•  

  Dokładnie 30 lat temu zostało wydane zezwolenie na eksploatację trzeciego bloku Smoleńskiej elektrowni jądrowej z reaktorem RBMK-1000, w zasadzie ten RBMK już wtedy był mocno zmodernizowany w stosunku do poprzednich bloków z RBMK.

  #ejdlakazdego <- mój tag, nie chcesz czytać jądrowych niusów - czarnolistuj
  #energetyka #energetykajadrowa #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki

  źródło: s3.jpg

  •  

   @markedone Czy te reaktory nie zostały stworzone z myślą o budowie broni masowego rażenia?

  •  

   @markedone gdzieś coś czytałem na ten temat, że nie zostały zaprojektowane zgodnie z ówczesnymi nawet standardami bezpieczeństwa energetyki cywilnej bo w zamyśle miały służyć do wzbogacania uranu czy tam plutonu

  •  

   @giorgioborgio: Wejdź na mój profil, ostatnie znalezisko wrzucone na główną - tam masz opisane pewne elementy konstrukcyjne tego reaktora.

   Z myślą o produkcji plutonu do broni jądrowej były projektowane reaktory wojskowe, takie jak A, EI, EI-2, seria ADE.
   RBMK miałbyć tani, nie przeprowadzono wystarczających obliczeń numerycznych, nie zostało spełnionych parę warunków, które powinny zostać spełnione przed oddaniem go do eksploatacji. Niestety, najważniejsze z nich zostały naprawione dopiero po awarii w 1986.

  •  

   @markedone: mało, chce wiecej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Pamiętajcie, że nie ma możliwości, żeby reaktor RBMK wybuchł ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @markedone:

   Możesz się jakoś oceniać do tych cytatów z wikipedii?

   RBMK był celem sowieckiego programu budowy reaktorów służących do produkcji plutonu do celów militarnych

   Siłownie oparte na RBMK nie spełniały norm bezpieczeństwa obowiązujących w państwach zachodnich, dlatego budowano je wyłącznie na terenie byłego Związku Radzieckiego. Faktem jest jednak również to, że Związek Radziecki nie byłby zainteresowany żadnymi propozycjami transferu technologii, ze względu na możliwość łatwego wytwarzania plutonu, choć on sam nigdy nie wykorzystywał reaktorów do tego celu.

   https://pl.m.wikipedia.org/wiki/RBMK

   @giorgioborgio:

  •  

   @staryhaliny:

   RBMK był celem sowieckiego programu budowy reaktorów służących do produkcji plutonu do celów militarnych

   Jeszcze raz, NIE BYŁ. Reaktorami wojskowymi były te reaktory, które wymieniłem w swoim poście wyżej, TO TE reaktory zostały objęte m.in. programem ograniczenia zbrojeń jądrowych polegającym na wygaszaniu reaktorów PRODUKUJĄCYCH pluton. Program tyczył się reaktorów rosyjskich i amerykańskich. Nie obejmował on żadnego reaktora RBMK z prostego powodu, to reaktor energetyczny, a nie wojskowy. Na mocy tych postanowień (m.in. tego w USA wyłączono (i zakazano ponownego rozruchu) reaktorom: w Hanford reaktory B, C, D, DR, F, H, JE, JW i N. W Savannah River reaktory L, P, R i C. Natomiast w Rosji sprawa tyczyła się reaktorów: A, IR-AI, AW-1/2/3, AD, ADE-1/2/3/4/5, I-1, I-2. Od samego początku RBMK był projektowany jako reaktor cywilny, a nie wojskowy o czym mówił chociażby Sławski "plutonu u mnie pod dostatkiem, chcę reaktor energetyczny". Potrzeba było reaktora taniego/ekonomicznego w produkcji, stąd zbliżenie do reaktorów wojskowych - istniał przemysł, który już coś potrafił robić. To była wtedy największa zaleta RBMK. Produkcja plutonu w reaktorze to jego śmierć ekonomiczna, bo paliwa nie wypalasz, szybko je się wyjmuje z reaktora, aby skład radioizotopowy był odpowiedni. Mało tego, obecnie rosjanie nawet nie planują przerobu paliwa z reaktorów RBMK, bo to im się nie opłaca, lepiej przerabiać paliwo z WWERów. c:

   Faktem jest jednak również to, że Związek Radziecki nie byłby zainteresowany żadnymi propozycjami transferu technologii, ze względu na możliwość łatwego wytwarzania plutonu
   Tak samo jak kanadyjskie CANDU, ale nikt jakoś o nich nie pamięta, a to dzięki nim Indie otrzymały pluton na broń jądrową. : D

  •  

   @markedone: dzieki. Czyli Rosjanie ani przez chwilę nie mieli takiego pomysłu, żeby wykorzystać RBMK do produkcji plutonu?

  •  

   @staryhaliny: Oni mieli tyle tego plutonu, że każdemu mieszkańcowi kraju byliby w stanie troszkę podarować c:

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  innowacja w służbie mężczyzny #heheszki

  odpowiedzi (11)

 • avatar

  EFEKTY WYBIELANIA ZĘBÓW
  A więc tak - jak widać na załączonym obrazku, zęby są bielsze i jaśniejsze, ale białe nie są ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  Mimo tego jestem bardzo zadowolony, miałem tylko dwie strzykawki i wybielałem 6 dni, a czytałem, że powinno się to robić na cztery strzykawki, przez 12 dni.

  Wbrew temu co mnie niektórzy straszyli - zero bólu, zero nadwrażliwości zębów, ale lekko ucierpiało dziąsło bo żel mi się raz wylał :) Znajomi i rodzina zauważyli zmianę w kolorze zębów i generalnie na żywo zęby są trochę bielsze i jaśniejsze niż na zdjęciu.

  A teraz jak czytać histogram?
  Im bardziej w prawo tym większa jasność pikseli, a im wyższy słupek tym większa ilość pikseli o danej jasności. Próbki o wymiarach 6x6cm zostały pobrane z lewych jedynek.
  Jak widać na dolnym zdjęciu, mamy trochę ciemnych pikseli; z kolei histogram zdjęcia wyżej, czyli tego po wybielaniu, wyraźnie jest przesunięty bardziej w prawo - piksele są jaśniejsze, oraz nie ma "zabrudzeń" małą ilością ciemniejszych pikseli.
  Zdjęcia robione były przy tym samym sztucznym świetle, z tymi samymi ustawieniami aparatu.

  Ja jestem zadowolony z efektu i w przyszłości napewno powtórzę, tylko już na 4 strzykawki. :)

  #wybielaniezebow #wybielanie #zeby #stomatologia #zdrowie #medycyna #dentysta #ortodoncja #uroda #wychodzimyzprzegrywu
  pokaż całość

  odpowiedzi (150)

 • odpowiedzi (12)