane za kontrowersyjne nawet na amerykański squocie

  •  

   więc pal gumę i nie wciągaj mnie w wasze idiotyczne wojenki lewacko-katolicko-prawackie na portalu ze śmiesznymi obrazkami bo szczerze mam to w dupie
   @badziebadla: Przecież to ty sam zacząłeś.

  •  

   @Jestembogaty: ziemniaki po sprowadzeniu do Europy też były uznawane za stworzone przez szatana (bo spod ziemi). Co prawda przez kościoły protestanckie ale nadal kościoły

  •  

   @konradk: ale żeby nie było wszędzie są debile i wszędzie są ludzie mądrzy i rozsądni np. Pierwszymi lekarzami byli też misi wyznania chrześcijańskiego, oczywiści jakiś głupi papaj zakazał im tych praktyk, bo "jak Bóg dał chorobe, to i Bóg zabierze, a jak nie, to widocznie Bóg tak chciał". Naszczęście pojawił się później kolejny papa, który zniósł debilizmy swego poprzednika.

  •  

   @Jestembogaty: Mem zawiera kilka przekłamań. Można poczytać o tym na wiki chociaż chyba lepiej będzie na angielskiej wersji językowej:
   https://en.wikipedia.org/wiki/Fork

   Widelce nie pojawiły się w XI wieku tylko znacznie wcześniej:

   Bone forks have been found in archaeological sites of the Bronze Age Qijia culture (2400–1900 BC)

   Jeśli chodzi o Europę to też pojawiły się znacznie wcześniej bo w Bizancjum były używane już w IV wieku.
   W XI w. widelec pojawił się we Włoszech. Jeśli chodzi o krytykę ze strony Kościoła to jest tylko jedna wzmianka:

   Some writers of the Roman Catholic Church expressly disapproved of its use, St. Peter Damian seeing it as "excessive delicacy"

   Natomiast jeśli chodzi o przytoczonego tutaj świętego Piotra Damiani to warto zaznaczyć, że był pustelnikiem, i nie ma podanego kontekstu czy np. może jego opinia dotyczyła życia pustelniczego. W ogóle nie bardzo ufał bym tej informacji ponieważ nie jest zaczerpnięta bezpośrednio z jego prac.

   Jeśli chodzi o informację że Kościół uznał widelec za świętokradztwo uznając je za "sztuczną rękę" to są jakieś kompletne głupoty wyssane chyba z tej "sztucznej ręki".

  •  

   Więc tak, mamy tutaj ponad 1320 osób:
   - opowiadających się za słusznością mema i wyrazów w nim użytych lub
   - pośrednio szydzących z prostoty ówczesnych ludzi bezrefleksyjnie poddających się indoktrynacji lub
   - próbujących wykazać szkodliwość Kościoła (w memie tak jest, wiec nie przyjmuje całej religii)

   1/1500 osób tylko @QHiN podparł się linkiem, wiarygodnym bo z muzeum. Na pierwszy rzut oka. Bo tam już niestety pierwsze zdanie na stronie dyskredytuje całe źródło:

   Zakończenia trzonków starożytnych łyżek polskich
   Przeczytałem jednak cały tekst i jest on popularnonaukowy. Wielka Lechia musi popracować nad marketingiem, bo ich źródła wyglądają na zdecydowanie wiarygodniejsze. Stąd teza, że 1500 osób nie rozumie tego czego czyta. Z resztą po odpowiedziach na moje komentarze wniosek nasuwa się taki sam. Czyli moją tezę mogę uznać za fakt (metodologia historyczna)
   .
   Jaka jestprzyczyna? Dość prosta czyli trend. Niestety brak odporności na manipulacje jest powszechny.

   Sprawdzmy czy przypadkiem ten temat nie odzwierciedla wyników ostatnich wyborów:
   1350 za memem do 90 przeciw = 90/1350*100%= 6,67%

   ooo wynik Konfederacji? Niesamowite, niespotykane

   Pewnie przypadek ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Sosna_pospolita: czytalem twoj wpis z zeszlego roku, mysle ze zaciekawi cie wiec dodam od siebie
   - ja bym przyjal przede wszystkim rozbieznosc w nazewnictwie tego co kiedys moglo byc uznane za widelec (w polsce nazwą od sredniowiecza byly grabki)
   wzgledem tego czym i jakie funkcje mogl spelniac 800 lat pozniej. Zrodla przyjmuja opisy w sposob przypuszczajacy albo powolujacy sie na "tradycje" lub inne slowa niejednoznaczne (kiedys slyszalem o 13 wieku, ale nie chce mi sie isc do drugiego pokoju poszukac) sa malo wiarygodne i prawdopodobnie pochodza z pozniejszych okresow.
   Tym samym juz nei mozna udowodnic tezy przez brak zrodel.
   Jak pisałem jednak, jest to prawdopodobne, ze osoby pelniace funkcje "proboszczow" tworzyli swoje wlasne widzimisie, narzucajac poddanym (w niegroznym zakresie) lub tradycja w ich moralnosci dopuszczala karania uzywajacych takich narzedzi osob.
   No to ejszcze jeden zabawny - porownywanie widelca do wideł, które to w wyobrazeniach (z ktorego wieku?) mial diabeł. Czyli polskie grabki = diabeł, bo na wykopie widelec = widły.
   Mocarne 93% spoleczenstwa

  •  

   @dendrofag: jebla idzie dostać trzymajcie sie na tej #mikromodlitwa

  •  

   @Fang: Cytowany przez ciebie fragment, który ma dyskredytować moje źródło nie jest częścią artykułu, jest on podpisem do obrazka. Przedstawione na nim łyżki, a właściwie ich szkice pochodzą z XV i XVI wieku

   Na wystawie starożytności w Lublinie 1901 r. widzieliśmy dwie łyżki dawne polskie. Jedna z nich była srebrna wyzłacana z herbem Nałęcz, druga z pośledniego metalu z Matką Boską i rokiem 1506.
   Źródło cytatu: Encyklopedia Staropolska autorstwa Zygmunta Glogera.

   Fakt, że artykuł jest napisany w formacie popularnonaukowym w mojej opinii nie dyskredytuje go i jest wystarczającym dowodem, by mnie przekonać. Nie jestem historykiem z wykształcenia, ale gdybym miał czas to mógłbym znaleźć pewnie jakieś naukowe źródła w bibliotekach, ale musiałbym poświęcić na to wiele godzin. Historia z widelcem zdaje się być analogiczna do historii z piorunochronem, którego kościół również potępił. Dalszej części twojego wywodu nie mam zamiaru komentować, bo wydaje mi się być ona zbyt absurdalna (zwłaszcza ta o poparciu dla konfederacji xD)

  •  

   @QHiN: to zacznij szukać tych zrodel, bo ci życia nie starczy ( ͡~ ͜ʖ ͡°). Na stronie masz historyjke (popularnonaukowa czyli nie naukowa) bez przypisów i zrodel. Dodatkowo wzbogaconą o takie wyrazy jak : Według tradycji, najprawdopodobniej konstrukcje zdaniowe typu Bona przywiozła i odtąd zaczął istnieć. Bo nie istniał gdy chłop nad ogniskiem na podobnym drewnianym przyrządzie sadło sobie podgrzewał ;-)
   Czyli kościół kijów nad ogniskiem też zabraniał?
   93% ktore w twoim mnniemaniu było absurdalne, wstępnie naciagnalem pod teze Konfederacji. Ale pozniej godzine spedziłem aby sprawdzic poprawnosc analogii z polityką.

   Mam strone A4 w wordzie dlaczego taki wynik wyszedł. Mi wszystko pasuje.

   Tak czy srak w moim mniemaniu należysz do 93% spoleczenstwa z tą róznicą, ze chociaz nie jestes bezrefleksyjny. Ale stawiasz teze i jedziesz z poszukiwaniami argumentacji. Nie chce cie obrazic ani reszty tylko wam pomoc.

   Mem sklada sie z 2 zdań i 5 błędów. Od tyle gawiedzio xD

  •  

   Komentarz usunięty przez autora