•  

  "Coś Ci powiem.

  Kupowałaś / kupowałeś ostatnio mąkę? Kilogram kosztuje jakieś 2 złote. W Biedronce 1,50PLN. A może kupowałaś /kupowałeś kurczaka? Pół kilograma za 5,99 PLN. Pół kurczaka będzie lepszym przykładem. Widziałaś / widziałeś kiedyś skarpetki dla noworodka? No pewnie. Reklamy, sklepy. Na allegro dostaniesz trzypak za 20 złotych. Setka wódeczki? Mało, co?

  Popatrz na swoją dłoń. Niczego sobie. Zapamiętaj te z pozoru nieistotne wiadomości. Przydadzą się.
  ...

  A teraz wyobraź sobie, że te skarpetki są za duże. Bo pół kilo (Twoje właśnie kupione pół kurczaka) jest całym człowiekiem.
  Twoja dłoń jest dokładnie tej wielkości. Skarpetki noworodkowe (te za 20 złotych) używasz i owszem - jako czapkę, bo pasują na głowę, a nie na stopę.
  Przy operacji nie jesteś w stanie obłożyć pola operacyjnego, bo serwetki chirurgiczne są za ciężkie. Tak uciskają na te pół kurczaka, że nie jest w stanie oddychać nawet dzięki respiratorowi. Obkładasz więc sterylnymi chusteczkami higienicznymi. Wykonujesz nacięcie na klatce piersiowej. Całe 2,5 cm, żeby dostać się do aorty. Uważasz na każdy ruch, bo możesz unieść niechcący całego pacjenta ponad stół operacyjny.

  Setka wódki? Starczy na raz, co nie? Pięćdziesiąt mililitrów krwi jest w tym pół-kilogramie. Dwa milimetry za daleko i jest po sprawie. Odsysasz całą krew w ciągu 5 sekund.

  Przyjechał karetką dla noworodków, nawet go nie było widać w tym inkubatorze. Karetka z dużym sercem WOŚP-u na tylnej szybie.

  Respirator z logo WOŚP-u. Tłoczy kilka-kilkanaście mililitrów powietrza na jeden oddech. Ty potrzebujesz całe pół litra na jeden oddech.

  Inkubator z logo WOŚP-u. Grzeje. Ty włączasz ogrzewanie albo zakładasz sweter.

  Pompy tłoczące leki i nawodnienie. Po mililitrze na godzinę. Ty wypijasz szklankę, jak Ci się chce pić. Znowu to cholerne serduszko na pompach.

  Kto go ratuje? Mój szef, który operuje? A może ja, bo Mu asystuję? A może anestezjolog, bo go utrzymuje przy życiu? Pediatra, która go "wyciągnie" do magicznej wagi 2,5 kg? Pielęgniarki? A może Owsiak?

  Ratujesz go Ty. Ratujemy go ... MY, NARÓD POLSKI.

  A to tylko jeden z przykładów.
  Nadal pomagasz "Owsiakowi"?
  To Ci powiem. Pomagasz dziecku.
  A głupcem jest ten, kto nie ratuje swoich dzieci."

  Dr n. med. Leszek Bęc
  specjalista kardiochirurg
  Herz-Zentrum Bodensee
  Konstancja, Niemcy.

  #polska #wosp #spoleczenstwo #medycyna #dzieci #zdrowie #szpital #neuropa #4konserwy #konfederacja #ludzie #pieniadze

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Mireczki, już na dniach ukończę kolejny projekt #deepwykop czyli Paździoch z Rivii czyli Wiedźmin naszych marzeń i snów.

  Chętni mogą się zapisywać na listę do wołania plusując komentarz poniżej.

  Odnośnie samego procesu to okazało się, że twarze panów Ryszarda Kotysa (Paździoch) i Michała Żebrowskiego (Wiedźmin) mają prawie identyczne układy kostne. Niektóre sceny wtapiały się niesamowicie szybko. Zaskoczyło mnie to, że pomimo braku dostępności twarzy Paździocha w dużej rozdzielczości, efekt wyszedł całkiem okej, zresztą poniżej screen z jednej ze scen.

  Jeśli wszystko ogarnę wystarczająco szybko to filmik umieszczę może nawet jutro. Plusujący komentarz poniżej "Zaplusuj ten komentarz jeśli chcesz być wołany jak już będzie gotowe.." będą wołani jak już będzie gotowe. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #wiedzmin #ai #seriale #technologia #witcher
  pokaż całość

  odpowiedzi (18)

 • avatar

  #pytanie i w sumie #gimbynieznajo, bo teraz tylko krojone kupuja, nie takie jak na obrazku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  odpowiedzi (97)

 • odpowiedzi (22)