•  

  Komuszki z r/socialism to albo naiwne dzieci albo idioci. Inaczej nie umiem tego wytłumaczyć xD
  Kilka faktów dotyczących tego raju :
  - 1 z 2,6 miliona jednostek mieszkalnych na Hawanie jest poniżej wszelkich standardów a większość budynków nie była remontowana od 1959
  - średnia pensja miesięczna to 30$. Lekarze i pielęgniarki otrzymali ostatnio podwyżkę, która daje lekarzom specjalistom 67 dolarów miesięcznie, a pielęgniarkom początkującym 25 dolarów miesięcznie.
  - Dopiero od 2018 wprowadzono internet 3G ale większości społeczeństwa na niego nie stać. Wcześniej mniej niż 5% Kubańczyków miało dostęp do internetu
  - Kuba importuje blisko dwie trzecie produktów spożywczych i racjonuje żywność na kartki.
  #antykapitalizm #antykomunizm #bekazlewactwa #4konserwy

  źródło: 2020-01-14_17h05_54.png

  •  

   Komentarz usunięty przez moderatora

   +: Tyraxor
  •  

   @Othrod: chlip chlip biedny socjalizm nie może działać bez wymiany handlowej z jednym krajem kapitalistycznym xD co ciekawe nie przeszkadza to ludziom o twoich poglądach uwielbiać tego kraju. Ciekawe po ilu miesiącach pobytu wróciliby spowrotem do zgniłego kapitalizmu.

   pokaż spoiler rzuber znalazłeś w końcu robotę czy nadal na garnuszku u matki? xD

  •  

   @tallman mnie się takie kraje podobają z innego powodu. Skoro ludzie tam żyją za 25-50 dolarów miesięcznie to odłożyć tak z $1000 i można spokojnie tam rok żyć. Zawsze chciałem coś takiego odwalic.

  •  

   Komentarz usunięty przez moderatora

   +: CojonesComoMelones, Millerntor +1 inny
  •  

   @Othrod: mam nadzieję że ci pacjenci nie są skąpi i dają tym lekarzom w kopercie przynajmniej tyle ile wydają miesięcznie na kawę w starbucksie czyli więcej niż ich miesięczne zarobki.
   @WhiskeyIHaze w sumie masz rację. Aż mi się przypomniała scena z filmu xD

   źródło: youtube.com

  •  

   @WhiskeyIHaze Tylko czy bys chcial zyc na takim poziomie jak oni? Tamtejsze 50$ to pewnie jak jakies 700zl w Polsce. Da sie tylko co to za zycie? W 4 osoby w pokoju, dieta czokoszkowa i jeszcze cos zostanie:)

  •  

   @tallman: "when I'm older and have some money"
   ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   @blindguardiano ja bym miał powiedzmy $100 miesięcznie, to cztery razy więcej niż pielęgniarka Byłbym sam bez rodziny. Myślę, że dałbym radę spokojnie żyć. Oczywiście wcześniej research porządny. Zawsze można spokojnie odłożyć 2k czy nawet 3k.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @WhiskeyIHaze: Nikt tam nie żyje za dolary tylko za lokalna walute Kubanczykow (bo jest jeszcze lokalna waluta dla turystow na Kubie) ktora jest niewymienialna tak czy siak. Nie da sie tak po prostu przywiezc waluty z zagranicy i wymienic na kubanska. To przeliczenie jest czysto teoretyczne a jak chce sie wymienic kase na turystyczna walute kubanska to droga wolna tylko wtedy ceny za zywnosc i uslugi jak na Zachodzie.

  •  

   @wm84 no to trzeba szukać innego kraju. Myślałem sporo nad Indiami czy czymś takim w Azji.

  •  

   @WhiskeyIHaze Troche nie rozumiesz jak to dziala. Ty sobie myslisz, ze jak ludzie zarabiaja 150 usd to ceny masz odpowiednio nizsze. Tak nie jest. Ceny w sklepach w takich krajach sa niemal takie same jak w Polsce. Duzo nizsze sa jedynie uslugi. Jak dzisiaj wydajesz w Polsce srednia krajowa czyli 3500zl to zeby miec taki sam standard np w Kambodzy gdzie srednia krajowa jest powieddmy z 1000zl to wydasz mniej niz w Polsce ale nie bedzie to 1000zl tylko bardziej 2500-3000zl.

  •  

   @blindguardiano: chcesz mi powiedzieć, że w kraju gdzie średnia krajowa to $150 trzeba wydać około $1000 żeby nie żyć na granicy ubóstwa? jeśli tak, to rzeczywiście czegoś nie rozumiem. Ale nie jest to to, o czym piszesz a to, w jaki sposób rząd panuje nad tak liczną grupa osób które żyją grubo poniżej granicy ubóstwa.

  •  

   @WhiskeyIHaze Nie mowie o granicy ubostwa tylko o standardzie zycie.
   Zalozmy, ze w Polsce wydajesz 3500zl i masz standard zycia X. Zeby miec ten sam standard X w Kambodzy wydasz mniej niz w Polsce ale bedzie cie to kosztowac powiedzmy 2500zl, a nie 1000zl.
   Pamietaj, ze w tych krajach wiele ludzi ma gorszy standard zycia niz w Polsce za PRL. Mozesz przezyc za 300$ ale bedziesz zyl jak szczur. Jesli ci to odpowiada to ok.
   I mowie to z doswiadczenia bo mieszkam w Azji od 10 lat i wiem jak to wyglada i ile kosztuje zycie tutaj.

  •  

   @WhiskeyIHaze Zeby ci to inaczej zobrazowac. Zarabiajac 150$ w Indiach bedzie cie stac na zycie w takich slumsach. W takich warunkach zyje miliony ludzi, ktorzy zarabiaja 5$ dziennie. https://st3.depositphotos.com/2209782/13138/i/1600/depositphotos_131381218-stock-photo-slum-rooftops-in-mumbai.jpg

   Jak chcesz standard taki jak w Polsce masz to placisz tyle co w Polsce minus 20-30%.

  •  

   @blindguardiano: Kiedyś jak na /int/ czy innych miejscach siedziałem to widziałem nitki typu "czy wolałbyś być biedny w bogatym kraju czy bogaty w biednym kraju". Nie licząc skrajności (no bo faktycznie jednak wolałbym być milionerem w jakimś kraju trzeciego świata niż bezdomnym w USA) to wpieniało mnie że większość osób (oczywiście z zachodu) wybierało to drugie, takie coś jest tylko przyjemne jakbyś był jakimś psycholem który kocha żyć z pogardą do przeciętnego człowieka - bo jak masz średnio-wysoki dochód zachodni w takim biednym kraju to tak naprawdę niewiele oszczędzasz a jedyne bonusy co masz to że jesteś kompletnie odizolowany od społeczeństwa bo mieszkasz w paskudnej chujni do której nie chcesz wychodzić.

  •  

   @PeknietaMorda Zalezy co to znaczy biedny w bogatym kraju. Jak mam miec 4k w Polsce albo 10k w Kambodzy to bez zastanowienia biore opcje 2.

  •  

   @blindguardiano: Może trochę źle się wyraziłem. Głównie wkurzali mnie po prostu ci z zachodu co twierdzili że jak przeniosą się do jakiejś chujni to od razu "he he będę tam królem" właśnie ignorując że np. tam niewiele zaoszczędzą na kosztach życia.

  •  

   @PeknietaMorda To zalezy od kraju. Bo taki Szwed zaoszczedzi w huj przenoszac sie z jego pensja do Kambodzy ale przecietny Polak juz niewiele przy zachowaniu tego standardu zycia.
   Ale to tez zalezy od innych czynnikow. Bo Szwed singiel zaoszczedzi duzo ale ten sam Szwed przenoszac sie z rodzina wyda podobnie bo zaoszxzedzi na opiekunce do dziecka ale za szkole bedzie musial zaplacic i sie wyrowna.

   Wszystko to jest indywidualna sprawa i duzo zalezy od lifestylu itp.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Rok spędzony na codziennym podłączaniu żywienia, gdzie każdy zbędny ruch groził wprowadzeniem bakterii wprost do serca. Rok spania tak, żeby słyszeć w każdy ruch, bo młody mógł się zakręcić w kabel od żywienia, urwać go i zamiast się pożywiać, to krwawić po cichu (pic.rel. w komentarzu). Rok zmuszania do jedzenia, pilnowania, żeby nie wyrwał cewnika, codziennego ważenia, i praktycznie braku wolnych wieczorów, bo przy każdym ruchu biegło się sprawdzać, czy nic nie uszkodził.

  I po roku w końcu koniec, jelita zregenerowały się na tyle, że radzi sobie bez żywienia. Mirko #pijzemnokompot a ja idę szukać whiskey godnego takiej okazji ( ͡º ͜ʖ͡º)

  #dzieci #zdrowie
  pokaż całość

  odpowiedzi (115)

 • avatar

  Mircy co się u mnie w #pracbaza odjaniepawliło to ja nawet nie kurwa xD Pracowała u nas laska, która zgodziła się na odbywanie na początku bezpłatnego stażu. W tamtym tygodniu poszła do bossa i powiedziała, że w związku z tym, że pracuje tu już prawie pół roku, to chciałaby mieć umowę i wynagrodzenie.
  I teraz najlepsze xD szef stwierdził jak to jakiś śmieć śmie śmieć prosić go o płacenie P E N S J I i posiadanie U M O W Y xD
  Ok, on jest pracodawcą, on decyduje kogo zwolni. Ale to w jaki sposób to zrobił - napisał lasce list, tak kuźwa LIST, gdzie dziękuję za współpracę i kazał go wręcz jej w poniedziałek, gdy go nie będzie. Dodam, że nasz szef ma prawie 60 lat (a jak widać na przykładzie powyższego opisu zachowuje się jakby miał 6 lat). Laska odeszła wczoraj z łzami w oczach.
  Od grudnia szukam nowej pracy, dzień kiedy stąd odejdę będzie jednym ze szczęśliwszych.
  #pracbaza #zalesie #januszebiznesu #bekazpodludzi
  pokaż całość

  odpowiedzi (61)

 • avatar

  ostatnio po raz drugi obejrzałem całe #peakyblinders i muszę powiedzieć że Tom Hardy grający postać Alfiego Solomonsa jest zrobiony tak zajebiscie ze chuj
  każda scena z nim to czyste złoto 乁(♥ ʖ̯♥)ㄏ

  #alfiesolomons #seriale #netflix

  odpowiedzi (50)