•  

Dokładnie 30 lat temu zostało wydane zezwolenie na eksploatację trzeciego bloku Smoleńskiej elektrowni jądrowej z reaktorem RBMK-1000, w zasadzie ten RBMK już wtedy był mocno zmodernizowany w stosunku do poprzednich bloków z RBMK.

#ejdlakazdego <- mój tag, nie chcesz czytać jądrowych niusów - czarnolistuj
    #energetyka #energetykajadrowa #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki

źródło: s3.jpg

•  

@markedone Czy te reaktory nie zostały stworzone z myślą o budowie broni masowego rażenia?

•  

@markedone gdzieś coś czytałem na ten temat, że nie zostały zaprojektowane zgodnie z ówczesnymi nawet standardami bezpieczeństwa energetyki cywilnej bo w zamyśle miały służyć do wzbogacania uranu czy tam plutonu

•  

@giorgioborgio: Wejdź na mój profil, ostatnie znalezisko wrzucone na główną - tam masz opisane pewne elementy konstrukcyjne tego reaktora.

Z myślą o produkcji plutonu do broni jądrowej były projektowane reaktory wojskowe, takie jak A, EI, EI-2, seria ADE.
      RBMK miałbyć tani, nie przeprowadzono wystarczających obliczeń numerycznych, nie zostało spełnionych parę warunków, które powinny zostać spełnione przed oddaniem go do eksploatacji. Niestety, najważniejsze z nich zostały naprawione dopiero po awarii w 1986.

•  

@markedone: mało, chce wiecej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

Pamiętajcie, że nie ma możliwości, żeby reaktor RBMK wybuchł ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@markedone:

Możesz się jakoś oceniać do tych cytatów z wikipedii?

RBMK był celem sowieckiego programu budowy reaktorów służących do produkcji plutonu do celów militarnych

Siłownie oparte na RBMK nie spełniały norm bezpieczeństwa obowiązujących w państwach zachodnich, dlatego budowano je wyłącznie na terenie byłego Związku Radzieckiego. Faktem jest jednak również to, że Związek Radziecki nie byłby zainteresowany żadnymi propozycjami transferu technologii, ze względu na możliwość łatwego wytwarzania plutonu, choć on sam nigdy nie wykorzystywał reaktorów do tego celu.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/RBMK

@giorgioborgio:

•  

@staryhaliny:

RBMK był celem sowieckiego programu budowy reaktorów służących do produkcji plutonu do celów militarnych

Jeszcze raz, NIE BYŁ. Reaktorami wojskowymi były te reaktory, które wymieniłem w swoim poście wyżej, TO TE reaktory zostały objęte m.in. programem ograniczenia zbrojeń jądrowych polegającym na wygaszaniu reaktorów PRODUKUJĄCYCH pluton. Program tyczył się reaktorów rosyjskich i amerykańskich. Nie obejmował on żadnego reaktora RBMK z prostego powodu, to reaktor energetyczny, a nie wojskowy. Na mocy tych postanowień (m.in. tego w USA wyłączono (i zakazano ponownego rozruchu) reaktorom: w Hanford reaktory B, C, D, DR, F, H, JE, JW i N. W Savannah River reaktory L, P, R i C. Natomiast w Rosji sprawa tyczyła się reaktorów: A, IR-AI, AW-1/2/3, AD, ADE-1/2/3/4/5, I-1, I-2. Od samego początku RBMK był projektowany jako reaktor cywilny, a nie wojskowy o czym mówił chociażby Sławski "plutonu u mnie pod dostatkiem, chcę reaktor energetyczny". Potrzeba było reaktora taniego/ekonomicznego w produkcji, stąd zbliżenie do reaktorów wojskowych - istniał przemysł, który już coś potrafił robić. To była wtedy największa zaleta RBMK. Produkcja plutonu w reaktorze to jego śmierć ekonomiczna, bo paliwa nie wypalasz, szybko je się wyjmuje z reaktora, aby skład radioizotopowy był odpowiedni. Mało tego, obecnie rosjanie nawet nie planują przerobu paliwa z reaktorów RBMK, bo to im się nie opłaca, lepiej przerabiać paliwo z WWERów. c:

Faktem jest jednak również to, że Związek Radziecki nie byłby zainteresowany żadnymi propozycjami transferu technologii, ze względu na możliwość łatwego wytwarzania plutonu
      Tak samo jak kanadyjskie CANDU, ale nikt jakoś o nich nie pamięta, a to dzięki nim Indie otrzymały pluton na broń jądrową. : D

•  

@markedone: dzieki. Czyli Rosjanie ani przez chwilę nie mieli takiego pomysłu, żeby wykorzystać RBMK do produkcji plutonu?

•  

@staryhaliny: Oni mieli tyle tego plutonu, że każdemu mieszkańcowi kraju byliby w stanie troszkę podarować c: