Wpis z mikrobloga

Biegające Mirki i Mirabelki i nie tylko! Potrzebna pomoc!

Od tygodnia mam problem z wysokim tętnem podczas biegania i nie ukrywam, że mnie to bardzo frustruje. Mianowicie, do tej pory przy tempie około 5:45/km bez problemu utrzymywałem średnie tętno 145, a od soboty przy tempie około 6:15 - 6:20/km nagle wystrzeliwuje pod 160-170.

Już od pierwszych metrów nogi są już ciężkie więc wykluczam błąd pomiaru bo czuje się adekwatnie do tętna. Chory nie jestem, dieta bez zmian, żadnych dodatkowych sportów nie uprawiam, zmęczony nie jestem, śpię po 6-7h, a biegam od 5 lat i takiej akcji jeszcze nie miałem. Dodam tylko, że wiek to 34 lata. Jakieś pomysły? Czas zrobić jakieś badania?

#bieganie #zdrowie
  • 20
@PurpleHaze: Pas HRM. Ale tak jak napisałem, błąd pomiaru wykluczam bo czuję się adekwatnie do tętna. Nie ma tej lekkości. Tempo 5:40 - 5:45/km to było dla mnie tempo konwersacyjne do tej pory ¯\_(ツ)_/¯
@randall: Ja tak miałem rok temu jak mnie infekcja jakaś dopadła. Mogłem przebiec 15 km w tempie 5:30 i nagle następne bieganie ledwo co mogłem przebiec pół godziny. Miesiąc biegania miałem z głowy, zero siły i ciagle zmęczony. Próba biegania i po dwóch minutach rozgrzewki tętno mi skakało do 160. Wszystkie badania krwi moczu w normie.
@patrol798: mogłeś mieć zapalenie mięśnia sercowego i nawet o tym nie wiedzieć, jeżeli Cię przez miesiąc tak trzymało to nawet powiedziałbym, że to bardzo prawdopodobne, że miałeś. Infekcje trzeba wyleczyć w łóżku całkowicie bo możesz się dorobić tego zapalenia
@bestnickever: O ciekawe. Czytam o tym. Nie miałem jednak opisywanych objawów oprócz zmęczenia, bólu głowy i miałem powiększony węzeł chłonny. Mieszkam w UK i niestety opieka lekarska jest tu gorsza niż w Polsce. Dali mi tu antybiotyk na zapalenie ucha :) bo miałem delikatny stan zapalny podobno a ucho mnie w ogóle nie bolało. Puściło mnie dopiero w dniu kiedy jechałem do Polski na urlop. Laryngolog w Polsce popukał się jak
@patrol798: to jest choroba którą w ogóle ciężko może być zdiagnozować, ja przeszedłem 3 razy z jakichś niewiadomych powodów w ciągu ostatnich kilku lat i dopiero za 3 razem prawidłowo zdiagnizowali u mnie po wykonaniu rezonansu magnetycznego serca. Sama choroba z tego co wyczytałem nawet w ogóle może nie dawać objawów
@patrol798: pewnie warto się wybrać do kardiologa i powiedzieć że prawdopodobnie mogłeś przejść rok temu zapalenie to pewnie zleci zrobienie echo serca i może holtera 24 godzinnego, ekg zrobią już na wejściu. Jeśli nie odczuwasz dzisiaj żadnych dolegliwości to i tak pewnie badania wyjdą w porządku
@bestnickever: Dzięki. Męczyło mnie to przez długi czas co to było - oprócz objawów które opisałem wyżej, dodatkowo czasem kręciło mi się w głowie, zero siły do czegokolwiek prawie cały czas, w pewnym momencie czekając na przejeździe kolejowym ciężko mi było zliczyć wagony bo mi się wszystko rozmazywało. Ale jak szybko przyszło tak szybko odeszło. Są jakieś wskazania by się przed tym przestrzec w przyszłości?
@patrol798: najczęściej to robi się właśnie po niedoleczych właściwie infekcjach, zwłaszcza grypie dlatego najlepiej szczepić się co roku na grypę i każdą chorobę wylezec w łóżku. Po za tym warto sprawdzić sobie zęby u dentysty, jeżeli ma się jakieś robione kanalowo to co roku robić kontrolne przeswietlenie bo mogą się robić zmiany ropne i tego się nie czuje a może to siać na organizm i tez uszkadzac serce. Jeśli się miało
@bestnickever: dzięki wielkie, możliwe, że to od zęba którego czułem właśnie przed tym osłabieniem. W Polsce lekarz nic nie znalazł na prześwietleniu, tu miesiąc temu ten sam ząb miałem leczony kanałowo bo miałem zapalenie
@randall ciężko powiedzieć co jest przyczyną przez internet na podstawie Twojego wpisu na mirko. Podstawowa morfologia i wizyta u lekarza rodzinnego. Zwykłe przeziębienie osłabia a co za tym idzie tętno wzrośnie przy tej samej prędkości/intensywności. Mogłeś złapać jakąś chorobę i nawet o tym nie wiesz.
@szczypek45: @jezus_cameltoe: Zapisałem się na jutro do lekarza bo sytuacja jest dosyć frustrująca. Tym bardziej, że nie piję, nie palę, dieta nie uległa zmianie. Fakt faktem bywam ostatnio senny w ciągu dnia i to jedyna zmiana jaką zauważyłem. Być może doszedł do tego stres ostatnimi dniami. W każdym bądź razie poczekam na wyniki badań. Planuje zrobić sobie właśnie morfologię, EKG i być może uda się zrobić jakieś testy wysiłkowe ¯\_(ツ)_/¯
Fakt faktem bywam ostatnio senny w ciągu dnia i to jedyna zmiana jaką zauważyłem. Być może doszedł do tego stres ostatnimi dniami.


@randall: stres i niewysypianie w zupełności tłumaczą czemu bieganie Cię meczy. Aha nie napisałeś jeszcze jednej ważnej rzeczy - co ile biegasz? Mam nadzieję że nie codziennie?