•  

  "Coś Ci powiem.

  Kupowałaś / kupowałeś ostatnio mąkę? Kilogram kosztuje jakieś 2 złote. W Biedronce 1,50PLN. A może kupowałaś /kupowałeś kurczaka? Pół kilograma za 5,99 PLN. Pół kurczaka będzie lepszym przykładem. Widziałaś / widziałeś kiedyś skarpetki dla noworodka? No pewnie. Reklamy, sklepy. Na allegro dostaniesz trzypak za 20 złotych. Setka wódeczki? Mało, co?

  Popatrz na swoją dłoń. Niczego sobie. Zapamiętaj te z pozoru nieistotne wiadomości. Przydadzą się.
  ...

  A teraz wyobraź sobie, że te skarpetki są za duże. Bo pół kilo (Twoje właśnie kupione pół kurczaka) jest całym człowiekiem.
  Twoja dłoń jest dokładnie tej wielkości. Skarpetki noworodkowe (te za 20 złotych) używasz i owszem - jako czapkę, bo pasują na głowę, a nie na stopę.
  Przy operacji nie jesteś w stanie obłożyć pola operacyjnego, bo serwetki chirurgiczne są za ciężkie. Tak uciskają na te pół kurczaka, że nie jest w stanie oddychać nawet dzięki respiratorowi. Obkładasz więc sterylnymi chusteczkami higienicznymi. Wykonujesz nacięcie na klatce piersiowej. Całe 2,5 cm, żeby dostać się do aorty. Uważasz na każdy ruch, bo możesz unieść niechcący całego pacjenta ponad stół operacyjny.

  Setka wódki? Starczy na raz, co nie? Pięćdziesiąt mililitrów krwi jest w tym pół-kilogramie. Dwa milimetry za daleko i jest po sprawie. Odsysasz całą krew w ciągu 5 sekund.

  Przyjechał karetką dla noworodków, nawet go nie było widać w tym inkubatorze. Karetka z dużym sercem WOŚP-u na tylnej szybie.

  Respirator z logo WOŚP-u. Tłoczy kilka-kilkanaście mililitrów powietrza na jeden oddech. Ty potrzebujesz całe pół litra na jeden oddech.

  Inkubator z logo WOŚP-u. Grzeje. Ty włączasz ogrzewanie albo zakładasz sweter.

  Pompy tłoczące leki i nawodnienie. Po mililitrze na godzinę. Ty wypijasz szklankę, jak Ci się chce pić. Znowu to cholerne serduszko na pompach.

  Kto go ratuje? Mój szef, który operuje? A może ja, bo Mu asystuję? A może anestezjolog, bo go utrzymuje przy życiu? Pediatra, która go "wyciągnie" do magicznej wagi 2,5 kg? Pielęgniarki? A może Owsiak?

  Ratujesz go Ty. Ratujemy go ... MY, NARÓD POLSKI.

  A to tylko jeden z przykładów.
  Nadal pomagasz "Owsiakowi"?
  To Ci powiem. Pomagasz dziecku.
  A głupcem jest ten, kto nie ratuje swoich dzieci."

  Dr n. med. Leszek Bęc
  specjalista kardiochirurg
  Herz-Zentrum Bodensee
  Konstancja, Niemcy.

  #polska #wosp #spoleczenstwo #medycyna #dzieci #zdrowie #szpital #neuropa #4konserwy #konfederacja #ludzie #pieniadze

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Dlaczego w Polskich szpitalach zdążają się zakażenia sepsą albo mrsa?
  W piątek trafiłem do szpitala w Radomiu. Przywiozła mnie tam karetka z wypadku drogowego. Na drugi dzień zachciało mi się po prostu srać. Patrzę do jednego kibla nie ma papieru (nawet nie ma wieszaka na papier). Patrzę do drugiego kibla też nie ma papieru. No to pytam pierwszej napotkanej pielęgniarki czy mógłbym dostać kawałek papieru toaletowego bo chce się po prostu wysrać, zostałem zjebany ze papier trzeba mieć ze sobą. Pytam w dyżurce pielęgniarek czy dostanę papier- „jeszcze papieru by chciał, każdy sam ma mieć papier”. W kuchni poprosiłem o kawałek czegoś do wytarcia dupy po sraniu i wytłumaczeniu, że przywiozła mnie karetka w środku nocy i nie miałem jak kupić papieru bo nie wypuszczają mnie z oddziału dostałem, po trzeciej już zjebce kawałek legniny z uwagą że absolutnie nie można tego wyrzucać do klopa bo zapycha rury. W kiblach oczywiście brak koszy na śmieci, za okno tez nie wyrzucę bo nie ma klamek.
  Taki to nasz polski NFZ na który płacimy ponad 300zl miesięcznie xd.
  Na zdjęciu śniadanie. Oczywiście kubek i sztućce tez trzeba mieć swoje bo inaczej nie zjesz jak człowiek bo w szpitalu nie dadzą.
  #nfz #szpital #polska #pis #podatki
  pokaż całość

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  odpowiedzi (88)

 • avatar

  Denerwuje mnie wystawianie produktów o grosz, lub dwa mniej niż 40zł tylko po to by naciągnąć kupującego, który posiada SMART na zakup kolejnego produktu. #kfd #allegro

  odpowiedzi (284)

 • odpowiedzi (16)