Gorące dyskusje ostatnie 12h

• odpowiedzi (28)

Czas na kolejny #polskizmeivels. Dzisiaj o kłopotliwych wykrzyknieniach.

„Ożeż ty!” to chyba jedno z najbardziej kłopotliwych sformułowań w naszym języku. Właśnie, nie powinno się pisać „ożesz”. Jest to tak naprawdę konstrukcja składająca się z dwóch partykuł, „-że” i „-ż”, oraz wykrzyknienia „o”. Jest to analogiczna forma do „idźże”, „mówże” itp. Podobnie ma się sprawa z wykrzyknieniami typu „oż” i „żeż”, nie powinniśmy pisać „osz” i „żesz”!

Dodatkowo czasem można się spotkać z konstrukcją „o żeż”, ale językoznawcy raczej jej odradzają, więc bezpieczniej jest używać po prostu „ożeż”.

To jeszcze ogłoszenia parafialne. @wonsz_smieszek zasugerował, bym zwolniła z tempem dodawania wpisów, co spotkało się z pozytywnym odzewem, więc od dzisiaj zacznę rzadziej wrzucać wpisy, ale bardziej się będę do nich przygotowywać (i tak miałam ogromny problem z czasem). Za to postaram się wrzucać wpis w każdy wtorek i sobotę, z czego w sobotę będę poruszać trudniejsze zagadnienia. Oczywiście, może się potem okazać, że będę w stanie wrzucać jeszcze jeden wpis tygodniowo, ale czas pokaże. ;)

Chciałabym podziękować jeszcze wszystkim czytelnikom, wczoraj mój tag dobił czterocyfrową liczbę obserwujących. Bardzo się cieszę z tego powodu!

Jeżeli chcesz widzieć więcej tego typu wpisów, zaobserwuj mnie lub tag #polskizmeivels. W komentarzu znajduje się też spamlista, jeżeli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia.

#uczsiezwykopem #polski #jezykpolski #gruparatowaniapoziomu
    pokaż całość

odpowiedzi (56)

Raport potwierdza także to, o czym informowało Radio Poznań, że "osoba prowadząca [zajęcia] - mężczyzna występujący jako trans kobieta, celowo prezentuje temat zupełnie niezwiązany z jej innością”. [Mowa tu o Annie Marii Szymkowiak, o której zajęciach z pierwszej pomocy, oprotestowanych przez rodziców, pisaliśmy].

Niech ktoś z #4konserwy mi to wytłumaczy. Jest sobie trans kobieta, prowadzi w szkołach zajęcia z pierwszej pomocy, no nic nadzwyczajnego, pewnie każdy miał takie zajęcia w szkole. I teraz wkracza Ordo Iuris i w swoim rzekomo miażdżącym raporcie (przynajmniej według radia Poznań) jest oburzone że ona prowadzi zajęcia niezwiązane z jej 'innością'. Co następne, zakaz prowadzenia lekcji matematyki przez lesbijki i gejów? Czy według tej organizacji osoby LGBT powinny mieć zakaz wykonywania zawodów i powinny robić tylko to co jest 'związane' (co to znaczy niby też?) z ich orientacją? A podobno to lewica ma fiksacje na tym punkcie, a to psikus.

I jeszcze to

„bezpośredni kontakt z osobą należącą do mniejszości kulturowej – osobą transpłciową, który może przyczynić się do rewizji stereotypowych wiadomości dotyczących osób innych kulturowo – transpłciowych”

O matko, jeszcze dzieci się dowiedzą że osoby transpłciowe są normalne i są zwykłymi ludźmi jak każdy inny człowiek, co to się stanie, nie będzie można wtedy uprawiać obrzydliwej odczłowieczającej propagandy która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, cały plan katolickich talibów pójdzie w piz du! .

#neuropa #bekazprawakow #lgbt
    pokaż całość

odpowiedzi (23)