•  

  Centralny Magazyn Węgla już działa <<< znalezisko
  Centralny magazyn węgla przyjmuje już węgiel - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Aktywów Państwowych. Do magazynu trafiło już 300 tys. ton węgla - podkreślił resort. W październiku 2019 roku na zwałach w całej Polsce zaległo łącznie 13,5 mln ton węgla, a skład ma powstrzymać ewentualne zastoje w pracy w kopalniach spowodowane brakiem miejsca do składowania surowca.

  Wyborcza przypomina o wynikach górnictwa, czyli stracie około 0,5 mld złotych oraz imporcie z zagranicy:

  (...) W 2018 roku Polska sprowadziła rekordowe 19,3 mln ton tego surowca z zagranicy. W zeszłym roku import węgla był prawdopodobnie nieco mniejszy (według danych Eurostatu od stycznia do listopada do Polski wpłynęło 14,9 mln ton węgla, czyli o 16 proc. mniej niż rok wcześniej), ale nadal mamy do czynienia ze znacznie większymi liczbami niż jeszcze kilka lat wcześniej.

  Dla porównania – w 2014 roku wyniósł on 10,4 mln ton, a w 2015 roku – 8,3 mln.

  Z informacji opublikowanych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że górnictwo węgla kamiennego od stycznia do listopada 2019 roku zanotowało stratę wynoszącą ponad 460 mln zł. W analogicznym okresie 2018 roku było to 980 mln zł zysku.

  Z innych wiadomości, za WNP:

  Zaostrza się sytuacja w Polskiej Grupie Górniczej (PGG), gdzie związki powołały 27 stycznia sztab protestacyjno-strajkowy ze względu na niekorzystne zdaniem związkowców propozycje zarządu do wysokości nagrody rocznej (czternastki) dla pracowników za rok 2019.

  A także z uwagi na brak porozumienia w zakresie wzrostu wynagrodzeń na rok 2020.

  Powodem obaw górników jest też niepewna przyszłość Ruchu Pokój kopalni Ruda.

  Jak wspomina 'Rzepa', górnicy grożą wyjściem na ulice i blokadą granic:

  (...) Jeśli ich nie podejmie, zamierzają wyjść na ulice i – tak jak za rządów Donalda Tuska – zablokować granice, „uniemożliwiając dziki napływ węgla ze Wschodu zabierającego im pracę, a ich rodzinom środki utrzymania”.

  #polska #neuropa #wegiel #energetyka #gospodarka #finanse #gornictwo

  źródło: i.wnp.pl

  •  

   Jak informuje WysokieNapiecie.pl zwały mają już 14,5 mln ton.

   Górnictwo czeka na majowe wybory
   Potem branżę czeka znowu restrukturyzacja i nieuchronne zamknięcie kolejnych kopalń. Nie wiadomo tylko czy w rządzie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.


   Zapewne informacja, że zapasy węgla w elektrowniach i kopalniach sięgają 14, 5 mln ton nie przemawia do wszystkich naszych Czytelników. Spróbujmy więc uruchomić wyobraźnię: gdyby zebrać zwały węgla z kopalń i energetyki w Warszawie i uformować stożek, to nie tylko zakryłyby Pałac Kultury, ale jeszcze starczyłoby „czarnego złota” na zasłonięcie trzech pobliskich wieżowców. A gdyby nasze zwały wysłać do Paryża i wysypać na wieżę Eiffla, to może ledwo wystawałaby iglica. W 2018 rekordowe wówczas zwały sięgały "tylko" 13 mln ton.

   (...)

   https://wysokienapiecie.pl/26041-gornictwo-czeka-na-majowe-wybory/

   źródło: wysokienapiecie.pl

  •  

   @Baron_Al_von_PuciPusia: robią zapas, szykują się zwolnienia :)

  •  

   @WLADCA_MALP ten, kto się podejmie gruntownej i kompleksowej restrukturyzacji górnictwa, bez zabawy w półśrodki, będzie politycznie skończony.

   Przy takich perspektywach dla węgla, roszczeniowa pozycja górników wydaje się dla tych zdrowo myślących totalnie niezrozumiała. Co innego, gdyby były zyski i świetlaną przyszłość - niech mają. Ale PGG nawet przy pompowaniu kasą ze spółek energetycznych wykazuje się mierną kondycją finansową z absurdalnie roszczeniowymi pracownikami.

   +: Bondar