Wpis z mikrobloga

System GPS kojarzony jest głównie z nawigacją. Nie jest to jednak jedyne jego zastosowanie, bo można go również użyć do różnych pomiarów. Oto ciekawe urządzenie DIY, które wykorzystuje GPS do mierzenia odległości i różnicy wysokości między wybranymi punktami.
Więcej ( ) Zestaw małego geodety DIY – pomiar odległości dzięki GPS

#forbot #elektronika #technologia #arduino #programowanie #ciekawostki
Pobierz Forbot - System GPS kojarzony jest głównie z nawigacją. Nie jest to jednak jedyne jeg...
źródło: comment_tTbNPJKgVXAAa6GFYNpzwP0FUEROF9PW.jpg
  • 16
@Forbot: rozmawiałem sobie kiedyś z sympatyczną panią niemalże-geodetką na praktykach studenckich w terenie, z ciekawości podszedłem i zagadnąłem o sprzęt używany do pomiarów, bo zaintrygowąło mnie, że dziewczyna zamiast w lunetkę teodolitu patrzy w ekran laptopa. GPS był oczywistym skojarzeniem, ale jakoś nie zgadzało mi się to z kojarzoną dokładnością GPSa, tak jak piszecie na stronie, rzędu metrów.
Co się od panienki dowiedziałem - jeden GPS nie jest może super dokładny.
@Jarek_P: Nie, to chyba działa inaczej. Trzeba nanosić poprawki dostarczone ze stacji bazowych. W skrócie, masz w pobliżu stację bazową w dokładnie zmierzonych koordynatach i ta stacja potrafi na bieżąco wysyłać jaki jest błąd w stosunku do tego co GPS "pokazuje".

Dzięki temu możliwy jest szybki pomiar z dokładnością rzędu cm. Te poprawki nie są jednak za darmo - trzeba wykupić abonament...

@Forbot Najpopularniejsze zastosowanie GPS poza pomiarem pozycji to dostarczanie
@foxbond: nie no, pomiary geodezyjne to na ogół w otwartym terenie się robi. Co do farta - nie mam pojęcia, aż tak się w temat nie wgłębiałem, dziewczyna wtedy mierzyła odkształcenie zapory wodnej (Niedzica) pod naporem wody, nawet wspominała mi coś, o ile na rok zapora się odkształca, ale nie pamiętam już wartości.

@kwanty: na ile się orientuję, całe pomiary geodezyjne polegają na domierzaniu się do punktów bazowych (reperów) i
a DCF77 nie jest lepszym rozwiazaniem?


@mrooczilla: oj nie, w życiu. Odbiór na falach długich, w polskich warunkach na zasadach, że czasem odbiera, ale częściej nie odbiera, powolna transmisja danych... DCF77 to była może ciekawa idea 30lat temu, obecnie to jest przeżytek. Z GPSu masz bardzo precyzyjny sygnał czasu, do odbioru niemal wszędzie przy pomocy maleńkiej anteny.
na ile się orientuję, całe pomiary geodezyjne polegają na domierzaniu się do punktów bazowych (reperów) i tak samo się to robi tradycyjnie, teodolitem. Ale tutaj pamiętam, że ona mi pokazywała nawet ręką: jeden odbiornik GPS miała obok siebie na zaporze, drugi stał poza zaporą i był chyba jeszcze trzeci gdzieś po jej drugiej stronie, przy każdym siedział jeden praktykant i razem dokonywali pomiaru względem siebie. Na ile zrozumiałem ideę, zapewne te punkty
oj nie, w życiu. Odbiór na falach długich, w polskich warunkach na zasadach, że czasem odbiera, ale częściej nie odbiera, powolna transmisja danych... DCF77 to była może ciekawa idea 30lat temu, obecnie to jest przeżytek. Z GPSu masz bardzo precyzyjny sygnał czasu, do odbioru niemal wszędzie przy pomocy maleńkiej anteny.


@Jarek_P: @mrooczilla: I jeszcze dodam, że DCF77 jest nadawany gdzieś pod Frankfurtem a przez 1ms sygnał radiowy "przelatuje" jakieś 300
Co się od panienki dowiedziałem - jeden GPS nie jest może super dokładny. Ale gdy się rozstawi w terenie dwa lub więcej, można dokonywać pomiarów różnicowych między nimi i wtedy mamy dokładność już rzędu milimetrów.


@Jarek_P:
obecnie już nie potrzebujesz własnej stacji (tego drugiego GPSa) - sygnał korekcyjny idzie przez internet.

Ale nie - dokładnosć milimetrowa za pomocą gpsa nie jest osiągalna.
https://xkcd.com/2170/

W pomiarach lokalnych jakieś 10mm osiągniesz. W skali
Synchronizacja czasu z GPS jest o wiele lepsza niż 1ms (nie pytaj ile, musiał bym kumpla pytać).


@kwanty: to jeszcze zależy, o jakim czasie mówimy. Jeśli o wzorcu czasu do synchronizacji (np. transmisji w elektronice - jak pisałeś, używa się tego m.in. w GSM), to dokładność jest ogromna, teoretycznie jest podawana jako +-20ns, o tym trochę wiem, bo zawodowo się w to bawiłem :)
Ale osobnym tematem jest GPS jako wzorzec