Wpis z mikrobloga

3. część tworzenia własnych #podzialadministracyjny #polska - https://i.imgur.com/Nkxd6bQ.png

Czas na Wielkopolskę

(szczegóły projektu - https://www.wykop.pl/wpis/44875135/kiedys-bawilem-sie-w-tworzenie-wlasnych-podzialadm/)

Zdaję sobie sprawę z niedoskonałości Górnego Śląska i planuje tam trochę namieszać ale to w przyszłości. Na razie skupiam się na Wielkopolsce i liczę na wszelką krytykę ze strony wykopowych Wielkopolan, jako, że moja wiedza na temat tego regionu jest znacznie mniejsza niż na temat Dolnego Śląska.

#wielkopolska #poznan #konin #kalisz #leszno #lubuskie #gorzow #pila
Pobierz RegierungsratWalterFrank - 3. część tworzenia własnych #podzialadministracyjny #polsk...
źródło: comment_Tf2GVcEwQem5BgyvJMLrBPGKN0OKcecW.jpg
  • 18
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Regierungsrat_Walter_Frank: Nie wiem jakie masz kryteria, ale jeżeli historyczne, to jako Kaliszanin mogę powiedzieć że powinieneś pociągnąć powiat Kaliski bardziej na północ, wchłaniając Konin. Dawniej Wielkopolskie dzieliło się na dwie główne części - ziemię Poznańską i Kaliską (ta druga administrowała również Gnieznem i Jarocinem, z ważniejszych miast) i to one powinny być głównymi (najludniejszymi?) partiami województwa.
@khaes: Dziękuję za informację.

Kryterium historyczno-zdroworozsądkowe.

Staram się na tyle ile się da opierać na historycznych podziałach i lokalnych tradycjach regionalnych. Jednak jest to podział administracyjny, który też ma swoje wymagania jeżeli chodzi o zarządzanie, ogległości do stolic i tego typu sprawy. Szukam najlepszego rozwiązania, który z jednej strony nie gwałciłby bardzo historii, a z drugiej nie był jakimś koszmarkiem dla mieszkańców.

Staram się by powiaty w miarę były równe sobie
@Regierungsrat_Walter_Frank: Zaproponowałbym kilka zmian, ale zacznę od głównego założenia - powiat poznański nie powinien być większy niż obecnie (a przynajmniej nie dużo większy). Liczba ludności rośnie tam bardzo szybko, i nie minęłoby kilka lat, a miałbyś tam już ponad 800 tysięcy mieszkańców. Do rzeczy więc:
- Gminy Miedzichowo, Nowy Tomyśl, Kwilcz i Sieraków i wszystko co na zachód od nich, wrzuciłbym do powiatu lubuskiego
- Gminy Opalenica, Grodzisk Wielkopolski, Granowo, a
@Turambetto: Po Twojej sugestii prezentuje się to następująco:

1. konińsko-pałucki - 734 678
2. kaliski - 624 507
3. leszczyński - 567 628
4. Poznań - 535 802
5. lubuski - 535 641
6. poznański - 513 295
7. pilsko-krajeński - 508 811

Zagwozdkę mam z nazwami. Bo jednak nazwa kaliski to przede wszystkim nawiązanie do ziemi kaliskiej - dosyć istotnej części średniowiecznej Polski, a nie samego miasta. Przy pilsko-krajeńskim... Samo
Pobierz RegierungsratWalterFrank - @Turambetto: Po Twojej sugestii prezentuje się to następuj...
źródło: comment_OKliBVs7lRKQrgahJJ40kmgCZF7eEKkb.jpg
@Regierungsrat_Walter_Frank

Samo Nakło to część Krajny i to całkiem spory region, który w 100% znajduje się na terenie tego powiatu. Chciałem ją wyróżnić w nazwie przynajmniej bo jednak ma pewną odrębną kulturę, w jej historii pojawia się lokalna gwara, a jej sama przynależność do Wielkopolski jest czasami kwestionowana na rzecz np. Pomorza. Moim zdaniem Krajnie należy się pewne wyróżnienie.


Krajna to historyczna Wielkopolska, dziękuję dobranoc :p
@Regierungsrat_Walter_Frank: Myślę, że Ostrów to teraz na tyle duży ośrodek, że nie można go pominąć tylko z uwagi na fakt, że Ziemia Kaliska to ważna część historii Polski. No chyba, że liczy się tylko owa historia i zgodność w liczbie ludności. :)
Ja Krajnę w ogóle odciąłbym od pilskiego i przykleił jakoś do 'obozu kaliskiego', czyli tej wschodniej strony Wielkopolski. Mielibyśmy wtedy chyba jednak problem z liczbą ludności, bo miałem na
@Turambetto: Wszystkie powiaty to trochę składaki i tu za bardzo nie da się nic poradzić.

Myślę, że wierność dużym regionom historycznym (z połknięciem malutkich) warto pozostawić województwom. Powiaty to jednak już kwestia typowo administracyjna, która tylko delikatnie opiera się na historycznych podziałach i tradycjach, bo wiadomo, że każdy powiat prowadziłby własną politykę tożsamościową, promocyjną i jednak tu też należy podchodzić do tego rozsądnie. To, że kilkanaście gmin wielkopolskich trafi do kilkunastu
@Regierungsrat_Walter_Frank: jeśli powiaty mają uwzględniać więź ich mieszkańców, to dołączenie części powiatów międzychodzkiego i nowotomyskiego do jednostki ze stolicą w Gorzowie nie jest dobrym pomysłem. Nie chodzi tylko o nazwę powiatu (akurat w Międzyrzeczu, mimo że historycznie wielkopolski, to myślę, że wykształciła się jakaś lubuska tożsamość), ale o różnice między rdzennie wielkopolskimi mieszkańcami a tymi przesiedlonymi ze Wschodu. Ludzie z zachodnich rubieży obecnego województwa wielkopolskiego po prostu się nie identyfikują z
@HoboLobo: Z jednej strony masz rację, z drugiej - może nadszedł czas by zacząć zacierać te podziały między tymi prawdziwymi Wielkopolanami a tymi od 1945 roku? Pokolenie przesiedleńców niedługo wymrze - zostaną ich potomkowie, którzy tu się urodzili i tu spędzili całe życie. Ludzie ze wschodu przybywali z różnych regionów - to się bardzo mieszało i ujednoliciło - w efekcie mieszkańcy "ziem odzyskanych" mówią najczystszą polszczyzną a różne naleciałości się wymieszały
@Regierungsrat_Walter_Frank Sam akurat z Piły pochodzę i ta granica województw przez Krajnę przechodząca jest w mojej świadomości bardzo silna. O ile o Wyrzysku, Białośliwiu czy Krajence wie tu każdy, bo przecież rywalizuje się z tymi miasteczkami w szkolnych zawodach sportowych czy też naukowych i ogólnie ma się wrażenie, że to faktycznie miasteczka pod Piłą, tak Mrocza, Więcbork czy Nakło to już gdzieś tam daleko, za granicą, pod Bydgoszczą. Czy mieszkańcy Krajny mają
@Regierungsrat_Walter_Frank: zwróć tylko uwagę, że Region Kozła nie jest próbą tworzenia jakiejś nowej lubusko-wielkopolskiej tożsamości, a opiera się o tradycje rdzennych Wielkopolan zamieszkujących te tereny. Część tych ziem nie weszła w skład II RP (dlatego obecnie jest w woj. lubuskim), jednak istniała tam wówczas stosunkowo liczna mniejszość polska.