Wpis z mikrobloga

Cześć!

Co byście polecili do frezarki #cnc (Chińczyk, wrzeciono 2,2 kW, obrabiam drewno) do planowania powierzchni?

Teraz używam zwykłego prostego freza dwupłytowego 20mm. Coś takiego.

Chętnie bym spróbował czegoś co da mi gładszą powierzchnię (teraz widać nieco ślady po poszczególnych przejściach). Albo czegoś większego, ale boje się o wrzeciono, wibracje itp.

Można używać w takich maszynach głowic na płytki?

Może Mirki ze #stolarstwo coś podpowiedzą?

Dzięki
  • 6
@StanislawAniol hmm. Nie wiem. Jak to sprawdzić?

A powierzchnia powinna być gładka jak lustro? Robię kolejne ścieżki co 0,6 średnicy freza i wydawało mi się, że raczej to takie poderwania na krawędzi. Pod palcem nie czuć, ale trochę widać.

Załączam zdjęcie, na którym mniej więcej widać na sośnie. W twardym drewnie jest lepiej, ale coś tam pod światło widać.
Pobierz Seneszal - @StanislawAniol hmm. Nie wiem. Jak to sprawdzić?

A powierzchnia powinna b...
źródło: comment_SoTPXLyq80EE9LPYwkhVFZuiQimxVJye.jpg
@Seneszal: miękkie drewno będzie "uciekać" spod ostrza, szczególnie przy takiej geometrii jaką masz na takim frezie czyli pewnie neutralny kąt natarcia. Przy miękkim drewnie będzie ciężko uniknąć śladów po przejściu. Spróbuj może frez z bardziej agresywną geometrią.
Głowicą nie poszalejesz, pamiętaj że zwiększając średnicę zwiększasz prędkość kątową ostrza więc musisz zejść z obrotami a te wrzeciona są wysokoobrotowe i mocno tracą moc wraz z jej zmniejszaniem chociaż przy drewnie można spróbować.
@hrumque Jest to jakiś pomysł. Dzięki.

Są tarcze z rzepami np 25 mm. Może spróbuję większe. Nie za duże obroty i powinno pomóc. Teraz szlifowałem szlifierką oscylacyjną i zawsze trochę ręcznej roboty było.
@Seneszal: ee nie takie maleństwo, nornalną szlifierkowo-wiertarkową, fi 100 czy coś, obroty typu 2000 rpm i lecisz - to wrzeciono spokojnie to pociągnie, ja mam 1.5kW i też idzie