•  

  Mam pytanie do kogoś z #prawo, a więc jestem spadkobiercą ale chciałabym ten spadek oddać bratu, zrobić zbycie spadku (oddać mieszkanie ale też i ewentualne długi itd.) i właśnie, czy jeżeli okaże się że są jakieś długi czy wierzyciele mogą mnie obarczyć nimi (pusać upomnienia, wezwania itd) czy bezpośrednio już brata tylko? Jak to wygląda?

  #pytanie #pytaniedoeksperta

  •  

   @o_n_a: prawnikiem nie jestem, ale z tego co się orientuję zbycie spadku zawiera w sobie zbycie zarówno długów jak i zysków

  •  

   @o_n_a: i dont think so. odrzucasz w całości i adieu

   +: Dutch
  •  

   @o_n_a: Masz 6 miesięcy na odrzucenie całości spadku. Jak ten termin mija to przejmujesz spadek z automatu. O ile się to nie zmieniło.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @o_n_a:

   czy jeżeli okaże się że są jakieś długi czy wierzyciele mogą mnie obarczyć nimi (pusać upomnienia, wezwania itd) czy bezpośrednio już brata tylko
   Mogą i Ciebie, i brata (odpowiedzialność solidarna). Tyle że wówczas masz roszczenie regresowe względem brata. Tj. komornik zajmie Ci 2 tysiące na koncie z tytułu długu spadkowego - możesz dochodzić zwrotu tych 2 tysięcy od brata.

   Art. 1055.
   § 1. Nabywca spadku ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe w tym samym zakresie co zbywca. Ich odpowiedzialność względem wierzycieli jest solidarna.
   § 2. W braku odmiennej umowy nabywca ponosi względem zbywcy odpowiedzialność za to, że wierzyciele nie będą od niego żądali spełnienia świadczeń na zaspokojenie długów spadkowych.

   +: Thsa
  •  

   @Dutch
   § 2. W braku odmiennej umowy nabywca ponosi względem zbywcy odpowiedzialność za to, że wierzyciele nie będą od niego żądali spełnienia świadczeń na zaspokojenie długów spadkowych.

   Jak mam to rozumieć?
   Czy da się to jakoś załatwić żeby wierzyciele nie zapukali jak coś do mnie i ode mnie dochodzili długów tylko od brata bezpośrednio?

  •  

   @o_n_a: Nie. Tak będzie tylko jeśli odrzucisz spadek.

  •  

   @o_n_a: Ty i brat to jedyni spadkobiercy? Jak tak, to zasadniczo faktycznie najlepiej odrzucić (Ale jak masz dzieci, to one też potem muszę odrzucić).

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Na Witolda miał miejsce incydent tramwajowy

  #wroclaw #mpkwroclaw

  odpowiedzi (18)

 • avatar

  Gdy prawak chce się wspiąć na wyżyny swojej elokwencji, poczucia humoru i dobrego smaku
  #bekazprawakow #4konserwy #neuropa

  odpowiedzi (27)

 • avatar

  ENDUROWCY! Jakie to są cholerne gnidy. Nie przemawiają do nich żadne argumenty, że płoszą zwierzęta, stwarzają zagrożenie dla spacerowiczów i że niszczą ścieżki w lesie...
  drugi typ tych enduro to wkurwiacze w dzielnicach domów jednorodzinnych. W miejscach ktore powinny być oazami spokoju, wyjadą ci takie gnoje tym brzęczącym gównem... dzieci ryczą bo się budzą, ty zamiast spokojnie wypoczywać po pracy to słyszysz takie gnidy...

  Trochę się nie dziwię że pozniej ktoś tak wkurwiony instaluje linki jako zemsta. Nawet nie chodzi o sam hałas motocykla, tylko o ich podejście. Zazwyczaj to gnojki 18-20 lat, cwaniaczki którzy śmieją się w twarz i „mają wyjebane” w twoje problemy, jeszcze celowo cię sprowokują i wyśmieją gdy zwrócisz im uwagę.
  Gdy się zapytasz takiego gnoja dlaczego nie jedzie na tor to ci powie okej bumer albo inny wysryw. I niech mi ktoś powie że komuś takiemu nie wolno przypierdolić? Bo niby dlaczego? #enduro #rakcontent
  pokaż całość

  odpowiedzi (270)