Wpis z mikrobloga

Ostatnio na facebooku zdarzył się bug, który pozwolił na podglądnięcie kto prowadzi dany fanpage. Ktoś sprawdził fanpage naszego ukochanego Grzegorza "Szczęść Boże" Brauna i okazało się, że jest prowadzony przez pana Wojciecha Kempę. Od razu wygooglowałem żeby sprawdzić kim jest i... ojej. Widzę, że napisał książkę pt. "Co przed Mieszkiem?" i od razu mnie to zaciekawiło. Niestety nigdzie nie można znaleźć żadnych wiarygodnych informacji nt. tego pana (ponieważ jest nonamem), ale na stronie capitalbook.com.pl czytamy, że rzekomo jest historykiem, absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz redaktorem naczelnym magazynu i portalu „Magna Polonia”. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Widzimy zatem, że mamy kolejnego samozwańczego "naukowca" lub "historyka" prawicy który pisze poważne książki o historii Polski. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ zauważyłem film na ukochanym kanale wykopowej prawicy: WRealu24: Co było przed Mieszkiem? Wojciech Kempa o Wielkiej Lechii, historii Polski. Oczywiście nie jestem na tyle szalony, żeby oglądać 40-minutowy film stworzony przez ten kanał, tym bardziej z takim tytułem, ale obejrzałem inny krótki film z tym panem nt. tej książki na kanele "Polskie Sprawy" xD. I tutaj plot-twist: pan ten uważa, że Wielka Lechia to bajka... A L E... tworzy własną Wielką Lechię:

Nie jest ta książka polemiką z książką Bieszka [...] To jest opracowanie raczej naukowe, czy też popularnonaukowe które prezentuje to co na ziemiach polskich działo się przed okresem kiedy powstało państwo Polskie, państwo Polan, a działo się naprawdę sporo i wbrew pozorom zachowało się sporo źródeł na ten temat, źródeł zarówno rzymskich jak i źródeł greckich, ale zachowały się też pieśni gockie opowiadające o wydarzeniach politycznych rozgrywających się na tych naszych ziemiach. Cywilizacyjnie tutaj wcale jakoś wielkiej tragedii tutaj nie było, były okresy zapaści, ale były też okresy kiedy na ziemiach polskich kwitła cywilizacja, weźmy tu pod uwagę kulturę łużycką która rozwijała się od XIII w. p.n.e. po VI w. p.n.e. która stała na wysokim poziomie cywilizacyjnym.


Pytanie prowadzącego (Młot na marksizm (xD)): Mówimy o wielu plemionach czy jednym organizmie cywilizacyjnym?

Kempa (w skrócie): Istniały tutaj duże organizmy polityczne o czym mówi Saga o Herwarach oraz pieśni Eddy.
xDD
Ok, nie ma sensu analizować tego wszystkiego, trzeba tylko powiedzieć, że Saga o Herwarach powstała w XIII wieku i opierała się na starszych sagach, a te opierały się na przekazie ustnym. Saga opowiada o wojnie między Gotami a Hunami. Od XIX uważa się, że saga nie jest całkowicie historyczna i podlega wielu interpretacjom, np. jedna z interpretacji sugeruje, że saga tak naprawdę opisuje wojnę rzymsko-frankijską, natomiast inny badacz (XIX wiek) uważał, że saga opisuje wojnę Longobardów i Prabułgarów a miejsce bitwy miało mieć miejsce w okolicach Krakowa. Dokładniejsze info na Wikipedii.
Więc jak na foliarzy przystało - cherry picking. I tak się żyje na tej wsi. ¯\_(ツ)_/¯
#urojenialechitoidalne #slowianie #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #urojeniaprawakoidalne #bekazprawakow #neuropa #4konserwy
MichalLachim - Ostatnio na facebooku zdarzył się bug, który pozwolił na podglądnięcie...

źródło: comment_sXzsaa4sXMTVFsYOE29IzzbRD02hhXdr.jpg

Pobierz
  • 6
@Toomoo: No to tym bardziej chyba to dyskredytuje tą tezę.

(Much 1889) proposed alternative attributions for the battles - to one recorded by Paul the Deacon that took place between the Langobards and the Vulgares Bulgars: one in which Agelmundus (Agelmund) was killed, and his sister (conflated to Hervor) is taken prisoner, the other in which new Langobardian king Lamissio is victorious - this is conflated with the battle of the