Wpis z mikrobloga

Najświeższa, subiektywna i z krótkimi opisami, porcja najciekawszych nowinek fizyczno-astronomicznych do poczytania i pooglądania na dzień 22.01.2020 r. ( ͡° ͜ʖ ͡°):

1. Ziemia jako źródło neutrin.

Naukowcy z eksperymentu Borexino, włoskiego Laboratori Nazionali del Gran Sasso, zajmujący się analizą danych pochodzących z detektora neutrin (pochodzących od Słońca oraz z Ziemi czyli tzw. geoneutrin) w kształcie kuli o 18 metrowej średnicy zawierającej 280 ton płynu scyntylacyjnego i otoczonej fotodetektorami opublikowali 21 stycznia 2020 r. najnowszą analizę za okres od grudnia 2007 r.do kwietnia 2019 r.. W badaniu z 2015 r. określono liczbę neutrin pochodzących z wnętrza Ziemi na 10^25/s, co stanowi jedną bilionową neutrin słonecznych. Najnowsza praca wskazuje, iż ilość energii pochodzącej z rozpadów radioaktywnych w trakcie, których emitowane są neutrina stanowi ponad połowę całkowitego ciepła wytwarzanego przez Ziemię (47 000 GW). Dodatkowo, rezultat tych badań sprzyja modelom uwzględniającym wysoką zawartość pierwiastków radioaktywnych w ziemskim płaszczu.

2. Łamanie symetrii CP obserwowane w rozpadach mezonów pięknych.

Badacze z eksperymentu LHCb w Wielkim Zderzaczu Hadronów opublikowali 21 stycznia 2020 r. analizę danych z rozpadów mezonów pięknych - cząstek zawierających kwark piękny czy też inaczej niski. Rezultat analizy stanowi stwierdzenie, że asymetria CP jest obserwowana w sposobie rozpadu pomiędzy ujemnie naładowanym mezonem B- i jego dodatnio naładowanym "antypartnerem" mezonem B+ . Wszystko jest oczywiście zgodne z przewidywaniami Modelu Standardowego, natomiast zagadką ciągle są źródła powstawania tego łamania symetrii i wiążąca się z tym łamigłówka dominacji materii nad antymaterią. Analiza danych niestety nie przyczynia się do rozwiązania tych kwestii, natomiast pozwala z coraz większą precyzją zweryfikować np. model Cabbibo-Kobayashi-Maskawy przewidujący w 1973 r. istnienie 6 kwarków, zamiast 3 wtedy znanych - za który jego autorzy dostali w 2008 r. Nagrodę Nobla dzięki potwierdzającym to eksperymentom tj. BaBar w laboratorium SLAC w USA i Belle w KEK w Japonii. Coraz bardziej precyzyjne analizy zaś, mozolnie jak mozolnie, ale pozwalają odrzucić niektóre modele i być może przyczynić się do wykrycia źródła łamania symetrii CP spoza Modelu Standardowego.

3. Kto zamawiał to wszystko?

Dosyć obszerny, choć bardzo ciekawy acz nieco bardziej wymagający artykuł przede wszystkim o symetriach w fizyce i ich łamaniu, ale też o poszukiwaniach jeszcze głębszych symetrii mogących odpowiedzieć na pytania dotyczące wzoru w jaki układają się typy fermionów i ich wartości mas.

4. Higgs, supersymetria i reszta.

Wywiad z Johnem Ellisem - od ponad 50 lat fizykiem teoretycznym, specjalistą od supersymetrii i teorii strun. Trochę historii i trochę aktualnych kwestii.

5. Samotnie na szczycie góry. W oczekiwaniu na wielki deszcz.

Krótki tekst zawierający rys historyczny i bardzo fajną galerię z niemal widmowego już, choć ciągle istniejącego, obserwatorium promieniowania kosmicznego znajdującego się na wysokości ok. 3200 m n.p.m. na zboczu góry Aragac w Armenii.

Polecam wszystkim zainteresowanym. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #fizykakwantowa #cern #lhc #astrofizyka #kosmologia #kosmos #wszechswiat #astronomia #ziemia #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow
Pobierz Fake_R - Najświeższa, subiektywna i z krótkimi opisami, porcja najciekawszych nowinek...
źródło: comment_wlTwKeQZ3G1PIY4mkXMcVSHwQumOTufK.jpg
  • 5
@bambus94: Bezpośrednio ze strony eksperymentu:

The scintillator mixture is made out of pseudocumene (PC) and 1.5 g/l of PPO (a fluor), while the buffer liquid is pure PC alone (with the possible addition of a light quencher, DMP).


The photomultipliers are supported by a Stainless Steel Sphere (SSS) which also separates the inner part of the detector from the external shielding, provided by 2400 tons of pure water (water buffer).