Wpis z mikrobloga

Mirasy zmierzyłem sobie ostatnio chałupniczo próg mleczanowy tą metodą 30 minut w trupa i branie jako progu LT średniego tętna z ostatnich 20 minut testu i teraz przyszło mi wyznaczy strefy tętna, no i jaki kalkulator stref HR używać, Coggana czy Friela? Pomiędzy nimi występują dość duże różnice. Przykładowo u Coggana koniecstrefy 2 to u Friela początekstrefy 2. I w praktyce przykładowo górną strefę 2 u Cogana łatwo długo utrzymywać choć najbardziej komfortowo jest trochę poniżej górnej wartości 83% LTHR, a np. już przy dolnej strefie 2 u Friela trzeba być już bardziej skupionym by nie zejść poniżej tych 81% LTHR i wysiłkowi dałbym powiedzmy takie 3,5/10 zamiast 2-3/10 u Coggana, choć nadal bez problemu można oddychać nosem w czasie jazdy, ale oddech jest bardziej rytmiczny i dość głęboki. Na co się zdecydować? ¯\_(ツ)_/¯

Andy Coggan / trainingpeaks.com: (2) Aerobic Capacity 69% - 83% LTHR np. 120-146 bpm
J. Friel for cycling / trainingpeaks.com: (2) Aerobic 81% - 89% LTHR np. 141-156 bpm
Poniżej porównanie jak to wygląda dla progu LT 175

czlowiekkomar - Mirasy zmierzyłem sobie ostatnio chałupniczo próg mleczanowy tą metod...

źródło: comment_4mLQvVnEQtfbGuXUFnfbKo3gXsZ53LPT.jpg

Pobierz
  • 4
@czlowiekkomar: A to nie jest tak, że algorytmy wyliczania progów są jedynie przybliżeniem?
Pojeździj trochę bazując mniej więcej na tym co wyliczyłeś ale ja bym bardziej ufał subiektywnemu odczuciu.
@oczkers: Teoretycznie to się powinno jakoś pokrywać z prawdą, ale dopóki nie zrobię sobie testu wysiłkowego albo nie kupie tego urządzonka do testowania ilości mleczanu we krwi to się nie dowiem ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@pek0s: akurat tutaj brałem pod uwagę wartości "for cycling" u Friela, na trainingpeaks.com można własnie wybrać sposób liczenia Friel dla kolarzy, Friel dla biegaczy, i Coggan bez podziału, chociaż może coś w tym jest, bo Coggan tego nie rozdziela więc być może te wartości mogą być trochę inne.