Wpis z mikrobloga

Adrian Zandberg (na FB):

Jeffrey Sachs poparł dziś w wyborach prezydenckich socjalistę - Berniego Sandersa. Trudno chyba o lepszy epilog dyskusji o transformacji i ostatnich wzmożeń polskiego kościoła neoliberalnego.


Jeffrey Sachs to autor planu Balcerowicza, a zarazem jego guru. Dziękuję.

#polityka #antykapitalizm #lewica #razem #zandberg #balcerowicz #sanders #neuropa #liberalizm #socjalizm #usa
Pobierz GoddamnElectric - Adrian Zandberg (na FB):
 Jeffrey Sachs poparł dziś w wyborach prez...
źródło: comment_Vjwn7q1silWPctSCAyZxQoa4d785GIHg.jpg
  • 12
@przeciwko78: Aby ktoś mógł zyskać, ktoś inny musiał stracić. Inaczej takie decyzje wyglądają z perspektywy gospodarstwa domowego, a inaczej z biurka i kalkulacji z zeszytu urzędnika. Dziś z perspektywy historycznej wiemy, że nie było to rozwiązanie najbardziej optymalne, momentami wręcz szkodliwe. Coś za coś, gdyż swoje zalety też miało. Czym innym jednak jest zaakceptowanie tego jako elementu historii i ocena co na plus, a co nie, a co innego tworzenie Balcerowiczowi
@GoddamnElectric: Nie. Gospodarka nie jest grą o sumie zerowej, zyski mogą być obustronne.
Nędza PGRów, niewydolność państwowych przedsiębiorstw była już wcześniej, Balcerowicz ją jedynie ujawnił.
Wpuścił wolny rynek. Urealnił pieniądz, przywrócił zasady rynkowe. Nie wiem czy wiesz na jakich zasadach funkcjonowały wcześniej przedsiębiorstwa. Nie były to zasady rynkowe. Nie było też bankowości w dzisiejszym jej rozumieniu, gdzie chcesz kredyt, to go masz. Potrzebujesz dolary to je kupujesz. itd. Inny świat.
Przekierowanie
@przeciwko78: Nie, nie...ja nie mówię, że PRL był dobry pod względem gospodarki (bo tak nie było), nie mówię też, że było to zadanie łatwe - bo było bardzo trudne i dziś z ciepło fotela łatwo nam oceniać skutki (takież to uroki rozmów dot. przeszłości). Transformacja była absolutnie konieczna. Wątpliwości budzi sposób w jaki została finalnie wykonana. Różne były plany na stole, różne metody, wiele analiz, wiele osób zaangażowanych - to nie
Trudno chyba o lepszy epilog dyskusji o transformacji

Zrewidowanie poglądów akurat Sachsa ma charakter symboliczny w tej sytuacji.


@GoddamnElectric: Może to byłby symbol i epilog, gdyby rzeczywiście powiedział cokolwiek o transformacji. Trudno porównać sytuację Polski przeoranej w czasie PRL do sytuacji USA teraz.