Wpis z mikrobloga

Witam.

Konto Facebook siostry mojej żony zostało zhackowane i typ, który to zrobił wyłudził pieniądze od jej 5 znajomych. Pisał na messengerze, że potrzebna jej na gwałt kasa i ludzie wysłali kasę przez BLIKa.

Napisała do Facebooka, że jej konto zostało zhackowane ale narazie odpowiedzi brak. Była też na policji (konkretnie na 3 komisariatach) i odesłali ja żeby przyszła rano zgłosić.

Typ generalnie jest bezczelny, pisał z jej znajomymi, którzy wiedzieli, że ktoś się pod nią podszywa i opisał jak to zrobił.
Mianowicie twierdzi, że kupił w darknecie jakąś baze e-mail z hasłami, a ona miała te same hasło do facebooka

Czy ktoś był w podobnej sytuacji?
Czy osoby, które wysłały BLIK będą widziały w aplikacji, z którego bankomatu zostały podjęte pieniądze?
Jakieś sugestie co można zrobić?

#bankowosc #banki #bank #blik #facebook #darknet #oszustwo #bezpieczenstwo #bezpieczenstwowsieci
  • 13
@zawada2x tak, w systemie transakcyjnym będzie informacja o miejscu wypłaty środków z bankomatu. Zgłosić sprawę na policję, do Banku i czekać na umorzenie sprawy lub wykrycie sprawcy. Koniecznie niech siostra żony przeinstaluje system operacyjny a następnie założy nową skrzynkę e-mail, nada nowe hasła dostępowe.
@zawada2x: jak ludzie mogą być tak łatwowierni, że dają się nabrać? Moja matka też kiedyś była o włos żeby komuś przelać pieniądze przez BLIK'a ale akurat byłem obok i przekonałem ją, że takich rzeczy się nie robi w ciemno i jak ostatnio poprosiłem mamę żeby dała mi kod z BLIK'a to nauczona przeze mnie zadzwoniła do mnie żeby sprawdzić czy to na pewno ja
@zawada2x: Setki osób były w podobnej sytuacji jak nie tysiące. Osoba zatwierdzająca BLIKa powinna widzieć lokalizację bankomatu, ale co z tego. Powinna iść na komisariat i nie dać się spławić albo wysłać list do prokuratury z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (opisać słowami co się stało, dołączyć posiadane dowody, dane swoje i innych poszkodowanych). Włączyć dwuskładnikowe logowanie na FB, zmienić hasła tam gdzie używała takiego samego, a pewnie złodziej kłamał i