•  

  Dziś obchodzimy święto Trzech Króli, Objawienia Pańskiego. Problem w tym, że w Biblii nie ma ani słowa o żadnych trzech królach. Ktoś powie: ‘jak to możliwe skoro każdy z nas zna historię o tym jak trzej królowie, Kacper, Melchior oraz Baltazar, przybywają aby ujrzeć narodzonego Jezusa?’. Zerknijmy zatem do Biblii, Ewangelia wg św. Mateusza rozdział 2, wersety 1 oraz 2:

  „Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon».”

  Jak zatem widzimy Biblia nie wspomina o królach, a o mędrcach. Mędrcy ci są czasami określani jako magowie. W Biblii nie ma też wzmianki na temat tego ilu ich tak naprawdę było. Skąd zatem tradycja o tym, że było ich trzech? Otóż większość zachodnich wyznań chrześcijańskich tradycyjnie zakładała, że było ich trzech, w oparciu o to, że przynieśli trzy dary: złoto, mirrę oraz kadzidło. Przykładowo w chrześcijaństwie wschodnim, zwłaszcza w kościołach syryjskich, często uznawano, że mędrców było dwunastu.

  Jak czytamy w Encyklopedii Britannica wcześni chrześcijanie błędnie zidentyfikowali mędrców jako królów powołując się na Psalm 72:11, który wspominał o tym, że wszyscy królowie oddadzą pokłon przed Mesjaszem. „I oddadzą mu pokłon wszyscy królowie, wszystkie narody będą mu służyły.” Stąd też biblijni mędrcy nagle po setkach lat zostali awansowani do rangi królów.

  W Biblii nie ma też ani słowa na temat tego jakie owi mędrcy nosili imiona. Znane nam imiona Kacper, Melchior i Baltazar to tylko i wyłącznie wymysł, który pojawił się dopiero w średniowiecznej tradycji. Jak podaje Britannica imiona te pojawiają się dopiero w kronice znanej jako Excerpta latina barbari. Jak zatem widzimy historia o trzech królach o imionach Kacper, Melchior i Baltazar nie ma nic wspólnego z Biblią.
  #ciekawostki #biblia #kosmiczneopowiesci #zainteresowania #kultura #ciekawostkihistoryczne

  źródło: mdrcy3 (Copy).jpg

  •  

   @Gorti: zdajesz sobie sprawę, że Biblię poskładały sobory kościoła katolickiego ze świętych tekstów, którymi dysponowali. Mówi się, że byli natchnieni przez Boga ale biorąc pod uwagę, że mieliśmy papieża bawiącego się z prostytutkami to brzmi to abstrakcyjnie.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @Gorti: @cecyl: przeciętny katolik w tym kraju nie wie nic o takich rzeczach i nie chce wiedzieć, bo on już swoje wie xd spotkałem się nawet więcej niż raz ze szczerym twierdzeniem, że Adam i Ewa to też postacie historyczne i to nie jest przypowieść tylko prawdziwa historia..

  •  

   @szancik: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_VI

   "Rządy Aleksandra VI to fala licznych skandali, ekscesów i oznak zepsucia moralnego w najwyższych władzach Kościoła rzymskiego. Do historii przeszedł tzw. ‘Bankiet Kasztanów’, znany także jako ‘Balet Kasztanów’, którym określa się kolację wydaną przez Cezara Borgię 30 października 1501. Johann Burchard, mistrz ceremonii kilku papieży w latach 1483–1503, opisał przebieg imprezy w swojej kronice Liber Notarum, gdzie Cesare i Lukrecja spędzili czas w towarzystwie ok. 50 kurtyzan i prostytutek"

   Ten wątek z Assasins Creed jest prawdziwy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Gorti: warto dodać, że popularne k+m+b, a właściwie c+m+b, błędnie jest uznawane za pierwsze litery imion trzech króli i znaczą one: Christus mansionem benedicat - Niech Chrystus błogosławi temu domowi, albo Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu). Dopiero później, żeby ludziom było łatwiej zapamiętać zaczęto utożsamiać je z imionami trzech króli.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @szancik: a oprócz tego polecam hasło "pornokracja"

  •  

   @szancik: chociażby slawny Aleksander VI ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Margriel:
   Obie formy są poprawne, a częściej ludzie piszą KMB. Tak, obie są poprawne, bo w agendzie do błogosławieństwa kredy na 6 jest że "kto napisze imiona Kacpra(...)".

   +: Jacket
  •  

   @CorpusCallosum: No tak napisałam przecież, że później zaczęto mówić, że to pierwsze litery imion, bo juz nie uczono sie laciny i prosci ludzie by nie zapamiętali. Coś tam pamiętam jeszcze z gimby z religii :p

  •  

   @Gorti: zakładam, że to jakieś ciekawostki do kolejnego Twojego materiału. Czasem je oglądam dla zabicia czasu. Moim zdaniem w kontekście narodzin Chrystusa powinieneś odwołać się również do tekstów, które nie weszły do pisma świętego. To prawie na pewno wykaże już sprzeczności (teksty, które weszły w skład testamentów miały być jak najmniej sprzeczne ze sobą).

  •  

   @Margriel: a '+' to tak naprawdę krzyż. Też z gimby pamiętam :p

  •  

   @Gorti: @cecyl: przeciętny katolik w tym kraju nie wie nic o takich rzeczach i nie chce wiedzieć, bo on już swoje wie xd spotkałem się nawet więcej niż raz ze szczerym twierdzeniem, że Adam i Ewa to też postacie historyczne i to nie jest przypowieść tylko prawdziwa historia..

   w tamtym roku byłem w kościele i o tym mówił ksiądz właśnie, że królów nie było trzech i nie byli królami...

   +: Gorti
  •  

   @Gorti: @cecyl: @Margriel: Zabawne, że dyskutujecie o tym że to nie byli królowie, ale mędrcy, ale przyjmujcie do wiadomości, że Jezus się urodził, został ukrzyżowany i że w ogóle opieracie się na Biblii. Podam przykład. Jestem wierzący i z mojej perspektywy to nie ma znaczenia czy to byli mędrcy czy królowie. Jaka to dla mnie jest różnica? Dla mnie ważna jest postać Jezusa. W KK również nie wierzę, bo tu nie ma w co wierzyć. To tylko organizacja.

  •  

   @Marek1991: To nie jest tylko organizacja według Credo chrześcijan. Przeanalizuj sobie ten tekst, bo pojawia się na każdej mszy.

  •  

   @Gorti: Łukasz Wybranczyk (Śmiem wątpić) zrobił ostatnio o tym odcinek: Bezbożne boże narodzenje

  •  

   @Gorti: podoba mi się że ukazałeś dokładnie powiązanie postaci trzech królów z biblijną historią o mędrcach, udowadniając że to te same postaci, tylko w tradycji przyjęło się inaczej bo prosty lud lubi upraszczać sobie historię, po czym dumnie stwierdzasz że KRÓLOWIE NIE MAJĄ NIC WSPÓLNEGO Z BIBLIĄ XD jakbyś odkrył co najmniej Amerykę.

   Wiesz że 6 stycznia w kościele czyta się fragment Pisma o mędrcach, ten który podałeś? To nie jest żadna sekretna tajemnica Watykanu XD

  •  

   @Gorti: @cecyl: @Margriel: A ja się pytam, co się stało z tym złotem co przynieśli?
   Bo kadzidło to rozumiem, można wypalić. Mirrę też można zużyć. Ale złoto? Chyba Józef nie zapomniał go zabrać?
   To jest większa zagadka niż tablice mojżeszowe, gdzie jest złoto Jezusa?

   +: cecyl
  •  

   @Jacket: Mnie na np. często ksiądz na mszy zmusza do refleksji i to mi się bardzo podoba. Przeważnie w ciągu dnia, aż tak sobie nie rozmyślam o swoim życiu, bo jest zawsze coś innego do roboty itd. A msza to właśnie taki moment w którym bardzo się skupiam na przemyśleniach.

  •  

   @Lefty tylko jak logicznie się zastanowisz, to jeśli to tylko przypowieść to cała Biblia jest bez sensu i przyjście Jezusa na ziemię też...a wtedy wiara ta jest tez bez sensu. Nie ma drogi na skróty ¯\(ツ)

   List Pawła do Rzymian 5:12-14.

  •  

   @not_found: no wg mnie cała wiara jest bez sensu, ale nie mam ochoty nikogo urażać takim stwierdzeniem, bo już nie raz się mi to przytrafiło ;p a to jest przypowieść by móc przekazać jakąś uniwersalną prawdę ;p niczym morały w bajkach. Znam też osoby, które nie kradną i nie zabijają dlatego, że takie są przykazania

  •  

   @Lefty ok, rozumiem, wiesz mi chodzilo o ten paradoks. Znam gorliwych katolików którzy jednak skłaniają się ku ewolucji. I dla mnie to jest po prostu bez sensu. Bo jeżeli mamy przodków długo przed Adamem, to niestety ale nie było grzechu adamowego. Jeżeli go nie ma to Jezus jest bez sensu (zresztą w Apokalipsie też opisywane są wydarzenia w kontekście takim ze ludzie sa od Adama) i nie ma zbawienia, bo nie ma odkupienia i zycie konczy się i tyle. Na jakiej podstawie ktos na łożu śmierci mysli o zbawieniu skoro twierdził ze powstał przez ewolucję? Owszem moze sobie to jakoś wyjaśnić pokrętnie, ale wtedy tworzy swojego forka religii ktora go i tak nie zbawi.

  •  

   @Gorti co więcej, nic nie wskazuje na to, żeby ci mędrcy przyszli do stajni zaraz po narodzinach Jezusa - jest raczej napisane, że weszli do domu. Poza tym najpierw mędrcy poszli do króla Heroda, raczej więc nie zdążyli dojść do Jezusa w tak krótkim czasie, a jak nie wracali, to Herod chcąc zabić Jezusa nakazał zabić wszystkich chłopców do 2-ch lat, musiało to być więc wiele miesięcy po tym, jak Jezus się narodził

   +: Gorti
  •  

   @Gorti: w Biblii nie ma tez np. Jabłek.

  •  

   @dqdq1: Właśnie, że są. Mojżesz dostał przykazania od Jahwe i spisał je na dziecięciu tabletach. Dlaczego na dziesięciu, a nie na jednym? Bo mu brakło pamięci. Dlaczego nie wsadził sobie do tableta karty pamięci?Bo nie mógł, bo to były iPady.

  •  

   @Gorti: całkowita racja, a Kościół obchodzi święto objawienia pańskiego a 3. Króli to potocznie przyjęta nazwa święta. Nikt nigdy nie powiedział ze było ich 3. i ze mieli na imię Kacper Melchior i Baltazar. Wg objawień sw. Katzarzyny Emmerich mędrców było kilku z orszakiem licznym ponad 70 osób. Jednakże sposób w jaki współcześnie obchodzimy to święto w niczym nie przeszkadza i nie zmienia w żaden sposób sensu tego święta i przekazu jaki niesie dla współczesnych katolików.

   +: Gorti
  •  

   później zaczęto mówić, że to pierwsze litery imion, bo juz nie uczono sie laciny i prosci ludzie by nie zapamiętali

   @Margriel: Kiedy mniej więcej następuje to później według twojej teorii?

  •  

   Nikt nigdy nie powiedział ze było ich 3. i ze mieli na imię Kacper Melchior i Baltazar.

   @GodejMiTeresa: I dlatego w katedrze w Kolonii znajduje się relikwiarz trzech króli, przy którym podczas pielgrzymek modlili się papieże. ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   @ZygmnuntIgthorn: faktycznie jest, nawet osobiście go widziałem ale nie zmienia to faktu ze Kościół nigdy nie narzucił konieczności wyznawania tego jako dogmatu czy prawdy wiary lecz zostało to przyjęte przez pobożny lud jako tradycja, co jak wcześniej wspomniałem nie zmienia faktu ze święto to ma inna nazwę i nie zmienia jego znaczenia czy nauki dla katolików. W Kościele dużo jest zapożyczeń choćby choinki, procesje czy sposób jedzenia z pogaństwa lub innych wyznań co nie stoi z przecznoscia z nauka katolicka a jest dopuszczone bo może mieć pozytywny wpływ na choćby przyciagniecie większej ilości wiernych. Stosuje się to często lokalnie jak np w Meksyku czy Ameryce południowej. Najważniejszy cel jaki Kosciol stawiał od wieków było zbawienie duszy a droga jaka do tego prowadzi jest różnoraka i jak Pan Bóg to dopuszcza to nie szukałbym tu taniej sensacji w szukaniu kruczków czy sprzeczności w mało istotnych rzeczach bo się je oczywiście znajdzie ale nie maja one znaczenia. Najważniejsze ze dogmatycznie Kosciol jest stały i niezmienny od IVw n.e. (Albo przynajmniej był do 1965)

  •  

   @Lefty: a gadajacy wąż też istniał?

  •  

   nie zmienia to faktu

   @GodejMiTeresa: Twierdziłeś jakoby nikt, nigdy nie twierdził, że było ich trzech. Co jest zwykłą bzdurą.

   W Kolonii mamy oficjalnie czczone relikwie. Ich autentyczność nie została chyba zakwestionowana przez Kościół. W mszale rzymskim, również tym sprzed 1965 roku, pojawiaja się nie tylko liczba, ale też imiona trzech króli.

   To nie są kruczki bez znaczenia.

  •  

   @Gorti: A czytałeś niekanoniczne ewangelie z Nag Hammadi? Kościół ogólnie wszystko przeczytał, również teksty których nie uznał ale niektóre informacje właśnie pochodzą z tekstów niekanonicznych.

  •  

   @ZygmnuntIgthorn: akurat się składa ze mam ten mszał w domu zajrzałem do niego żeby to sprawdzić i nigdzie nie ma podanych imion czy ich liczba. Bo to święto nie występuje pod nazwa trzech króli tylko objawienia pańskiego czyli „Epiphania Domini”. To ze w Kolonii są jakieS relikwie to tylko świadczy o tym ze ludziom kiedyś bardzo potrzebne były zewnętrze znaki czy dewocjonalia i pomagały im uzewnętrznić cześć składana Bogu. Nadal nie zmienia to doktryny kościelnej i celu jaki sobie Kościół stawia.

  •  

   nigdzie nie ma podanych imion czy ich liczba

   @GodejMiTeresa:

   Przepraszam, nie w Mszale, a w Rytuale Rzymskim. Wersja z 1927 roku, obrzęd poświęcenia kredy.

   Bénedic, Dómine Deus, creatúram istam cretæ: ut sit salutáris humáno géneri; et præsta per invocatiónem nóminis tui sanctíssimi, ut, quicúmque ex ea súmpserint, vel in ea in domus suæ portis scrípserint nómina sanctórum tuórum Gásparis, Melchióris et Baltássar, per eórum intercessiónem et mérita, córporis sanitátem, et ánimæ tutélam percípiant. Per Christum, Dóminum nostrum

   Pobłogosław, Panie Boże, tę kredę, aby stała się środkiem zbawiennym dla ludzi, i spraw przez wezwanie najświętszego imienia Twego, niech tym wszystkim, którzy ją wezmą albo napiszą nią na drzwiach swoich domów imiona świętych Twoich Kaspra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi przyniesie zdrowie ciała i ochronę dla duszy. Przez Chrystusa, Pana naszego.

   http://mszatrydencka.waw.pl/images/stories/pdf/Poswiecenia/crete.pdf

   Nadal nie zmienia to doktryny kościelnej

   @GodejMiTeresa: Dlaczego piszesz o doktrynie i celu Kościoła? Ja nie pisałem o doktrynie. Odnoszę się do tego, co napisałeś, jakoby nikt nigdy nie twierdził, że było trzech królów. Nie napisałeś, że nie było to nigdy częścią doktryny, ale że nikt tak nigdy nie powiedział. Okazuje się, że jednak niemało osób tak twierdziło i wciąż twierdzi. W Kolonii po dziś dzień czci się Trzech Królów.

   Gdybyś napisał, że liczba ani imiona królów nie były nigdy częścią doktryny, to by tej dyskusji nie było. Ale ty napisałeś coś innego.

   Jako ciekawostkę dodam, że jakiś czas temu na jednym z forów dla tradsów ktoś próbował bronić przed zakusami postępowców faktu, że królów było trzech, używając jako argumentu relikwiarza kolońskiego. xD

   A jeśli królów nie było trzech, to znaczy, że relikwie w Kolonii to pic na wodę, a wierni czczą złotego cielca.
   To nie jest kruczek bez znaczenia.

   Jeszcze parę cytatów z okazji Dni Młodzieży w Kolonii.

   We wspaniałej katedrze kolońskiej czczeni są Trzej Królowie, Mędrcy ze Wschodu, którzy dali się kierować gwieździe prowadzącej ich do Chrystusa.
   JPII

   Rad jestem ze spotkania z wami tutaj w Kolonii, nad brzegami Renu! Przybyliście z różnych stron Niemiec, Europy i świata jako pielgrzymi śladami Trzech Króli.
   BXVI

   I dlatego, zanim zwróciłem się do was sprzed tej wspaniałej katedry, chciałem kilka chwil pozostać na modlitwie przed relikwiami Trzech Mędrców, dziękując Bogu za ich świadectwo wiary, nadziei i miłości.
   BXVI

  •  

   @ZygmnuntIgthorn: ale to jest pic na wodę tak jak większość relikwii na świecie. To ze Kościół coś przyjmuje to jedno a fakty drugie. Tylko pytam co to zmienia? W Biblii nie ma opisanych masy rzeczy a Kościół to jednak uznaje i nawet czci i do wierzenia ZMUSZA.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Jak to szło?
  Najlepsze pasty pisze życie?
  No to słuchajcie, anony.

  Kiedyś, jak pracowałem w wakacje w budzie z pamiątkami, poznałem Janusza
  Janusz sprzedawał książki budkę obok, albo wyplywał kutrem rybackim na połów. I gdyby nie Janusz, nie spędziłbym tam miesiąca wakacji. Najlepszy ziomek w robocie. Nieco jebnięty dziadek na oko 70 lat. Janusz z jakiegoś powodu miał deal z budami z żarciem i dostawał papu za darmo, z dostawą do rąk własnych. I Janusz, dobry ziomek, wiedząc, że szefu jedzenia nie daje, dzielił się ze mną, tudzież mi prezentował jakieś.
  Ja mówię jakie, Janusz zamawia, Janusz dostaje i jemy. Janusz pożyczał mi książki od siebie, żebym nie zdychał z nudów, jak nikogo nie było. A ja łaziłem Januszowi po wódeczkę, mając 15-16 lat, bo jak on chodził, to go żona łapała. Kitraliśmy razem te małpki gdzieś pod książkami xD
  Janusz pożyczał ode mnie jakieś zabawki, żeby się nie nudzić.
  Kiedyś kapkował jakąś małą piłkę, i ją sobie kopnął, to poleciała gdzieś w pizdu nad budynkami xD
  Innym razem zrywał z drzew takie małe kwaśne jabłka, twarde jak kamulce.

  I tymi jabłkami nakurwiał.
  Zamykał oczy i ciskał nad dachami budek.
  Czasem jebnęło w ziemię
  Czasem w przechodnia
  Czasem w innego przechodnia
  Czasem w dach budki
  Raz, jak jakaś grupka starszych ludzi coś u mnie kupowała, rzucił tym jabłkiem w blaszany dach mojej budy xD
  Wychodzę zobaczyć co się stało, bo brzmiało jakby piorun pierdolnął, dziadki gdzieś zwiały.
  Paczę
  A tam Janusz
  Z jabłkiem w dłoni
  Kiśnie z widoku, który sobie załatwił
  Innym razem wlepialiśmy fałszywe mandaty ludziom, którzy stali na poboczu, żeby Straż im nie dawała
  Znak był schowany za drzewem, ale mandacik się należy. Raz ten znak zamalował kurwa farbą w sprayu xD
  On na mnie mówił "Wiedzimin", a ja na niego "Janusz, stary chuju".
  Kurwa
  Najlepszy kumpel
  Innym razem, jak pilnował mi budki, to wygonił mi gówniarza, który próbował coś podpierdolić. Brakuje mi Janusza.
  Po roku go odwiedziłem, to mógł tylko leżeć w łóżku, okazało się, że ma raka wątroby. Rok później jak przyjechałem, to już go nie było. Było mi tak skurwysyńsko smutno... Ale wiem, że Janusz nie chciałby, żebym nad nim płakał, tylko żebym przypomniał sobie nasze inby, a czasem zajebał w kogoś małym jabłkiem. Cieszę się, że chociaż miałem okazję się z nim pożegnać, kiedy jeszcze żył
  Bo obiecałem mu, że przyjadę jeszcze, jak kończyłem pracę. I rok później pogadaliśmy na spokojnie, powiedzieliśmy sobie, że najlepsi morscy kumple 4ever i zbiliśmy żółwia.
  Janusz, wiem, że to czytasz, stary chuju.
  Trzymaj się tam w tej swojej morskiej Valhalli.
  Jebany Janusz xD

  Kurde, jeśli istnieje niebo, to najbardziej chcę z powrotem spotkać Janusza.
  Janusz, słyszysz, Ty morski skurwielu? Idę po Ciebie. I przyniosę Ci Twój ulubiony soczek.

  Załączam zdjęcie dla autentyczności, zielona buda była Janusza, a ta drewniana obok - moja.

  #pasta #feels
  pokaż całość

  odpowiedzi (20)

 • avatar

  Przypominam, że żyjemy w kraju w którym dochód wynoszący ~7100 zł miesięcznie uznawany jest za tak ogromne bogactwo, że wszystko co zarobi się ponad tę kwotę opodatkowane jest stawką 32%. Rozumiecie? Zaczynacie zarabiać kwotę, która mniej więcej pozwala na w miarę bezstresowe życie (ale i tak nie pozwala kupić 1 m2 mieszkania), a państwo momentalnie wpada z buciorami i zabiera 1/3 tego co zarobiliście ponad to.

  A lewica i tak powie, że to sprawiedliwe.

  #polska #gospodarka #podatki #praca #bekazlewactwa #bekazpisu
  pokaż całość

  odpowiedzi (93)

 • avatar

  #patriotyzm #zlodzieje

  Prawdziwy polak patriota

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  odpowiedzi (25)