•  

  tradycyjnie, kijem w mrowisko( ͡° ͜ʖ ͡°) tekst z ubiegłego roku, ale wciąż aktualny #wosp #polityka #zdrowie #lewica #socdem

  Zdaje się, że dopiero do niedawna opinia publiczna może zauważyć, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy staje się przedmiotem krytyki nie tylko ze strony polskich ruchów prawicowych, ale także ze strony środowisk lewicowych.

  W krytyce lewicowej chodzi jednak przede wszystkim o kwestie systemowe, przez krytyków lewicy zwanych, nieco komicznie, kwestiami ideologicznymi. Chodzi więc po pierwsze o skrajną komercjalizację. WOŚP jako ofiara własnych sukcesów stał się, chcąc nie chcąc (bardziej chyba chcąc) jednym wielkim wehikułem reklamowym wielkiego biznesu, którego przykładem jest już nawet nie tyle wrzucanie do puszki, co nic nie kosztujące rettwitowanie reklamowego hasztagu jednej z firm. WOŚP stał się miejscem, gdzie na szczytnej idei pomocy, poszczególni celebryci, politycy, muzycy i sportowcy po prostu się lansują pokazując jak bardzo kochają innych.

  Drugim, o wiele poważniejszym zarzutem lewicy jest generalny zarzut prywatnej filantropii, która służy, nie zawsze uświadomionemu, maskowaniu systemowego demontażu państwa opiekuńczego, a często także wyzysku. Biznesmeni mobbingujący i wyzyskujący swoich pracowników, ale jakże chętnie uczestniczący w pokazowych aukcjach; sportowcy oszukujący, a nie, przepraszam: optymalizujący strategie podatkowe, ale za to rzucający finansowy ochłap na własne fundacje – któż tego nie zna? Filantropia nadaje się do tego doskonale, również dlatego, że nazwiska takich filantropów często przechodzą do historii nie jako wyzyskiwaczy, ale jako tzw. mecenasów sztuki.

  Wszystkie te lewicowe argumenty to argumenty merytorycznie trafne, ale nietrafne w praktyce. Dlaczego? Ano dlatego, że WOŚP to ruch, jeśli nie quasi-religijny, to oparty na podobnych emocjach, a z tymi, jak wiadomo, nie da się dyskutować merytorycznie. Stąd i odpowiedzi dla merytorycznych krytyków WOŚP są zwykle oparte na emocjonalnym szantażu, „A co, gdy Twoje dziecko…”.

  https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/galopujacy-major-lewicowa-krytyka-wosp-aa-yvmQ-gyBV-c8cb.html