•  

  Państwowy przekręt na górnikach

  Najwyższa Izba Kontroli opublikowała 31 stycznia raport dotyczący utworzenia i funkcjonowania spółki Polska Grupa Górnicza. Jest on miażdżący dla największej krajowej firmy wydobywającej węgiel, ale także całego procesu restrukturyzacji górnictwa prowadzonego od 2015 r.

  Minęło zaledwie kilka tygodni od publikacji zeszłorocznej prognozy na 2020 r., a czołówki gazet zapełniły się informacjami o problemach PGG. Zdaniem dziennika „Rzeczpospolita” w grupie rozpatruje się obecnie dwie opcje: próby wymuszenia na spółkach energetycznych kupna surowca zalegającego na hałdach bądź głębokiej restrukturyzacji.

  Nawet dla średnio zorientowanych jest czymś najzupełniej oczywistym, że tylko drugi scenariusz ma sens. Trudno dziś wyobrazić sobie jakiej gimnastyki wymagałoby znalezienie sposobu na nabycie przez spółki notowane na giełdzie węgla o zawyżonej cenie narażając je na straty. Zarząd, który podjąłby taką decyzję w przyszłości mógłby zostać oskarżony o niegospodarność i tłumaczyć się w sądzie. Zresztą przeforsowanie takich działań nie rozwiązałoby problemu strukturalnego firmy takiej jak PGG (powróciłby on w bliskiej przyszłości), a dodatkowo wywołał zupełnie nowy, drenując ze środków finansowych energetykę. Tak, tak, tę samą, która po 2015 r. ratowała górnictwo i do dziś nie może się z tego otrząsnąć.

  Czas na restrukturyzację po 2015 r. był dobry – ceny węgla wysokie. Mimo to po utworzeniu PGG skupiono się na zapewnieniu produkcji w przejętych przez nią kopalniach, a nie poprawie ich efektywności. Zmarnowano bezcenny czas. Tworząc PGG, niewłaściwie wyceniono wchodzący do niej majątek o „zaledwie” 40 proc. (Halo, gdzie jest prokuratura?). Wypaczono wysokość kosztów operacyjnych PGG, tworząc ją na fundamencie innych firm. Koszty stałe PGG pozostają wysokie, a ich istotną częścią składową są wynagrodzenia, których nie uzależniano od osiąganych wyników.

  #neuropa #ekonomia #polityka #energetyka

  Gorące dyskusje ostatnie 12h

  • avatar

   Klasyk

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   odpowiedzi (28)

  • avatar

   Wykopki to najwięksi panikarze na świecie. We Włoszech niecałe 200 osób chorych, a oni zakazaliby całkowice lotów do 60 milionowego państwa. Co z tego, że Włosi objęli kwarantanną wybrane miejsca epidemiologiczne, a zarażenia występują głównie na północy kraju, taki wykopek z tagu - ekspert od wszystkiego uzna, że nie wolno nawet wybierać się na Sycylię i oczywiście on lepiej wie od epidemologów jak powinny reagować rządy na takie wydarzenia. Już nawet nie wspominam o wizjach epidemii w Polsce, bo lekarze wypuszczają do domów turystów z Chin, którzy byli w miastach wolnych od wirusa(!). Wiadomo lekarze, politycy, ludzie w WHO to debile i nie znają się na opanowywaniu epidemii, ale wykopek po technikum wie lepiej. Poza tym czytanie tagów związanych z wirusem to jak czytanie foliarskich forów z lat 00'. Jak będzie pierwszy zarażony w Polsce to pewnie przestaniecie wychodzić z piwnic XD
   #2019ncov #koronawirus #wlochy
   pokaż całość

   odpowiedzi (27)

  • avatar

   napisałem wierszyk dla Ciebie!

   na górze róże
   na dole kwiat hortensji
   Tomasz Hajto przejechał babę na pasach
   i nie poniósł z tego powodu konsekwencji
   #sanatoriummilosci #hajto #pdk

   odpowiedzi (3)