•  

  Ale wspaniała wiadomość, PiS poniósł bardzo ważną porażkę - nie udało mu się wzorem Orbana wziąć pod buta organizacjo pozarządowych poprzez przejęcie kontroli nad funduszami grantowymi dla nich:

  Po długich negocjacjach Polski z zagranicznymi darczyńcami łącznie ponad 50 mln euro trafi do organizacji pozarządowych. Mają pomóc wzmacniać społeczeństwo obywatelskie i grupy zagrożone wykluczeniem.

  - Warunki działalności organizacji pozarządowych w Polsce są zdecydowanie trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej - nie ukrywał rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar podczas dwudniowej konferencji otwierającej program "Aktywni obywatele - fundusz krajowy".

  W jego ramach do polskich organizacji pozarządowych w ciągu ponad czterech lat popłynie 30 mln euro. Pieniądze pochodzą z funduszy norweskich i funduszy EOG. To środki przyznawane przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein jako bezzwrotna pomoc nowym członkom Unii Europejskiej.

  Poprzednią pulę rozdzielała Fundacja im. Stefana Batorego w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży. Ale rządowi PiS się to nie podobało. Wicepremier Piotr Gliński wprost mówił, że "nie wydaje mu się, by Fundacja Batorego mogła znów pełnić funkcję operatora funduszy".

  Strona polska chciała, by operatorem pieniędzy był powołany przez PiS w 2017 r. Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Miał on uporządkować sytuację, bo zdaniem ówczesnej premier Beaty Szydło zbyt wiele środków trafiało do fundacji "podporządkowanych politykom poprzedniego układu rządzącego". Dziś Instytut wyznacza organizacjom cele i rozdziela pieniądze, nadzoruje go minister Gliński, a na czele stanął Wojciech Kaczmarczyk - były dyrektor departamentu społeczeństwa obywatelskiego w KPRM i jedna z twarzy "dobrej zmiany" w III sektorze.

  To właśnie z tego powodu negocjacje z darczyńcami się wydłużały. PiS nie mógł jednak upierać się w nieskończoność, bo chodziło nie tylko o pieniądze na społeczeństwo obywatelskie, ale też łącznie o ponad 800 mln euro w ramach 11 programów. Ale to prawdopodobnie pod naporem Polski pieniądze dla NGO-sów będą dzielone w ramach dwóch funduszy: krajowego (wspomniane 30 mln euro) oraz regionalnego (kolejne 23 mln euro). Taki model będzie funkcjonował wyłącznie w Polsce.

  Krajowym funduszem będzie zarządzać konsorcjum trzech organizacji: znienawidzonej przez PiS Fundacji Batorego (jako lider), Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz fundacji Akademia Organizacji Obywatelskich. Regionalnym zaś (ten wystartuje jednak później): Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz fundacja Edukacja dla Demokracji.

  Zainteresowane podmioty więcej informacji mogą znaleźć na stronie http://aktywniobywatele.org.pl/

  https://www.wykop.pl/link/5287409/kleska-pis-50-mln-euro-trafi-do-organizacji-pozarzadowych/

  #polska #uniaeuropejska #spoleczenstwo #pieniadze #ngo #neuropa #bekazpisu

  +: drk001, Adwokat_Boga +21 innych