•  

  Dziś obchodzimy święto Trzech Króli, Objawienia Pańskiego. Problem w tym, że w Biblii nie ma ani słowa o żadnych trzech królach. Ktoś powie: ‘jak to możliwe skoro każdy z nas zna historię o tym jak trzej królowie, Kacper, Melchior oraz Baltazar, przybywają aby ujrzeć narodzonego Jezusa?’. Zerknijmy zatem do Biblii, Ewangelia wg św. Mateusza rozdział 2, wersety 1 oraz 2:

  „Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon».”

  Jak zatem widzimy Biblia nie wspomina o królach, a o mędrcach. Mędrcy ci są czasami określani jako magowie. W Biblii nie ma też wzmianki na temat tego ilu ich tak naprawdę było. Skąd zatem tradycja o tym, że było ich trzech? Otóż większość zachodnich wyznań chrześcijańskich tradycyjnie zakładała, że było ich trzech, w oparciu o to, że przynieśli trzy dary: złoto, mirrę oraz kadzidło. Przykładowo w chrześcijaństwie wschodnim, zwłaszcza w kościołach syryjskich, często uznawano, że mędrców było dwunastu.

  Jak czytamy w Encyklopedii Britannica wcześni chrześcijanie błędnie zidentyfikowali mędrców jako królów powołując się na Psalm 72:11, który wspominał o tym, że wszyscy królowie oddadzą pokłon przed Mesjaszem. „I oddadzą mu pokłon wszyscy królowie, wszystkie narody będą mu służyły.” Stąd też biblijni mędrcy nagle po setkach lat zostali awansowani do rangi królów.

  W Biblii nie ma też ani słowa na temat tego jakie owi mędrcy nosili imiona. Znane nam imiona Kacper, Melchior i Baltazar to tylko i wyłącznie wymysł, który pojawił się dopiero w średniowiecznej tradycji. Jak podaje Britannica imiona te pojawiają się dopiero w kronice znanej jako Excerpta latina barbari. Jak zatem widzimy historia o trzech królach o imionach Kacper, Melchior i Baltazar nie ma nic wspólnego z Biblią.
  #ciekawostki #biblia #kosmiczneopowiesci #zainteresowania #kultura #ciekawostkihistoryczne

  źródło: mdrcy3 (Copy).jpg

  •  

   @Gorti: zdajesz sobie sprawę, że Biblię poskładały sobory kościoła katolickiego ze świętych tekstów, którymi dysponowali. Mówi się, że byli natchnieni przez Boga ale biorąc pod uwagę, że mieliśmy papieża bawiącego się z prostytutkami to brzmi to abstrakcyjnie.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @Gorti: @cecyl: przeciętny katolik w tym kraju nie wie nic o takich rzeczach i nie chce wiedzieć, bo on już swoje wie xd spotkałem się nawet więcej niż raz ze szczerym twierdzeniem, że Adam i Ewa to też postacie historyczne i to nie jest przypowieść tylko prawdziwa historia..

  •  

   @szancik: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_VI

   "Rządy Aleksandra VI to fala licznych skandali, ekscesów i oznak zepsucia moralnego w najwyższych władzach Kościoła rzymskiego. Do historii przeszedł tzw. ‘Bankiet Kasztanów’, znany także jako ‘Balet Kasztanów’, którym określa się kolację wydaną przez Cezara Borgię 30 października 1501. Johann Burchard, mistrz ceremonii kilku papieży w latach 1483–1503, opisał przebieg imprezy w swojej kronice Liber Notarum, gdzie Cesare i Lukrecja spędzili czas w towarzystwie ok. 50 kurtyzan i prostytutek"

   Ten wątek z Assasins Creed jest prawdziwy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Gorti: warto dodać, że popularne k+m+b, a właściwie c+m+b, błędnie jest uznawane za pierwsze litery imion trzech króli i znaczą one: Christus mansionem benedicat - Niech Chrystus błogosławi temu domowi, albo Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu). Dopiero później, żeby ludziom było łatwiej zapamiętać zaczęto utożsamiać je z imionami trzech króli.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @szancik: a oprócz tego polecam hasło "pornokracja"

  •  

   @szancik: chociażby slawny Aleksander VI ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Margriel:
   Obie formy są poprawne, a częściej ludzie piszą KMB. Tak, obie są poprawne, bo w agendzie do błogosławieństwa kredy na 6 jest że "kto napisze imiona Kacpra(...)".

   +: Jacket
  •  

   @CorpusCallosum: No tak napisałam przecież, że później zaczęto mówić, że to pierwsze litery imion, bo juz nie uczono sie laciny i prosci ludzie by nie zapamiętali. Coś tam pamiętam jeszcze z gimby z religii :p

  •  

   @Gorti: zakładam, że to jakieś ciekawostki do kolejnego Twojego materiału. Czasem je oglądam dla zabicia czasu. Moim zdaniem w kontekście narodzin Chrystusa powinieneś odwołać się również do tekstów, które nie weszły do pisma świętego. To prawie na pewno wykaże już sprzeczności (teksty, które weszły w skład testamentów miały być jak najmniej sprzeczne ze sobą).

  •  

   @Margriel: a '+' to tak naprawdę krzyż. Też z gimby pamiętam :p

  •  

   @Gorti: @cecyl: przeciętny katolik w tym kraju nie wie nic o takich rzeczach i nie chce wiedzieć, bo on już swoje wie xd spotkałem się nawet więcej niż raz ze szczerym twierdzeniem, że Adam i Ewa to też postacie historyczne i to nie jest przypowieść tylko prawdziwa historia..

   w tamtym roku byłem w kościele i o tym mówił ksiądz właśnie, że królów nie było trzech i nie byli królami...

   +: Gorti
  •  

   @Gorti: @cecyl: @Margriel: Zabawne, że dyskutujecie o tym że to nie byli królowie, ale mędrcy, ale przyjmujcie do wiadomości, że Jezus się urodził, został ukrzyżowany i że w ogóle opieracie się na Biblii. Podam przykład. Jestem wierzący i z mojej perspektywy to nie ma znaczenia czy to byli mędrcy czy królowie. Jaka to dla mnie jest różnica? Dla mnie ważna jest postać Jezusa. W KK również nie wierzę, bo tu nie ma w co wierzyć. To tylko organizacja.

  •  

   @Marek1991: To nie jest tylko organizacja według Credo chrześcijan. Przeanalizuj sobie ten tekst, bo pojawia się na każdej mszy.

  •  

   @Gorti: Łukasz Wybranczyk (Śmiem wątpić) zrobił ostatnio o tym odcinek: Bezbożne boże narodzenje

  •  

   @Gorti: podoba mi się że ukazałeś dokładnie powiązanie postaci trzech królów z biblijną historią o mędrcach, udowadniając że to te same postaci, tylko w tradycji przyjęło się inaczej bo prosty lud lubi upraszczać sobie historię, po czym dumnie stwierdzasz że KRÓLOWIE NIE MAJĄ NIC WSPÓLNEGO Z BIBLIĄ XD jakbyś odkrył co najmniej Amerykę.

   Wiesz że 6 stycznia w kościele czyta się fragment Pisma o mędrcach, ten który podałeś? To nie jest żadna sekretna tajemnica Watykanu XD

  •  

   @Gorti: @cecyl: @Margriel: A ja się pytam, co się stało z tym złotem co przynieśli?
   Bo kadzidło to rozumiem, można wypalić. Mirrę też można zużyć. Ale złoto? Chyba Józef nie zapomniał go zabrać?
   To jest większa zagadka niż tablice mojżeszowe, gdzie jest złoto Jezusa?

   +: cecyl
  •  

   @Jacket: Mnie na np. często ksiądz na mszy zmusza do refleksji i to mi się bardzo podoba. Przeważnie w ciągu dnia, aż tak sobie nie rozmyślam o swoim życiu, bo jest zawsze coś innego do roboty itd. A msza to właśnie taki moment w którym bardzo się skupiam na przemyśleniach.

  •  

   @Lefty tylko jak logicznie się zastanowisz, to jeśli to tylko przypowieść to cała Biblia jest bez sensu i przyjście Jezusa na ziemię też...a wtedy wiara ta jest tez bez sensu. Nie ma drogi na skróty ¯\(ツ)

   List Pawła do Rzymian 5:12-14.

  •  

   @not_found: no wg mnie cała wiara jest bez sensu, ale nie mam ochoty nikogo urażać takim stwierdzeniem, bo już nie raz się mi to przytrafiło ;p a to jest przypowieść by móc przekazać jakąś uniwersalną prawdę ;p niczym morały w bajkach. Znam też osoby, które nie kradną i nie zabijają dlatego, że takie są przykazania

  •  

   @Lefty ok, rozumiem, wiesz mi chodzilo o ten paradoks. Znam gorliwych katolików którzy jednak skłaniają się ku ewolucji. I dla mnie to jest po prostu bez sensu. Bo jeżeli mamy przodków długo przed Adamem, to niestety ale nie było grzechu adamowego. Jeżeli go nie ma to Jezus jest bez sensu (zresztą w Apokalipsie też opisywane są wydarzenia w kontekście takim ze ludzie sa od Adama) i nie ma zbawienia, bo nie ma odkupienia i zycie konczy się i tyle. Na jakiej podstawie ktos na łożu śmierci mysli o zbawieniu skoro twierdził ze powstał przez ewolucję? Owszem moze sobie to jakoś wyjaśnić pokrętnie, ale wtedy tworzy swojego forka religii ktora go i tak nie zbawi.

  •  

   @Gorti co więcej, nic nie wskazuje na to, żeby ci mędrcy przyszli do stajni zaraz po narodzinach Jezusa - jest raczej napisane, że weszli do domu. Poza tym najpierw mędrcy poszli do króla Heroda, raczej więc nie zdążyli dojść do Jezusa w tak krótkim czasie, a jak nie wracali, to Herod chcąc zabić Jezusa nakazał zabić wszystkich chłopców do 2-ch lat, musiało to być więc wiele miesięcy po tym, jak Jezus się narodził

   +: Gorti
  •  

   @Gorti: w Biblii nie ma tez np. Jabłek.

  •  

   @dqdq1: Właśnie, że są. Mojżesz dostał przykazania od Jahwe i spisał je na dziecięciu tabletach. Dlaczego na dziesięciu, a nie na jednym? Bo mu brakło pamięci. Dlaczego nie wsadził sobie do tableta karty pamięci?Bo nie mógł, bo to były iPady.

  •  

   @Gorti: całkowita racja, a Kościół obchodzi święto objawienia pańskiego a 3. Króli to potocznie przyjęta nazwa święta. Nikt nigdy nie powiedział ze było ich 3. i ze mieli na imię Kacper Melchior i Baltazar. Wg objawień sw. Katzarzyny Emmerich mędrców było kilku z orszakiem licznym ponad 70 osób. Jednakże sposób w jaki współcześnie obchodzimy to święto w niczym nie przeszkadza i nie zmienia w żaden sposób sensu tego święta i przekazu jaki niesie dla współczesnych katolików.

   +: Gorti
  •  

   później zaczęto mówić, że to pierwsze litery imion, bo juz nie uczono sie laciny i prosci ludzie by nie zapamiętali

   @Margriel: Kiedy mniej więcej następuje to później według twojej teorii?

  •  

   Nikt nigdy nie powiedział ze było ich 3. i ze mieli na imię Kacper Melchior i Baltazar.

   @GodejMiTeresa: I dlatego w katedrze w Kolonii znajduje się relikwiarz trzech króli, przy którym podczas pielgrzymek modlili się papieże. ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   @ZygmnuntIgthorn: faktycznie jest, nawet osobiście go widziałem ale nie zmienia to faktu ze Kościół nigdy nie narzucił konieczności wyznawania tego jako dogmatu czy prawdy wiary lecz zostało to przyjęte przez pobożny lud jako tradycja, co jak wcześniej wspomniałem nie zmienia faktu ze święto to ma inna nazwę i nie zmienia jego znaczenia czy nauki dla katolików. W Kościele dużo jest zapożyczeń choćby choinki, procesje czy sposób jedzenia z pogaństwa lub innych wyznań co nie stoi z przecznoscia z nauka katolicka a jest dopuszczone bo może mieć pozytywny wpływ na choćby przyciagniecie większej ilości wiernych. Stosuje się to często lokalnie jak np w Meksyku czy Ameryce południowej. Najważniejszy cel jaki Kosciol stawiał od wieków było zbawienie duszy a droga jaka do tego prowadzi jest różnoraka i jak Pan Bóg to dopuszcza to nie szukałbym tu taniej sensacji w szukaniu kruczków czy sprzeczności w mało istotnych rzeczach bo się je oczywiście znajdzie ale nie maja one znaczenia. Najważniejsze ze dogmatycznie Kosciol jest stały i niezmienny od IVw n.e. (Albo przynajmniej był do 1965)

  •  

   @Lefty: a gadajacy wąż też istniał?

  •  

   nie zmienia to faktu

   @GodejMiTeresa: Twierdziłeś jakoby nikt, nigdy nie twierdził, że było ich trzech. Co jest zwykłą bzdurą.

   W Kolonii mamy oficjalnie czczone relikwie. Ich autentyczność nie została chyba zakwestionowana przez Kościół. W mszale rzymskim, również tym sprzed 1965 roku, pojawiaja się nie tylko liczba, ale też imiona trzech króli.

   To nie są kruczki bez znaczenia.

  •  

   @Gorti: A czytałeś niekanoniczne ewangelie z Nag Hammadi? Kościół ogólnie wszystko przeczytał, również teksty których nie uznał ale niektóre informacje właśnie pochodzą z tekstów niekanonicznych.

  •  

   @ZygmnuntIgthorn: akurat się składa ze mam ten mszał w domu zajrzałem do niego żeby to sprawdzić i nigdzie nie ma podanych imion czy ich liczba. Bo to święto nie występuje pod nazwa trzech króli tylko objawienia pańskiego czyli „Epiphania Domini”. To ze w Kolonii są jakieS relikwie to tylko świadczy o tym ze ludziom kiedyś bardzo potrzebne były zewnętrze znaki czy dewocjonalia i pomagały im uzewnętrznić cześć składana Bogu. Nadal nie zmienia to doktryny kościelnej i celu jaki sobie Kościół stawia.

  •  

   nigdzie nie ma podanych imion czy ich liczba

   @GodejMiTeresa:

   Przepraszam, nie w Mszale, a w Rytuale Rzymskim. Wersja z 1927 roku, obrzęd poświęcenia kredy.

   Bénedic, Dómine Deus, creatúram istam cretæ: ut sit salutáris humáno géneri; et præsta per invocatiónem nóminis tui sanctíssimi, ut, quicúmque ex ea súmpserint, vel in ea in domus suæ portis scrípserint nómina sanctórum tuórum Gásparis, Melchióris et Baltássar, per eórum intercessiónem et mérita, córporis sanitátem, et ánimæ tutélam percípiant. Per Christum, Dóminum nostrum

   Pobłogosław, Panie Boże, tę kredę, aby stała się środkiem zbawiennym dla ludzi, i spraw przez wezwanie najświętszego imienia Twego, niech tym wszystkim, którzy ją wezmą albo napiszą nią na drzwiach swoich domów imiona świętych Twoich Kaspra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi przyniesie zdrowie ciała i ochronę dla duszy. Przez Chrystusa, Pana naszego.

   http://mszatrydencka.waw.pl/images/stories/pdf/Poswiecenia/crete.pdf

   Nadal nie zmienia to doktryny kościelnej

   @GodejMiTeresa: Dlaczego piszesz o doktrynie i celu Kościoła? Ja nie pisałem o doktrynie. Odnoszę się do tego, co napisałeś, jakoby nikt nigdy nie twierdził, że było trzech królów. Nie napisałeś, że nie było to nigdy częścią doktryny, ale że nikt tak nigdy nie powiedział. Okazuje się, że jednak niemało osób tak twierdziło i wciąż twierdzi. W Kolonii po dziś dzień czci się Trzech Królów.

   Gdybyś napisał, że liczba ani imiona królów nie były nigdy częścią doktryny, to by tej dyskusji nie było. Ale ty napisałeś coś innego.

   Jako ciekawostkę dodam, że jakiś czas temu na jednym z forów dla tradsów ktoś próbował bronić przed zakusami postępowców faktu, że królów było trzech, używając jako argumentu relikwiarza kolońskiego. xD

   A jeśli królów nie było trzech, to znaczy, że relikwie w Kolonii to pic na wodę, a wierni czczą złotego cielca.
   To nie jest kruczek bez znaczenia.

   Jeszcze parę cytatów z okazji Dni Młodzieży w Kolonii.

   We wspaniałej katedrze kolońskiej czczeni są Trzej Królowie, Mędrcy ze Wschodu, którzy dali się kierować gwieździe prowadzącej ich do Chrystusa.
   JPII

   Rad jestem ze spotkania z wami tutaj w Kolonii, nad brzegami Renu! Przybyliście z różnych stron Niemiec, Europy i świata jako pielgrzymi śladami Trzech Króli.
   BXVI

   I dlatego, zanim zwróciłem się do was sprzed tej wspaniałej katedry, chciałem kilka chwil pozostać na modlitwie przed relikwiami Trzech Mędrców, dziękując Bogu za ich świadectwo wiary, nadziei i miłości.
   BXVI

  •  

   @ZygmnuntIgthorn: ale to jest pic na wodę tak jak większość relikwii na świecie. To ze Kościół coś przyjmuje to jedno a fakty drugie. Tylko pytam co to zmienia? W Biblii nie ma opisanych masy rzeczy a Kościół to jednak uznaje i nawet czci i do wierzenia ZMUSZA.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Wstep(na dole tl;dr)

  Hej. Poradnik ten ma za zadanie zwiekszyc wasze szanse przezycia w momecie kiedy SHTF (Shit Hits The Fan). Biore tutaj pod uwage tylko sytulacje zwiazana z wirusem 2019ncov i hipotetyczny scenariusz mutacjii tego wirusa gdzie w kraju o wysokiej kulturze higieny osobistej tworzy swoje ogniska. Innych scenariuszy (np zalamanie ekonomii, katastrofa naturalna, EMP itp) nie biore tutaj pod uwage. Wiec prosze was zebysci mi nie pisali ze nie wspominam o np survivalu w lesie i o przedmiotach potrzebnych do tego albo ze kazdy powinien miec dwie metody gromadzenia wody bo to inny scenariusz. Musisz wiedziec ze zakres tematu jest ogromny i zalezy od wielu czynnikow, czy jestescie w miescie czy na wsi, jak w miescie to czy w bloku, jak w bloku to na ktorym pietrze tak mozna bez konca. Jednak musze miec tu podejscie pragmatyczne i nie moge was zalac sciana tekstu czy tez oczekiwac ze pojedziecie odrazu po zapasy bo chociazby ze wzgledow logistycznych zapasow nie zrobicie a i pewnie dlugiego tekstu nie przeczytalibyscie.

  Postaram sie napisac wszystko w miare przyjaznej formie z lekka dawka humoru zeby wam sie przyjemniej czytalo. Na koncu napisze ogolne porade i tl;dr juz w powaznej formie. Dam tez przydatne linki.
  Poradnik jest spersonalizowany dla przecietnego mirka ktory nie chce miec juz i tak malego mieszkania zawalonego w zapasach jesli nie jest to absolutnie konieczne. Nie jest to idealna sytulacja ale realnie piszac 99% z was i tak pewnie by ruszyla po zakupy dopiero przy panice i polowa z was by zastala puste sklepy. Mam nadzieje ze po przeczytaniu tego tekstu zalapiecie sie na dzien-dwa przed panika i zrobicie dobre zapasy w razie potrzeby.

  No to zaczynamy hipotetyczny scenariusz.
  Dzien -18
  Mlody silny Chinczyk o imieniu Fak Mi po relaksujacej 18to godzinnej zmianie w fabryce azbestu poszedl na targ The Huanan Seafood Market. Kupil sobie nietoperza i zjadl go niedogotowanego. Zle sie poczul ale popil woda z krystalicznie czystej Jangcy i byla gitara.
  Mlody silny organizm walczy z wirusem. Fak Mi idzie do pracy, ma zmiane ze starszym mezczyzna o imieniu Fak Ju. Fak Ju razem z Fak Mi spedzili 18 godzin razem po czym poszli z reszta zmiany na harnasia.

  Dzien -3
  Wstajecie rano, sluchacie w radiu ze gdzies w Chinach jest jakas epidemia. Myslicie sobie ze jak co roku, pewnie pochleli albo cos. Przeciez napewno nie dotrze do Polski itp Pierwsze co musicie zrobic to przeczytac pare tekstow takich jak ten. Poswieccie troche czasu. Zainteresowac sie tematem. Ile czlowiek bez wody moze przezyc, ile bez jedzenia itp Nic wiecej. Nie poswiecajcie wiecej niz godzina-dwie na to. Wstawie przydatne linki pod spodem.
  Dzien -2(MY JESTESMY OBECNIE NA PODOBNYM ETAPIE)
  Epidemia zmienia sie w pandemie. Kraje o niskiej higienie juz sa na etapie S.H.T.F. Panstwa z ogniskami wirusa zanizaja liczbe zakazen i zgonow zeby nie tworzyc paniki. Wiedza ze panika moze zabic duzo wiecej osob niz pandemia. Zamykane sa miasta, srodki transportu, kontrole na lotniskach. Niestety epidemia dociera do Europy i USA. Indie i cala Afryka to kwestia czasu.
  Pare starszych i slabych osob spada z rowerka. Ale mlodzi i silni zero zgonow.
  W tym momecie jestesmy dwa kroki od paniki. Otwieracie szeroko oczy bo to naprawde juz czas zrobic liste najpotrzebniejszych rzeczy. Rozumiem ze nie jestescie w samych gaciach na dworze tylko macie jakis dach nad glowa.

  Jak tak to pierwsze o co musicie zadbac to dostep do wody. Tutaj zmartwie niektorych mirkow co kupili juz 20 butelek 5cio litrowek bo w przypadku wirusow wystarczy kranowe przegotowac. Wazne jest zeby woda sie gotowala przez przynajmniej minute, potem musi odstac pod przykryciem. Gotowanie zabije wszystkie wirusy i bakterie, dla panstwa priorytetem bedzie dostarczenie wam pradu/gazu/wody. Gotowanie nie oczysci wody z metali ciezkich, pestycydow i ogolnie chemii.
  Nastepnie jedzenie, sprawdzacie na poczatku ile jest przewidywany czas do testu szczepionki. W chwili obecnej to jest 16 tygodni xD. To jest okres minimum na ile powiniscie sie zaopatrzec. Jest to stosunkowo krotki okres zeby przejmowac sie przyjmowaniem wszystkich aminokwasow regularnie blonnika itp. Co wpisac na liste do kupienia i ile:
  Ja zawsze licze 15kg ryzu, makaronu albo kaszy 30 puszek miesa/ryby 15 puszek warzyw, 15 puszek owocow i litr oleju na jedna osobe na miesiac. Do tego na przyklad mleko w proszku i maslo orzechowe czy rodzynki zeby dobic do okolo 1200-1500kcal dla doroslego.
  Tutaj robicie liste z jedzeniem ale nie kupujecie bo stara sie na was wkurw! ze caly salon zawalicie w czochoszkach.

  W tym momecie tez jest to ostatni dzwonek zeby zakupic leki dla siebie albo dla rodziny. Na nadcisnienie albo cukrzyce itp. Pamietajcie zapas na 16 tyg minimum.
  Kupujecie dalej, multiwitaminy(kontrowersyjne wiem ale jednak), aspiryne, panadol itp
  Kupcie pare ksiazek o survivalu i preppersach
  Uzupelnic apteczke pierwszej pomocy
  Dalej wpisujecie na liste do kupienia: Baterie, mydlo* bielinka, swieczki*, zapalniczki*, papier toaletowy(ja uzywam blue roll bo ma wiecej zastosowan)*, pasta do zebow, karty, gry planszowe, heavy duty bags, tampony, podpaski. Gwiazdki to produkty o ktorych raczej nikt nie mysli a sa NIEZBEDNE!
  Antybiotyki sprawdzacie dostepnosc i wpisujecie na liste do kupienia. Tutaj sobie wygooglujcie alternatywy o ktorych nie chce pisac i nie zachecam ale prawda jest taka ze moga uratowac zycie podczas SHTF.
  Robicie dalej spersonalizowana liste: nie wiem, upewniacie ze macie koce, cieple kurtki buty w dobrym stanie, latarke, pojemniki na wode, pojemniki na benzyne (jak macie safe house)
  Bug out bag.
  Sprawdzacie dostepnosc tego co macie na liscie. Tankujecie samochod do pelna. Planujesz trase do sklepu, sprawdzasz godziny otwarcia.
  Dzien -1
  Umieraja mlode, silne osoby bedac pod opieka lekarzy. Zgony nastepuja w wielu miejscach w kraju. Szkoly sa zamykane.Tworza sie duze ogniska wirusa. Ograniczany transport.
  Wstajesz z samego rana, musisz byc pierwszy w sklepie. Bierzesz to co na liscie. Starej powiedz ze zachowales rachunek i w zaleznosci od rozwoju sytulacjii oddasz produkty albo zachowasz. Wkurw! sie ale powiedz ze tylko na pare dni salon zawalisz w zapasach.
  Tutaj MUSISZ byc w sytulacjii ze wszystko masz. Wirus sie rozprzestrzenia, nie mozesz juz ryzykowac wyjscia.
  Dzien 0 S.H.T.F.
  Panika, puste sklepy. Szpitale przepelnione, ludzie padaja na ulicach.
  Sasiad co sie z ciebie smial ze zapierda!asz z workiem 20kg czochoszkow teraz wali do dzwi glodny. Mozesz otworzyc mu i ryzykowac zakazenie Ciebie i calej rodziny albo nie . Sluchajcie radia i czytajcie komunikaty wydawane przez sztab kryzysowy.
  Dzien 1-112 S.H.T.F.
  Pandemia zbiera swoje zniwo. Trupy na ulicach. Wiekszosc zgonow jednak bedzie w domach i mieszkaniach. Jak poczujecie w mieszkaniu malo przyjemny zapach to upewnijcie sie ze macie szczelne dzwi wejsciowe. Pojawienie sie sredniowiecznych chorob. Pewnie beda organizowane dostawy jedzenia, ja bym tam nie chodzil bo beda tlumy a to raj dla wirusa.
  Dopiero tutaj tak naprawde masz czas na logistyke. Musicie wiedziec jak rozwiazac sprawe smieci, odpady biologiczne to siedlisko chorob. Nastepna wazna rzecz to plan ewakuacjii. Pamietaj ze w Bug out Bag musisz miec tylko rzeczy najpotrzebniejsze. Uzywasz BoB tylko jak musisz natychmiast opuscic dom.
  Siedzisz w domu/mieszkaniu. Nie afiszujesz sie. Patrzysz w nocy czy sasiedzi maja pozapalane swiatla w mieszkaniach. Jak tak to tez miejcie zapalone. Natomiast jak swiatel bedzie malo to nie afiszujcie sie za bardzo. Zasloncie okna i przy swieczkach siedzcie tak zeby nie bylo widac.
  Czytaj ksiazki o survivalu zajadajac czochoszki bo je kupiles przeciez prawda? Mowie o czochoszkach.
  Sluchacie komunikaty sztabu kryzysowego. I tak az do wynalezienia szczepionki.
  Teraz juz tak na powaznie:
  Ogolne rady o ktorych nie wspominalem a warto :

  W sytulacji SHTF ogolnie radzi sie gromadzic sie w grupy. Jednak w przypadku broni biologicznej jest to zdecydowanie odradzane. Jak jestescie w wiekszej grupie to nie przebywajcie w jednym pomnieszczeniu. Przemieszczajac sie zachowajcie dystans miedzy soba.
  Higiena to podstawa, mydlo ratuje zycie.
  Antybiotyki nie zabijaja wirusow
  Dbajcie o stopy zeby byly suche i o dlonie.
  Szkoly to raj dla romnozenia wirusa, dzieci nie dbaja tak o higiene jak dorosli.
  smartfony w sytulacji SHTF sa ok jak macie staly dostep do pradu, ale lepsze sa te ktore trzymaja baterie dluzej.
  Zaplanujcie droge ucieczki jak bedziecie musieli sie ewakuowac i miejsce do ktorego bedziecie sie ewakuwac.
  Koniecznie sledz najnowsze wiadomosci, musisz wiedziec jak najszybciej czy np w twoim miescie nie ma wirusa. Jak jest to traktuj to jak Dzien -1, dzien przed panika i pustymi sklepami.
  Pamietaj ze Bug out Bag to nie zapasy zywnosci i gacie na tygodnie tylko na okolo 3 dni. Pakujesz tam wode, jedzenie, apteczke pierwszej pomocy i NAJPOTRZEBNIEJSZE rzeczy. W teori waga BoB wynosi 10% ale jak czujesz sie na silach i musisz to zapakuj TROCHE wiecej.
  Produkty zakupione mozecie wykorzystywac w rozny sposob, podpaski moga sluzyc np do oczyszczania ran albo na podpalke, worki na smieci na np kontener itp
  Przydatne linki nie koniecznie bezposrednio zwiazane z obecna sytulacja i nie wszystkie itemki pasuja do scenariusza z wirusem ale lepsze to niz nic:
  *****************************
  Produkty spozywcze:
  https://www.happypreppers.com/37-food-storage.html
  https://www.backdoorsurvival.com/20-items-to-kick-start-your-food-storage-plan/
  *****************************
  Gromadzenie i uzdatnianie wody:
  https://www.ukpreppersguide.co.uk/three-simple-yet-effective-rain-water-harvesting-methods/
  https://www.happypreppers.com/best-water-purifiers.html
  https://www.youtube.com/watch?v=aYYcg18RXLs
  ********************************
  Pierwsza pomoc, leki
  https://www.doomsdayprep.com/exhaustive-list-survival-medical-supplies/
  https://theprovidentprepper.org/prepper-home-pharmacy-the-best-medications-to-stockpile/
  https://www.ukpreppersguide.co.uk/safety-first-aid-for-preppers/
  **********************************
  Przygotowania do SHTF
  https://thepreppingguide.com/emergency-plan/
  https://mdcreekmore.com/prepper-shtf-supplies-checklist/

  Dobra wiem ze 90% z was i tak nie przeczytala tego co wyzej w calosci i jestescie tutaj po tl;DR

  too long; didn't read

  Wprzypadku broni biologicznej mozna bezpiecznie pic przegotowana wode z kranu. NALEZY taka wode gotowac przez przynajmniej minute i zostawic do ochlodzenia. Przy ataku chemicznym woda nawet po ugotowaniu nie nadaje sie do spozycia. Zakladam ze prad/woda/gas bedzie dostepna bo to bedzie absolutny priorytet sztabu kryzysowego zaraz po ograniczeniu rozprzestrzeniania sie wirusa.
  Na dzien dzisiejszy raczej nie kupowal bym zapasow. Czerwona lampka ma sie wam zapalic jak mlode, zdrowe osoby zaczna umierac w szpitalach w krajach o wysokiej higienie osobistej i medycynie na wysokim poziomie. Zrobcie liste i zaplanujcie ewentualny wypad do sklepu. Zaplanujcie trase, dzien przed zatankujcie samochod do pelna. Jak juz bedziecie w sklepie to musicie wiedziec ile kilo i puszek czego brac a nie w sklepie sie zastanawiac. Zakupy najpozniej robicie dzien przed panika. Jak jest moment kiedy januszowanie jest wybaczane to wlasnie w tym przypadku. Mozecie zrobic zakupy, zachowac rachunek i jak pandemia sie uspokoi to produkty zwrocic. Produkty spozywcze na ktore musicie zwrocic uwage to w zaleznosci czy macie alergie na cos:
  Makarony, Ryze**, Kasze, Platki Owsiane itp
  Puszki z miesem**, rybami, owocami, warzywami itp
  Mleko w proszku, Jaja w proszku, Olej/Oliwa**, Rodzynki itp
  Srodki czyszczace i do higieny osobistej:
  Bielinka*
  Mydlo**, Pasta do zebow, Papier toaletowy*, Podpaski, Tampony itp
  Pierwsza pomoc, suplementy i leki:
  Antybiotyki* (w ostatecznosci alternatywy), Paracetamol, Aspiryna* itp
  Witaminy
  Leki na wasze choroby**(nadcisnienie, cukrzyca itp)
  Spirytus*
  Inne wazne:
  Baterie, Latarka, Radio, wytrzymale Worki na smieci, Swieczki*, Zapalniczki*, Karty do Gry, telefon itp
  Bug out Bag*
  Jedna gwiazdka bardzo wazne, dwie gwiazdki bez tego lub alternatywy nie przezyjecie dlugiego okresu.
  Podstawowe zalozenia przy scenariuszu agresywnej mutacji wirusa:
  Produkty jakie kupicie musza wam wystarczyc na przewidywalny okres powstawania szczepionki. Obecnie jest to 16 tygodni. Jak was nie stac to tak naprawde kazdy tydzien zapasow jest wazny
  Zamykacie sie w mieszkaniu/domu, unikacie wychodzenia i moniturujecie komunikaty sztabu kryzysowego. (To akurat nie bedzie dla was ciezkie)
  Dbacie o higiene. Suche stopy, rece bez skaleczen.
  Miejcie gotowy Bug out Bag na wypadek naglego przymusu opuszczenia miejsca zamieszkania. Wczesniej opracujcie trase i potwierdzcie miejsce docelowe.
  Logistyka, rozwiazcie sprawy z odpadami
  Upewnijcie sie ze macie odpowiednie ciuchy i jedna kurtka przeciwdeszczowe na osobe. Wygodne buty
  NIE gromadzcie sie w grupy!

  I tyle z tych najwazniejszych. Przypominam ze scenariusz dotyczy pandemii gdzie szczepionka jest opracowywana. Nie piszcie prosze nic w stylu ze zapomnialem o namiocie, linkach, tasmie klejacej itp bo to na zupelnie inny scenariusz. Aha i nie kupujcie czochoszkow xD

  #wirus #swiat #nauka #chiny #epidemia #2019ncov #zdrowie #medycyna #preppers #survival
  pokaż całość

  odpowiedzi (103)

 • avatar

  Być może omija Was Mirki soczysta #afera, dlatego zapraszam do podsumowania na gorąco ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  1. Zielonka @skeeto666 narzeka na sklepy, które wystawiają produkty minimum poniżej progu 40 zł aby produkt nie mógł załapać się na Allegro Smart, czyli darmową wysyłkę.
  2. Seba prowadzący konto @KFD_pl wyzywa i opluwa mireczków którym to przeszkadza.
  3. Sebie mało żyłka nie pęknie, denerwuje się że ktoś śmie śmieć zarzucać mu manipulowanie ceną i że tylko cebulak i janusz by tak zrobił.
  4. Użytkownik @debenek generuje historię cen danej aukcji: https://allegronauta.pl/oferta/6749963297
  5. Jak widać, akurat na ok. tydzień przed wejściem w życie Allegro Smart, cena suplementów obniża się na ciut poniżej progu 40 zł
  6. Przypadek? Nie sądzę.
  7. Sebek twierdzi że to jednak przypadek, że od marca 2017 produkt zmienił cenę tylko jeden raz i to akurat przed wejściem Allegro Smart.
  8. Dodaje, że mireczki w większości i tak nie są ich grupą docelową więc można ich obrażać.

  Oj, panie Sebo z @KFD_pl, bardzo brzydko jest tak kłamać. A jak kłamiemy, to chociaż nie wyzywajmy innych od cebulaków i januszy, zwłaszcza że to Pan pokazał kto tu jest prawdziwym januszem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  A wasza kreatyna i tak jest paskudna w smaku.

  Zapraszam: https://www.wykop.pl/wpis/47014015/denerwuje-mnie-wystawianie-produktow-o-grosz-lub-d/

  #mikrokoksy
  pokaż całość

  odpowiedzi (54)

 • avatar

  Dlaczego w Polskich szpitalach zdążają się zakażenia sepsą albo mrsa?
  W piątek trafiłem do szpitala w Radomiu. Przywiozła mnie tam karetka z wypadku drogowego. Na drugi dzień zachciało mi się po prostu srać. Patrzę do jednego kibla nie ma papieru (nawet nie ma wieszaka na papier). Patrzę do drugiego kibla też nie ma papieru. No to pytam pierwszej napotkanej pielęgniarki czy mógłbym dostać kawałek papieru toaletowego bo chce się po prostu wysrać, zostałem zjebany ze papier trzeba mieć ze sobą. Pytam w dyżurce pielęgniarek czy dostanę papier- „jeszcze papieru by chciał, każdy sam ma mieć papier”. W kuchni poprosiłem o kawałek czegoś do wytarcia dupy po sraniu i wytłumaczeniu, że przywiozła mnie karetka w środku nocy i nie miałem jak kupić papieru bo nie wypuszczają mnie z oddziału dostałem, po trzeciej już zjebce kawałek legniny z uwagą że absolutnie nie można tego wyrzucać do klopa bo zapycha rury. W kiblach oczywiście brak koszy na śmieci, za okno tez nie wyrzucę bo nie ma klamek.
  Taki to nasz polski NFZ na który płacimy ponad 300zl miesięcznie xd.
  Na zdjęciu śniadanie. Oczywiście kubek i sztućce tez trzeba mieć swoje bo inaczej nie zjesz jak człowiek bo w szpitalu nie dadzą.
  #nfz #szpital #polska #pis #podatki
  pokaż całość

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  odpowiedzi (96)